کوی دانش - kooy

حیوانات هم دچار استرس می شوند

حیوانات هم دچار استرس می شوند
18 تیر
18:30 1394
وضعیت اقتصادی، انتخابات و کلی مسائل دیگر حتی حیوانات را هم استرس زده می کند. در حقیقت وقتی انسان ها دچار استرس می شوند غالبا این حالت به حیوانات خانگی شان نیز منتقل می شود. به گفته جیمز مورسی دامپزشکی در دانشکده دامپزشکی دانشگاه کورنل در شهر نیویورک "سگ ها و گربه ها و همچنین پرنده ها به خوبی استرس صاحبان خود را می فهمند. به عنوان مثال، برای من یک طوطی آوردند که متعلق به خانمی دارای اختلالات تشنجی بود و این حیوان می توانست به خوبی زمان دچار شدن صاحبش به تشنج را پیش بینی کرده و به وی هشدار بدهد".

 حیوانات، و به خصوص حیات وحش، علاوه بر متحمل شدن استرس صاحبانشان، بایستی با استرس ناشی از مشکلات خود نیز کنار بیایند. جانداران درصورتی  که اصطلاحاً به سیم آخر بزنند حتی به "پرخوری عصبی" هم رو می آورند تا خود را تسلی بدهند. استرس در حیوانات نیز همانند انسان ها ممکن است خوب یا بد باشد.

 موریسی ادامه می دهد: "به طورکلی هرچه حیوانی هوشمندتر باشد تحت استرس روانشناسی  بیشتری هم قرار می گیرد. زیرا هرچه کم تر در مورد مسائل فکر کنید بالقوه میزان استرسی که به شما وارد می شود نیز کمتر است."

فاکتورهای استرس

حیوانات به  دلایل متفاوتی دچار استرس می شوند

 در مطالعه ای که سال 2004 بر روی بیماری مرتبط با استرس در گربه ها صورت گرفت مشخص شد که بزرگترین منبع استرس برای گربه های اهلی، روابط خصمانه با سایر گربه های موجود در منزل صاحبشان است. دانیله گان مور محققی از دانشکده مطالعات دامپزشکی دانشگاه سلطنتی ادینبورگ (Dick)  خاطر نشان می سازد: "هرچند بسیاری از افراد مشارکت کننده در مطالعه، حضور افراد غریبه را به عنوان منبع بزرگ استرس در حیوان خانگی خود مشاهده کردند اما باید دانست که استرس گربه ها در این زمینه موقتی است. اگر گربه ی خانگی در مجاورت گربه دیگری به سر برد که با هم روابط خصمانه ای داشته باشند شرایط مزمنی به وجود می آید که منتهی به استرس طولانی مدت در حیوان می شود."

 مطالعه دیگری در سال 2006 نشان داد سگ هایی که در پناهگاه های حیوانات نگهداری می شوند به خاطر پارس سایر سگ های موجود در مجاورت خود استرس زده می شوند.

 کریستا کاپولا، استاد کمکی در بخش دامپزشکی در دانشگاه ایلینوی اوربانا شامپاین معتقد است: "شاید مسئولانِ نگهداریِ این سگ ها برای کاستن از صدای آزاردهنده پارس سگ ها از هدفون استفاده کنند اما باید دانست که سگ ها چنین گزینه ای در اختیار ندارند. صدای بیش از حد پارس که در پناهگاه سگ ها شنیده می شود منجر به  استرس فیزیکی در این حیوانات شده و در نهایت واکنش های رفتاری، فیزیولوژیکی و آناتومیک را به همراه خواهد داشت."

حیواناتی که در جهان وحش طعمه سایر شکارچیان قرار می گیرند نیز مدام استرس خورده شدن توسط گونه های دیگر را دارند، حیوانات دوره گرد نیز نگران پیدا کردن غذای کافی برای سیر کردن خود هستند.

 آیا سنجاب ها هم عصبی می شوند و آثار استرس در صورتشان هویدا می شود؟ بله. شاید برخی بگویند برای حیوانات جنبه انسانی قائل شده ایم، اما این حقیقت دارد که سنجاب ها موجبات بسیاری برای نگران شدن دارند و اینهمه استرس برای حیوانات خوب نیست.

 حیوانات وحشی که در اسارت به سر می برند غالبا به خاطر نگهداشته شدن در قفس مضطرب هستند. عوامل استرس زایی که حیوانات اجتماعی را نگران می کند بسیارشبیه دلایل نگرانی دختران دبیرستانی است.

 مارک ویلسون دانشمند علوم اعصاب در مرکز تحقیقات پستانداران ملی یُرکز وابسته به دانشگاه امروی جورجیا به کار مطالعه ی میمون های ماده رزوس که در اسارت قرار دارند پرداخته است. این میمون ها به همان سبک و سیاق زندگیشان در حیات وحش در قالب گروه دسته بندی شده اند. میمون های رزوس به صورت طبیعی خود را به سلسله مراتب هایی تقسیم بندی می کنند و ماده ها بر سایرین غالب هستند و میمون های تابعه نیز باید اذیت و آزار خود توسط دیگران و عدم برخورداری از کنترل را بپذیرند. 

 ویلسون اظهار می دارد: "ماده های تابع، رفتارهای حاکی از اضطراب بیشتری را از خود نشان می دهند، مثلا  بدن خود را بیش از اندازه می خارانند، یا تکان می دهند، بیشتر خمیازه می کشند، خود را بیشتر از سایرین تمیز می کنند و سرعت بیشتری در انجام کارهایشان دارند."

 البته به صورت کلی اگر حساب کنیم، انسان ها را باید "عصبی ترین جاندارانِ" روی زمین به حساب آورد.

ویلسون طی مصاحبه ای تلفنی می گوید: "من فکر می کنم انسان ها با استرس بیشتری سروکار داشته باشند، زیرا در زندگی روزمره مان مسائل بسیاری هست که باید آنها را حل و فصل کنیم. بدون اینکه قصد جانبداری در صحبت خود را داشته باشم این نکته را باید بگویم که حیوانات در قیاس با انسان زندگی باثبات تری دارند. البته این نکته را باید در نظر گرفت که خطر و استرس نیز بخشی از زندگی روزمره حیوانات به شمار می رود."

پناه بردن به بستنی

 در قیاس با انسان ها که هنگام استرس زده شدن گوشه ای دراز کشیده و با خوردن بستی سعی در فراموشی مشکلات خود دارد، حیوانات چگونه با استرس کنار می آیند؟

 خب، پاسخ اینست که حیوانات نیز روشی بسیارمشابه انسان ها را در پیش می گیرند.

 میمون های رزوسِ زیردست معمولا اشتهایشان در قیاس با انواع غالب تر کمتر بود و رژیم غذاییِ معمولا کم چربی و سرشار از فیبر خود را کمتر رعایت می کردند.

 اما، بنا به گفته ویلسون: "هنگامی که رژیم میمون ها را تغییر داده و غذاهایی شبیه غذاهای معمول در رژیم آمریکایی یعنی پرنمک و پر شکر را در اختیار میمون ها گذاردیم مشاهده شد میمون های تابع نیز تمایل بیشتری به خوردن از خود نشان می دهند. این نوع غذاخوردن نوعی پرخوری عصبی است، میمون های غالب گروه همانند زیردستان خود و بیش از حد لازم غذا نمی خورند."

 حتی موش هایی که به مدت 10 دقیقه در لوله های تنگ نگهداشته شده بودند نیز نسبت به انواع موش های فاقد استرس، چربی خوک و آب و ساکاروز بیشتری مصرف می کردند. 

اثرات بر سلامتی

 افزون بر آنچه ذکر شد اثرات استرس بر روی بدن حیوانات نیز بسیار مشابه اثرات استرس برروی بدن انسان هاست .

هم در انسان ها و هم در حیوانات استرس موجب آزادسازی آدرنالین و هورمون های کورتیزول می شود. مواد شیمیایی یادشده موجب بالا رفتن میزان ضربان قلب و تنفس می شود و سیستم ایمنی را تحت فشار می گذارد. گذشته از این ها استرس بر روی سیستم تولید مثل نیز اثراتی منفی دارد، یعنی میزان میل جنسی و هورمون های تولید مثلی را کاهش می دهد و در نهایت بیماری های قلبی عروقی افزایش می یابد. 

 تمام اثرات یاد شده  که جنبه انسانی دارند و در انسان ها رخ می دهند در حیوانات نیز اندازه گیری شده اند.

 به عنوان مثال، در مطالعه ای که ویلسون بر روی میمون های رزوس رام شده انجام داد مشخص شد چرخه های تولیدِ مثل این میمون ها دچار اختلال شده، ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در آنها به نسبت ماده های غالب بالاتر است و  نرخ عفونت و بیماری هایی که دارند نیز بالاتر می باشد.

ویلسون اظهار می دارد: "هر فردی می تواند خود را تا حد مشخصی با استرس سازگار کنند، اما بعد از مدتی امکان سازگاری یافتن با استرس بسیار مشکل می شود و در این حالت یکی از اولین جاهایی که تحت اثرات منفی قرار می گیرد دستگاه تولید مثل است. دلیل این امر هم منطقی به نظر می رسد، زیرا در شرایط خطر و تهدید تمایلی به تولید مثل وجود ندارد. وقتی دستگاه تولید مثل از کار می افتد اثرات جنبی دیگری همچون ریسک افزون تر بیماری های قلبی و عروقی بروز می کند که واقعا ناهنجار هستند."

در جمعیت های حیوانی نیز همانند انسان ها برخی افراد مکانیسم های مواجهه بهتری برای مقابله با استرس دارند و به همین خاطر این دسته از مزیت سازگاری برخوردارند.

تحقیق بر روی حیوانات

برای شناخت بهتر نحوه مقابله با اثرات حاصل از استرس در بدن، ویلسون وهمکارانش اخیرا آزمایشی را با موش های ماده به انجام رسانده و طی آن میزان هورمونی عصبی به نام فاکتور منتشر کننده کورتیکوتروپین (CRF) را افزایش دادند، تصور محققان بر آنست که این فاکتور مغز موش ها را برای فرمان دهی به بدنشان جهت پاسخگویی به استرس تحریک می کند.

 جای تعجبی نداشت که  موش های یاد شده اضطراب و افسردگی بسیاری را تجربه کرده و میزان میل جنسی آنان کاهش یافته و چرخه های تخم گذاریشان نیز دچار اختلال شد، این تغییرات همگی در زنانی که در مقابل فاکتورهای استرس زای مزمن قرار می گیرند هم مشاهده می شود.

محققان امیدوارند با بررسی ماده شیمیایی یاد شده بتوانند روش هایی را برای مقابله با اثرات مخرب استرس دراختیار تمام انواع گونه ها قرار بدهند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
مقایسه گوشی HTC ONE M8 با HTC ONE M9

مقایسه گوشی HTC ONE M8 با HTC ONE M9

امروزه عمر مفید پیشتازی یک گوشی هوشمند یک سال است و این یک سال صرفا زمان مورد نیاز برای ارتقای نرم افزاری و سخت افزاری همراه با اضافه کردن چند قابلیت دیگر به آن به منظور ارائه محصولی با کیفیت تر در نسخه بعدی می باشد.

مطالعه متن کامل
اقیانوس های ماگمای موجود روی سطح قمرِ لو(lo ) مشتری، راز آتشفشانی های این قمر را افشا می کند

اقیانوس های ماگمای موجود روی سطح قمرِ لو(lo ) مشتری، راز آتشفشانی های این قمر را افشا می کند

روی سطح لو اتفاقات عجیبی درحال رخ دادن است، آتشفشان های قدرتمند قمر مشتری، از مکانی که دانشمندان می شناختند به طرز مرموزی جابه جا شده و ممکن است دلیل این مسئله به اقیانوس های ماگمای زیرزمینی قمر لو بازگردد. براساس مدل جدیدی که توسط دانشمندان تهیه شده است، جهان های درگیر فشار و کشش گرانشی شدید همانند آنچه درباره قمر لو مشتری مشاهده می شود، احتمالا اقیانوس های زیرزمینی از جنس ماگما یا آب دارند که مدت هاست وجود داشته است. اقیانوس های آبی نیز کانون بالقوه ای برای پدیدارشدن حیات به شمار می روند.

مطالعه متن کامل
مکسول، هواپیمای الکتریکیِ 14 موتوره ناسا

مکسول، هواپیمای الکتریکیِ 14 موتوره ناسا

ناسا در حال آماده شدن برای آزمایش تجربی موتورهای جدید خود است که آلودگی ندارند. این موتورها برای پلت فرم x-57 (با نام مستعار مکسول) طراحی شده اند. بر طبق اعلام ناسا، یک سری بروزرسانی بر روی این 14 موتور الکتریکی نسبت به مدل قبلی انجام شده است و آنها در امتداد بال هواپیما نصب می شوند. مدل قبلی یک مدل ایتالیایی بود که با نام Tecnam P2006T بصورت یک هواپیمای دوموتوره عرضه شده بود.

مطالعه متن کامل
مزارع آسمانی عمودی بادی، آینده کشاورزی پایدار را تشکیل می دهند

مزارع آسمانی عمودی بادی، آینده کشاورزی پایدار را تشکیل می دهند

نظر شما چیست اگر آینده مزرعه داری به جای روستا و حومه در داخل شهرها جای داشته باشد؟ شرکت راجرز استرایک هاربر و شرکا که در لندن واقع است این ایده را با اسکای فارم محقق ساخته است که عبارت است از یک برج هذلولی که تکنیک های مزرعه داری مختلفی از پرورش آکواپونیک گرفته تا شیوه های کاشت گیاهان سنتی که در خاک صورت می گرفته است در آن با هم ترکیب شده اند و درنهایت به یک مزرعه عمودی بامبویی تبدیل می شود که هدف از طراحی آن تولید انرژی پاک مورد نیاز خودش بوده است.

مطالعه متن کامل
چگونه Auto Awesome  را روی اندروید و ios خاموش کنیم؟

چگونه Auto Awesome را روی اندروید و ios خاموش کنیم؟

این آموزش برای کابران تا سطح متوسط است. Auto Awesome ویژگی نسبتا جالبی است که گوگل آن را از ماه می گذشته ، (در ابتدا تنها روی اندروید) ارائه کرد. این ویژگی به طور خودکار می تواند روی تصاویر و ویدئو های شما افکت بگذارد ومثلا برخی از تصاویر را به GIF متحرک تبدیل کند (البته تصاویر اصلی شما را دست نخورده باقی می گذارد).

مطالعه متن کامل