کوی دانش - kooy

این چراغ های روشنایی، باکتری ها را به گونه ای امن و مداوم از بین می برد

این چراغ های روشنایی، باکتری ها را به گونه ای امن و مداوم از بین می برد
08 تیر
21:15 1394
چراغ های روشنایی جدید، از فناوری ضد عفونی مداوم محیط بهره می گیرند تا به گونه ای مستمر، باکتری های مضر مرتبط با عفونت های بیمارستانی را از بین ببرند. فناوری Indigo-Clean، از رِنج گسترده ای از میکرو ارگانیسم ها بهره می گیرد که مسبب عفونت های بیمارستانی می باشند. در تصویر فوق، آلودگی موجود بر روی پلیتی دیده می شود که یک منبع نوری 450 نانومتری در پس زمینه آن است.

 

Indigo-Clean یک چراغ روشنایی است که با مجوز دانشگاه Strathclyde در گلاسکوی اسکاتلند ساخته شده است. نور مربوطه به طور مداوم باکتری های هوا و باکتری های موجود بر روی سطوح را از بین می برد و با همه استانداردهای بین المللی مربوط به ایمنی بیمار مطابقت دارد. Indigo-Clean ناشناخته مانده بود تا اینکه نشست سالیانه انجمن کنترل عفونت و واگیر شناسی، در شهر Nashville (مرکز ایالت تنسی در آمریکا) برگزار شد.

مدیر عامل Kenall می گوید: «این چراغ روشنایی در کمک به کاهش عفونت های بیمارستانی، کمک های موفقیت آمیزی داشته است. این چراغ، تلاش های جاری برای ضد عفونی را تقویت می کند، تلاش هایی که توسط متخصصان مبارزه با عفونت های بیمارستانی انجام می شود.»

Indigo-Clean از طیف باریکی از نورِ با رنگ نیلی بهره می گیرد که در خروجی 405 نانومتری طیف نوری قرار دارد. طیف مربوط به نور باریک با شدت بالا (HINS)، به وسیله مولکول های درون باکتری ها جذب می شود که این یک واکنش شیمیایی ایجاد می کند و باکتری ها را از داخل می کُشد، به گونه ای که ماده سفید رنگی در درون یاخته باکتری ها تولید می شود. چون این یک نور مرئی است، برای پاتوژن ها (باکتری های بیماری زا) کشنده است ولی برای بیماران و کارکنان مشکلی پدید نمی آورد.

این فناوری در هفت سال گذشته، مؤثر بودن خودش را در کشتن باکتری های بیمارستانی ثابت کرده است. «شکستن زنجیره ای از عفونت که بین بیمار دچار عفونت، محیط و بیمار جدید وجود دارد، واقعاً موضوع مهمی است.»

فناوری مزبور از سال 2008 در بیمارستان سلطنتی گلاسکو اجرا شده است، یک بیمارستان آموزشی بزرگ که توسط سرویس سلامت ملی (NHS) کار می کند. این فناوری و اثر بخشی آن، موضوع بیش از 20 اثر دانشگاهی و 30 کنفرانس از سال 2008 تاکنون بوده است.

یکی از مسؤلین دانشگاه Strathclyde در گلاسکو می گوید: «ما بیش از 13 سال را در پژوهش و توسعه فناوری مربوط به نورِ از نوع HINS صرف کرده ایم که این به منظور کاستن از انتقال پاتوژن ها و در نهایت، کاهش عفونت های بیمارستانی در طی مراقبت های بهداشتی بوده است. همکاری ما با Kenall در آمریکا، فصل نوینی را برای این فناوری بدیع می گشاید تا بتواند به عنوان یک فرآورده تجاری، در دسترس قرار گیرد.»

برآورد شده است که تنها در آمریکا، حداقل 1.7 میلیون بیماری و 99 هزار مورد مرگ بیماران، ناشی از عفونت های بیمارستانی بوده است و سالانه بین 35 تا 45 میلیارد دلار صرف هزینه های مربوطه می شود.

در حالی که متدهای فعلی مربوط به ضد عفونیِ محیط مراقبت های بهداشتی، متدهای مؤثری هستند، ولی این متدها مقطعی می باشند و عمر کوتاهی دارند، چون باکتری ها در آن فضا بی درنگ «باز تولید» می شوند. توانایی فناوری Indigo-Clean برای تصفیه مداوم هوا و نیز سطوح نرم، ارتقاء چشمگیری را در نظافت و ضد عفونی فراهم می سازد. برخلاف فناوری های پیچیده که تنها توسط کاربرهای آموزش دیده انجام می شوند، فناوری Indigo-Clean به گونه ای خودکار و مداوم اجرا می شود.

یکی از پژوهشگران گفته است: «ما به عنوان یک مبتکر در روشنایی مربوط به مراقبت های بهداشتی و پیشرو در روشنایی و کنترل های LED، می توانیم این ابزار مؤثر را ارائه دهیم تا بتوان از ایمن ترین و بهترین محیط برای بیماران مطمئن شد.»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

ابراهیم یگانه

ابراهیم یگانه

با درودهای گرم به همه.

 

*  تحصيلات: لیسانس الكترونيك

*  تاریخ تولد: 1342

*  سابقه کار ترجمه (به جز سایت کوی دانش): همکاری با دارالترجمه ها، شرکت ها و اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها و دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف، ترجمه چندین سایت (سایت آمریکایی سرطان، ...)

*  پیشینه شغلی در سایر زمینه ها: مهندس بازنشسته ایران خودرو با تجربه علمی و عملی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی (برق، آب، گاز، هوای فشرده) در صنایع و در محیط های خانگی.

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تغذیه با شیر مادر با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ چشمی نوزاد زودرس ارتباط دارد.

تغذیه با شیر مادر با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ چشمی نوزاد زودرس ارتباط دارد.

نتایج پژوهشی جدید نشان داد تغذیه با شیر مادر به کاهش خطر ابتلا به یک بیماری خطرناک چشمی به نامِ بیماریِ شبکیه‌ی زودرسی (ROP) در نوزادانِ نارس کمک می‌کند.

مطالعه متن کامل
دستگاه Viatom CheckMe می‌تواند در عرض 20 ثانیه، 6 علائم حیاتی را اندازه‌گیری کند.

دستگاه Viatom CheckMe می‌تواند در عرض 20 ثانیه، 6 علائم حیاتی را اندازه‌گیری کند.

Viatom CheckMe برای مصارف بالینی و خانگی طراحی شده است. این دستگاه بدین منظور طراحی شده است تا چند علائم حیاتی را به سرعت در محیط بالینی و در خانه اندازه‌گیری کند و پیشرفت بیمار را ردیابی کند.

مطالعه متن کامل
دوربین تیکی (Tikee) عکاسی حرفه ای به صورت گذر زمانی را ساده می کند

دوربین تیکی (Tikee) عکاسی حرفه ای به صورت گذر زمانی را ساده می کند

تیکی که قرار است کمپین آن طی ماه آینده در سایت Kickstarter آغاز شود، سیستم دوربینی است با هدف آسان تر کردن ثبت ویدئوهای گذر زمانی و immersive آنهم با کیفیت بالا. این دوربین دارای لنزهای زاویه عریض دوبل می باشد تا تصویر کامل را در اختیار قرار بدهد، همین طور طراحی دوربین به شکلی صورت گرفته تا از مقاومت بالایی برخوردار باشد و بتوانید آنرا بیشتر از زمان معمول در هوای آزاد به حال خود بگذارید.

مطالعه متن کامل
چگونگی نصب  Appstore ِ آمازون روی دستگاه اندروید و دریافت روزانه و رایگان برنامه‌ها

چگونگی نصب Appstore ِ آمازون روی دستگاه اندروید و دریافت روزانه و رایگان برنامه‌ها

اغلب شما می‌دانید که اندروید، یک سیستم عامل متن باز است و ساخت اپ هایش رایگان است. آنچه برخی از شما ممکن است ندانید این است که بخش تعریف خدمات و برنامه‌ها از جمله Play Store گوگل پولی شده است و فهرست بلندی از الزامات وجود دارد که تولیدکنندگان باید به آن وفادار باشند. به همین علت است که غیر از آمازون، تعداد کمی از سازندگان به مستقل شدن از Google و سرمایه‌گذاری روی خود فکر می‌کنند.

مطالعه متن کامل
ممکن است دیگر شکلات نداشته باشیم!

ممکن است دیگر شکلات نداشته باشیم!

همه شکلات دوست دارند و ظاهرا این مشکلی است که هر روز ابعاد بزرگتری به خود می گیرد، زیرا از جمله تبعاتش مصرف بالای شکلات است که به معنای کمبود آن می باشد. درواقع از سال 2012 به این طرف، مقدار شکلات مصرفی به نسبت کاکائوی تولید شده توسط کشاورزان بیشتر بوده است. بزرگترین منبع ِ این کمبود، عرضه رو به کاهش کاکائوست. دلیل این عرضه کم نیز گرفتار شدنِ غرب آفریقا در چنگال خشک سالی بسیار شدیدی بوده که منجر به از دست رفتن محصول کشاورزان شده است. به این موضوع بیماری قارچی (Moniliophthora) را هم اضافه کنید که محصولات را نابود می کند و در مجموع، تولید کاکائو40 درصد کاهش پیدا کرده است. درحال حاضر، تولید کاکائو به اندازه ای مشکل است که کشاورزان ترجیح می دهند به جایش محصول دیگری را پرورش بدهند که باز هم نتیجه اش تولید کمتر است.

مطالعه متن کامل