کوی دانش - kooy

تخریب پیوسته حیات گیاهی سیاره زمین، تهدیدی جدی برای حیات بشر

تخریب پیوسته حیات گیاهی سیاره زمین، تهدیدی جدی برای حیات بشر
26 تیر
22:15 1394
بر اساس یافته های جدید محققین دانشگاه جورجیای آمریکا، اگر انسان ها سرعت تخریب حیات گیاهی رو به زوال کره زمین را کم نکنند احتمالاً تمدن فعلی بشر با نابودی رو به رو خواهد شد. یافته های این تحقیق در نشریه Proceedings of the National Academy of Science به چاپ رسیده است.

«جان شرامسکی» یکی از اساتید دانشکده مهندسی دانشگاه جورجیا و محقق اصلی این پژوهش می گوید: شما می توانید زمین را به مانند یک باتری تصور کنید که در طی میلیارد ها سال خیلی به کندی شارژ شده است. انرژی خورشیدی در گیاهان و سوخت های فسیلی ذخیره شده است، اما سرعت مصرف انرژی توسط انسان ها بیشتر از سرعت تجدید این انرژی است. 

وی در ادامه می افزاید: زمانی زمین یک سیاره عاری از حیات بود و میلیاردها سال طول کشید که ارگانیسم های ساده، تکامل یافته و توانایی تبدیل نور خورشید به انرژی را کسب کردند. این تکامل در نهایت به گسترش حیات گیاهی و جانوری منجر شد که کم کم کره زمین از جنگل های باشکوه و اکوسیستم های متنوع و فوق العاده پوشیده شد.

محاسبات این تحقیق بر پایه اصول مقدماتی ترمودینامیک است. ترمودینامیک شاخه ای از علم فیزیک است که به بررسی رابطه بین حرارت و انرژی مکانیکی می پردازد. انرژی شیمیایی ذخیره شده در گیاهان یا زیست توده  برای تأمین غذا و سوخت استفاده می شود و این انرژی در اثر ایجاد زمین های کشاورزی یا توسعه شهرها از بین می رود. 

دانشمندان تخمین می زنند که در 2000 سال قبل، کره زمین تقریباً هزار میلیارد تُن کربن به شکل زیست توده ی زنده داشته است. از آن زمان تا کنون انسان ها تقریباً نیمی از این مقدار را مصرف کرده اند. بر اساس برآوردها، بیش از 10 درصد از این زیست توده تنها در قرن گذشته از بین رفته است. 

شرامسکی می گوید: «اگر ما این روند را معکوس نکنیم سرانجام میزان این زیست توده به جایی میرسد که دیگر کره زمین محل مناسبی برای زندگی بشر نخواهد بود».

«شرامسکی» با همکاری «جیمز اچ. براون» از دانشگاه نیومکزیکو  و «دیوید گاتی» از اساتید دانشکده مهندسی دانشگاه جورجیا نشان دادند که اکثر قریب به اتفاق این تلفات، ناشی از جنگل زدایی است. در سالیان اخیر، روند جنگل زدایی تحت تأثیر ظهور کشاورزی مکانیزه در مقیاس بزرگ و تأمین غذای مورد نیاز جمعیت در حال رشد، شتاب بیشتری پیدا کرده است . هر چقدر زیست توده بیشتر تخریب شود سیاره زمین انرژی کمتری ذخیره می کند و جهت تأمین انرژی مورد نیاز برای حفظ توازن شبکه های پیچیده غذایی و بیوشیمیایی دچار مشکل می شود.

«شرامسکی» اظهار داشت: «اگر سیاره زمین به میزبان بدتری برای بشر تبدیل شود و افراد بیشتری به این منابع انرژی محدود وابسته شوند استاندارد زندگی و حیات آنها در برابر تغییراتی نظیر خشکسالی، بیماری های همه گیر و نا آرامی های اجتماعی شدیداً آسیب پذیر می شود».

بر این اساس، اگر نسل بشر منقرض نشود و زیست توده به زیرِ «آستانه پایداری» خود برسد، جمعیت به شدت کاهش پیدا میکند و مردم مجبورند به مانند اجداد پیشین خود به  زندگی به صورت یک جامعه شکارچی-گردآورنده یا یک جامعه باغبانی ساده برگردند.

«شرامسکی» می گوید: «من از طرفداران دو آتیشه محیط زیست نیستم، آموزش و کارهای علمی من ریشه در علم ترمودینامیک دارند و این قوانین مطلق و مسلم هستند. ما در کره زمین به مقدار محدودی انرژی زیست توده دسترسی داریم و زمانی که این انرژی تحلیل برود با هیچ چیز دیگری قابل جایگزینی نیست».

شرامسکی و همکارانش امیدوارند که شناخت اهمیت زیست توده، مانع تخریب آن شده و تکیه بشر بر انرژی های تجدید پذیر را بیشتر کند چرا که در این صورت روند ثابت حرکت به سوی آینده ای نامعلوم به کندی پیش می رود. همچنین این مسئله را نیز باید در نظر داشت که برای توقف این پیشروی به اقدامات جدی نیاز داریم.

«شرامسکی» می گوید: «من خودم را یک خوش بین واقع گرا می دانم، من بارها و بارها محاسبات را بررسی کردم به این امید که به نوعی عاملی کاهنده برسم که نشان دهد نتایج ما اشتباه هستند اما متأسفانه تا کنون نتوانسته ام چنین چیزی را پیدا کنم»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

قاسم کیاحیرتی

قاسم کیاحیرتی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
ویدئو: نزدیکترین اگزوپلنت صخره ای یافت شده ابعادی به اندازه زمین دارد

ویدئو: نزدیکترین اگزوپلنت صخره ای یافت شده ابعادی به اندازه زمین دارد

کشف نزدیکترین اگزوپلنت با ابعادی مشابه کره زمین که در فاصله 40 سال نوری از ما قرار دارد و به دور ستاره کوتوله ای در حال چرخش می باشد.

مطالعه متن کامل
چگونه از همگام سازی عکس های شخصی در تصاویر گوگل جلوگیری کنیم؟

چگونه از همگام سازی عکس های شخصی در تصاویر گوگل جلوگیری کنیم؟

اگر با مشکلاتی از قبیل خرابی، گم شدن و پاک شدن اطلاعات مواجه هستید، یا زمانی که می خواهید دستگاهتان را ارتقا دهید از اطلاعات آن کپی نگرفته اید، با استفاده از همگام سازی خودکار تصاویر گوگل در فضای ابری، تصاویر شما در مکان امنی قرار خواهند داشت. اما زمانی که نرم افزار همگام سازی، تمامی عکس های موجود در گوشی شما شامل عکس های پیش زمینه، تصاویر سیستمی، تصاویر صفحه نمایش را می یابد آنها را در فضای ابری گوگل ذخیره می کند. اگر درست زمانی که نرم افزار تصاویر گوگل شروع به همگام سازی اطلاعات میان دستگاه شما و فضای ابری گوگل می کند، تصاویرتان را از روی این فضای ابری پاک کنید، درواقع تصاویر را از گوشی خود نیز پاک کرده اید.

مطالعه متن کامل
چگونه در ویندوز 10برخی از وب سایت ها را وارد منوی شروع کنیم

چگونه در ویندوز 10برخی از وب سایت ها را وارد منوی شروع کنیم

ویندوز 10ابزارهای مفید و جدیدی را در خود دارد اما اگر شما هم مانند اکثر کاربران عادی کامپیوتر باشید بیشتر وقتتان در فضای مجازی، صرف گشتن در صفحات وب می شود. در این حالت احتمالا دوست دارید وب سایت های مورد علاقه تان بیشتر دم دست باشند. ساده ترین راه دسترسی به وب سایت های محبوب در ویندوز 10 وارد کردن آن ها به منوی شروع و Task Bar می باشد تا همان گونه که برای دسترسی به نرم افزارها بر روی نماد آن ها کلیک می کنیم بتوانیم به وب سایت ها هم با کلیک بر روی نمادشان دست یابیم.

مطالعه متن کامل
مچ بند Plar A360، با صفحه تاچ رنگی و ناظر ضربان قلب

مچ بند Plar A360، با صفحه تاچ رنگی و ناظر ضربان قلب

شرکت فنلاندی Polar، بیش از 30 سال است که در تولید انواع مونیتورهای ورزشی فعال است. و اولین بار، اقدام به تولید، مونیتور بی سیم همراه ناظر بر ضربان قلب در سال 1982 کرد. امروز بازار پر شده از ابزارهای همراه و ناظر بر فعالیت های ورزشی. مچ بند ناظر بر فعالیت های ورزشی جدید Polar A360، موجب تنوع در رنگ تسمه (بند) این مونیتور و ساعت هوشمند شده.

مطالعه متن کامل
آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

خلبانان نظامی ارتباط نزدیک و «درگیرانه ای» با سیستم ها و تجهیزاتِ پرنده ای که با آن پرواز می کنند را تجربه می کنند. حالا گروهی از محققان در استرالیا تصمیم دارند بر روی این موضوع تاثیر بگذارند. در چهار سال گذشته، یک تیم از متخصصین مغز و اعصاب و مهندسین علوم مختلف از دانشگاه ملبورن، همراه با جراحان بیمارستان رویال ملبورن، یک رابط مغزی/ماشینیِ پیشرفته (قطعه ای الکتریکی برای جایگذاری در سر خلبان) را توسعه داده اند که از قابلیتهایی همچون نصب آسان و ماندگاری طولانی درون جمجمه برخوردار است. درنهایت، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته آمریکا (دارپا) که تامین کننده هزینه این پروژه نیز می باشد، امیدوار است که با ورود این فناوری به کاکپیت، کنترل همه ابزارها حتی صندلی هواپیما را توسط مغز خلبان انجام دهد.

مطالعه متن کامل