کوی دانش - kooy

درمان حمله قلبی و چالشهای پیشِ رو

درمان حمله قلبی و چالشهای پیشِ رو
22 تیر
18:15 1394
نتایج یک تحقیق بشدت این آرزوی دیرینه را با چالش روبرو کرد؛ انسداد کلسیم از ورودی انرژی غشای سلولی درون سلول های قلبی می تواند از آسیبی که به واسطه حمله قلبی ایجاد می شود جلوگیری کند.

محققین دلایل زیادی برای انسداد جریان کلسیم در غشای پوستی از قلب و سلول های مغزی دارند که می تواند روشی برای ممانعت از آسیبی شود که به سبب حمله قلبی و سکته ایجاد می شود. اما در تحقیقی که روی موشها انجام شد کمبود کانال کلسیم در سلول های قلبی این موجودات، دانشمندان را در سایه ای از ابهام قرار داد.

ارشد این تحقیق پروفسور مارک اندرسون، رئیس دپارتمان پزشکی در دانشگاه جان هاپکینز بیان داشت: «ما وجود کانال کلسیمی برای عملکرد قلب را تایید می کنیم، اما نتایجمان نشان می دهد مسیری که در پیش گرفتیم حداقل برای درمان طولانی مدت حمله قلبی روش خوبی نباشد».

تجارب اندرسون و تیم او رشد بسیاری در سالهای اخیر درباره نقش کلسیم در عملکرد قلب داشت. با تپش هر عضو بدن، مولکول های کلسیم در قسمت های کوچکی که غشای پوست نامیده شده و نیروگاه قلب هستند مانند سلول عمل می کنند. کلسیم درون غشای سلولی عنصر خوبی است- طوریکه کمک می کند آن میزان انرژی که سلول ها برای زنده ماندن به آن احتیاج دارند، ایجاد شود. اما تقریبا نیم قرنی است که محققین دریافتته اند کلسیم غشای سلولی می تواند کاملا غوطه ور شده و باعث مرگ سلولی شود و بعد از حمله قلبی یا سکته، هجوم ناگهانی کلسیم به ارگان ها، این مسیر مرگبار سلولی را برای آسیب طولانی مدت مجزا می کند.

با دانش جدید، اندرسون و همکارانش برای آزمودن تاثیرات انسداد کلسیم از غشای سلولی، جهش ژنتیکی موشهای تغییریافته را با عملکرد قلب MCU روی کل زندگی موشها و جریان مسدود شده کلسیم برای غشای سلولی در سلول های ماهیچه قلب تنظیم کردند.

اندرسون بیان داشت «با وجود اینکه تقریبا هیچ کلسیمی وارد غشایِ سلولی از سلولهایِ عضلانیِ قلب شان نمی شود، قلبشان هنوز می زند و به شکل نرمال پرورش می یابد. اما وقتی تیم او به موشها استرس وارد کردند طوریکه ضربان قلبشان بالا رود، ضربان قلب موشها با مشکل، افزایش یافت و ماهیچه های قلبی شان کارایی خود را از دست دادند و نیازمند اکسیژن بیشتری برای عملکرد بودند.

در تجارب بعدی، وقتی دانشمندان اکسیژن سلول های عضله قلب را قطع و سپس آن را وصل کردند- تقلیدی که طی حملات قلبی روی می دهد- سلولها باز هم مرده بودند، با وجود اینکه کلسیم نمی توانست عامل مرگ غشای سلولی باشد.

در عوض، سلول های عضله قلب (گروه اکتشافی توسط اندرسون) برای جبران کمبود کلسیم با فعال کردن دیگر سلول های مرده و به جریان انداختن میزبانی ژن های جدید برای انجام آن کار ایجاد شدند. انسداد کلسیم از غشای سلولی آن را خاموش می کند، فقط روش سلولهای مرده را بعد از حمله قلبی تغییر می دهد.

اندرسون بیان داشت: «برخلاف پیش بینی این انسداد، کانال کلسیمی در برابر اضافه بار کلسیم محافظت می شود نه در برابر سلول های مرده، مطالعات بعدی در تایید مورد مشابه در سلول های مغزی لازم است، اما اندرسون به نتایج جدید مشکوک است چرا که تعدیل کننده داروها برای انسداد MCUs در انسان هایی است که نیازمند درمان طولانی مدت برای پیشگیری از حمله قلبی هستند، کافی نیست»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زینب فرامرزی

زینب فرامرزی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
پیش بینی می شود فروش گوشی های هوشمند دو سیم کارت در سال 2016 در جایگاه سوم پرفروش ترین در جهان قرار گیرد.

پیش بینی می شود فروش گوشی های هوشمند دو سیم کارت در سال 2016 در جایگاه سوم پرفروش ترین در جهان قرار گیرد.

اگرچه در برخی کشورها مانند آمریکا، استفاده از گوشی های دوسیم کارت هنوز جایگاه خود را بدست نیاورده است، اما به نظر می رسد اهمیت استفاده از گوشی های هوشمند دوسیم کارت در کشورهای دیگر روز به روز افزایش می یابد. براساس گزارش شرکت Strategy Analytics در سطح جهانی از هر سه گوشی هوشمند یک گوشی دوسیم کارت در سال 2016 بفروش خواهد رسید.

مطالعه متن کامل
نمایش اولین ربات شخصی "لونا"  توسط شرکت ربودینامیکس

نمایش اولین ربات شخصی "لونا" توسط شرکت ربودینامیکس

شرکت ربودینامیکس "Robodynamics" در سال 2011 خبر طراحی ربات های شخصی "لونا" را منتشر کرد اما تا کنون هیچ توضیحی درباره جزئیات این طرح ارائه نداده بود، با اینکه این ربات ها هنوز به بازار عرضه نشده اند قرار است تا نوامبر سال 2015 در لیست تولید انبوه قرار بگیرد و وارد بازار شوند. با هم نگاهی دقیق تر به قابلیت های کاربردی این ربات شخصی می اندازیم..

مطالعه متن کامل
5 تبلت ویندوز 8.1 با قیمت زیر 200 دلار

5 تبلت ویندوز 8.1 با قیمت زیر 200 دلار

ویندوز 8.1 به درستی وارد حوزه تبلت های ارزان قیمت شده است، ارزان ترین نمونه قیمتی 100 دلاری دارد

مطالعه متن کامل
لپ‌ تاپ جدید Acer مجهز به دوربین سه‌ بعدی

لپ‌ تاپ جدید Acer مجهز به دوربین سه‌ بعدی

شرکت Acer در نمایشگاه CES (بزرگترین نمایشگاه فناوری جهان) در لاس‌وگاس آمریکا، از جدیدترین سری لپ‌تاپهای بازی خود رونمایی کرد. این لپ‌تاپ ویندوزی مدل Nitro V 17 در آستین خود یک ویژگی خاص دارد و آن هم استفاده از تکنولوژی Intel RealSence است که مجهز به دوربین سه‌بعدی می‌باشد. این حسگر جدید به اشیاء، بعد و عمق بیشتری می‌بخشد و به شما امکان بازی کردن با برنامه‌های تحت پوشش این "نرم افزارِ مجهز به دوربین" را می‌دهد تا با حرکات دست و بدون نیاز به صفحه‌ کلید و یا گیم‌ پد بتوانید آنها کنترل کنید و اگر کمی خلاق هم باشید می‌توانید صورت خود را به جای شخصیت‌های بازی اسکن کنید یا یک پرینت سه‌ بعدی از اشیای درون بازی تهیه کنید.

مطالعه متن کامل
مواد به دست آمده از ابریشم می‌تواند عملکرد باتری را افزایش دهد.

مواد به دست آمده از ابریشم می‌تواند عملکرد باتری را افزایش دهد.

با فرآوری ابریشم طبیعی می‌توان آن را تبدیل به موادی کرد که در قطب مثبت باتری‌های لیتیوم-یون مورد استفاده قرار بگیرند. نتایج این فرآوری بسیار چشمگیر است.

مطالعه متن کامل