کوی دانش - kooy

بوم‌شناسان توانستند تأثیر تغییراتِ آب‌وهوایی بر گونه‌های آسیب‌پذیر را پیش‌بینی کنند.

بوم‌شناسان توانستند تأثیر تغییراتِ آب‌وهوایی بر گونه‌های آسیب‌پذیر را پیش‌بینی کنند.
26 تیر
21:15 1394
ایجاد موج در تغییرات آب‌ و هوایی و گرم‌شدنِ زمین روی محیط زیستِ دریاچه و ماهی‌ها تأثیر گذاشته است. پرندگان زودتر مهاجرت کرده‌اند، شکوفه‌ها سریع‌تر باز شده‌اند و ماهی‌ها به سمت آب‌هایی که به تازگی گرم ‌شده‌اند حرکت کرده‌اند که باعثِ در خطر افتادن گونه‌ی آنها می‌شود.

تصویر فوق: دریاچه‌ی آبِ شیرین  Chub ِ آمریکای شمالی دارای بیشترین تراکمِ ماهی‌های قنات است. بوم‌شناسانِ دانشگاه تورنتو دریافتند حیاتِ این موجود بوسیله‌ی شکارچیان مورد تهدید قرار گرفته است.

دانشمندانِ دانشگاه تورنتو (U of T) به منظور کاهشِ روند و حفاظت از آنها در حالِ ایجاد روشی برای پیش‌بینیِ این موضوع هستند که چه گیاه یا جانوری در برابرِ ورودِ گونه‌ی جدید، آسیب‌پذیر خواهد بود.

پژوهشگران به صورت ویژه به بررسیِ اثراتِ چندین گونه‌ از نوعی ماهیِ خاردارِ دریایی پرداختند. این ماهی‌ها ترجیح می‌هند در آب‌های گرم باشند و در طول 30 سال گذشته به علتِ افزایشِ دما به سمت شمال حرکت کرد‌ه‌اند. دانشمندان به بررسی اطلاعاتِ پیشین و فعلی درباره‌ی 30 گونه‌ی مختلف از ماهی‌های موجود در بیش از 1500 دریاچه‌‌ی انتاریو پرداختند. در اغلب موارد، آنها دریافتند ماهی خاردار دریایی و گونه‌هایی از ماهیان کوچک برای مدتی طولانی در یک دریاچه شریک نمی‌شوند. ماهی خاردار دریایی در زمانی نسبتاً کوتاه با شکار کردن و مصرفِ غذای در دسترس باعثِ از بین رفتنِ گونه‌های آسیب‌پذیر می‌شوند.

کارن آلفس، پژوهشگرِ فوق‌ دکتری که با گروه بوم‌‌شناسی و زیست‌شناسی محافظتیِ دونالد جکسون در بخش بوم‌شناسی و زیست‌شناسیِ تکاملیِ U of T کار می‌کند گفت: «ما دریافتیم ماهیِ باارزشِ sportfish مانند قزل‌آلا بروک و ماهی‌های کوچکتر که خوراکِ قزل‌آلا هستند در دریاچه‌ای که گونه‌های ماهی‌های خاردار دریایی در آنها گسترش یافته‌اند، ناپدید می‌شوند.»

نتایج این پژوهش در مجموعه مقالاتِ Royal Society B منتشر شده است.

اگر یک گونه‌ی غالب می‌تواند در محیط گرم‌تر رشد کند و دیگر گونه‌ها را حذف کند، تغییرات آب‌و‌هوایی می‌توانند به شکل قابل توجهی تنوع گونه‌ها را در دریاچه تغییر دهند. تنوع کمتر می‌تواند پیامد‌های اقتصادی داشته باشد. بر اساس یک بررسی در سال 2010 در زمینه‌ی ماهیگیریِ تفریحی، ماهیگیرانِ تفریحی بیش از 2 میلیارد دلار به اقتصادِ انتاریو کمک کرده‌اند.

پژوهشگران امیدوارند پژوهش آنها به مدیریت منابع کمک کند و دانشمندان به گونه‌هایی که در طول زمان به علت تغییرات آب و هوایی به شمال می‌روند، توجه کنند. دانشمندان امیدوارند تأثیرِ این مسائل بر گونه‌های دیگر را پیش‌بینی کنند تا بتوانند اقداماتِ محافظتی را برنامه‌ریزی کنند و در آینده پژوهش‌های بیشتری انجام دهند.

در این پژوهش از داده‌های وزارتِ منابع طبیعی و موزه‌ی سلطنتیِ انتاریو استفاده شده است که از طریقِ نظارتِ طولانی مدت و با مقیاس بزرگ بر حدودِ 250 هزار دریاچه در استان جمع‌آوری شده است.

آلفس بیان داشت: «اینکه بتوانیم چگونگیِ تأثیرِ تغییراتِ آب‌ و هوایی بر گونه‌های ماهیان و در نهایت بر فرصت‌های ماهیگیری و پایداریِ اکوسیستمِ آبی را پیش‌بینی کنیم، بسیار اهمیت دارد. ما تازه شروع به درکِ انواع پیامد‌های غیر مستقیمِ مربوط به تغییراتِ آب‌ و هوایی کرده‌ایم.»

این پژوهش با عنوانِ "آسیب‌پذیریِ گونه‌ها به علتِ گسترشِ طیفِ شکارچیان را می‌توان با استفاده از مجموعه‌ی گونه‌های تاریخی و اندازه‌ی بدن پیش‌بینی کرد» در مجموعه مقالاتِ Royal Society B منتشر شده است. بنیادِ علوم ملیِ آمریکا در زمینه پژوهش‌های بین‌المللی، Discovery Grant از علوم طبیعی و شورای تحقیقات مهندسی از کانادا و صندوق مشارکت مرکز گونه‌های مهاجم از این پژوهش حمایت کرده‌اند.‌

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
لومیای 535 با برند مایکروسافت رسما اعلام حضور کرد + جدول مشخصات

لومیای 535 با برند مایکروسافت رسما اعلام حضور کرد + جدول مشخصات

مایکروسافت خبر عرضه اولین گوشی هوشمند لومیا را با برند خود اعلام کرد (این گوشی اولین در نوع خود است که نام برند نوکیا به کلی از رویش برداشته شده است). Lumia 535 که ویندوزفون8.1 به همراه جدیدترین به روزرسانی Lumia Denim روی آن قرار دارد، در نسخه های تک سیم و دو سیم از اواخر ماه جاری به بازار عرضه خواهد شد.

مطالعه متن کامل
ویدئو: فرود موفقیت آمیز راکت بلواوریجین

ویدئو: فرود موفقیت آمیز راکت بلواوریجین

در این ویدئوی جالب پرتاب و فرود موشکی را مشاهده می نمایید که به تازگی توسط شرکت بلواوریجین، یک شرکت خصوصی فعال در زمینه سفرهای فضایی ، مورد آزمایش قرار گرفت و نوآوری هایی را به همراه داشت .

مطالعه متن کامل
 شیر تازه می خورید؟  نگهداری شیر با استفاده از انرژی موثر از عمل آوری ضربان میدان الکتریکی

شیر تازه می خورید؟ نگهداری شیر با استفاده از انرژی موثر از عمل آوری ضربان میدان الکتریکی

محققین می گویند: ولتاژ بالا، ضربان کوتاه میدانهای الکتریکی به شکل انتخابی به میتوکندری آسیب رسانده و باکتری آلوده را با استفاده از فرآیند شناخته شده تراوایی به طور مستقیم از بین می برد. چندین مرتبه استفاده از این فرآیند، از تکثیر باکتری طی فرآیند ذخیره سازی در شیر جلوگیری می کند.

مطالعه متن کامل
با ترازوی وزن glo آشنا شوید

با ترازوی وزن glo آشنا شوید

شرکت oaxis با درنظر داشتن هدف فتح عرصه های جدید در زمینه تحلیل بدن و آمارهای سلامت، تحولی اساسی را در ترازوهای اندازه گیری وزن به وجود آورده است. glo یا تحلیلگر هوشمند بلوتوثی بدن به کمک گوشی هوشمند (آندرویدی یا iOS) مطمئنا تاثیر بسیار بیشتری را در برنامه رژیم افراد علاقند به حفظ سلامتی و تناسب اندام بازی خواهد کرد.

مطالعه متن کامل
نفس کلاهبرداری با استفاده از کارت های اعتباری به شماره می افتد

نفس کلاهبرداری با استفاده از کارت های اعتباری به شماره می افتد

سال 1960یکی از مهندسان شرکت آی بی ام به نام فورست پاری در حال ساخت نوع جدیدی از کارت های شناسایی به سفارش CIA بود که یکباره ایده ای به ذهنش خطور کرد ؛ او با خودش اندیشید چرا کاری نکنم که این کارت ها خودشان وسیله ای جمع و جور برای ذخیره داده بشوند؟ بنابراین مقداری نوار مغناطیسی نیم اینچی برید و دور یک کارت پلاستیکی خالی پیچید، با استفاده از نوارچسب اسکاتلندی آنرا درجای خود محکمش کرد و سپس، به پیشنهاد همسرش از اطوی داغ برای پرس کردن نوار به کارت استفاده نمود. کارت های ِنوارمغناطیسی اینگونه متولد شدند.

مطالعه متن کامل