کوی دانش - kooy

کشف مکانیسم تنظیم کننده اندازه سلول

کشف مکانیسم تنظیم کننده اندازه سلول
25 تیر
23:15 1394
هر سلولی در بدن انسان برای داشتن عملکردی درست باید اندازه خاصی داشته باشد. یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی مارکوس هنگستلیگر در موسسه ژنتیک پزشکی در دانشگاه پزشکی وین مکانیسم جدیدی را کشف کرده اند که اندازه سلول را تنظیم می کند.

یک مکانیسم مهم در تنظیم اندازه سلول های انسانی از طریق واکنش های آبشاری IGF/Akt/mTOR کنترل می شود. اغلب این موضوع مطرح بوده که فعالیت وابسته به mTOR آنزیم S6 کیناز با این فرآیند در ارتباط است. اما هم اکنون اطلاعات جدید به دست آمده از این گروه تحقیقاتی به سرپرستی مارکوس هنگستلیگر در موسسه ژنتیک پزشکی در دانشگاه پزشکی وین، نشان می دهد که کمپلکس پروتئینی دیگری به نام eIF3 یک تنظیم کننده مهم برای اندازه سلول است. eIF3 در وهله اول مسئول واکنش بین mTOR و S6 کیناز است و در وهله دوم یک آغازگر مهم برای سنتز عمومی پروتئین (شکل دهی جدید یا ترجمه پروتئین ها) در سلول می باشد.

کمپلکس پروتئینی elF3 اندازه سلول را کنترل می کند
به منظور عملکرد یکپارچه و اختصاصی تمام اعضای بدن فرد، تعداد و اندازه هریک از سلول های بیشمار بدن انسان در سراسر زندگی او باید به درستی کنترل شوند. تعداد دقیق سلول ها از طریق تقسیم سلولی و اندازه سلول بوسیله کنترل رشد سلولی تنظیم می شود. دانشمندان نشان دادند سلول هایی که elF3 در آنها غیرفعال شده است، قادر به کنترل اندازه سلول نیستند. این مکانیسم اندازه بیشتر سلول های طبیعی انسانی و سلول های تومور را نیز کنترل می کند. همچنین این گروه تحقیقاتی جهش elF3 را (که در انواع مختلفی از تومور اتفاق می افتد) به منظور تعیین تأثیر آن بر تنظیم اندازه سلول، بررسی کردند. نتایج این تحقیق در نشریه Oncotarget منتشر شده است.

در بدن انسان، تقسیم و رشد سلولی لزوماً به یکدیگر مرتبط نیستند. برای مثال، سلول های عصبی بدون تکثیر شدن می توانند رشد کنند، و یا در طول تقسیمات سلولی اولیه در تخمک بعد از لقاح، رشد سلولی دیده نمی شود. اگرچه در سال های اخیر تحقیقات زیادی در مورد مکانیسم های اصلی تقسیم سلولی انجام شده است، اما سوالاتی از این قبیل کمتر مورد توجه قرار گرفته اند که: اندازه های مختلف سلول ها چطور تنظیم می شوند یا چرا لازم است سلول های عضلانی، پوست ویا خونی اندازه های متفاوتی داشته باشند. با این حال یک چیز مشخص است: اگر رشد سلول به درستی کنترل نشود، نه تنها انواع مختلف سلول ها دیگر قادر به انجام فعالیت های متفاوت خود نخواهند بود بلکه در بیشتر مناطق تومورها آغاز به شکل گیری می کنند.

مارکوس هنگستلیگر اظهار داشت: «این یافته ها در فهم ما از کنترل مولکولی اندازه سلول گامی فراتر و مهم محسوب می شود و همچنین ممکن است به توسعه درمان های جدید برای تومورها در آینده کمک کند.»

 

Journal Reference:

  1. Katharina Schipany, Margit Rosner, Loredana Ionce, Markus Hengstschläger, Boris Kovacic. eIF3 controls cell size independently of S6K1-activityOncotarget, 2015
کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

قاسم کیاحیرتی

قاسم کیاحیرتی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
دانشمندان بوسیله آلومینیوم  رازهایی از ستارگان را گشودند

دانشمندان بوسیله آلومینیوم رازهایی از ستارگان را گشودند

فیزیکدانان دانشگاه یورک به درک جدیدی از فرآیند هسته زایی درون ستارگان دست یافتند که نقش ستارگان بزرگ را در فرگشت راه شیری و منشا منظومه شمسی را نشان می دهد.

مطالعه متن کامل
نحوه واکسیناسیون طبیعی زنبورهای نوزاد

نحوه واکسیناسیون طبیعی زنبورهای نوزاد

زنبورها، در واکسینه کردن اطفال خود گزینه دیگری ندارد، آنها به طور طبیعی نوزادان خود را در برابر بیماری های خاص موجود در محیط مصون می کنند و اکنون برای اولین بار، دانشمندان نحوه این واکسیناسیون را کشف کرده اند.

مطالعه متن کامل
تولید چرخه احتراق جدید در آخرین طراحی موتور آئودی

تولید چرخه احتراق جدید در آخرین طراحی موتور آئودی

آئودی موفق به ساخت موتور 2.0 لیتری جدیدی شده است که با یک چرخه احتراق تجدید نظر شده کار می کند. قرار است این موتور در مدل جدید A4 استفاده شود.

مطالعه متن کامل
ثبت تصویر سحابی  دست خدا توسط تلکسوپ غول پیکر

ثبت تصویر سحابی دست خدا توسط تلکسوپ غول پیکر

(VLT) یا "تلسکوپ غول پیکرِ" رصدخانه جنوب اروپا (ESO) هفته جاری موفق به ثبت تصویری از سحابی دست خدا شد. این سحابی کروی مانند با نام "آرواره جانور" نیز شناخته می شود و حدود 1300 سال نوری دورتر از سیاره زمین قرار دارد. ثبت تصویر یادشده، بخشی از برنامه "نگاهی طنزآمیز به سنگ های جواهرنشان" رصدخانه جنوب اروپاست که هدف از آن جمع آوری عکس های گرفته شده توسط تلکسکوپ هایی از قبیل VLT است تا برای اهداف آموزشی در کلاس های درس و نیز استفاده عموم به کار برده شوند. VLT در رصدخانه پارانال قرار دارد.

مطالعه متن کامل
روش‌های جدید ریاضیاتی موجب انگیزش هرچه بیش‌تر علم آب شناسی است.

روش‌های جدید ریاضیاتی موجب انگیزش هرچه بیش‌تر علم آب شناسی است.

یک تیم راه حل های ریاضیاتی پیچیده برای تصفیه پارامترهای تبادل آب و انرژی، جایگزین‌های عددی برای فرآیندهای پیچیده، برای برانگیختن دقیق تر شارهای آب و انرژی در مدلی مهم تحت شرایط مهم را اعمال کردند.

مطالعه متن کامل