کوی دانش - kooy

بررسی های دندرواکولوژی نشان میدهد، همه چیز هم تقصیر "تغییرات اقلیمی" نبوده است.

بررسی های دندرواکولوژی نشان میدهد، همه چیز هم تقصیر "تغییرات اقلیمی" نبوده است.
26 تیر
06:15 1394
زیست شناسان اسپانیایی یافته های جالبی از بررسی اکولوژی دلایل کاهش رشد جنگل های کاج به دست آورده اند.

تصویر بخش غالب Rebello  که با برنامه مدیریت جنگل نسبت به منطقه کاج های بالغ، در محل بازتری قرار گرفته است.

پژوهشگران دانشگاه های پلی تکنیک مادرید، INIA و مارسی تغییرات غیر قابل جایگزین ساختار کاج های جنگلی Hoyocasaero را بر مبنای تحلیل اکولوژیکی حلقه های رشد درخت، مورد بررسی قرار داده اند. نتایج بررسی حاکی از نقش کم رنگ تغییرات اقلیمی در کاهش بازآوری این درختان و نقش پررنگ فعالیت های انسانی است. بنابراین ضرورت ایجاد قوانین بازدارنده و حمایتی از رشد جنگل ضرورت می یابد.

ذخایر طبیعی ارزشمند منطقه جنگل های کاج هویوکاسرو، همانند سایر مناطق شبه جزیره ایبری در معرض خطر است. غنای طبیعی این منطقه که در آویلا واقع شده است، همواره نظر طبیعت گردان ملی و بین المللی را به خود جذب کرده است. از جمله این گردشگران و علاقمندان می تواند Heinrich Moritz Willkomm را نام برد که از قرن 19 در این منطقه بوده است. در واقع، گونه های جدید بسیاری از این منطقه به دنیای دانش معرفی شده اند. حتی برخی گونه های کمیاب مدیترانه هم در بخش مرکزی این منطقه یافت می شوند.

پرفسور آگوستین روبیو سانچز، از دانشکده مهندسی جنگل و منابع طبیعی دانشگاه پلی تکنیک مادرید با همراهی تیم پژوهشی میان رشته ای این بخش جنگلی را از منظر کولونی سازی با سایر درختان مقاوم به خشکسالی همانند Rebello مورد مقایسه قرار داده است. این پژوهش با داده های دندروکرونولوژی، اقلیم و داسومتری، تلفیق شده است.

الگوهای سنی مشاهد شده در این درختان نشانگر منشأ طبیعی حداقل دو گونه موجود در این جنگل هاست، این دو گونه شامل کاج و ریبلو اند. بر مبنای مطالعات ساختار سنی و داده های مرجع تاریخی، به نظر می رسد گونه کاج، آخرین بازمانده از جنگل بزرگ کاجی باشد که زمانی این منطقه را تحت اشغال خود داشته اند. این در حالی است که از 1950 بازآوری و تولید مثلی ریبلوها با سرعت ثابتی ادامه داشته است، اما بازآوری طبیعی کاج ها از سال 1870 به ندرت قابل مشاهده است.

روش های تحلیلی مورد استفاده به پژوهشگران این امکان را می دهد که بتوانند تأثیرات حساسیت های شدید به دماهای بالا، از جمله دماهای بهار یا پاییز را همانند حساسیت روزافزون کاج به خشکسالی در سال های اخیر را برآورد کنند. با همه این روش ها، هنوز ساختار جنگل کاج متعلق به قرن 19، هنوز هیچ علایم کاهشی مرتبط با تغییرات اقلیمی از خود نشان نمی دهد.

از آنجایی که کاهش زادآوری درخت کاج، پدیده جدیدی نبوده و همواره حتی قبل از آن که شواهدی از تغییرات اقلیمی موجود باشد، وجود داشته است، موقعیت امروزی بیشتر میتواند در ارتباط با تأثیر مستقیم یا غیرمستقیم نحوه مدیریت و جنگلداری باشد. به نظر می رسد این رشد بی رویه ریبلو با کاهش شدت فعالیت های مدیریت انسانی نیمه قرن بیستم در ارتباط بوده باشد. شاید این مسئله در ارتباط با کاهش جمعیت ساکنین محلی و فراوانی سوخت های چوبی به عنوان منبع اصلی انرژی در مناطق روستایی بوده باشد.

تأثیر فعالیت های انسانی بر جنگل ها، عموما در مواردی نظیر مدیریت گیاهان و خاک (تغییرات PH و مواد مغذی) است که نقش بسیار مهمی در پویایی جنگل ها دارد. تا زمانی که ما فعالیت خاصی برای تضمین قطعی حفاظت از جنگل های کاج هویوکاسرو برنداشته ایم، باید هم چنان از خودمان بپرسیم، کی این ذخیره طبیعی ارزشمند، از بین خواهد رفت؟

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

یاور مشیرفر

یاور مشیرفر

Research Assistant on Paleoclimatology, Palaeoecology, Paleoceanography

http://www.pontocaspian.eu/program/project/project-a5

PRIDE "Drivers of Pontocaspian Biodiversity Rise and Demise" by Horizon 2020 EU

Brunel University of London

Contact: Yavar Moshirfar

Linkedin, Twitter, Google + and Skype

 

 

 

 

 

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
ساختار داده ها به طرز غیرمنتظره ای سرعت جستجوی کوانتومی را تحت تاثیر قرار می دهند.

ساختار داده ها به طرز غیرمنتظره ای سرعت جستجوی کوانتومی را تحت تاثیر قرار می دهند.

با استفاده از خاصیت کوانتومی انطباق، رایانه های کوانتومی قادرند آیتم های هدف را در میان داده های فراوانی، به مراتب سریع تر از رایانه های معمولی پیدا کنند. اما حتی با وجود سرعت بیشتر، سرعت جستجو به ساختار داده بستگی خواهد داشت.

مطالعه متن کامل
ویزیت مجازی و رایگان پزشک درجستجو گر گوگل

ویزیت مجازی و رایگان پزشک درجستجو گر گوگل

گوگل برای هر کاری استفاده می شود تا جایی که خود کلمه گوگل در زبان انگلیسی به صورت "فعل انجام دادن عملی" در آمده است (Google it- گوگل کردن). جستجو های اینترنتی برای مشاوره جهت دردها و ناراحتی ها گاها به اطلاعات نادرست منتهی می شود. مثلا با تجویز کم یا زیاد دارو شخص ممکن است سلامتی اش به خطر بیافتد. گوگل در حال آزمایش روی یک قابلیت جدید است تا سرویس جدید خود Helpouts را راه اندازی کند که کمک شایانی در زمینه پزشکی به شما می کند.

مطالعه متن کامل
 اپ هیومن آیفون، میزان فعال بودن شهرها را نشان می دهد

اپ هیومن آیفون، میزان فعال بودن شهرها را نشان می دهد

امروزه با استفاده از گوشی های هوشمند می توانیم ظرف چند ثانیه به داده هایی در حجم ترابایت دسترسی داشته باشیم، اما سوالی که در این میان مطرح می شود آنست که آیا با استفاده از این ابزارها می توان برمبنای روزانه زندگی سالم تر، کارآمدتر و فعال تری را داشت؟ هیومن (human) اپی است که به همین منظور طراحی شده است و کاربران را وادار می کند تا روزانه 30 دقیقه یا بیشتر تحرک داشته باشند.

مطالعه متن کامل
ویلای ملانا

ویلای ملانا

داستان ساخت ویلای ملانا از یک عکس شروع شد. عکسی که از فلات طبیعی شکل گرفته روی شیبی تند در پرا ملان در تیروس یونان گرفته شد. این چشم انداز با ظرافت تمام به دور خود تاب می خورد و پناهگاه کوچکی را خلق می کند که از حرارت محافظت شده و به واسطه بادهایی که از دریا می وزند خنک می شود.

مطالعه متن کامل
مسنجر (MESSENGER)  قبل از نابودی کامل، از گاز هلیوم برای یک ماه زندگی بیشتر استفاده می کند

مسنجر (MESSENGER) قبل از نابودی کامل، از گاز هلیوم برای یک ماه زندگی بیشتر استفاده می کند

فضاپیمایِ سطح عطارد موسوم به مسنجر اکنون ده سال است که در فضا حضور دارد و هنوز هم بهتر از آنچه انتظار می رفت عمل می کند. البته ماموریت این فضاپیمای دوست داشتنی به زودی به پایان می رسد ، سوخت این فضاپیما رو به اتمام است و قرار است طبق برنامه ریزی ها در ماه مارس به سطح سیاره عطارد برخورد کند. با این وجود، بخش کنترل ماموریت ناسا طرح مبتکرانه ای را تهیه کرده که در آن از هلیوم فضاپیمای یادشده برای فشار وارد آوردن به موتور استفاده شود و یک ماه دیگر در فضا به سر ببرد.

مطالعه متن کامل