کوی دانش - kooy

بوم‌شناسان توانستند تأثیر تغییراتِ آب‌وهوایی بر گونه‌های آسیب‌پذیر را پیش‌بینی کنند.

بوم‌شناسان توانستند تأثیر تغییراتِ آب‌وهوایی بر گونه‌های آسیب‌پذیر را پیش‌بینی کنند.
26 تیر
21:15 1394
ایجاد موج در تغییرات آب‌ و هوایی و گرم‌شدنِ زمین روی محیط زیستِ دریاچه و ماهی‌ها تأثیر گذاشته است. پرندگان زودتر مهاجرت کرده‌اند، شکوفه‌ها سریع‌تر باز شده‌اند و ماهی‌ها به سمت آب‌هایی که به تازگی گرم ‌شده‌اند حرکت کرده‌اند که باعثِ در خطر افتادن گونه‌ی آنها می‌شود.

تصویر فوق: دریاچه‌ی آبِ شیرین  Chub ِ آمریکای شمالی دارای بیشترین تراکمِ ماهی‌های قنات است. بوم‌شناسانِ دانشگاه تورنتو دریافتند حیاتِ این موجود بوسیله‌ی شکارچیان مورد تهدید قرار گرفته است.

دانشمندانِ دانشگاه تورنتو (U of T) به منظور کاهشِ روند و حفاظت از آنها در حالِ ایجاد روشی برای پیش‌بینیِ این موضوع هستند که چه گیاه یا جانوری در برابرِ ورودِ گونه‌ی جدید، آسیب‌پذیر خواهد بود.

پژوهشگران به صورت ویژه به بررسیِ اثراتِ چندین گونه‌ از نوعی ماهیِ خاردارِ دریایی پرداختند. این ماهی‌ها ترجیح می‌هند در آب‌های گرم باشند و در طول 30 سال گذشته به علتِ افزایشِ دما به سمت شمال حرکت کرد‌ه‌اند. دانشمندان به بررسی اطلاعاتِ پیشین و فعلی درباره‌ی 30 گونه‌ی مختلف از ماهی‌های موجود در بیش از 1500 دریاچه‌‌ی انتاریو پرداختند. در اغلب موارد، آنها دریافتند ماهی خاردار دریایی و گونه‌هایی از ماهیان کوچک برای مدتی طولانی در یک دریاچه شریک نمی‌شوند. ماهی خاردار دریایی در زمانی نسبتاً کوتاه با شکار کردن و مصرفِ غذای در دسترس باعثِ از بین رفتنِ گونه‌های آسیب‌پذیر می‌شوند.

کارن آلفس، پژوهشگرِ فوق‌ دکتری که با گروه بوم‌‌شناسی و زیست‌شناسی محافظتیِ دونالد جکسون در بخش بوم‌شناسی و زیست‌شناسیِ تکاملیِ U of T کار می‌کند گفت: «ما دریافتیم ماهیِ باارزشِ sportfish مانند قزل‌آلا بروک و ماهی‌های کوچکتر که خوراکِ قزل‌آلا هستند در دریاچه‌ای که گونه‌های ماهی‌های خاردار دریایی در آنها گسترش یافته‌اند، ناپدید می‌شوند.»

نتایج این پژوهش در مجموعه مقالاتِ Royal Society B منتشر شده است.

اگر یک گونه‌ی غالب می‌تواند در محیط گرم‌تر رشد کند و دیگر گونه‌ها را حذف کند، تغییرات آب‌و‌هوایی می‌توانند به شکل قابل توجهی تنوع گونه‌ها را در دریاچه تغییر دهند. تنوع کمتر می‌تواند پیامد‌های اقتصادی داشته باشد. بر اساس یک بررسی در سال 2010 در زمینه‌ی ماهیگیریِ تفریحی، ماهیگیرانِ تفریحی بیش از 2 میلیارد دلار به اقتصادِ انتاریو کمک کرده‌اند.

پژوهشگران امیدوارند پژوهش آنها به مدیریت منابع کمک کند و دانشمندان به گونه‌هایی که در طول زمان به علت تغییرات آب و هوایی به شمال می‌روند، توجه کنند. دانشمندان امیدوارند تأثیرِ این مسائل بر گونه‌های دیگر را پیش‌بینی کنند تا بتوانند اقداماتِ محافظتی را برنامه‌ریزی کنند و در آینده پژوهش‌های بیشتری انجام دهند.

در این پژوهش از داده‌های وزارتِ منابع طبیعی و موزه‌ی سلطنتیِ انتاریو استفاده شده است که از طریقِ نظارتِ طولانی مدت و با مقیاس بزرگ بر حدودِ 250 هزار دریاچه در استان جمع‌آوری شده است.

آلفس بیان داشت: «اینکه بتوانیم چگونگیِ تأثیرِ تغییراتِ آب‌ و هوایی بر گونه‌های ماهیان و در نهایت بر فرصت‌های ماهیگیری و پایداریِ اکوسیستمِ آبی را پیش‌بینی کنیم، بسیار اهمیت دارد. ما تازه شروع به درکِ انواع پیامد‌های غیر مستقیمِ مربوط به تغییراتِ آب‌ و هوایی کرده‌ایم.»

این پژوهش با عنوانِ "آسیب‌پذیریِ گونه‌ها به علتِ گسترشِ طیفِ شکارچیان را می‌توان با استفاده از مجموعه‌ی گونه‌های تاریخی و اندازه‌ی بدن پیش‌بینی کرد» در مجموعه مقالاتِ Royal Society B منتشر شده است. بنیادِ علوم ملیِ آمریکا در زمینه پژوهش‌های بین‌المللی، Discovery Grant از علوم طبیعی و شورای تحقیقات مهندسی از کانادا و صندوق مشارکت مرکز گونه‌های مهاجم از این پژوهش حمایت کرده‌اند.‌

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
خطر «سرطان های سینه تهاجمی اولیه» با افزایش سن افزایش می یابد

خطر «سرطان های سینه تهاجمی اولیه» با افزایش سن افزایش می یابد

DCIS یا مجرای سرطانی در بافت در مرحله اولیه سرطان به شکل بالقوه تهاجمی است، درون مجاری شیردهی و یافته های عمومی روی ماموگرافی محدود می شود. درمان DCIS بحث برانگیز است زیرا برخی علتها ممکن است هرگز پیشرونده نباشند و باعث مشکلاتی طی دوران زندگی زنان شوند. تیم ویگل برای مشاهده ارتباط مابین سن مشاهده شده و بررسی شده در درجات متفاوت DCIS اقدام می کند. سرمایه گذاران به نتایج ماموگرافی دیجیتالِ مربوط به تقریبا 374000 زن در سن 50 تا 69 سال نگاه کردند که مابین سال 2005 تا 2008 اقدام به ماموگرافی کرده بودند.

مطالعه متن کامل
کامپیوتر گیمینگ رومیزی جدید CyberPowerPC با نام Trinity با کیس ستاره ای شکل

کامپیوتر گیمینگ رومیزی جدید CyberPowerPC با نام Trinity با کیس ستاره ای شکل

نمونه اولیه ای که در نمایشگاه CES دیدیم حالا واقعی شده است. CyberPowerPC یک کامپیوتر رومیزی جدیدی مخصوص بازی با نام Trinity را معرفی کرد. موضوعی که باعث می‌شود این سیستم در وسط گود باقی بماند این است که این کامپیوتر به جای اینکه مانند کامپیوترهای رومیزی معمولی مستطیلی باشد دارای شکل سه تیغه ای است. و در حالی که Trinity شبیه به سفینه فضایی بوده و همه تماشاچیان را به خود خیره کرده، این کامپیوتر عمداً برای جدا سازی قطعات خاصی از یکدیگر طراحی شده تا تمام بخش‌های Trinity بسیار خنک بمانند.

مطالعه متن کامل
 تعامل اجتماعی انسان و ربات تا کجا پیش می رود؟

تعامل اجتماعی انسان و ربات تا کجا پیش می رود؟

همه ما تاثیر عصر دیجیتال را در ساخت ماشینهای میکانیکی همچون انسانهای ماشینی با قدرت های خارق العاده و ربات هایی که توسط روح تسخیر شده اند را در فیلم ها دیده ایم. اما در دنیای امروز، دنیایی ملموس و احساسی، درون این ربات ها در حال شکل گرفتن است. "ربات های اجتماعی" همانطور که از نامشان پیداست کمتر مکانیزه می باشند و بیشتر شبیه ماشینهای خودکارِ احساساتی هستند که می توانند همنشین و مصاحب خوبی برای انسانها باشند. باعث تعجب است اگر از نفوذ این ربات ها در زندگی بشر تصوری نداشته باشیم ...

مطالعه متن کامل
چرخ‌ Evelo Omni می‌تواند هر دوچرخه‌ای را تبدیل به دوچرخه‌ی الکتریکی کند.

چرخ‌ Evelo Omni می‌تواند هر دوچرخه‌ای را تبدیل به دوچرخه‌ی الکتریکی کند.

خواه برای تفریح دوچرخه‌سواری می‌کنید یا برای کارتان، شکی نیست که گاهی برای راندنِ دوچرخه نیاز به کمی کمک دارید. چرخ Evelo Omni می‌تواند این کمک را ارائه دهد. این چرخ را می‌توان جایگزین چرخ جلوی اکثر دوچرخه‌ها کرد و از قدرت الکتریکی آن استفاده نمود.

مطالعه متن کامل
هکرها می‌توانند اطلاعات شخصی شما را از ساعت هوشمندتان استخراج کنند!

هکرها می‌توانند اطلاعات شخصی شما را از ساعت هوشمندتان استخراج کنند!

گروهی از هکرهای "کلاه سفید" (کلاه سفید به این معنی است که آن‌ها ضعف های امنیتی را بررسی می کنند و قصد خرابکاری ندارند) ایمن بودن ساعتهای هوشمند را آزمایش کرده‌اند و حقیقت این است که هکرها قادر بودند تا اطلاعات شخصی را از ساعت‌های LG G Watch، Samsung Gear 2 Newo و هشت مدل دیگر بیرون بکشند. دکتر فرانک بریتینگر، استادیار و مدیر دانشیار گروه تحقیقاتی و آموزش سایبری دانشگاه نیوهیون، قصد داشت تا دَریابد اطلاعات ساعت‌ها رمزگذاری شده‌اند یا خیر و متأسفانه جواب "خیر" بود.

مطالعه متن کامل