کوی دانش - kooy

پادتن‌های جدید علیه ویروس Marburg

پادتن‌های جدید علیه ویروس Marburg
09 تیر
09:15 1394
پژوهشگران توانستند ملکول‌های ایمنی جدیدی که در برابر ویروسِ مرگ‌بار Marburg (ویروسی از خانواده ویروس ابولا) از بدن محافظت می‌کنند را شناسایی کنند. آنها در حال فراهم کردنِ مواد لازم برای ایجاد درمانی در جهت مقابله با شیوع ویروس Marburg در آینده هستند.

 

این پژوهش توسط دانشمندانِ مؤسسه‌ی پژوهشی اسکریپس (TSRI) انجام می‌شود.

 

Erica Ollmann Saphire، نویسنده ارشد در این پژوهش، پروفسورِ TSRI و مدیر «کنسرسیومِ ایمنی‌ درمانیِ تب» همراه با خونریزی گفت: «این پادتن‌ها در محلی جدید به ویروس Marburg حمله می‌کنند که ما قبلاً آن را ندیدیم.»

پادتن‌های جدید که ویروس‌های Marburg را شناسایی و خنثی می‌کنند با همکاری علمی-صنعتیِ TSRI، زیست‌درمانی‌های ادغام‌شده، داروسازیِ زیستیِ Mapp و Emergent BioSolutions تولید شده‌اند. در حال حاضر هیچ واکسن و درمانی به ویژه برای عفونت‌های Marburg وجود ندارد. نتایج این پژوهش به صورت آنلاین در مجله PloS Pathogens منتشر شده است.

ابزاری جدید برای مبارزه با ویروس Marburg

این پژوهش بر اساس پژوهش قبلی در آزمایشگاه Saphire انجام شده است. در پژوهش پیشین، ساختار ملکولی‌ای که ویروس Marburg از آن استفاده می‌کند تا به سلول میزبان بچسبد و وارد آن شود شناسایی شد.

به منظورِ شکست دادن ویروس Marburg، دانشمندان به دنبال بخش‌های آسیب‌پذیر روی سطح ویروس هستند که پادتن بتواند به آنها وصل شود. در پژوهش پیشین، آزمایشات انجام‌شده روی درمان ZMappTM نشان داد مخلوط یا ترکیبی از پادتن‌ها می‌تواند از آلوده شدنِ سلول‌های جدید توسطِ ویروس Marburg جلوگیری کند و به سیستم ایمنی از نظر وجود عفونت هشدار دهد.

فرض بر این بود که راهبرد ترکیبیِ مشابه‌ای می‌تواند علیه ویروس Marburg عمل کند. در پژوهشی که توسط دانشگاه Vanderbilt و TSRI و فوریه‌ی سال 2015 انجام شده بود، پادتن‌های علیه یک بخشِ Marburg کشف شدند اما پادتن‌های مورد نیاز علیه‌ دیگر بخش‌ها هنوز کشف نشده‌اند.

در پژوهش جدید، پژوهشگرانِ TSRI به طراحی پروتئینی پرداختند که منجر به تولید پادتن‌ها در Emergent BioSolutions شدند. دیگر پادتن‌های موجود در این پژوهش به طور مستقل در زیست‌درمانیِ Mapp و زیست‌درمانی‌های ادغام‌شده شناسایی شده بودند. آنها در تحلیل ملکولی با TSRI همکاری داشتند.

برخی از پادتن‌های جدید، بخشی روی ویروس Marburg را مورد هدف قرار دادند که قبلاً مشاهده نشده بود. این بخش در واقع یک مشخصه‌ی بال-مانند بود که به پایه‌ی ویروس متصل شده بود. پادتن‌های علیه این بخشِ "تازه‌ کشف‌ شده" توانست 90 تا 100 درصد از نمونه‌های حیوانیِ آلوده را از ابتلا به عفونتی کشنده حفظ کند.

ویروس ابولا نیز آسیب‌پذیر است

برخی پادتن‌های کشف‌شده در این پژوهش می‌توانند علیه ویروس اوبولا و 4 ویروس دیگر از جنس ابولا نیز واکنش نشان دهند.

مارین فاسکو، معاون پژوهشی در TSRI و نویسنده‌ی اول در این پژوهش گفت: «انتظار می‌رود ویروس Marburg و ابولا دوباره ظاهر شوند و به روشی جدید، جهش پیدا کنند. پادتن هایی با عملکرد مشابه علیه چند ویروس را می‌‌توان برای تشخیصِ تغییر شکل‌های نوظهور مورد استفاده قرار داد.»

جودی بری، مدیر سابق پژوهش Pipeline در Emergent BioSolutions که 6 سال پیش با Saphire این پژوهش را آغاز کرد، بیان داشت: «هزینه‌های بالا در ایجاد واکسن‌ها یا درمان‌های مستقل برای ویروس‌های متفاوت در این گروه از ویروس‌ها، مستلزمِ طراحیِ هوشمندِ پادتن‌ها (پادتن‌های تحریک‌کننده‌ی ملکول‌ها) است. تصاویرِ ملکولی برای طراحی ملکول‌ها و ارزیابی پادتن مورد استفاده قرار گرفت.»

طبق گفته‌ی Cory Nykiforuk، مدیر فعلی پژوهش pipeline، درکِ اینکه پادتن‌ها کجا و چگونه با ویروس‌ها ارتباط برقرار می‌کنند به ما کمک می‌کند تا بدانیم کدام بخش را باید مورد هدف قرار داد و می‌توانیم آن را به صورت بالینی توسعه دهیم. ویروس‌های تب‌آورِ چندگانه‌ای هستند که جوامع و کارکنان پزشکی را تهدید می‌کنند. ایجاد فناوری‌های جدید برای مبارزه با آنها می‌تواند به صورت بالقوه به برطرف کردنِ نیازهای آینده کمک کند.»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

  1. کاربر مهمان
    کاربر مهمان 14 آبان, 22:44

    خوب بود

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
 شیر تازه می خورید؟  نگهداری شیر با استفاده از انرژی موثر از عمل آوری ضربان میدان الکتریکی

شیر تازه می خورید؟ نگهداری شیر با استفاده از انرژی موثر از عمل آوری ضربان میدان الکتریکی

محققین می گویند: ولتاژ بالا، ضربان کوتاه میدانهای الکتریکی به شکل انتخابی به میتوکندری آسیب رسانده و باکتری آلوده را با استفاده از فرآیند شناخته شده تراوایی به طور مستقیم از بین می برد. چندین مرتبه استفاده از این فرآیند، از تکثیر باکتری طی فرآیند ذخیره سازی در شیر جلوگیری می کند.

مطالعه متن کامل
هیوندای نیز اپ آندرویدی خود را در نمایشگاه CES 2015 عرضه می کند

هیوندای نیز اپ آندرویدی خود را در نمایشگاه CES 2015 عرضه می کند

اقتباس از ساعت های هوشمند همچنان ادامه دارد و تولیدکنندگان این عرصه، کارکردهای متفاوتی را روی سخت افزارها امتحان می کنند. به همین منوال، هرچند که سال گذشته میلادی سال استقبال از ابزارهای پوشیدنی (و مخصوصا ساعت های هوشمند) بود، اما مصرف کنندگان نیز هنوز راجع به کاربرد و جایگاه دقیق این نسل جدید از ابزارهای الکترونیکی مصرفی، در زندگی روزانه مطمئن نیستند.

مطالعه متن کامل
معرفی 10 مورد از بهترین شارژهای بیسیم موجود در بازار

معرفی 10 مورد از بهترین شارژهای بیسیم موجود در بازار

می‌دانید چه چیزی بین ما و داشتن یک مدینه فاضله فاصله انداخته است؟ سیم‌ها. همه می‌توانند به خوبی از دستگاه‌های دارای سیم استفاده کنند و آن‌ها را به پریز بزنند. در عین حال فناوری شارژ کردنِ بیسیم روزبه‌روز در حال ارتقاء است. با وارد شدن به دنیای جدید شارژرها، می‌توان شارژرهای بیسیم برای گوش‌های هوشمند را پیدا کرد. آن‌ها کاملاً بیسیم نیستند زیرا هنوز هم باید به یک پریز دیواری متصل شوند، اما دیگر، شب‌ها، زمان به پریز زدن دچار مشکل نمی‌شوید. فقط کافیست گوشی خود را روی صفحه شارژر قرار دهید تا وقتی صبح بیدار می‌شوید شارژ شده باشد.

مطالعه متن کامل
تحقق تولید واکسنِ خوراکی هپاتیت B

تحقق تولید واکسنِ خوراکی هپاتیت B

پژوهشگران گزارشی مبنی بر پیشرفت در زمینه تکمیل روش جدید و بنیانی در تولید واکسن با استفاده از ذرت اصلاح شده از نظر ژنتیکی ارائه دادند. این پژوهش ممکن است منجر به تولید واکسن خوراکی هپاتیت B شود که نیازی به سردسازی ندارد تولید هر دوز آن کمتر از 1 دلار هزینه برمی‌دارد.

مطالعه متن کامل
ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی در طبیعت: پارازیت هایی که با استفاده از ویروس، ژنوم پروانه را دستخوش تغییر می کنند

ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی در طبیعت: پارازیت هایی که با استفاده از ویروس، ژنوم پروانه را دستخوش تغییر می کنند

شاید با شنیدن اصطلاح ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی بیشتر به یاد موجودات دست کاری شده به دست انسان بیفتید، اما دانشمندان به تازگی دریافته اند پروانه های پادشاه، کرم های ابریشم و بسیاری از دیگر پروانه ها و حشرات هم خانواده به صورت طبیعی دارای ژن های زنبورهای پارازیته هستند. این ژن ها، حاصل ورود و خروج ویروسی به دی ان ای موجودات مذکور است.

مطالعه متن کامل