کوی دانش - kooy

افزایش گرمای جهانی و تهدید صنایع صید نرم تنان دریایی

افزایش گرمای جهانی و تهدید صنایع صید نرم تنان دریایی
13 تیر
15:15 1394
برای طرفداران محیط زیست دریا، شاید خبر تهدید صنعت صید نرم تنان دریایی با گرم شدن جهانی، بهترین خبری باشد که تا کنون آن را شنیده اند.

مدل های پیش بینی تغییرات اقلیمی حاکی از افزایش چشمگیر دمای آب دریا در مناطق استوایی هستند. در این مناطق با افزایش همگام میزان بارش باران، باعث کاهش میزان غلظت نمک محلول در لایه های سطحی آب دریا می شود. مجموع این عوامل، تأثیرات عظیمی بر موجودات میکروسکوپی، پلانکتون ها و باکتری های ساکن دریا می گذارد و در نتیجه بر کل زنجیره غذایی دریایی اثر مخرب خود را نشان می دهد. اما آنچه نگران کننده است، احتمال افزایش باکتری های بیماری زا و پلانکتون های سم زایی است که بیماری هایی نظیر مسمومیت دستگاه عصبی نرم تنان PST) [1]) را باعث می شوند. این سموم بعدها در نرم تنانی نظیر انواع صدف های خوراکی تجمع یافته و مصرف کنندگان انسانی را هم با خطر روبرو می کنند.

اخیرا پژوهشگران نحوه تأثیر تغییرات اقلیمی بر صنعت صدف خوراکی که به نام "صدف سبز نوپا" مشهور است، مورد بررسی قرار داده اند. بررسی صدف های ساحل Manglore نشان میدهد افزایش میزان صدف های مورد مطالعه در شرایط دمای بالا و میزان نمک پایین دریایی، با خطر قرار گرفتن در معرض پلانکتون های سمی و باکترهای خطرناک، همزمان است. به باور دکتر لوسی ترنر، پژوهشگر ارشد این پژوهش، اگر تغییرات محیطی پیکر این موجودات را با استرس محیطی بیش از حد تحملشان روبرو سازد، چالش مهم آن ها انطباق سیستم ایمنی شان با میکروارگانیسم های خطرناک است. نتایج این پژوهش نشان میدهد ترکیب شرایط افزایش گرما و کاهش شوری تأثیر بسیار مهمی در سلامتی این صدف ها می گذارد.

یافته های پژوهش نشان میدهد این چالش میتواند صنایع در حال رشد صید نرم تنان دریایی در مناطق استوایی را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. این تأثیر بر فشار ناشی از شهری شدن جمعیت کشورهایی نظیر هندوستان علاوه می شود.

دکتر ترنر می گوید: "تقاضا برای محصولات دریایی با نرخ بی سابقه ای در حال افزایش است. به همین دلیل صنایع دریایی در حال تبدیل از صنایع کوچک مقیاس ماهیگیری به سوی عملیات تجاری بزرگ مقیاس است. در این میان، افزایش گرمای جهانی هم این مناطق را تحت تأثیر ویژه خود دارد. یافته های ما حاکی از آن است که تغییرات اقلیمی بر زمان و شدت بارش های موسمی کاهنده شوری دریا تأثیر می گذارد و از سوی دیگر با افزایش رخداد بلوم های [2] پلانکتونیِ سمیِ صنایع، صید نرم تنان دریایی را با چالش جدی روبرو می کند."

دکتر ترنر امیدوار است یافته های این پژوهش بتواند دولت های جهانی را به سمت تدوین برنامه های بلند مدت حفاظت محیط زیستی رهنمون سازد. "دولت هند باید نسبت به کنترل و حفاظت کیفیت آب مناطق ساحلی و به خصوص در مناطقی که صنایع دریایی به شدت در حال رشدند، جدی تر باشد." دکتر ترنر و همکارانش هم اکنون در حال برنامه ریزی برای پژوهش انواع دیگر صدف ها و موجودات دریایی و نحوه تعامل آن ها با تغییرات اقلیمی اند، در حالی که پژوهشی موازی در حال بررسی تأثیر تغییرات اقلیمی در صنایع پرورش میگو است. 


[1] و [2] میکروپلانکتون های دریایی، و به خصوص داینوفلاژله های دریایی، موجوداتی هستند که در پاسخ به استرس های محیطی رفتارهایی نظیر "شکوفندگی" یا Bloom از خود نشان می دهند، طی این پدیده، تولید مثل بسیار زیاد این جانوران و افزایش شدید تعدادشان، از آستانه تحمل و جبران مواد ترشحی شان توسط آب دریا فراتر می رود و آب دریا در مناطق تحت تأثیر داینوفلاژله ها، به رنگ "قرمز" در می آید. این پدیده Red tide یا کشند قرمز هم نامیده می شود. (آخرین مورد گزارش شده از خلیج فارس، مربوط به زمستان 1391 است) طی پدیده کشند قرمز، مواد ترشحی سمی این موجودات باعث بروز گسترده پدیده فلج در سلسله عصبی برخی از نرم تنان دریایی می شود که این نرم تنان دریایی هم بر زنجیره های غذایی دریایی تأثیر می گذارند و هم جزو موارد صید صنایع دریایی اند. مصرف این جانوران فلج شده، توسط انسان ها میتواند باعث بروز نوعی مسمومیت در انسان ها شود. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

یاور مشیرفر

یاور مشیرفر

Research Assistant on Paleoclimatology, Palaeoecology, Paleoceanography

http://www.pontocaspian.eu/program/project/project-a5

PRIDE "Drivers of Pontocaspian Biodiversity Rise and Demise" by Horizon 2020 EU

Brunel University of London

Contact: Yavar Moshirfar

Linkedin, Twitter, Google + and Skype

 

 

 

 

 

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
فراری هِوِن در فستیوال موتورینگ استرالیا

فراری هِوِن در فستیوال موتورینگ استرالیا

تنها نام فراری با توجه به ابرماشین ها و تاریخچه درخشانی که در فرمول یک داشته کافی است تا هر خودروسازی را به زانو دربیاورد، آنهم به شکلی که از هیچ برند دیگری ساخته نیست. طرفداران اسب تاجدار این شانس را داشتند تا نهایت لذت را در فستیوال موتورینگ استرالیا که آخر همین هفته برگزار شد ببرند و به تماشای فراری های مختلف از مدل های قدیمی چون F40 افسانه ای گرفته تا انواع مدرن تری مثل F12 Berlinetta بپردازند.

مطالعه متن کامل
بزرگترین مزرعه کرگدن در جهان و کشت شاخ کرگدن

بزرگترین مزرعه کرگدن در جهان و کشت شاخ کرگدن

شاخ کرگدن که برخی معتقدند در درمان سرطان و سایر انواع بیماری ها موثر است، پودر شده و در بازار سیاه به قیمت بیش از 1700 دلار به ازای هر اونس (هر اونس کمی بیشتر از 28 گرم است) یا بیش از 27 هزار دلار به ازای هر پاوند (هر پاوند معادل 453 گرم) به فروش می رسد.

مطالعه متن کامل
گوشی بدون حاشیه سونی با دو دوربین 13 مگاپیکسلی

گوشی بدون حاشیه سونی با دو دوربین 13 مگاپیکسلی

سونی در حال ساخت یک گوشی هوشمند اندرویدی جدید با نام Lavender است. این گوشی قرار است که در سمت راست و چپ صفحه نمایش خود هیچ گونه حاشیه ای نداشته باشد. امروز جزئیات جدیدی از این گوشی لو رفته است.

مطالعه متن کامل
راهنمای تماشای زهره، زحل، مشتری و تیر در آسمان شب ماه جولای (تیر ماه)

راهنمای تماشای زهره، زحل، مشتری و تیر در آسمان شب ماه جولای (تیر ماه)

تصویر مربوط به سیاره شگفت انگیز زحل می باشد و توسط فضاپیمای کاسینی ناسا تهیه شده است زهره و مشتری دو سیاره ای هستند که علی رغم حداکثر نزدیکی در روز آخر ماه گذشته همچنان و طی روزهای آینده ی ماه جاری نیز با فاصله اندکی از هم در آسمان مشاهده می شوند. متاسفانه هر دو سیاره به هنگام غروب نیز نزدیک تر به خورشید قرار میگیرند و بسیاری توانایی تماشایشان را طی اواخر ماه جاری نخواهند داشت. اما جای خوشحالی دارد که هر دو سیاره یادشده به سوی ستاره قلب الاسد رهسپار هستند و در تاریخ 18 جولای (27 تیر) هر سه جرم آسمانی مذکور به همراه هلال زیبای ماه در کنار هم در آسمان شب خودنمایی خواهند کرد.

مطالعه متن کامل
استفاده از کامپیوترهای شخصی در راستای حل مشکلات آب و هوایی

استفاده از کامپیوترهای شخصی در راستای حل مشکلات آب و هوایی

به گفته ی رسانه های اجتماعی ایالت اورگون آمریکا، اقیانوس آرام دچار گرمای غیر طبیعی شده است. این اقیانوس ولرم که توسط دانشمندان "blob" نامیده شده است، سوالات زیادی را برای دانشمندان به وجود آورده است. دانشمندان می خواهند بدانند که منشأ این پدیده چیست و چه اثراتی بر روی شمال غربی اقیانوس آرام دارد (بخصوص کالیفرنیا که در چهارمین سال خشکسالی اش به سر می برد و اورگون که سال دوم خشکسالی را پشت سر می گذارد) حال دانشمندان برای برطرف کردن مشکل استفاده از یک اَبَرکامپیوتر برای پردازش اطلاعات، نرم افزاری تهیه کرده اند که از کامپیوترهای شخصی جهت پردازش استفاده کند...

مطالعه متن کامل