کوی دانش - kooy

تابستان:گرم ترین فصل سال

تابستان:گرم ترین فصل سال
16 تیر
19:15 1394
هوای گرم، شنا و تعطیلات رویدادهایی هستند که رسیدنِ تابستان را مژده می دهند. بسیاری از مردم اینگونه تصور می کنند که فصل تابستان با رسیدن خورشید به بالاترین نقطه خود در آسمان به هنگام ظهر آغاز می شود، اما در اصل تابستان دو تعریف دارد. اجازه بدهید در مطلب حاضر نگاهی به این گرم ترین فصل سال داشته باشیم.

تعریفِ موضوع مناقشه

 تابستان گرم ترین فصل سال است که بین بهار و پاییز واقع می شود. درجه حرارت طی این دوره از فصل سال بسته به موقعیت مکانی روی زمین فرق می کند، به نحوی که نواحی واقع در نزدیکی استوا نسبت به نواحی قطبی گرم تر هستند. دلیل این مسله آنست که بنا به تعریفAtmospheric Radiation Measurement (ARM) Program به خاطر گرد بودن کره زمین، نواحی استوایی نورخورشید بیشتری را دریافت می دارند. گذشته از این مناطقی که در نزدیک قطب های کره زمین قرار دارند پوشیده از یخ هستند که بیشتر اشعه خورشید را بازتاب می دهد.

 نقطه اعتدالین تابستانی وقتی رخ می دهد که خورشید به دلیل شیب زمین مستقمیا از بالای خط استوا عبور کند. هنگامی که فصول برحسب موقعیت زمین به نسبت خورشید در نظر گرفته شوند، تابستان را تابستان نجومی می نامند. بنا به اطلاعات منتشره توسط سازمان ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) در نیمکره شمالی، تابستان نجومی در روز 22 دسامبر (اول دی ماه) یا این حدودها رخ می دهد، روزی که قطب جنوب به سمت خورشید متمایل می شود. 

تابستان نجومی از هنگامی که خورشید در اوج آسمان قرارمی گیرد تا اعتدالین پاییزی ادامه پیدا می کند. روزی که خورشید به اصطلاح در اوج تابستانی خود واقع است در بالاترین نقطه ممکن در آسمان قرار دارد، درحالیکه منظور  از نقطه اعتدالین، برابری تقریبی اندازه شب و روز می باشد.

 البته تابستان را به شکل دیگری هم تعریف می کنند. فصول هواشناسی به صورت  12 ماه یک سال تعریف می شود که به 4 فصل با سه ماه تقسیم بندی می شود. در نیمه شمالی استوا ژوئن، جولای و آگوست به عنوان فصل تابستان در نظر گرفته می شوند، درحالی که در نیمه جنوبی استوا، ماه های دسامبر، ژانویه و فوریه را تابستان می دانند و طی این ماه ها درجه حرارت به نسبت دیگر ماه های سال بالاتر است. 

افزایش دما

 در فصل تابستان درجه حرارت هوا بیشتر و هوا گرم تر می شود و در برخی از نواحی گرما بدل به خشکی هوا می شود. بنابراین، ممکن است طی این موقع گرم و خشک از سال خشکسالی روی بدهد که در آن شرایط میزان آب بسیار کم است. همین طور ممکن است در فصل تابستان شاهد موج گرما باشیم، منظور آب و هوای بسیار داغی است که طی آن افزایش ناگهانی و سریع درجه حرارت رخ می دهد که هر دوی این شرایط برای انسان و حیات وحش مشکلاتی را ایجاد می نماید.

 با این حال، در بسیاری از نواحی استوایی، تابستان را به نام "فصل مرطوب" شناخته و آنرا به عنوان ماهی که بارش 60 میلیمتر یا بیشتر دارد تعریف می کنند. طی این زمان از سال رشد گیاهان افزایش می یابد. در صورتی که وضعیت وزش باد تغییر کند، ممکن است باران که مقدارش نیز افزایش یافته منتهی به فصل مانسون یا وزش طوفان های بارانی شدید شود. 

 مراقب کم آبی بدن باشید

بسیاری از مرگ و میرهای تابستانی به خاطر کم آبی بدن مخصوصا موقع وزیدن امواج گرما رخ می دهند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) امواج گرمایی را به عنوان بدترین رویداد آب و هوایی در آمریکا اعلام داشته است. هنگامی که شرایط آب و هوایی، اینچنین طاقت فرسا می شود، بایستی مراقب کم آبی بدن بود. بورد تغذیه وغذای آکادمی ملی علم در آمریکا پیشنهاد داده است که زنان در این شرایط روزانه 2.7 لیتر و مردان نیز 3.7 لیتر آب بنوشند. افرادی که اقدام به انجام تمرینات ورزشی سنگین می کنند بایستی بیشتر از این مقدار نیز آب بنوشند.

دردسرهای تابستان

غالبا درجه حرات بالا و آب و هوای خشک را از علایم تابستان می دانند، همچنین مانسون های شدید که آمار مرگ و میر را در نواحی استوایی افزایش می دهد. در ادامه این مطلب آماری از گرم ترین تابستان های ثبت شده معاصر را تقدیم می کنیم:

لندن، 1858: تابستان سال 1858 صرفا به خاطر درجه حرارت بالای آن غیرقابل تحمل نبود. بلکه سیستم آب و فاضلاب شهری لندن خود مشکلی بزرگ را درست کرد و بیشتر فاضلاب به رودخانه تیمز راه یافت. وقتی درجه حرارت به اوج خود رسید، بوی تعفن بر فراز کل شهر پخش شد. البته این بوی نامطبوع تنها آغاز ماجرا بود، بسیاری از مردم لندن در آن تاریخ هنوز از آب رودخانه استفاده می کردند و هزاران نفر از بیماری فوت شدند. سال 1865 بود که با پیاده سازی سیستم فاضلابی جدید از تکرار این تابستان بدخاطره جلوگیری شد. 

استرالیا 1924-1923: شهر «ماربل بار» در غرب این کشور با دارا بودن دمای بالای 37.7 درجه سلسیوس طی 160 روز مابین 31 اکتبر 1923 و 7 آوریل 1924 رکوردی جهانی را به نام خود ثبت نمود.

داست باول، دهه 1930: در اواخر دهه 1930 که مصادف با دوران رکود بزرگ اقتصادی در آمریکا بود، در مرکز این کشور به مدت چندین سال خشکسالی  و طوفان های گرد و غبار رخ داد که گاه گاهی حتی تا اقیانوس اطلس نیز امتداد پیدا می کرد. سال 1936علاوه بر این مشکلات، موج های گرمایی نیز اضافه شد و در برخی نواحی از قبیل یوما در آریزونا 101 روز متوالی درجه حرارت بالاتر از 37.7 درجه سانتی گراد ثبت گردید.

 موج گرمای 1995 در شیکاگو: بنا به اعلام سبخش ارتباطات دانشگاه شیکاگو، در تاریخ جولای 1995 تعداد تقریبی 739 نفر از مردم این شهر طی مدت 5 روز به سبب بالا رفتن درجه حرارت تا حد 41 درجه سانتی گراد جان سپردند. به علت وجود رطوبت بیش از حد در هوا اینگونه به نظر می رسید که درجه حرارت  از 120 درجه هم بیشتر است. با توجه به اینکه هر روز تعداد بیشتری دستگاه های تهویه مطبوع خود را برای خلاصی از گرمای بی سابقه روشن می ساختند، شبکه برق شهری شیکاگو در نهایت نتوانست جوابگوی تقاضای بالا باشد و از مدار خارج شد. همین مسله مشکلات بیشتری را برای بیمارستان ها که با مراجعه غیرعادی افراد روبرو بودند پدید آورد. 

اروپا، 2003: طی ماه های جولای و آگوست سال 2003 افزایش درجه حرارت در اروپا باعث کشته شدن 70 هزار نفر شد. درجه حرارت از 100 هم بالاتر رفت و بعدها مشخص شد که این میزان درجه حرارت از قرن 15 به این طرف در اروپا سابقه نداشته است. آمار بالای مرگ و میر این سال موجب شد تا آنرا مرگ بارترین تابستان تاریخ بشری به شمار بیاورند.

روسیه ، 2010: همین چند سال پیش در روسیه دومین موج مرگبار گرما را شاهد بودیم. افزایش درجه حرارت به 43.9 درجه سانتی گراد همچنین خشکسالی بی سابقه طی 130 سال گذشته و حوادث متعدد آتش سوزی را در سرتاسر این کشور موجب شد. تقریبا 56 هزار نفر طی مدت 3 هفته جان خود را از دست دادند که بسیاری از آنها به سبب شنا در مناطق غیرایمن و غرق شدن یا مسمومیت جان سپردند.

هند، 2015: به نقل از ایندیپندنت دومین موج گرمای مرگبار هندوستان در آوریل و می سال جاری (2015) اتفاق افتاده است و موجب بیش از 2 هزار مورد مرگ و میر ناشی از گرمای 45 درجه سانتی گراد گشته که بین 3 الی 7 درجه بالاتر از حد نرمال است. 

گرم ترین تابستان

بنا به آمارهای مرکز ملی داده اقلیمی یا NOAA سال 2014 شاهد گرم ترین تابستان ثبت شده روی کره زمین بوده ایم. امکان دارد وزش امواج گرمای سوزان در بسیاری از نواحی بدل به رویه ای عادی شود. بسیاری از دانشمندان نیز عقیده دارند که رکورد گرمای جهانی به سبب اقدامات نوع بشر و ایجاد  گرمایش جهانی در حال شکسته شدن است. در این صورت افزایش درجه حرارت موجب می شود که تمام وقت سال گرمای تابستان حس شود.

 آدام سوبل، از اساتید دانشگاه کلمبیا دانشمند علوم جوی و نویسنده کتاب Storm Surge اظهار می دارد: " فصل ها سر جای خودشان خواهند بود و درجه حرارتِ هر روز، هر فصل و هر سال نسبت به سال دیگر نیز مقداری بالا و پایین می شود و گرمایش جهانی قرار نیست این مرزهای مشخص را از بین ببرد، بلکه موجب می شود تا تمام فصول سال گرمتر از متوسط حد نرمال خود شوند."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند ذهن شما در دوران سالمندی، سالم‌تر نگه‌دارد.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند ذهن شما در دوران سالمندی، سالم‌تر نگه‌دارد.

نتایج پژوهشی جدید نشان داد سالمندانی که از رژیم غذاییِ حاویِ ماهی پیروی می‌کنند دارای مغز بزرگتری هستند.

مطالعه متن کامل
رونمایی از ویژگی Continuum در ویندوز 10 توسط مایکروسافت

رونمایی از ویژگی Continuum در ویندوز 10 توسط مایکروسافت

امروز مایکروسافت ویژگی‌های مختلفی را در رابطه به سیستم عامل‌های مختلف خود در کنفرانس توسعه دهندگان BUILD آشکار کرد. یکی از جالب‌ترین این ویژگی‌های نمایش داده شده، ویژگی Contunuum در ویندوزفون 10 بود. مایکروسافت قبلاً این قابلیت را برای تبلت های نشان داده بود که به صفحه ای بزرگ وصل شده و با لوازم جانبی به عنوان کامپیوتر عمل می‌کند. آن‌ها این قابلیت‌ها را در یک گوشی هوشمند به نمایش گذاشتند. این کار ممکن است زیرا برنامه‌های توسعه داده شده برای ویندوز برنامه‌های عمومی بوده که می‌توانند از گوشی شما به کامپیوتر و تلویزیون شما گام بردارند.

مطالعه متن کامل
محققان شیوه جدیدی را برای اندازه گیری فواصل کیهانی به صورت 3 بعدی پیشنهاد دادند

محققان شیوه جدیدی را برای اندازه گیری فواصل کیهانی به صورت 3 بعدی پیشنهاد دادند

چه می شد اگر اندازه گیری فاصله بین زمین و کهکشان های دوردست به آسانی بیرون آوردن یک متر قدیمی از جیب بود. هم اکنون محققان UBC شیوه جدیدی را برای محاسبه فواصل در کیهان با بهره گیری از انفجارهای رازآلود انرژی پیشنهاد داده اند.

مطالعه متن کامل
پوشاندنِ ترک‌های میکروسکوپی برجسته قبل از بروز فاجعه

پوشاندنِ ترک‌های میکروسکوپی برجسته قبل از بروز فاجعه

حتی کوچکترین ترک‌ها روی هواپیما، پل‌ها و لوله‌های آب می‌تواند به سرعت منجر به یک شکستی فاجعه‌بار شود. شناساییِ این ترک‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن قبل از اینکه از کنترل خارج شوند بسیار اهمیت دارد. دانشمندانِ دانشگاه ایلینوی با در نظر گرفتنِ این نکته، پوشش پلیمر جدیدی ساختند که می‌توان از آن در طیف گسترده‌ای از مواد ساختاری استفاده کرد. زمانی که این مواد، ترک می‌خورند، حتی اگر ترک بسیار کوچکی باشد، پلیمر تغییر رنگ می‌دهد تا بازرسان متوجه‌ی بروز مشکل شوند.

مطالعه متن کامل
پیشرفت در درمان HIV، حاصل موفقیت نمونه اولیه واکسن (HIV) است

پیشرفت در درمان HIV، حاصل موفقیت نمونه اولیه واکسن (HIV) است

پروفسور جورج دیکسون George Dickson، مدیر اصلی گروهی از محققان رویال هالووی Royal Holloway، که عضو شورای واکسن HIV در انگلستان هستند و تحت رهبری جاناتان وبر Johnathan Weber فعالیت می کنند موفق به کشف نمونه اولیه واکسن HIV شدند. در ساخت این واکسن از همان شیوه مورد استفاده در واکسن ایبولا Ebola و مالاریا Malari، پیروی شده است.

مطالعه متن کامل