کوی دانش - kooy

داشتن بدن سالم اغلب به معنای داشتن مغزی سالم است.

داشتن بدن سالم اغلب به معنای داشتن مغزی سالم است.
12 تیر
17:45 1394
افرادی که می‌خواهند با توجه به سن‌شان هنوز هم دقیق و هوشیار باشند به انجام بازی‌های فکری و پازل می‌‌پردازند. آنها به درستی می‌دانند اگر از مغز و توانایی ذهنی خود استفاده نکنند، آن را از دست می‌دهند. البته داشتن بدنی سالم نیز برای داشتن مغز سالم لازم است و افراد معمولاً این امر را نادیده می‌گیرند.

دکتر مری‌آن باومن، پزشکی در اوکلاهما و مدیر کمیته‌ی مشورتیِ انجمن سکته در آمریکا گفت: «در حال حاضر مردم باید بدانند درست غذا خوردن، ورزش کردن و سلامت ماندن بر جوانتر ماندن مغز با شرایط مناسب اثر دارد.»

 "10 روش برای دوست‌ داشتن مغزتان" اخیراً توسط انجمن آلزایمر به عنوان بخشی از برنامه‌ی آگاهی از مغز و آلزایمر منتشر شده است. برای داشتن زندگی سالم باید بیش از نیمی از این راهنمایی‌ها را به کار بست.

طبق اعلامِ انجمن آلزایمر، حدود 47 میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و این میزان تا سال 2050 سه برابر خواهد شد.

طبق گفته‌ی دکتر هدر اسنایدر، مدیر عملیات پزشکی و علمی برای انجمن آلزایمر، علم پزشکی نمی‌تواند پیشرفتِ زوال عقل یا بیماری آلزایمر را متوقف کند، اما هر فردی می‌تواند برای حفظِ تواناییِ فکر کردن، حل مسأله و حافظه همانطور که پیرتر می‌شود گام هایی بردارد.

دکتر اسنایدر گفت: «کار خاصی نیست که بتوان با انجام آن، خطرِ ابتلا به زوال عقل را کاهش داد. واقعاً ایجادِ تعادلی بین روش‌های سلامت نگه‌داشتنِ مغز ضروری است. با انجام این 10 روش به شکلی متعادل می‌توانید تا جایی که امکان دارد سالم بمانید.»

سالم نگه‌داشتنِ قلب و سیستم گردش خون به نظر می‌رسد عامل اصلی در حفظِ توانمندی‌های ذهنی باشد.

دکتر نورمن رلکین، متخصص مغز و اعصاب در دانشکده پزشکی ویل کورنلِ داشنگاه کورنل در نیویورک و عضو هیئت مدیره‌ ی فدارسیون آمریکاییِ پژوهش پیرامون پیری بیان داشت: «پژوهشگران در حال حاضر معتقدند سکته‌های مغزیِ کوچک (کاهش اندک در خونی که به سمت مغز جریان دارد) می‌تواند افزایش یابد و در طول زمان فرد ممکن است از فقدانِ توانایی عملکرد مغزی و ذهنی رنج بکشد. با سالم و فعال نگه داشتنِ مغز می‌توان آنچه "ذخیره‌ ی مغزی" نامیده می‌شود را حفظ کند. ذخیره‌ مغزی به معنای توانایی مغز برای سالم ماندن در برابر آسیب‌های مختلف از جمله پیر شدن است.»

هرچه بیشتر مغز فرد فعال نگه‌داشته شود، زمان پیر شدن علائم و نشانه‌های فقدان حافظه کمتر مشاهده می‌شود.

راهنمای سلامتِ انجمن آلزایمر به همه توصیه می‌کند:

  • فعالیت فیزیکی منظمی داشته باشید. مطالعات بسیاری، ارتباط بین ورزش با کاهش خطر زوال عقلی را اثبات کرده‌اند.
  • سیگار کشیدن را ترک کنید. سیگار کشیدن باعثِ افزایشِ خطر ابتلا به زوال عقلی می‌شود و ترک آن می‌تواند خطر ابتلا را به حدی کاهش دهد که به سطحِ خطر در افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند نزدیک شود.
  • شرایطی که می‌تواند بر سلامت قلب اثر بگذارد را درمان کنید. مشکلات مزمن مانند چاقی، فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت همانطور که به قلب شما صدمه می‌زند می‌تواند به مغز نیز آسیب برساند.
  • به اندازه‌ی کافی بخوابید. پژوهش‌ها نشان می‌دهند بی‌خوابی با مشکلات حافظه و تفکر ارتباط دارد.
  • سلامت ذهنی خود را حفظ کنید. افسردگی، اضطراب و استرس در صورتی که درمان نشده باقی بمانند می‌توانند فرآیند پیر شدنِ مغز را تسریع کنند. رلکین گفت: «ما می‌دانیم تولیدِ بیش از اندازه‌ ی  هورمون‌های استرس باعث می‌شود مغز سریع‌تر کوچک شود.»
  • از سر خود محافظت کنید. آسیب‌های مغزی حتی به ملایمی یک ضربه می‌تواند خطرِ ابتلا به زوال عقلی را افزایش دهد. درهنگام رانندگی کمربند ایمنی را ببندید، وقتی دوچرخه‌سواری می‌کنید یا ورزش‌هایی از این قبیل از کلاه ایمنی استفاده کنید و مواظب باشید زمین نخورید.
  • از یک رژیم غذاییِ کم چرب و سالم پیروی کنید که غنی از میوه و سبزیجات باشد. یک رژیم غذایی خوب می‌تواند به درمانِ تمام بیماری‌های مزمن کمک کند و در نهایت به مغز شما سود می‌رساند. رژیم غذایی نه تنهای بر خطر ابتلا به اختلالات شناختی اثر می‌گذارد بلکه بر طول عمر ما نیز اثر دارد. به نظر می‌رسد به علتِ تأثیری که رژیم غذایی بر فرآیند پیر شدن دارد باید هر چه بیشتر به آن توجه کرد.

سایرِ روش های توصیه‌شده از جانب انجمن آلزایمر بر فعال و مشغول نگه داشتنِ مغز تمرکز دارند. این روش‌ها باعثِ حفظ مغز و ایجاد اتصالات عصبی می‌شود.

توصیه‌های مبتنی بر فعال نگه داشتن مغز از سوی انجمن آلزایمر:

  • همیشه در حال یادگیری باشید. آموزش مداوم می‌تواند خطر ابتلا به زوال مغزی را کاهش دهد.
  • اجتماعی باقی بمانید. افرادی که دارای زندگیِ اجتماعیِ فعالی هستند، مغز سالم‌تر و فعال‌تری نیز دارند.
  • مغز خود را به چالش بکشید. کاری انجام دهید که نیاز به فکر کردن داشته باشد، حتی اگر این کار درست کردن یک پازل، انجام کاری هنری، ساخت وسیله‌ای برای خانه یا انجامِ یک بازیِ راهبردی باشد.

رلکین معتقد است: «تمام این توصیه‌ها به نظر می‌رسد می‌توانند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهند. درباره‌ ی راه‌های جلوگیری از بدتر شدنِ مغز به علت پیری، اطلاعات زیادی وجود دارد و همه‌ی آنها برای حفظ سلامت مغز مفید هستند.»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تابستان:گرم ترین فصل سال

تابستان:گرم ترین فصل سال

هوای گرم، شنا و تعطیلات رویدادهایی هستند که رسیدنِ تابستان را مژده می دهند. بسیاری از مردم اینگونه تصور می کنند که فصل تابستان با رسیدن خورشید به بالاترین نقطه خود در آسمان به هنگام ظهر آغاز می شود، اما در اصل تابستان دو تعریف دارد. اجازه بدهید در مطلب حاضر نگاهی به این گرم ترین فصل سال داشته باشیم.

مطالعه متن کامل
معرفی 5 گوشی مقرون به صرفه آندرویدی در سال 2015 با قابلیت ضبط صدای استریو

معرفی 5 گوشی مقرون به صرفه آندرویدی در سال 2015 با قابلیت ضبط صدای استریو

شرکت نوکیا در اقدامی تصمیم به تولید گوشی هایی با قابلیت ضبط صدا با کیفیت بالا گرفت و این قابلیت را برای اولین بار در گوشی 808 PureView انجام داد و از آن زمان تا کنون بهترین گوشی های هوشمند تولیدیش را با قابلیت ضبط صدای استریو ارائه کرده است. همانطور که در دستگاه های Lumia 930 از بیش از 4 میکروفن نویزگیر استفاده کرده است. گوشی لومیا در این زمینه تنها نیستند و دستگاه های فوق العاده دیگری نیز از این قابلیت بهره مند هستند. هیچ کدام از گوشی های میان رده، کیفیت صدای تصویر یا ضبط صدا را با کیفیت یکسانی ارائه نمی کنند. تعدادی از تولید کنندگان گوشی های تلفن همراه در سال های اخیر توجه زیادی به کیفیت صدای ضبط شده در دستگاه های تولیدی خود دارند و می توان این موضوع را در گوشی های میان رده چند سال اخیر که دارای چیپ های نویزگیر و ضبط صدا هستند مشاهده کرد. تعدادی از گوشی های مقرون به صرفه آندرویدی در سال 2015 که دارای قابلیت ضبط صدای استریو هستند را برای علاقه مندان به این بخش بررسی خواهیم کرد. پس با کوی دانش همراه باشید.

مطالعه متن کامل
درمان هپاتیت B با دارو‌های ضد سرطان

درمان هپاتیت B با دارو‌های ضد سرطان

پژوهشگران استرالیایی، درمانی بالقوه برای عفونت ویروس هپاتیت B با 100 درصد موفقیت در از بین بردن عفونتِ نمونه‌های پیش‌بالینی پیدا کرده‌اند. بیماران استرالیایی اولین گروهی هستند که در جهان به این درمان دسترسی داشته‌اند. این درمان در مرحله 1/2a آزمایش‌های بالینی است و ترکیبی از داروی ضد ویروس و داروی ضد سرطان است.

مطالعه متن کامل
چرخ‌ Evelo Omni می‌تواند هر دوچرخه‌ای را تبدیل به دوچرخه‌ی الکتریکی کند.

چرخ‌ Evelo Omni می‌تواند هر دوچرخه‌ای را تبدیل به دوچرخه‌ی الکتریکی کند.

خواه برای تفریح دوچرخه‌سواری می‌کنید یا برای کارتان، شکی نیست که گاهی برای راندنِ دوچرخه نیاز به کمی کمک دارید. چرخ Evelo Omni می‌تواند این کمک را ارائه دهد. این چرخ را می‌توان جایگزین چرخ جلوی اکثر دوچرخه‌ها کرد و از قدرت الکتریکی آن استفاده نمود.

مطالعه متن کامل
بالاآمدگی کالیفرنیا؟

بالاآمدگی کالیفرنیا؟

تصحیح فضایی داده های بالاآمدگی سطح آب دریا در ساحل اقیانوسی آرام آمریکا، نشان میدهد تا کنون میزان 40 درصدی بالاآمدگی تکتونیکی کالیفرنیا اغراق آمیز بوده است. بالا آمدگی Uplift در مفهوم صعود عمودی سطح زمین در پاسخ به فرآیندهای تکتونیکی است.

مطالعه متن کامل