کوی دانش - kooy

بررسی های دندرواکولوژی نشان میدهد، همه چیز هم تقصیر "تغییرات اقلیمی" نبوده است.

بررسی های دندرواکولوژی نشان میدهد، همه چیز هم تقصیر "تغییرات اقلیمی" نبوده است.
26 تیر
06:15 1394
زیست شناسان اسپانیایی یافته های جالبی از بررسی اکولوژی دلایل کاهش رشد جنگل های کاج به دست آورده اند.

تصویر بخش غالب Rebello  که با برنامه مدیریت جنگل نسبت به منطقه کاج های بالغ، در محل بازتری قرار گرفته است.

پژوهشگران دانشگاه های پلی تکنیک مادرید، INIA و مارسی تغییرات غیر قابل جایگزین ساختار کاج های جنگلی Hoyocasaero را بر مبنای تحلیل اکولوژیکی حلقه های رشد درخت، مورد بررسی قرار داده اند. نتایج بررسی حاکی از نقش کم رنگ تغییرات اقلیمی در کاهش بازآوری این درختان و نقش پررنگ فعالیت های انسانی است. بنابراین ضرورت ایجاد قوانین بازدارنده و حمایتی از رشد جنگل ضرورت می یابد.

ذخایر طبیعی ارزشمند منطقه جنگل های کاج هویوکاسرو، همانند سایر مناطق شبه جزیره ایبری در معرض خطر است. غنای طبیعی این منطقه که در آویلا واقع شده است، همواره نظر طبیعت گردان ملی و بین المللی را به خود جذب کرده است. از جمله این گردشگران و علاقمندان می تواند Heinrich Moritz Willkomm را نام برد که از قرن 19 در این منطقه بوده است. در واقع، گونه های جدید بسیاری از این منطقه به دنیای دانش معرفی شده اند. حتی برخی گونه های کمیاب مدیترانه هم در بخش مرکزی این منطقه یافت می شوند.

پرفسور آگوستین روبیو سانچز، از دانشکده مهندسی جنگل و منابع طبیعی دانشگاه پلی تکنیک مادرید با همراهی تیم پژوهشی میان رشته ای این بخش جنگلی را از منظر کولونی سازی با سایر درختان مقاوم به خشکسالی همانند Rebello مورد مقایسه قرار داده است. این پژوهش با داده های دندروکرونولوژی، اقلیم و داسومتری، تلفیق شده است.

الگوهای سنی مشاهد شده در این درختان نشانگر منشأ طبیعی حداقل دو گونه موجود در این جنگل هاست، این دو گونه شامل کاج و ریبلو اند. بر مبنای مطالعات ساختار سنی و داده های مرجع تاریخی، به نظر می رسد گونه کاج، آخرین بازمانده از جنگل بزرگ کاجی باشد که زمانی این منطقه را تحت اشغال خود داشته اند. این در حالی است که از 1950 بازآوری و تولید مثلی ریبلوها با سرعت ثابتی ادامه داشته است، اما بازآوری طبیعی کاج ها از سال 1870 به ندرت قابل مشاهده است.

روش های تحلیلی مورد استفاده به پژوهشگران این امکان را می دهد که بتوانند تأثیرات حساسیت های شدید به دماهای بالا، از جمله دماهای بهار یا پاییز را همانند حساسیت روزافزون کاج به خشکسالی در سال های اخیر را برآورد کنند. با همه این روش ها، هنوز ساختار جنگل کاج متعلق به قرن 19، هنوز هیچ علایم کاهشی مرتبط با تغییرات اقلیمی از خود نشان نمی دهد.

از آنجایی که کاهش زادآوری درخت کاج، پدیده جدیدی نبوده و همواره حتی قبل از آن که شواهدی از تغییرات اقلیمی موجود باشد، وجود داشته است، موقعیت امروزی بیشتر میتواند در ارتباط با تأثیر مستقیم یا غیرمستقیم نحوه مدیریت و جنگلداری باشد. به نظر می رسد این رشد بی رویه ریبلو با کاهش شدت فعالیت های مدیریت انسانی نیمه قرن بیستم در ارتباط بوده باشد. شاید این مسئله در ارتباط با کاهش جمعیت ساکنین محلی و فراوانی سوخت های چوبی به عنوان منبع اصلی انرژی در مناطق روستایی بوده باشد.

تأثیر فعالیت های انسانی بر جنگل ها، عموما در مواردی نظیر مدیریت گیاهان و خاک (تغییرات PH و مواد مغذی) است که نقش بسیار مهمی در پویایی جنگل ها دارد. تا زمانی که ما فعالیت خاصی برای تضمین قطعی حفاظت از جنگل های کاج هویوکاسرو برنداشته ایم، باید هم چنان از خودمان بپرسیم، کی این ذخیره طبیعی ارزشمند، از بین خواهد رفت؟

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

یاور مشیرفر

یاور مشیرفر

Research Assistant on Paleoclimatology, Palaeoecology, Paleoceanography

http://www.pontocaspian.eu/program/project/project-a5

PRIDE "Drivers of Pontocaspian Biodiversity Rise and Demise" by Horizon 2020 EU

Brunel University of London

Contact: Yavar Moshirfar

Linkedin, Twitter, Google + and Skype

 

 

 

 

 

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
ویدئو: 10 هدف برتر نجومی JPL ناسا برای اکتبر(مهر ماه) سال جاری (94)

ویدئو: 10 هدف برتر نجومی JPL ناسا برای اکتبر(مهر ماه) سال جاری (94)

اهداف برتر نجومی از قبیل ماه، شفق های قطبی، نور منطقه بروجی زیر ذره بین لابراتوار جت پروپولژن ناسا برای نمایش در برنامه ای اختصاصی

مطالعه متن کامل
 خطر ابتلا به بیماری های کبد و سرطان با"تری کلوزان" موجود در صابون

خطر ابتلا به بیماری های کبد و سرطان با"تری کلوزان" موجود در صابون

تری کلوزان "Triclosan" که به عنوان یک ضد میکروب معمول در صابون ها، شامپو ها، خمیر دندان و دیگر محصولات بهداشتی استفاده می شود، می تواند باعث بیماری های کبدی و همچنین سرطان شود.

مطالعه متن کامل
طرحی در مقیاس نانو برای حل مشکل گرمایش شدید دستگاه‌های میکروالکترونیک

طرحی در مقیاس نانو برای حل مشکل گرمایش شدید دستگاه‌های میکروالکترونیک

در حال حاضر تولیدکنندگان دستگاه‌های میکروالکترونیک برای تعیین دمای درون دستگاه‌ها، تنها به شبیه‌سازی‌ها تکیه می‌کنند. محققان به تازگی روشی برای تعیین دمای واقعی داخل این دستگاه‌ها پیدا کرده‌اند. در این روش از مواد درون دستگاه به عنوان دماسنج استفاده می‌شود.

مطالعه متن کامل
هدفون بلوتوثیِ Dot به اندازه‌ای کوچک است که در گوش شما ناپدید می‌شود.

هدفون بلوتوثیِ Dot به اندازه‌ای کوچک است که در گوش شما ناپدید می‌شود.

تولیدِ محصولات کوچک و بدون کابل یا سیم‌های آویزان شبیه به رؤیا هستند. ایوان کان و گروهی از توسعه‌دهندگانش از "آزمایشگاه‌های بسیار ویژه‌" به دنبال محقق سازیِ این رؤیا هستند و می‌خواهند محصولِ کوچک و بدون سیم دیگری را به فهرستِ این محصولات اضافه کنند. آنها مدعی هستند که توانسته‌اند کوچکترین هدفون بلوتوثی در جهان را تولید کرده‌اند. این هدفون بلوتوثی، Dot نامیده می‌شود و به منظور جذب سرمایه در سایت Kickstarter ثبت شده است.

مطالعه متن کامل
فرار از میان دود در هنگام آتش سوزی، با ماسکِ Saver

فرار از میان دود در هنگام آتش سوزی، با ماسکِ Saver

درست است که اگر ساختمان محل کار یا زندگیتان به سیستم حسگر دود مجهز باشد، در صورت وقوع آتش سوزی در ساختمان، با اعلام خطرِ به موقع شما را از آن با خبر می سازد، اما این سیستم ها معمولاً پس از فراگیر شدن آتش، دیگر کار چندانی برای کمک به خروجتان از ساختمان انجام نمی دهند. به همین دلیل، یک شرکت نوپای مستقر در تورنتو به نام Safety iQ، اقدام به طراحی و ساخت ماسک Saver کرده است. این ماسک یک وسیله قابل حمل است که بنا به گزارشات، کاربر می تواند با استفاده از آن با خیال راحت در فضای پر از دود نفس بکشد. Saver همچنین دارای آژیر و چراغ اضطراری می باشد.

مطالعه متن کامل