کوی دانش - kooy

این چراغ های روشنایی، باکتری ها را به گونه ای امن و مداوم از بین می برد

این چراغ های روشنایی، باکتری ها را به گونه ای امن و مداوم از بین می برد
08 تیر
21:15 1394
چراغ های روشنایی جدید، از فناوری ضد عفونی مداوم محیط بهره می گیرند تا به گونه ای مستمر، باکتری های مضر مرتبط با عفونت های بیمارستانی را از بین ببرند. فناوری Indigo-Clean، از رِنج گسترده ای از میکرو ارگانیسم ها بهره می گیرد که مسبب عفونت های بیمارستانی می باشند. در تصویر فوق، آلودگی موجود بر روی پلیتی دیده می شود که یک منبع نوری 450 نانومتری در پس زمینه آن است.

 

Indigo-Clean یک چراغ روشنایی است که با مجوز دانشگاه Strathclyde در گلاسکوی اسکاتلند ساخته شده است. نور مربوطه به طور مداوم باکتری های هوا و باکتری های موجود بر روی سطوح را از بین می برد و با همه استانداردهای بین المللی مربوط به ایمنی بیمار مطابقت دارد. Indigo-Clean ناشناخته مانده بود تا اینکه نشست سالیانه انجمن کنترل عفونت و واگیر شناسی، در شهر Nashville (مرکز ایالت تنسی در آمریکا) برگزار شد.

مدیر عامل Kenall می گوید: «این چراغ روشنایی در کمک به کاهش عفونت های بیمارستانی، کمک های موفقیت آمیزی داشته است. این چراغ، تلاش های جاری برای ضد عفونی را تقویت می کند، تلاش هایی که توسط متخصصان مبارزه با عفونت های بیمارستانی انجام می شود.»

Indigo-Clean از طیف باریکی از نورِ با رنگ نیلی بهره می گیرد که در خروجی 405 نانومتری طیف نوری قرار دارد. طیف مربوط به نور باریک با شدت بالا (HINS)، به وسیله مولکول های درون باکتری ها جذب می شود که این یک واکنش شیمیایی ایجاد می کند و باکتری ها را از داخل می کُشد، به گونه ای که ماده سفید رنگی در درون یاخته باکتری ها تولید می شود. چون این یک نور مرئی است، برای پاتوژن ها (باکتری های بیماری زا) کشنده است ولی برای بیماران و کارکنان مشکلی پدید نمی آورد.

این فناوری در هفت سال گذشته، مؤثر بودن خودش را در کشتن باکتری های بیمارستانی ثابت کرده است. «شکستن زنجیره ای از عفونت که بین بیمار دچار عفونت، محیط و بیمار جدید وجود دارد، واقعاً موضوع مهمی است.»

فناوری مزبور از سال 2008 در بیمارستان سلطنتی گلاسکو اجرا شده است، یک بیمارستان آموزشی بزرگ که توسط سرویس سلامت ملی (NHS) کار می کند. این فناوری و اثر بخشی آن، موضوع بیش از 20 اثر دانشگاهی و 30 کنفرانس از سال 2008 تاکنون بوده است.

یکی از مسؤلین دانشگاه Strathclyde در گلاسکو می گوید: «ما بیش از 13 سال را در پژوهش و توسعه فناوری مربوط به نورِ از نوع HINS صرف کرده ایم که این به منظور کاستن از انتقال پاتوژن ها و در نهایت، کاهش عفونت های بیمارستانی در طی مراقبت های بهداشتی بوده است. همکاری ما با Kenall در آمریکا، فصل نوینی را برای این فناوری بدیع می گشاید تا بتواند به عنوان یک فرآورده تجاری، در دسترس قرار گیرد.»

برآورد شده است که تنها در آمریکا، حداقل 1.7 میلیون بیماری و 99 هزار مورد مرگ بیماران، ناشی از عفونت های بیمارستانی بوده است و سالانه بین 35 تا 45 میلیارد دلار صرف هزینه های مربوطه می شود.

در حالی که متدهای فعلی مربوط به ضد عفونیِ محیط مراقبت های بهداشتی، متدهای مؤثری هستند، ولی این متدها مقطعی می باشند و عمر کوتاهی دارند، چون باکتری ها در آن فضا بی درنگ «باز تولید» می شوند. توانایی فناوری Indigo-Clean برای تصفیه مداوم هوا و نیز سطوح نرم، ارتقاء چشمگیری را در نظافت و ضد عفونی فراهم می سازد. برخلاف فناوری های پیچیده که تنها توسط کاربرهای آموزش دیده انجام می شوند، فناوری Indigo-Clean به گونه ای خودکار و مداوم اجرا می شود.

یکی از پژوهشگران گفته است: «ما به عنوان یک مبتکر در روشنایی مربوط به مراقبت های بهداشتی و پیشرو در روشنایی و کنترل های LED، می توانیم این ابزار مؤثر را ارائه دهیم تا بتوان از ایمن ترین و بهترین محیط برای بیماران مطمئن شد.»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

ابراهیم یگانه

ابراهیم یگانه

با درودهای گرم به همه.

 

*  تحصيلات: لیسانس الكترونيك

*  تاریخ تولد: 1342

*  سابقه کار ترجمه (به جز سایت کوی دانش): همکاری با دارالترجمه ها، شرکت ها و اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها و دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف، ترجمه چندین سایت (سایت آمریکایی سرطان، ...)

*  پیشینه شغلی در سایر زمینه ها: مهندس بازنشسته ایران خودرو با تجربه علمی و عملی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی (برق، آب، گاز، هوای فشرده) در صنایع و در محیط های خانگی.

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
راه پله ای متشکل از توری های متصل به هم

راه پله ای متشکل از توری های متصل به هم

در مرکز OK ، به منظور ایجاد راه پله ای مکمل در فضای نمایشگاهِ هنر معاصر، طرحی به نام روح – numen- رونمایی شده است. این راه پله، سازه ای عمومی، قابل بالا رفتن می‌باشد، که از توریهای به هم متصل ساخته شده است. توری ها از سقف معلق هستند و کیسه های شن و ماسه ای که از توری ها آویزان شده است، به آنها وزن می‌دهد و راه پله را در جای خود نگه می‌دارد. جهت عمودی آنها، در حالیکه به ارتفاع اتاق است، منجر به مسیری دره مانند شده است، که بازدید کننده ها باید به آرامی ، انگار که در طول راهرویی شیب دار و موج دارِ پر پیچ وخم هستند، قدم بر دارند.‌

مطالعه متن کامل
چاپ مدارهای الکترونیک با مواد نانو، سازگار با محیط زیست و کم هزینه

چاپ مدارهای الکترونیک با مواد نانو، سازگار با محیط زیست و کم هزینه

محققان در دانشگاه بینگهمتون بر چاپ الکترونیک، تمرکز کرده اند. آن ها از تکنولوژی جوهر افشان، برای چاپ نانومواد الکترونیکی بر روی بسترهای قابل انعطاف، استفاده کردند. در مقایسه با روش های سنتی مورد استفاده در ساخت میکروالکترونیک ها، این روش جدید سازگار با محیط زیست است و مواد مورد استفاده را بهتر محافظت می کند.

مطالعه متن کامل
احتمال اثرات مرگ‌ بار نوشیدنی های انرژی‌زا برای کودکان

احتمال اثرات مرگ‌ بار نوشیدنی های انرژی‌زا برای کودکان

تحقیقات جدید نشان داده اند، هزاران کودک با اثرات جانبی خطرناک و بالقوه مرگ‌ بار بعد از مصرف نوشیدنی های انرژی‌زا رو به رو هستند. بین سالهای 2010 تا 2013، بیش از 5 هزار مورد به مراکز کنترل مسمومیت در ایالات متحده گزارش شده است که علت مسمومیت شان نوشیدنی‌های انرژی‌زا بوده است. طبق مطالعه ای که در جلسه انجمن قلب امریکا به تاریخ 17 نوامبر ارائه شد، تقریبا نیمی از آنها کودکانی بودند که نمی‌دانستند چه چیزی می‌خورند.

مطالعه متن کامل
بریفکیس الکتریک اسکوتر شما را در رسیدن به موقع به پرواز یاری می دهد

بریفکیس الکتریک اسکوتر شما را در رسیدن به موقع به پرواز یاری می دهد

بریفکیس الکتریک اسکوتر از کول پد می تواند تا حداکثر سرعت 20 کیلومتر بر ساعت حرکت کند و به احتمال زیاد به موقع هم به پروازتان می رسید. چمدان هایی مثل کوله پشتی 4 کاره اولاف که با باز کردن بدل به اسکوتر می شوند، به نوبه خودشان ایده خوبی است. بریفکیس الکتریک اسکوتر از کول پد این ایده را ارتقا داده و موتوری الکتریکی را نیز به چمدان افزوه است که به این ترتیب، احتمال دیر رسیدن به پرواز یا دیر کردن شما سر کار کمتر می شود.

مطالعه متن کامل
ساخت کیت‌های حافظه 128 گیگابایتی DDR4 توسط Kingston

ساخت کیت‌های حافظه 128 گیگابایتی DDR4 توسط Kingston

Kingston تصمیم بر این گرفت که حالا زمان پادشاهی کردن است و با ساخت کیت‌های 128 گیگابایتی DDR4 تاج و تخت را باز پس گرفت.

مطالعه متن کامل