کوی دانش - kooy

بوم‌شناسان توانستند تأثیر تغییراتِ آب‌وهوایی بر گونه‌های آسیب‌پذیر را پیش‌بینی کنند.

بوم‌شناسان توانستند تأثیر تغییراتِ آب‌وهوایی بر گونه‌های آسیب‌پذیر را پیش‌بینی کنند.
26 تیر
21:15 1394
ایجاد موج در تغییرات آب‌ و هوایی و گرم‌شدنِ زمین روی محیط زیستِ دریاچه و ماهی‌ها تأثیر گذاشته است. پرندگان زودتر مهاجرت کرده‌اند، شکوفه‌ها سریع‌تر باز شده‌اند و ماهی‌ها به سمت آب‌هایی که به تازگی گرم ‌شده‌اند حرکت کرده‌اند که باعثِ در خطر افتادن گونه‌ی آنها می‌شود.

تصویر فوق: دریاچه‌ی آبِ شیرین  Chub ِ آمریکای شمالی دارای بیشترین تراکمِ ماهی‌های قنات است. بوم‌شناسانِ دانشگاه تورنتو دریافتند حیاتِ این موجود بوسیله‌ی شکارچیان مورد تهدید قرار گرفته است.

دانشمندانِ دانشگاه تورنتو (U of T) به منظور کاهشِ روند و حفاظت از آنها در حالِ ایجاد روشی برای پیش‌بینیِ این موضوع هستند که چه گیاه یا جانوری در برابرِ ورودِ گونه‌ی جدید، آسیب‌پذیر خواهد بود.

پژوهشگران به صورت ویژه به بررسیِ اثراتِ چندین گونه‌ از نوعی ماهیِ خاردارِ دریایی پرداختند. این ماهی‌ها ترجیح می‌هند در آب‌های گرم باشند و در طول 30 سال گذشته به علتِ افزایشِ دما به سمت شمال حرکت کرد‌ه‌اند. دانشمندان به بررسی اطلاعاتِ پیشین و فعلی درباره‌ی 30 گونه‌ی مختلف از ماهی‌های موجود در بیش از 1500 دریاچه‌‌ی انتاریو پرداختند. در اغلب موارد، آنها دریافتند ماهی خاردار دریایی و گونه‌هایی از ماهیان کوچک برای مدتی طولانی در یک دریاچه شریک نمی‌شوند. ماهی خاردار دریایی در زمانی نسبتاً کوتاه با شکار کردن و مصرفِ غذای در دسترس باعثِ از بین رفتنِ گونه‌های آسیب‌پذیر می‌شوند.

کارن آلفس، پژوهشگرِ فوق‌ دکتری که با گروه بوم‌‌شناسی و زیست‌شناسی محافظتیِ دونالد جکسون در بخش بوم‌شناسی و زیست‌شناسیِ تکاملیِ U of T کار می‌کند گفت: «ما دریافتیم ماهیِ باارزشِ sportfish مانند قزل‌آلا بروک و ماهی‌های کوچکتر که خوراکِ قزل‌آلا هستند در دریاچه‌ای که گونه‌های ماهی‌های خاردار دریایی در آنها گسترش یافته‌اند، ناپدید می‌شوند.»

نتایج این پژوهش در مجموعه مقالاتِ Royal Society B منتشر شده است.

اگر یک گونه‌ی غالب می‌تواند در محیط گرم‌تر رشد کند و دیگر گونه‌ها را حذف کند، تغییرات آب‌و‌هوایی می‌توانند به شکل قابل توجهی تنوع گونه‌ها را در دریاچه تغییر دهند. تنوع کمتر می‌تواند پیامد‌های اقتصادی داشته باشد. بر اساس یک بررسی در سال 2010 در زمینه‌ی ماهیگیریِ تفریحی، ماهیگیرانِ تفریحی بیش از 2 میلیارد دلار به اقتصادِ انتاریو کمک کرده‌اند.

پژوهشگران امیدوارند پژوهش آنها به مدیریت منابع کمک کند و دانشمندان به گونه‌هایی که در طول زمان به علت تغییرات آب و هوایی به شمال می‌روند، توجه کنند. دانشمندان امیدوارند تأثیرِ این مسائل بر گونه‌های دیگر را پیش‌بینی کنند تا بتوانند اقداماتِ محافظتی را برنامه‌ریزی کنند و در آینده پژوهش‌های بیشتری انجام دهند.

در این پژوهش از داده‌های وزارتِ منابع طبیعی و موزه‌ی سلطنتیِ انتاریو استفاده شده است که از طریقِ نظارتِ طولانی مدت و با مقیاس بزرگ بر حدودِ 250 هزار دریاچه در استان جمع‌آوری شده است.

آلفس بیان داشت: «اینکه بتوانیم چگونگیِ تأثیرِ تغییراتِ آب‌ و هوایی بر گونه‌های ماهیان و در نهایت بر فرصت‌های ماهیگیری و پایداریِ اکوسیستمِ آبی را پیش‌بینی کنیم، بسیار اهمیت دارد. ما تازه شروع به درکِ انواع پیامد‌های غیر مستقیمِ مربوط به تغییراتِ آب‌ و هوایی کرده‌ایم.»

این پژوهش با عنوانِ "آسیب‌پذیریِ گونه‌ها به علتِ گسترشِ طیفِ شکارچیان را می‌توان با استفاده از مجموعه‌ی گونه‌های تاریخی و اندازه‌ی بدن پیش‌بینی کرد» در مجموعه مقالاتِ Royal Society B منتشر شده است. بنیادِ علوم ملیِ آمریکا در زمینه پژوهش‌های بین‌المللی، Discovery Grant از علوم طبیعی و شورای تحقیقات مهندسی از کانادا و صندوق مشارکت مرکز گونه‌های مهاجم از این پژوهش حمایت کرده‌اند.‌

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
توصیه های سلامت: چگونه از گازگرفتگی بوسیله سگ جلوگیری کنیم

توصیه های سلامت: چگونه از گازگرفتگی بوسیله سگ جلوگیری کنیم

با آموزش به کودکان، والدین و افرادی که از سگ نگهداری می کنند می توان از گازگرفتگی به وسیله این حیوان جلوگیری کرد. کودکان بخاطر حس کنجکاوی خود گاها بی پروا به سگها نزدیک می شوند. با آموزش چند اقدام ساده می توان از یک حادثه دلخراش جلوگیری کرد. پس با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
بازیافت پلاستیک با سیستم جدید Greener: بدون آب و با صرفِ نیمی از انرژی مورد استفاده در سیستم‌های پیشین

بازیافت پلاستیک با سیستم جدید Greener: بدون آب و با صرفِ نیمی از انرژی مورد استفاده در سیستم‌های پیشین

گروه نوآور مکزیکی، روشی جدید برای بازیافت پلاستیک ابداع کرده‌اند که بدون آب کار می‌کند و نصف سیستم قبلی انرژی مصرف می‌کند. علاوه بر این، گلوله‌هایی پلاستیکی با کیفیت مشابه یا بهتر از قبل تولید‌ می‌کند و درنتیجه سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد.

مطالعه متن کامل
Outlander PHEV از میتسوبیشی، می تواند هنگام قطع شدن برق، انرژی منازل را تامین کند

Outlander PHEV از میتسوبیشی، می تواند هنگام قطع شدن برق، انرژی منازل را تامین کند

تا به امروز هر مطلبی که در مورد خودروهای برقی خوانده ایم ناظر به این مطلب بوده است که همیشه این خودروها مصرف کننده برق هستند، حال تصور کنید که همین خودروها تبدیل به یک باتری بزرگ شوند و در زمان قطع برق، انرژی مورد نیاز تمام منزل را تامین کنند. اولین قدم را میتسوبیشی برداشته و اعلام کرده مدل Outlander PHEV قادر به تامین برق منزل شماست!

مطالعه متن کامل
مقایسه گوشی HTC ONE M8 با HTC ONE M9

مقایسه گوشی HTC ONE M8 با HTC ONE M9

امروزه عمر مفید پیشتازی یک گوشی هوشمند یک سال است و این یک سال صرفا زمان مورد نیاز برای ارتقای نرم افزاری و سخت افزاری همراه با اضافه کردن چند قابلیت دیگر به آن به منظور ارائه محصولی با کیفیت تر در نسخه بعدی می باشد.

مطالعه متن کامل
درخشش رنگ های سبز و قرمز لاکپشت دریایی نادر تشعشع زیست ماهتابی

درخشش رنگ های سبز و قرمز لاکپشت دریایی نادر تشعشع زیست ماهتابی

غواصانی که هنگام شب به عمق دریا زده بودند، زیر امواج استوایی نزدیک جزایر سلیمان با منظره ای بسیار شگفت مواجه شدند، یک لاک پشت دریایی در معرض انقراض که با رنگ های درخشان قرمز و سبز می درخشید.

مطالعه متن کامل