کوی دانش - kooy

مدل جدیدی مربوط به حد چگالی، این مانع اسرار آمیز که بر سر راه همجوشی هسته ای قرار دارد

مدل جدیدی مربوط به حد چگالی، این مانع اسرار آمیز که بر سر راه همجوشی هسته ای قرار دارد
11 تیر
06:30 1394
شکل بالا که ترسیم هندسی جزیره مغناطیسی است، اثر عدم تقارنی را نشان می دهد که در تعیین مکانیسم "حد چگالی" نقشی اساسی دارد.

پژوهشگرانِ آزمایشگاه فیزیکِ پلاسمای پرینستون که وابسته به دپارتمان انرژی آمریکا (DOE) می باشد، مدل مفصلی را ساخته اند که مربوط است به محدودیت گیج کننده واکنش های همجوشی هسته ای. یافته های مربوطه که در شماره اخیر مجله فیزیک پلاسما منتشر شده است، پژوهش های پیشین را تکمیل و تأیید می کند و می تواند منجر به گام هایی شود که به کمک هم، بر مانع مزبور چیره می شوند و این در صورتی است که این یافته های جدید، با داده های تجربی سازگار باشند.

این موضوع مسئله ای است که به عنوان "حد چگالی" شناخته می شود و دستگاهی به شکل شیرینی دونات (حقوی شکل) را حفظ می کند که tokamak نامیده می شود (tokamak دستگاهی است که از میدان مغناطیسی برای محدود کردن پلاسما بهره می گیرد) و با راندمان ماکزیمم کار می کند. این حد هنگامی رخ می دهد که گاز پلاسمای باردارِ بسیار داغ که سوخت واکنش های همجوشی را تأمین می کند، به چگالی معینی می رسد و در جرقه ای از نور به شکل مارپیچی از هم جدا در می آید و واکنش را قطع می کند. چیرگی بر حد مزبور می تواند ایجاد همجوشی را به عنوان یک منبع انرژی ایمن، تمیز و فراوان برای تولید الکتریسیته تسهیل کند.

جزیره های حبابی شکل

کلید گشایش این مانع، در رشد فرّارِ جزیره های حبابی شکلی نهفته است که در درون پلاسمای محدود مغناطیسی و نیز در خنک کنندگی آن قرار دارد. در حالی که مدت ها بود فیزیکدان ها انتظار داشتند این اثر خنک کنندگی به حد چگالی مربوط باشد، ولی فیزیکِ مکانیک فاقد این بینش بود.

دستیابی به موفقیت هنگامی بود که گِیتز و همکارانش، این فرآیند را با موردی مطالعه کردند که این جزیره ها با آن خنک می شوند و ذرات پلاسمای منحرف شده، از پشت دیواره های tokamak ضربه می زنند. مقابله کردن با این خنک سازی، با گرمایی است که پژوهشگران آن را به درون پلاسما پمپاژ می کنند. ولی دانشمندان متوجه شدند که حتی یک مقدار کوچک از خنک کنندگی خالص در درون جزیره ها می تواند سبب شود که این جزیره ها به صورت نمائی رشد کنند و منجر به قطع جریان مهمی شود که از پلاسما جاری می شود و میدان مغناطیسی را تکمیل می کند که گاز داغ را یکجا نگه دارد.

تعادل

در مقاله جدیدی که در فوریه گذشته در مجله فیزیک پلاسما منتشر شد، شخصی بنام وایت ثابت کرد هنگامی که تعادل دمایی در یک "جزیره" از گرمایش به سوی سرمایش می رود، آن جزیره نامتقارن می شود. نامتقارن بودن، اثر معادله 1977 را باطل می کند، معادله ای که پایداری جزیره را نشان می داد و سبب شده بود مدل رابرت برای رشد جزیره، غالب شود.

کشف وایت سبب شد که گفتگوها با گیتز روز افزون شود. گیتز داده های مربوط به چرخش جزیره ها را با تجربیات مرتبط با همجوشی بررسی کرد و خاطر نشان ساخت که این داده ها در حد چگالی، نامتقارن می شوند. گیتز پس از مشورت با وایت این فرضیه را مطرح کرد که توسعه فرضیه پیشین می تواند کار مهمی باشد. سپس گیتز و وایت، اثر عدم تقارن را به معادلات رادرفورد-وایت و رِبوت افزودند تا یک مدل تجدید نظر شده مربوط به منبع حد چگالی را تکمیل کنند.

هنوز مقالاتی نوشته می شوند که درباره شبیه سازی عددیِ مدل بِرِنان و تأثیر مخلوط های گوناگون ناخالصی بر روی حد چگالی می باشند. مقایسه هایی از مدل جدید با تجربیات گذشته انجام می شود، تجربیاتی که حد چگالی را مختل کرده بود.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

ابراهیم یگانه

ابراهیم یگانه

با درودهای گرم به همه.

 

*  تحصيلات: لیسانس الكترونيك

*  تاریخ تولد: 1342

*  سابقه کار ترجمه (به جز سایت کوی دانش): همکاری با دارالترجمه ها، شرکت ها و اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها و دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف، ترجمه چندین سایت (سایت آمریکایی سرطان، ...)

*  پیشینه شغلی در سایر زمینه ها: مهندس بازنشسته ایران خودرو با تجربه علمی و عملی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی (برق، آب، گاز، هوای فشرده) در صنایع و در محیط های خانگی.

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
معرفی 5 لپ‌تاپ عرضه شده در CES 2015 که می‌توانند شما را به خرید لپتاپی جدید ترغیب کنند.

معرفی 5 لپ‌تاپ عرضه شده در CES 2015 که می‌توانند شما را به خرید لپتاپی جدید ترغیب کنند.

با وجود چنین مجموعه گیج‌ کننده‌ای از از محصولات عرضه‌ شده، و رونمایی شده در CES امسال، در صورتیکه واقعا قصر خرید دارید می‌توانید بر اساس پول نقدی که دارید، انتخاب خوب داشته باشید. در این خبر، 5 دستگاه از بهترین لپ‌تاپ‌های قابل حمل در کنفرانس 2015 را به شما معرفی می‌کنیم.

مطالعه متن کامل
مهر تایید بر صحت مدل رایج ساختار کهکشان راه شیری

مهر تایید بر صحت مدل رایج ساختار کهکشان راه شیری

نتایج حاصل از تکنیکی جدید که به منظور ترسیم ساختار کهکشان راه شیری ابداع شده است، ظاهرا مدل چهار بازوی مارپیچی کهکشان راه شیری را تایید می کند. تیمی از محققان از دانشگاه فدرال ریو گرانده دو سول برزیل از داده های جمع آوری شده توسط فضاپیمای میدانی عریض (Survey Explorer (WISE ناسا استفاده کرده و خوشه های ستاره ای را که در محیط غنی از منابع بازوهای گردشیِ کهکشان مزبور قرار دارد مکان یابی نمودند و سپس از این خوشه ها به عنوان نشانگرهایی برای تعقیب ساختار کهکشانِ میزبانِ سیاره زمین استفاده کردند.

مطالعه متن کامل
 حرارت سنج کوچک تیمپانی (Tympani)، درجه حرارت را از طریق گوشی هوشمند اندازه گیری می کند

حرارت سنج کوچک تیمپانی (Tympani)، درجه حرارت را از طریق گوشی هوشمند اندازه گیری می کند

حرارت سنج هوشمند فشرده تیمپانی نیازی به باتری ندارد

مطالعه متن کامل
خودروی جدید فورد، از سرعت گرفتن خودداری می کند

خودروی جدید فورد، از سرعت گرفتن خودداری می کند

خودروی S-Max، مجهز به تکنولوژی محدود کننده سرعت است که با خواندن تابلوهای محدودیت سرعت نصب شده در جاده، سرعت اتومبیل را (در صورت زیاد بودن) بر اساس آن کاهش می دهد.

مطالعه متن کامل
چرا یک باتری لیتیومی، ضعیف شده و ظرفیت خود را در طول زمان از دست می‌دهد.

چرا یک باتری لیتیومی، ضعیف شده و ظرفیت خود را در طول زمان از دست می‌دهد.

باتری‌های لیتیومی که در اکثر تلفن‌های همراه جدید استفاده می‌شود عمر بی نهایت ندارند. در طولِ زمان، حدود یک پنجم ظرفیت یک شارژ سلولی که به پانصدمین مرتبه شارژ خود می رسد، از دست می‌رود و متاسفانه هیچ کاری نمی‌توان کرد. البته ممکن است بر اساس شانس چند روزی بیش‌تر کار کند. بررسی اخیر انجام شده توسط آزمایشگاه شمال شرقی آرام دلیل این مشکل را مشخص کرده است.

مطالعه متن کامل