کوی دانش - kooy

تغذیه از طریق بند ناف باعث بهبود جریان خون در نوزادان زودرس می‌شود.

تغذیه از طریق بند ناف باعث بهبود جریان خون در نوزادان زودرس می‌شود.
09 تیر
11:15 1394
طبق تحقیقات جدید موسسه ملی بهداشت در آمریکا، تکنیک تشدید جریان خون در بند ناف به درون سیستم گردش خون کودک باعث بهبود فشار خون و میزان گلبول قرمز خون در نوزادان زودرس که از طریق سزارین به دنیا می‌آیند می‌شود.

این تکنیک که به عنوان تغذیه بند ناف شناخته می‌شود به این طریق است که بند ناف را بین انگشتان شست و سبابه گرفته با ملایمت فشار داده و به آرامی خون درون بند ناف را به سمت شکم نوزاد به جریان اندازید. برای کودکانی که با روش سزارین به دنیا می‌آیند این روش فوائد بیشتری نسبت به روش معمول دارد. در روش معمول پس از گرفتن بچه ابتدا 45 تا 60 ثانیه صبر کرده و سپس به بند ناف گیره زده و آن را می‌برند. بهبود جریان خون در قلب، میزان مناسب گلبول‌های قرمز خون و فشار خون بالاتر، فوائد این روش است که فقط در کودکان سزارینی دیده می‌شود. در مورد نوزادانی که به روش طبیعی به دنیا می‌آیند، هیچ تفاوتی در گردش خون کودک دیده نشده است، چه با تکنیک تغذیه از بند ناف و چه با تکنیک تاخیر در گیره زدن. 

دکتر تونسی راجو، رییس بخش بارداری و زایمان بیمارستان لوما لیندا در کالیفرنیا می‌گوید: "نتایج تحقیقات بسیار امیدوار کننده است. البته هنوز نیاز به تحقیقات بیشتری روی نوزادان هست، ولی در این مرحله به نظر می‌رسد تغذیه از بند ناف در نوزادان زودرس سزارینی می‌تواند بسیار مفید باشد."

در سال 2012 محققین کالج زنان و زایمان و بیماری‌های زنان توصیه کردند که در زمان به دنیا آمدن کودکان زودرس بند ناف با تاخیر 30 تا 60 ثانیه گیره زده و بریده شود. این سازمان در مورد زایمان‌های عادی هیچ توصیه خاصی نداشتند، بنابراین پزشکان در زمان تولد کودکان به صلاح‌دید خود زمان گیره زدن و برش بند ناف را مشخص می‌کردند.

راجو در مصاحبه‌های قبلی گفته بود که تاخیر در گیره زدن بند ناف به مدت 30 تا 60 ثانیه زمان کافی برای انتقال خون به رگ‌های خونی شش‌های جنین می‌دهد. این باور وجود دارد که روش تاخیر در کودکان زودرس از خونریزی داخلی بطنی در قلب و یا خونریزی در حفره‌های مغز جلوگیری می‌کند. به نظر می‌رسد خونریزی بطنی در اثر فشار خون پایین و کمبود خون در سیستم گردش خون ایجاد می‌شود. خونریزی در مغز باعث تاخیر در رشد، اختلالات دماغی و در موارد شدید، حتی مرگ کودک می‌شود.

دکتر آنوپ کاتریا، متخصص نوزادان در موسسه تحقیقاتی نوزادان بیمارستان مری بیرچ در این مقاله اضافه کرد که در بعضی از تحقیقات، کاهشی در خونریزی بطنی در اثر تاخیر گیره زدن و برش بند ناف نوزادان زودرس سزارینی دیده نشده است. دانشمندان فکر می‌کنند استفاده از داروی بیهوشی در عمل سزارین موجب کاهش انقباضات رحم شده و در نتیجه مانع انتقال خون از بند ناف به بدن کودک می‌شود. آن‌ها معتقدند تغذیه از بند ناف کمبود خون را در بند ناف جبران می‌کند و خون کافی را برای نوزاد فراهم می‌کند.

محققان روی 197 نوزاد مطالعه کردند. مادرها در هفته 32 یا قبل از آن زایمان کردند. از بین این تعداد 154 مورد سزارین شدند، از این تعداد به طور اتفاقی در 75 مورد از روش تغذیه بند ناف و 79 مورد از روش تاخیر استفاده شد. در 43 مورد از زایمان‌های عادی هم به صورت اتفاقی بعضی روش تغذیه بند ناف و بعضی روش تاخیری به کار گرفته شد. 

در نوزادان سزارینی که روش تغذیه بند ناف روی آن‌ها انجام شد جریان خون بالاتری در ورید اجوف دیده شد، ورید بزرگ، خون را از مغز به قلب منتقل می‌کند، و خروجی بطن راست خیلی بیشتر بود. اندازه گیری‌ها نشان از جریان خون بهتر در مغز و بدن دارد. نوزادان در گروه تغذیه بند ناف هم فشار خون بالاتری داشتند و هم میزان هموگلوبین بالاتری داشتند. از پروتئین خاصی برای تایین کیفیت گلبول قرمز خون استفاده شد.

 بین کودکانی که به طور طبیعی به دنیا آمدند فرقی در روش‌های به کار گرفته شده نبود.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

سیبا جریریان

سیبا جریریان

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
با روشی جدید در یک میکروسکوپ الکترونی «رویدادی مغناطیسی» در ابعاد اتمی رصد شد

با روشی جدید در یک میکروسکوپ الکترونی «رویدادی مغناطیسی» در ابعاد اتمی رصد شد

دانشمندان به توانایی رصد رفتار مغناطیسی در سطح اتمی دست یافتند. این توانایی جدید توسط تکنیکی جدید حاصل شد که بتازگی توسط تیمی در دپارتمان انرژی لابراتوار ملیِ Oak Ridge و دانشگاه آپسالا در سوئد توسعه داده شده بود. در این تکنیک جدید، محققان با استفاده از رویکردی که تا پیش از این منطقی نبود توانستند از انحرافات نوری که در حالت عادی سعی در از بین بردن آنها می شود، استفاده کرده تا این رفتار اتمی را رصد کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
روشی بهبود یافته برای تفسیر داده های بیولوژیکی زیاد

روشی بهبود یافته برای تفسیر داده های بیولوژیکی زیاد

این تحقیق یک روش منحصر به فرد بیوانفورماتیک برای شناسایی ارتباط بین مولکول ها در طیف وسیعی از انواع منابع داده ای تولید کرده است. کارکرد این روش در تحقیقات اندازه گیری سوخت و ساز بدن در بافت های تحت شرایط متغیر است، به عنوان مثال در تحقیقات کاربردی ژنتیک، رژیم غذایی و محیط زیست.

مطالعه متن کامل
 خلق حیوانات تاکسیدرمی شده در اندازه واقعی با استفاده از پارچه ای بازیافتی

خلق حیوانات تاکسیدرمی شده در اندازه واقعی با استفاده از پارچه ای بازیافتی

آیا شما نیز به دنبال اثر هنری می گردید که برای تزئین دیوار منزل از آن استفاده کنید؟ در اینصورت شاید خوب باشد سراغ «کلی رنه جلینک» هنرمند مقیم ویسکانسین از لیتل استیج استودیو بروید که در تزئین دیوارهای منزل با استفاده از حیوانات تاکسیدرمی شده در اندازه واقعی و البته از جنس پارچه رو مبلی کمکتان کند.

مطالعه متن کامل
مایکروسافت گوشی بسیار مقرون به صرفه Lumia 550 را با نسخه نرم افزاری ویندوز 10 معرفی کرد.

مایکروسافت گوشی بسیار مقرون به صرفه Lumia 550 را با نسخه نرم افزاری ویندوز 10 معرفی کرد.

در ادامه تولید گوشی های هوشمند سری Lumia 500، شرکت مایکروسافت این بار جدیدترین گوشی هوشمند خود را با قیمتی بسیار مقرون به صرفه با نام Lumia 550 معرفی کرد. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، قرار است این گوشی در ماه دسامبر با قیمت 139 دلار و سیستم عامل ویندوزفون 10 عرضه شود.

مطالعه متن کامل
مقایسه پرچمدارن قدیم و جدید سونی Xperia Z4 و Xperia Z3

مقایسه پرچمدارن قدیم و جدید سونی Xperia Z4 و Xperia Z3

دیروز سونی پرچمدار جدید خود Xperia Z4 را معرفی کرد. این گوشی تا به این اینجا فقط برای ژاپن معرفی شده و تا دو ماه دیگر در آنجا عرضه خواهد شد.

مطالعه متن کامل