کوی دانش - kooy

درمان حمله قلبی و چالشهای پیشِ رو

درمان حمله قلبی و چالشهای پیشِ رو
22 تیر
18:15 1394
نتایج یک تحقیق بشدت این آرزوی دیرینه را با چالش روبرو کرد؛ انسداد کلسیم از ورودی انرژی غشای سلولی درون سلول های قلبی می تواند از آسیبی که به واسطه حمله قلبی ایجاد می شود جلوگیری کند.

محققین دلایل زیادی برای انسداد جریان کلسیم در غشای پوستی از قلب و سلول های مغزی دارند که می تواند روشی برای ممانعت از آسیبی شود که به سبب حمله قلبی و سکته ایجاد می شود. اما در تحقیقی که روی موشها انجام شد کمبود کانال کلسیم در سلول های قلبی این موجودات، دانشمندان را در سایه ای از ابهام قرار داد.

ارشد این تحقیق پروفسور مارک اندرسون، رئیس دپارتمان پزشکی در دانشگاه جان هاپکینز بیان داشت: «ما وجود کانال کلسیمی برای عملکرد قلب را تایید می کنیم، اما نتایجمان نشان می دهد مسیری که در پیش گرفتیم حداقل برای درمان طولانی مدت حمله قلبی روش خوبی نباشد».

تجارب اندرسون و تیم او رشد بسیاری در سالهای اخیر درباره نقش کلسیم در عملکرد قلب داشت. با تپش هر عضو بدن، مولکول های کلسیم در قسمت های کوچکی که غشای پوست نامیده شده و نیروگاه قلب هستند مانند سلول عمل می کنند. کلسیم درون غشای سلولی عنصر خوبی است- طوریکه کمک می کند آن میزان انرژی که سلول ها برای زنده ماندن به آن احتیاج دارند، ایجاد شود. اما تقریبا نیم قرنی است که محققین دریافتته اند کلسیم غشای سلولی می تواند کاملا غوطه ور شده و باعث مرگ سلولی شود و بعد از حمله قلبی یا سکته، هجوم ناگهانی کلسیم به ارگان ها، این مسیر مرگبار سلولی را برای آسیب طولانی مدت مجزا می کند.

با دانش جدید، اندرسون و همکارانش برای آزمودن تاثیرات انسداد کلسیم از غشای سلولی، جهش ژنتیکی موشهای تغییریافته را با عملکرد قلب MCU روی کل زندگی موشها و جریان مسدود شده کلسیم برای غشای سلولی در سلول های ماهیچه قلب تنظیم کردند.

اندرسون بیان داشت «با وجود اینکه تقریبا هیچ کلسیمی وارد غشایِ سلولی از سلولهایِ عضلانیِ قلب شان نمی شود، قلبشان هنوز می زند و به شکل نرمال پرورش می یابد. اما وقتی تیم او به موشها استرس وارد کردند طوریکه ضربان قلبشان بالا رود، ضربان قلب موشها با مشکل، افزایش یافت و ماهیچه های قلبی شان کارایی خود را از دست دادند و نیازمند اکسیژن بیشتری برای عملکرد بودند.

در تجارب بعدی، وقتی دانشمندان اکسیژن سلول های عضله قلب را قطع و سپس آن را وصل کردند- تقلیدی که طی حملات قلبی روی می دهد- سلولها باز هم مرده بودند، با وجود اینکه کلسیم نمی توانست عامل مرگ غشای سلولی باشد.

در عوض، سلول های عضله قلب (گروه اکتشافی توسط اندرسون) برای جبران کمبود کلسیم با فعال کردن دیگر سلول های مرده و به جریان انداختن میزبانی ژن های جدید برای انجام آن کار ایجاد شدند. انسداد کلسیم از غشای سلولی آن را خاموش می کند، فقط روش سلولهای مرده را بعد از حمله قلبی تغییر می دهد.

اندرسون بیان داشت: «برخلاف پیش بینی این انسداد، کانال کلسیمی در برابر اضافه بار کلسیم محافظت می شود نه در برابر سلول های مرده، مطالعات بعدی در تایید مورد مشابه در سلول های مغزی لازم است، اما اندرسون به نتایج جدید مشکوک است چرا که تعدیل کننده داروها برای انسداد MCUs در انسان هایی است که نیازمند درمان طولانی مدت برای پیشگیری از حمله قلبی هستند، کافی نیست»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زینب فرامرزی

زینب فرامرزی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
 مدل انحطاط نورون حرکتی پای مگس و گشایش مسیرهای جدید برای اکتشاف در بدن انسان

مدل انحطاط نورون حرکتی پای مگس و گشایش مسیرهای جدید برای اکتشاف در بدن انسان

با استفاده از این مدل می توان مطالعه انحطاط عصبی وابسته به سن را با وضوحی در حد تک سلولی انجام داد. محققان موفق به توسعه ی مدل جدیدی برای مطالعه انحطاط نورون حرکتی شده و از آن برای شناسایی سه ژن موثر در روند انحطاط عصبی استفاده کرده اند. این یافته ها را می توان برای شناخت پیشرفت اسکلروزیس آمیوتروفیک جانبی یا ALS و سایر انواع بیماری های عصبی حرکتی به کار بست. ALS رایج ترین نوع بیماری عصبی حرکتی است که در سنین بزرگسالی شروع می شود.

مطالعه متن کامل
رونمایی شرکت معماری بیگ از مجتمع آپارتمانی خود در تورنتو

رونمایی شرکت معماری بیگ از مجتمع آپارتمانی خود در تورنتو

گروه معماری Bjarke Ingels Group یا بیگ قصد دارد یک مجتمع آپارتمانی کوهستان مانند خارق العاده را در شهر تورنتو کلید بزند که با دیدن آن آسمان خراشها را به کلی فراموش خواهید کرد. این طرح ماژولار که برای ساخته شدن در محله فشن، حد فاصل خیابان کینگ استریت وست و ولینگتون استریت پیشنهاد شده است همانند زیگوراتی از دل زمین سبز می شود تا 5 قله "پر از آپارتمان" را در معرض دید قرار بدهد. طرح که به صورت غیررسمی "هبیتت 2.0 " نام دارد و با درختهای مختلفی پوشانده خواهد شد که به گفته شرکت طراح، آنرا مشابه "شهر کوهستانی مدیترانه ای" می سازد.

مطالعه متن کامل
 جاسوس های مولکولی برای مبارزه با سرطان

جاسوس های مولکولی برای مبارزه با سرطان

دانشمندان در هلم هولتز (زنتروم درسدن) روسن دورف یا HZDR با همکاری محققانی از دانشگاه زوریخ و دانشگاه روهر بوخوم برای اولین بار تست موفقیت آمیزِ جدیدی برای "تشخیص تومور" را در شرایط تقریبا واقعی به انجام رسانده اند. در این شیوه جدیدِ تشخیصی، ابتدا آنتی بادی به عنوان "جاسوس" برای شناسایی سلول های بیمار اعزام می شود و سپس به آنها می چسبد

مطالعه متن کامل
رساندنِ پروتئین گم شده، موجب شفای قلب آسیب دیده در مدل های حیوانی شد

رساندنِ پروتئین گم شده، موجب شفای قلب آسیب دیده در مدل های حیوانی شد

دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد و همکارانشان با رساندن پروتئینی از طریق مسیر کلاژنِ زیست مهندسی شده به یک قلب آسیب دیده (در مدل های حیوانی) توانمندیِ بازتولید را به قلب حیوانات بازگرداندند.

مطالعه متن کامل
چگونه از دوربین تک لنز انعکاسی (dSLR) خودتان به عنوان وب کم PC استفاده کنید

چگونه از دوربین تک لنز انعکاسی (dSLR) خودتان به عنوان وب کم PC استفاده کنید

در این مطلب قصد داریم روش ساده ای را برای تبدیل کردن دوربین تک لنز انعکاسی به یک وب کم را با شما درمیان بگذاریم. این تبدیل صرفا برای استفاده در کامپیوترهای شخصی می باشد.

مطالعه متن کامل