کوی دانش - kooy

فراتر از خودرو: خودروسازان دست به ساخت وسایل حمل و نقل سه چرخه، دو چرخه، یک چرخه یا حتی بدون چرخ شده اند

فراتر از خودرو: خودروسازان دست به ساخت وسایل حمل و نقل سه چرخه، دو چرخه، یک چرخه یا حتی بدون چرخ شده اند
13 تیر
16:15 1394
چه کسی گفته که فورد باید تا ابد خوردورهای چهار چرخه و موتوری بسازد؟ چه دلیلی دارد که هوندا برخلاف سنت های همیشگی خودروسازی خود عمل نکند؟ خودروسازان در سرتاسر جهان مفهوم حمل و نقل را به انحای گوناگون عرضه داشته اند.

Hoverboard لکسوس

مدل های لکسوس به اندازه ای راحتند که وقتی سوار اتومبیل های این شرکت هستید انگار روی هوا معلق شده اید، اما کانسپت هاوربورد لکسوس به کلی قید چرخ، صندلی، موتور و شاسی را زده و صرفا به الکترومغناطیس متکی است. آیا این وسیله صرف یک اقدام بازاریابی است یا اینکه لکسوس درصدد سودجویی از فناوری مورد استفاده در قطارهای MagLev  ژاپن و بدل ساختن آن به ابزاری تفریحی برای حمل و نقل و طی مسافت های کوتاه است؟ از ویدئوی تبلیغاتی لکسوس اینگونه بر می آید که هنوز جای کار زیادی برای بهبود این وسیله  باقی است. 

Uni-Cub  هوندا

 به نظر می رسد که خودروسازان ژاپنی به شکل غریبی شیفته ایده ساخت وسایل نقلیه شخصی شده اند، هوندا نیز در همین راستا دست به نمایش تک چرخه موتوری خود تعادلی این شرکت در نمایشگاه های مختلف اتومبیل زده است. هوندا ابتدا U3-X خود را روی صحنه به نمایش در آورد و سپسUni-Cub  را عرضه داشت که در تصویر همراه مطلب حاضر هم مشاهده می کنید، به این ترتیب دیگر اصلا نیاز نیست زحمت راه رفتن را بکشیم. 

Mode.Flex  فورد

شرکت فورد این اواخر حسابی در مورد حمل و نقل فکر کرده و محصولات خود را برای عرضه در روزگاری آماده می کند که از فرط تراکم ترافیک، افراد مجبور به پارک اتومبیل خود و طی کردن باقی مسیر با دوچرخه شوند. بر همین اساس، شرکت نامبرده اوایل سال جاری اقدام به عرضه دو مدل از دوچرخه هایش به نام های Mode.Me و Mode.Pro کرد که هر دویشان موتور برقی داشته و می توان آنها را تا کرده و داخل ماشین قرار داد. هفته جاری فورد ازMode.Flex  پرده برداری کرد که در تصویر ملاحظه می کنید، این دوچرخه علاوه بر موارد گفته شده دارای چراغ های اتومبیل مانند و امکان یکپارچه سازی با گوشی همراه هوشمند نیز هست.

Bik.e  فولکس واگن

 شرکت فورد اولین خودروسازی نیست که دست به کار ساخت دوچرخه شده است، سال 2010 فولکس واگن ازBik.e  خود پرده برداری کرد.Bik.e  که فاقد پدال است را بیشتر باید نوعی اسکوتر برقی دانست تا دوچرخه، این وسیله قادر به طی مسافت 12 مایلی به ازای یک بار شارژ باتری لیتیومی یونی خود است. همین طور می توان برای قرار دادن در اتومبیل آنرا تا کرد، اما این محصول علی رغم معرفی شدن هنوز به بازار عرضه نشده تا بتوان آنرا خریداری نمود.

دوچرخه هیبریدی لکسوس

لکسوس قبل از رفتن سراغ  هاوربورد، ایده دوچرخه برقی را هم مدنظر قرار داده بود. کانسپت دوچرخه برقی که تصویر آنرا ملاحظه می کنید سال 2010 به نمایش درآمد و در آن موتور برقی به همراه پدال هشت سرعته ارائه شد . همانند خودروهای هیبریدی لکسوس، این دوچرخه نیز از ترمز بازتولیدی استفاده می کند (با فشار ترمز، دینام شارژ می شود) و هر زمان که فرد دست از رکاب زدن بردارد، نیرو را در باتری ذخیره می سازد. متاسفانه همان چند نمونه ای که از طرف خودروساز مزبور تولید شد صرفا برای نمایش بود و به تولید انبوه نرسید. 

S-Works McLaren Tarmac  مک لارن

 مک لارن که از جمله اسپورت سازهای صنعت خودروسازی محسوب می شود، فناوری فیبرکربنی خود را در اختیار شرکت تولید کننده دوچرخه Specialized قرار داد که منتهی به تولید دوچرخه ای به نامS-Works McLaren Tarmac  شد اما برخلاف انواع برقی این یکی با قدرت رکاب زنی راننده به پیش می رود و نقطه تمایزش در سبک وزنی آن می باشد. بدنه و چنگال های دوچرخه یاد شده با بهره گیری از فناوری تولیدی فیبرکربن مک لارن ساخته شده است و بنا به گفته Specialized وزن آن 10 درصد کمتر از دوچرخه های S-Works Tarmac استاندارد می باشد. اما یکوقت از شنیدن قیمت 20 هزار دلاری دوچرخه تعجب نکنید، زیرا همان 250 نمونه ساخته شده نیز به فروش رفته است.

Tomahawk دوج

تعداد خودروسازهایی که در بازار موتورسیکلت موفق ظاهر شده باشند کم است، دوج را نیز همه با ساخت کامیون و خودرو های عضلانی می شناسیم. اما سال 2003 این خودروساز با عرضه Tomahawk یا بهتر بگوییم دوچرخه عضلانی خود توجهات را حسابی جلب نمود، این دوچرخه به عنوان ویترینی برای نمایش موتور V10 با حجم 8.3 لیتری مدل Viper ارائه شد. البته این نکته را باید ذکر کرد که علی رغم معروفیت نام سازنده، دوج صرفا موفق به فروش 9 عدد از این موتورها شده و نتوانست مجوز استفاده از آنها را در شهر کسب نماید.

i-Road  تویوتا

تویوتا برخلاف هوندا رقیب ژاپنی خود هرگز وارد عرصه تولید موتورسیکلت نشد، بلکه توجه این شرکت بیشتر به سوی وسایل حمل و نقل شخصی است و به همین منظور هم سه چرخه برقیi-Road  را ارئه داد. طراحی ظاهریi-Road  موجب شده تا شکل بامزه ای داشته باشد، ابعاد فشرده و دایره چرخشی کوتاه این وسیله هم آنرا برای استفاده در محیط های شهری ایده آل ساخته است. خبر خوب آنست که تویوتا قصد فروش انبوه این وسیله را هم دارد.

Motor Yacht  مرسدس بنز

حال که اسم مرسدس بنز آمد، ویژگی اختصاصی  بودن خودروهای این شرکت را فراموش کنید، زیرا این خودروساز با عرضه Motor Yacht  امکان "تحرک همه جانبه" را  به علاقمندان ارائه داده است. نیت خودروساز مزبور از ساختMotor Yacht  که سایزی 45 فوتی دارد و توسط Silver Arrows Marine و تحت نام مرسدس بنز استایل تولید شده آنست که خریداران بتوانند تجمل خودروهای بنز را روی آب و درون این قایق نیز احساس کنند. اگر شما نیز دوستدار قایق رانی هستید و 1.4 میلیون دلار هم آماده خرج کردن دارید پس یکراست سراغ Silver Arrows Marine در پدرو مونتنگرو رفته و از سواری سه ساعته با این قایق لذت ببرید. 

Jet هوندا

 چه چیزی بیشتر از جت شخصی ترجمان حمل و نقل شخصی است؟ هوندا در دهه 1980 برای اولین بار دست به کار توسعهHonda Jet  شد و اولین نمونه را در سال 2003 به پرواز درآورد، هم اکنون نیز در مرحله کسب تاییدیه از سوی FAA قرار دارد. Honda Jet را می توان برای سفرهای طولانی استفاده کرد، سرعت این جت شخصی 300 مایل بر ساعت می باشد. بعد از اتمام سفر هم می توانید سوار تک چرخه Uni-Cub خود شده و به خانه بروید.

قطار شهری BMW DesignWorks بی ام و

شما بگویید چه چیزی جز یک قطار شهری  که روی ریل ها می خزد را می توان با Ultimate Driving Machine بی ام و قیاس کرد؟ نگران نباشید، بی ام و قصد ندارد با عرضه این قطار شهری، مدل کسب و کار خود را عوض کند. بخش Design Works در بی ام و صرفا به کار طراحی کابین و المنت های تزئینی  قطار Metro Inspiro زیمنس می پردازد. بالاخره اعمال سیلقه بی ام و در وسایل حمل و نقل عمومی بد هم نیست.

Lunar Quattro  آئودی

 اخیرا آئودی پروژه های های تک را در دستورکار خود قرار داده است و اکنون ظاهرا آماده است تا آنها را به مرحله ساخت برساند.  این شرکت با مشارکت Part Time Scientists وابسته به Google Lunar XPrize هدف خود را ساخت ماه نوردی اعلام داشته است که قرار است به این سیاره فرستاده شده، روی سطح آن حرکت کرده و ویدئوهای باکیفیت را به زمین بفرستد  Lunar Quattro از موتور برقی تمام چرخ با فرمان مستقل چهار چرخ استفاده می کند. درصورتی که Part Time Scientists بتواند تا سال 2017 پروژه پرتاب خود را با موفقیت به انجام برساند، آئودی نیز در زمینه حمل و نقل خارج از جو موفق خواهد شد، آنهم چه حمل و نقلی. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
از سرنگ هایی استفاده کنید که به شما می گویند برای مصرف ایمن هستند.

از سرنگ هایی استفاده کنید که به شما می گویند برای مصرف ایمن هستند.

هند بزرگترین مصرف کننده سرنگ در جهان است، با این حال، بر اساس مطالعه شبکه بین المللی اپیدمیولوژی ( علم امراض مسری) بالینی، بیش از 60 درصد تزریقات به شیوه های ناامنی انجام می‌شوند. بنابراین برای مبارزه با این موضوع، دیوید سوان، طراح دانشگاه هودرس فیلد سرنگ "حالت متغیر" را ابداع کرد.

مطالعه متن کامل
آیا می‌دانید زمانی، سامسونگ گوشی با دوربین دید در شب تولید کرده است؟

آیا می‌دانید زمانی، سامسونگ گوشی با دوربین دید در شب تولید کرده است؟

تعدادی گوشی عجیب و غریب طراحی های غیر عادی و با ویژگیهای کمیاب و غیر معمول در طول این سالها تولید شده‌اند. شما گوشی های مانند گوشی سلفی جدید سونی، B&O Serenity یا گوشی عطری و عجیب Hyundai را می‌شناسید. در اینجا می‌خواهیم یکی دیگر از گوشی های موجود در فهرست عجیب و غریب ها را به شما نشان دهیم. SCH-W760 سامسونگ!

مطالعه متن کامل
چگونه برنامه‌های گوگل را به صورت کامل روی گوشی آیفون خود داشته باشیم؟

چگونه برنامه‌های گوگل را به صورت کامل روی گوشی آیفون خود داشته باشیم؟

سیستم عامل‌های موبایل‌ِ اپل و گوگل پا‌به‌پای هم پیش می‌روند. آنها نسخه‌های جایگزینِ برنامه‌هایشان را برای کارهای اساسی و البته نه چندان اساسی که شما ممکن است بخواهید در گوشی خود به صورت روزانه انجام دهید ارائه می‌دهند. پیام‌دهی، وب‌گردی، گالری‌ها، یادداشت‌ها، مکان یابی و هدایت در مسیر، خدمات cloud و ... در هر دو سیستم عرضه شده است اما برخی از آنها بهتر از دیگر برنامه‌ها هستند و شاید شما بخواهید برخی برنامه های گوگل را در دستگاه اپلی خود تجربه کنید.

مطالعه متن کامل
گوشی Sony Xperia Z5 در ماه سپتامبر با مشخصات یک نمایشگر 5.5 اینچی FHD، اسنپ دراگون 810 و 3 گیگابایت رم عرضه می شود.

گوشی Sony Xperia Z5 در ماه سپتامبر با مشخصات یک نمایشگر 5.5 اینچی FHD، اسنپ دراگون 810 و 3 گیگابایت رم عرضه می شود.

براساس خبرهای منتشر شده از سوی Leaksfly گوشی Sony Xperia Z5 در ماه سپتامبر وارد بازار می شود.

مطالعه متن کامل
عنکبوت های "چتر باز" برای پرواز نیازی به بال ندارند

عنکبوت های "چتر باز" برای پرواز نیازی به بال ندارند

عنکبوت "مسطح" که طولی به اندازه یک اسکناس معمولی دارد، از پاهای جلویی خودش برای تغییر مسیر به هنگام اوج گرفتن در میان تاج جنگل های بارانی استفاده می کند. عنکبوت پهن و قهوه ای رنگ نامبرده همانند عنکبوتهای جهنده (jumper spider) که از پرتگاه بلندی به داخل پرتگاه زیر پایش می پرد از فراز درختی بلند جهیده و در میان هوا تاب خورده و قبل از برخورد با تنه درخت به سمت پایین چرخ می خورد.

مطالعه متن کامل