کوی دانش - kooy

درمان حمله قلبی و چالشهای پیشِ رو

درمان حمله قلبی و چالشهای پیشِ رو
22 تیر
18:15 1394
نتایج یک تحقیق بشدت این آرزوی دیرینه را با چالش روبرو کرد؛ انسداد کلسیم از ورودی انرژی غشای سلولی درون سلول های قلبی می تواند از آسیبی که به واسطه حمله قلبی ایجاد می شود جلوگیری کند.

محققین دلایل زیادی برای انسداد جریان کلسیم در غشای پوستی از قلب و سلول های مغزی دارند که می تواند روشی برای ممانعت از آسیبی شود که به سبب حمله قلبی و سکته ایجاد می شود. اما در تحقیقی که روی موشها انجام شد کمبود کانال کلسیم در سلول های قلبی این موجودات، دانشمندان را در سایه ای از ابهام قرار داد.

ارشد این تحقیق پروفسور مارک اندرسون، رئیس دپارتمان پزشکی در دانشگاه جان هاپکینز بیان داشت: «ما وجود کانال کلسیمی برای عملکرد قلب را تایید می کنیم، اما نتایجمان نشان می دهد مسیری که در پیش گرفتیم حداقل برای درمان طولانی مدت حمله قلبی روش خوبی نباشد».

تجارب اندرسون و تیم او رشد بسیاری در سالهای اخیر درباره نقش کلسیم در عملکرد قلب داشت. با تپش هر عضو بدن، مولکول های کلسیم در قسمت های کوچکی که غشای پوست نامیده شده و نیروگاه قلب هستند مانند سلول عمل می کنند. کلسیم درون غشای سلولی عنصر خوبی است- طوریکه کمک می کند آن میزان انرژی که سلول ها برای زنده ماندن به آن احتیاج دارند، ایجاد شود. اما تقریبا نیم قرنی است که محققین دریافتته اند کلسیم غشای سلولی می تواند کاملا غوطه ور شده و باعث مرگ سلولی شود و بعد از حمله قلبی یا سکته، هجوم ناگهانی کلسیم به ارگان ها، این مسیر مرگبار سلولی را برای آسیب طولانی مدت مجزا می کند.

با دانش جدید، اندرسون و همکارانش برای آزمودن تاثیرات انسداد کلسیم از غشای سلولی، جهش ژنتیکی موشهای تغییریافته را با عملکرد قلب MCU روی کل زندگی موشها و جریان مسدود شده کلسیم برای غشای سلولی در سلول های ماهیچه قلب تنظیم کردند.

اندرسون بیان داشت «با وجود اینکه تقریبا هیچ کلسیمی وارد غشایِ سلولی از سلولهایِ عضلانیِ قلب شان نمی شود، قلبشان هنوز می زند و به شکل نرمال پرورش می یابد. اما وقتی تیم او به موشها استرس وارد کردند طوریکه ضربان قلبشان بالا رود، ضربان قلب موشها با مشکل، افزایش یافت و ماهیچه های قلبی شان کارایی خود را از دست دادند و نیازمند اکسیژن بیشتری برای عملکرد بودند.

در تجارب بعدی، وقتی دانشمندان اکسیژن سلول های عضله قلب را قطع و سپس آن را وصل کردند- تقلیدی که طی حملات قلبی روی می دهد- سلولها باز هم مرده بودند، با وجود اینکه کلسیم نمی توانست عامل مرگ غشای سلولی باشد.

در عوض، سلول های عضله قلب (گروه اکتشافی توسط اندرسون) برای جبران کمبود کلسیم با فعال کردن دیگر سلول های مرده و به جریان انداختن میزبانی ژن های جدید برای انجام آن کار ایجاد شدند. انسداد کلسیم از غشای سلولی آن را خاموش می کند، فقط روش سلولهای مرده را بعد از حمله قلبی تغییر می دهد.

اندرسون بیان داشت: «برخلاف پیش بینی این انسداد، کانال کلسیمی در برابر اضافه بار کلسیم محافظت می شود نه در برابر سلول های مرده، مطالعات بعدی در تایید مورد مشابه در سلول های مغزی لازم است، اما اندرسون به نتایج جدید مشکوک است چرا که تعدیل کننده داروها برای انسداد MCUs در انسان هایی است که نیازمند درمان طولانی مدت برای پیشگیری از حمله قلبی هستند، کافی نیست»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زینب فرامرزی

زینب فرامرزی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
بلندترین آسمان‌خراش افریقا در سال 2015 ساخته خواهد شد.

بلندترین آسمان‌خراش افریقا در سال 2015 ساخته خواهد شد.

قرار است کار بر روی پروژه برج‌ النور در ژوئن سال 2015 شروع شود.

مطالعه متن کامل
چگونه اطلاعات تلفن یا تبلت خودتان را قبل از فروش کاملا پاک کنید

چگونه اطلاعات تلفن یا تبلت خودتان را قبل از فروش کاملا پاک کنید

در این مطلب به شما نحوه پاکسازی کامل داده های شخصی تان را از ابزار موبایل/تبلت به شکل صحیح یاد می دهیم تا قبل از تعویض کردن/ فروختن و خرید مدلی جدید، ابزار فعلی تان را پاک کنید.

مطالعه متن کامل
در مسیر انقراض: آشنایی با 6 گوشی هوشمند دارای قلم نوری

در مسیر انقراض: آشنایی با 6 گوشی هوشمند دارای قلم نوری

چه خوب باشد یا بد، به هر حال نسل استفاده از قلم نوری رو به انقراض است و کماکان سامسونگ از این قابلیت در سری فبلت های موفق Galaxy Note استفاده می کند. قلم نوری، از محل تولید تا رسیدن به دست مصرف کننده، در روزگاری جزء جدایی ناپذیر گوشی های هوشمند تلقی می شد ولی امروزه صفحات لمسی جایگزین قلم نوری شده اند.

مطالعه متن کامل
ایستگاه متروی تایپه

ایستگاه متروی تایپه

زیرساخت حمل و نقل درون شهری نباید لزوما ملال آور باشد، نمونه آن هم ایستگاه متروی جدید تایپه است. ایستگاه Dingpu MRT که طراحی آن توسط شرکت معماری محلی J.J. Pan & Partners انجام شده، بیشتر شبیه یک کشتی فضایی به نظر می رسد تا ایستگاه مترویی که عادت به دیدنش داریم. این ایستگاه که با استفاده از خطوط منحنی تند و مواد مدرن ساخته شده است دارای تویوب های خورشیدی انعکاسی ذخیره کننده انرژی و لامپ های ال ای دی قابل برنامه ریزی شده است که حال و هوای دوستدار محیط زیست و مدرنی را به این پروژه می بخشد.

مطالعه متن کامل
استفاده حداکثری از فضای شهری برای فعالیت های جسمانی

استفاده حداکثری از فضای شهری برای فعالیت های جسمانی

انجام تمرینات ورزشی در محیط شهری نه تنها شیوه ای برای متناسب نگه داشتن بدن و تمرین برای بهبود قابلیت های جسمی است ، بلکه تخیل را هم تحریک می کند و محیط شهری را به زمین بازی بزرگی مبدل می سازد . فلوریان بریلت (florian brillet) و نیکولاس للیور(nicolas lelievre) به همراه (JCDecaux)، پروژه ای را با نام ‘mens sana in corpore sano’ اجرا کرده اند که هم برمبنای درک فیزیکی و هم درک عقلانی از مفهوم ورزش در بافت شهری است.

مطالعه متن کامل