کوی دانش - kooy

بررسی های دندرواکولوژی نشان میدهد، همه چیز هم تقصیر "تغییرات اقلیمی" نبوده است.

بررسی های دندرواکولوژی نشان میدهد، همه چیز هم تقصیر "تغییرات اقلیمی" نبوده است.
26 تیر
06:15 1394
زیست شناسان اسپانیایی یافته های جالبی از بررسی اکولوژی دلایل کاهش رشد جنگل های کاج به دست آورده اند.

تصویر بخش غالب Rebello  که با برنامه مدیریت جنگل نسبت به منطقه کاج های بالغ، در محل بازتری قرار گرفته است.

پژوهشگران دانشگاه های پلی تکنیک مادرید، INIA و مارسی تغییرات غیر قابل جایگزین ساختار کاج های جنگلی Hoyocasaero را بر مبنای تحلیل اکولوژیکی حلقه های رشد درخت، مورد بررسی قرار داده اند. نتایج بررسی حاکی از نقش کم رنگ تغییرات اقلیمی در کاهش بازآوری این درختان و نقش پررنگ فعالیت های انسانی است. بنابراین ضرورت ایجاد قوانین بازدارنده و حمایتی از رشد جنگل ضرورت می یابد.

ذخایر طبیعی ارزشمند منطقه جنگل های کاج هویوکاسرو، همانند سایر مناطق شبه جزیره ایبری در معرض خطر است. غنای طبیعی این منطقه که در آویلا واقع شده است، همواره نظر طبیعت گردان ملی و بین المللی را به خود جذب کرده است. از جمله این گردشگران و علاقمندان می تواند Heinrich Moritz Willkomm را نام برد که از قرن 19 در این منطقه بوده است. در واقع، گونه های جدید بسیاری از این منطقه به دنیای دانش معرفی شده اند. حتی برخی گونه های کمیاب مدیترانه هم در بخش مرکزی این منطقه یافت می شوند.

پرفسور آگوستین روبیو سانچز، از دانشکده مهندسی جنگل و منابع طبیعی دانشگاه پلی تکنیک مادرید با همراهی تیم پژوهشی میان رشته ای این بخش جنگلی را از منظر کولونی سازی با سایر درختان مقاوم به خشکسالی همانند Rebello مورد مقایسه قرار داده است. این پژوهش با داده های دندروکرونولوژی، اقلیم و داسومتری، تلفیق شده است.

الگوهای سنی مشاهد شده در این درختان نشانگر منشأ طبیعی حداقل دو گونه موجود در این جنگل هاست، این دو گونه شامل کاج و ریبلو اند. بر مبنای مطالعات ساختار سنی و داده های مرجع تاریخی، به نظر می رسد گونه کاج، آخرین بازمانده از جنگل بزرگ کاجی باشد که زمانی این منطقه را تحت اشغال خود داشته اند. این در حالی است که از 1950 بازآوری و تولید مثلی ریبلوها با سرعت ثابتی ادامه داشته است، اما بازآوری طبیعی کاج ها از سال 1870 به ندرت قابل مشاهده است.

روش های تحلیلی مورد استفاده به پژوهشگران این امکان را می دهد که بتوانند تأثیرات حساسیت های شدید به دماهای بالا، از جمله دماهای بهار یا پاییز را همانند حساسیت روزافزون کاج به خشکسالی در سال های اخیر را برآورد کنند. با همه این روش ها، هنوز ساختار جنگل کاج متعلق به قرن 19، هنوز هیچ علایم کاهشی مرتبط با تغییرات اقلیمی از خود نشان نمی دهد.

از آنجایی که کاهش زادآوری درخت کاج، پدیده جدیدی نبوده و همواره حتی قبل از آن که شواهدی از تغییرات اقلیمی موجود باشد، وجود داشته است، موقعیت امروزی بیشتر میتواند در ارتباط با تأثیر مستقیم یا غیرمستقیم نحوه مدیریت و جنگلداری باشد. به نظر می رسد این رشد بی رویه ریبلو با کاهش شدت فعالیت های مدیریت انسانی نیمه قرن بیستم در ارتباط بوده باشد. شاید این مسئله در ارتباط با کاهش جمعیت ساکنین محلی و فراوانی سوخت های چوبی به عنوان منبع اصلی انرژی در مناطق روستایی بوده باشد.

تأثیر فعالیت های انسانی بر جنگل ها، عموما در مواردی نظیر مدیریت گیاهان و خاک (تغییرات PH و مواد مغذی) است که نقش بسیار مهمی در پویایی جنگل ها دارد. تا زمانی که ما فعالیت خاصی برای تضمین قطعی حفاظت از جنگل های کاج هویوکاسرو برنداشته ایم، باید هم چنان از خودمان بپرسیم، کی این ذخیره طبیعی ارزشمند، از بین خواهد رفت؟

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

یاور مشیرفر

یاور مشیرفر

Research Assistant on Paleoclimatology, Palaeoecology, Paleoceanography

http://www.pontocaspian.eu/program/project/project-a5

PRIDE "Drivers of Pontocaspian Biodiversity Rise and Demise" by Horizon 2020 EU

Brunel University of London

Contact: Yavar Moshirfar

Linkedin, Twitter, Google + and Skype

 

 

 

 

 

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پارچه ای جدید تهیه شده توسط چاپ سه بعدی

پارچه ای جدید تهیه شده توسط چاپ سه بعدی

تصور کنید به یک مرکز خرید رفته و در مغازه ای از یک لباس خوشتان می آید، آنرا می خرید و به منزل می آورید و ظرف حداکثر 24 ساعت آن لباس اندازه شما می شود!

مطالعه متن کامل
چگونه آموزش تمرکز حواس بر سلامت تاثیر می گذارد

چگونه آموزش تمرکز حواس بر سلامت تاثیر می گذارد

در طول دهه گذشته، یافته های دلگرم کننده بسیاری بدست آمده است که نشان دهنده اثرگذاری آموزش تمرکز حواس بر طیف گسترده ای از مشکلات سلامت روانی و جسمانی و بهبود آنهاست. با این حال، اینکه تمرکز حواس دقیقا به چه شکلی اثرگذاری مثبتی را بر سلامت ایفا می کند هنوز مشخص نیست. اکنون، محققان مدلی را تهیه کرده اند که بر طبق آن تمرکز حواس از طریق کاهش استرس، سلامت را تحت تاثیر قرار می دهد.

مطالعه متن کامل
معرفی گوشی هوشمند جدید BLU Selfie با دوربین سلفی 13 مگاپیکسلی

معرفی گوشی هوشمند جدید BLU Selfie با دوربین سلفی 13 مگاپیکسلی

در طول چندین سال گذشته، دوربین‌های جلوی گوشی‌های هوشمند برای گرفتن عکس‌های سلفی روز به روز بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. مشتریان می‌خواهند تا قادر به گرفتن سلفی‌های بهتری با گوشی هوشمند خود باشند. با وجود این نیاز مصرف کنندگان، تولید کنندگان نیز دست بکار شده اند. آخرین نمونه این گوشیها، گوشی هوشمند جدید BLU با نام "Selfi" سعی در استفاده از این گرایش عصر جدید دارد.

مطالعه متن کامل
شرکت BIOSTAR کارت گرافیک جدیدش را با نام GeForce GTX 960 معرفی کرد.

شرکت BIOSTAR کارت گرافیک جدیدش را با نام GeForce GTX 960 معرفی کرد.

شرکت BIOSTAR روند سابق تولید کارت گرافیک را حفظ کرده و این بار کارت گرافیک GeForce GTX 960 را معرفی کرد.

مطالعه متن کامل
شیرها، درحال محو شدن از سراسر آفریقا هستند

شیرها، درحال محو شدن از سراسر آفریقا هستند

بنا به نتایج مطالعه ای جدید، شیرها درحال محو شدن از بیشتر قسمت های قاره آفریقا هستند و این کاهش در جمعیت مخصوصا در غرب آفریقا مشهود است. جمعیت شیرها از سال 1992 به این طرف روند نزولی به خود گرفته است که بیشتر به دلیل درگیری شیرها با رمه داران محلی و کاهش در میزان گونه های طعمه شیرها می باشد. تقریبا دو سوم از بیش از 8 هزار شیری که مورد مطالعه قرار گرفتند در گله هایی به سر می برند که با کاهش جمعیت خود روبرو می باشند.

مطالعه متن کامل