کوی دانش - kooy

این چراغ های روشنایی، باکتری ها را به گونه ای امن و مداوم از بین می برد

این چراغ های روشنایی، باکتری ها را به گونه ای امن و مداوم از بین می برد
08 تیر
21:15 1394
چراغ های روشنایی جدید، از فناوری ضد عفونی مداوم محیط بهره می گیرند تا به گونه ای مستمر، باکتری های مضر مرتبط با عفونت های بیمارستانی را از بین ببرند. فناوری Indigo-Clean، از رِنج گسترده ای از میکرو ارگانیسم ها بهره می گیرد که مسبب عفونت های بیمارستانی می باشند. در تصویر فوق، آلودگی موجود بر روی پلیتی دیده می شود که یک منبع نوری 450 نانومتری در پس زمینه آن است.

 

Indigo-Clean یک چراغ روشنایی است که با مجوز دانشگاه Strathclyde در گلاسکوی اسکاتلند ساخته شده است. نور مربوطه به طور مداوم باکتری های هوا و باکتری های موجود بر روی سطوح را از بین می برد و با همه استانداردهای بین المللی مربوط به ایمنی بیمار مطابقت دارد. Indigo-Clean ناشناخته مانده بود تا اینکه نشست سالیانه انجمن کنترل عفونت و واگیر شناسی، در شهر Nashville (مرکز ایالت تنسی در آمریکا) برگزار شد.

مدیر عامل Kenall می گوید: «این چراغ روشنایی در کمک به کاهش عفونت های بیمارستانی، کمک های موفقیت آمیزی داشته است. این چراغ، تلاش های جاری برای ضد عفونی را تقویت می کند، تلاش هایی که توسط متخصصان مبارزه با عفونت های بیمارستانی انجام می شود.»

Indigo-Clean از طیف باریکی از نورِ با رنگ نیلی بهره می گیرد که در خروجی 405 نانومتری طیف نوری قرار دارد. طیف مربوط به نور باریک با شدت بالا (HINS)، به وسیله مولکول های درون باکتری ها جذب می شود که این یک واکنش شیمیایی ایجاد می کند و باکتری ها را از داخل می کُشد، به گونه ای که ماده سفید رنگی در درون یاخته باکتری ها تولید می شود. چون این یک نور مرئی است، برای پاتوژن ها (باکتری های بیماری زا) کشنده است ولی برای بیماران و کارکنان مشکلی پدید نمی آورد.

این فناوری در هفت سال گذشته، مؤثر بودن خودش را در کشتن باکتری های بیمارستانی ثابت کرده است. «شکستن زنجیره ای از عفونت که بین بیمار دچار عفونت، محیط و بیمار جدید وجود دارد، واقعاً موضوع مهمی است.»

فناوری مزبور از سال 2008 در بیمارستان سلطنتی گلاسکو اجرا شده است، یک بیمارستان آموزشی بزرگ که توسط سرویس سلامت ملی (NHS) کار می کند. این فناوری و اثر بخشی آن، موضوع بیش از 20 اثر دانشگاهی و 30 کنفرانس از سال 2008 تاکنون بوده است.

یکی از مسؤلین دانشگاه Strathclyde در گلاسکو می گوید: «ما بیش از 13 سال را در پژوهش و توسعه فناوری مربوط به نورِ از نوع HINS صرف کرده ایم که این به منظور کاستن از انتقال پاتوژن ها و در نهایت، کاهش عفونت های بیمارستانی در طی مراقبت های بهداشتی بوده است. همکاری ما با Kenall در آمریکا، فصل نوینی را برای این فناوری بدیع می گشاید تا بتواند به عنوان یک فرآورده تجاری، در دسترس قرار گیرد.»

برآورد شده است که تنها در آمریکا، حداقل 1.7 میلیون بیماری و 99 هزار مورد مرگ بیماران، ناشی از عفونت های بیمارستانی بوده است و سالانه بین 35 تا 45 میلیارد دلار صرف هزینه های مربوطه می شود.

در حالی که متدهای فعلی مربوط به ضد عفونیِ محیط مراقبت های بهداشتی، متدهای مؤثری هستند، ولی این متدها مقطعی می باشند و عمر کوتاهی دارند، چون باکتری ها در آن فضا بی درنگ «باز تولید» می شوند. توانایی فناوری Indigo-Clean برای تصفیه مداوم هوا و نیز سطوح نرم، ارتقاء چشمگیری را در نظافت و ضد عفونی فراهم می سازد. برخلاف فناوری های پیچیده که تنها توسط کاربرهای آموزش دیده انجام می شوند، فناوری Indigo-Clean به گونه ای خودکار و مداوم اجرا می شود.

یکی از پژوهشگران گفته است: «ما به عنوان یک مبتکر در روشنایی مربوط به مراقبت های بهداشتی و پیشرو در روشنایی و کنترل های LED، می توانیم این ابزار مؤثر را ارائه دهیم تا بتوان از ایمن ترین و بهترین محیط برای بیماران مطمئن شد.»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

ابراهیم یگانه

ابراهیم یگانه

با درودهای گرم به همه.

 

*  تحصيلات: لیسانس الكترونيك

*  تاریخ تولد: 1342

*  سابقه کار ترجمه (به جز سایت کوی دانش): همکاری با دارالترجمه ها، شرکت ها و اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها و دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف، ترجمه چندین سایت (سایت آمریکایی سرطان، ...)

*  پیشینه شغلی در سایر زمینه ها: مهندس بازنشسته ایران خودرو با تجربه علمی و عملی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی (برق، آب، گاز، هوای فشرده) در صنایع و در محیط های خانگی.

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
این سیاره غول پیکر عجیب و غریب در آسمان خودش 4 خورشید دارد!

این سیاره غول پیکر عجیب و غریب در آسمان خودش 4 خورشید دارد!

تصویر فوق، یک مفهوم هنری از منظومه های 4 ستاره ای، را نشان می دهد، یک غول گازی شکل که به دور ستاره اولیه خودش (که با رنگ زرد نشان داده شده) می گردد، در حالی که کوتوله سرخ نوظهور (بالا، سمت چپ) در همان نزدیکی می چرخد. در فاصله ای دورتر، یک جفت ستاره دیگر قرار دارند (بالا، سمت راست).

مطالعه متن کامل
با استفاده از کلمات می توان دیگران را فریب داد، اما با تن صدا نه!

با استفاده از کلمات می توان دیگران را فریب داد، اما با تن صدا نه!

می توان با استفاده از الگوریتم کامپیوتری جدید و تحلیل تن صدای افراد طی مکالمات خود در جلسات درمانی، با دقت 97 درصد به پیش بینی این موضوع پرداخت که آیا رابطه فرد و همسرش رو به بهبود می رود یا وخیم تر می شود. کار بر روی این الگوریتم شگفت انگیز بیش از 5 سال زمان برده است. در ادامه برای بررسی این موضوع با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
"پوست دوم " نامرئی برای رفع چین و چروک ها و افتادگی چشم

"پوست دوم " نامرئی برای رفع چین و چروک ها و افتادگی چشم

در تصویر فوق پوست دوم زیر چشم راست این خانم کار گذاشته شده است، اما نه در چشم چپ. بنا به مطالعه ای جدید،"پوست دوم" جدید و نامرئی می تواند در بازیابی پوست سالم و جوان برای افرادی که به اصطلاح چهره شان افتاده است موثر باشد. بنا به یافته های منتشره در ژورنال Nature Materials به تاریخ 9 می، پوست مصنوعی که از جنس پلیمر سیلیکون بوده و طی دو مرحله در قالب دو کرم روی پوست استفاده می شود می تواند پوست واقعی شخص را محکم سازد و چین و چروک ها و افتادگی های زیر چشم را بهبود بخشد. به گفته رابرت لانگر استاد انستیتوی فناوری ماساچوست و از نویسندگان همکار این مطالعه "ماده ابداعی بسیار جالب و نوین است."

مطالعه متن کامل
صندلی اگزوتیک (Exocet Chair) با قابلیت تغییر شکل و سازگار با فرم بدن انسان

صندلی اگزوتیک (Exocet Chair) با قابلیت تغییر شکل و سازگار با فرم بدن انسان

طراحی که از قدیم برای صندلی ها انجام شده است، اصلا با فرم بدن انسان تطابق ندارد. به این صورت که در طرح های جاری از خطوط مستقیم استفاده شده و نشیمن صندلی نیز عمود بر تکیه گاه می باشد. در واقع خنده دار است که مدت هاست همواره صندلی ها به شکلی طراحی شده اند که در آنها اصلا توجهی به انحناهای بدن انسان نشده است.

مطالعه متن کامل
آیا فرعون گم شده؟ شاید هرم بزرگ، مقبره ای کشف نشده را در دل خود مخفی کرده باشد

آیا فرعون گم شده؟ شاید هرم بزرگ، مقبره ای کشف نشده را در دل خود مخفی کرده باشد

دانشمندان امیدوارند با در پیش گرفتن پروژه اسکن جدیدی بتوانند به سوالات پیش آمده در مورد اهرام، از جمله هرم بزرگ خوفو (در سمت راست) و هرم خفرع (سمت چپ) پاسخ بدهند. بازار حدس و گمانه زنی ها مبنی بر اینکه در میان هرم بزرگ خوفوی مصر مقبره ای مخفی قرار دارد که فرعون را هزاران سال در دل خود نگاه داشته بار دیگر داغ شده است.

مطالعه متن کامل