کوی دانش - kooy

خرچنگ یتی، غذای خود را پرورش داده و در محدوده آبهای گرم قطب جنوب زندگی می کند

خرچنگ یتی، غذای خود را پرورش داده و در محدوده آبهای گرم قطب جنوب زندگی می کند
06 تیر
16:45 1394
تصویر فوق: «کلوزآپ از خرچنگ یتی مذکر کیوا تایلری (Kiwa tyleri)» آن چیست که سفید و نابینا و سرتاسر پوشیده از موست؟ جواب این معما البته یتی است. اما در این مطلب منظور ما به طور اخص خرچنگ یتی است، جانوری دریایی که در نزدیکی دریچه های حرارتی در کف اقیانوس قطب جنوب، آنجا که آب گرم به درون دریا می ریزد زندگی می کند. تاکنون سه گونه از خرچنگ های یتی شناسایی شده اند و اکنون دانشمندان برای اولین بار در مقاله ای جدید به وصف ویژگی های یکی از این گونه ها به نام کیوا تایلری پرداخته اند. کیوا تایلری تنها گونه از میان خرچنگ های یتی است که در اقیانوس جنوبی و قطب جنوب مستقر می باشد.

 محققان اولین بار در سال 2010 با استفاده از وسیله زیرآبیِ از راه دوری (ROV) موفق به عکس برداری از این حیوانات ساکن در عمق دریا شدند. البته این وسیله زیرآبی، کاری بیشتر از گرفتن چند عکس از خرچنگ های مودار هم انجام داد (که برخی از این تصاویر را در مطلب حاضر مشاهده می کنید) و چند تا خرچنگ را به عنوان نمونه از زیر سطح یخی اقیانوس جنوبی در عمق حدود 2600 متری بالا آورد تا دانشمندان به مطالعه آنها بپردازند.

 سپس دانشمندان نمونه های مزبور را با استفاده از تعیین توالی ژنتیکی و اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) مورد بررسی قرار دادند و مقاله مربوط به توصیف ریخت شناسی عجیب این خرچنگ در ژورنال PLOS ONE به چاپ رسید. 

سکونتگاه  فشرده

به گفته محققان بسیاری از ویژگی های ممیزه این خرچنگ همانند رنگ سفید آن و بدن "مودارش" حاصل انطباق یافتن خرچنگ یتی با محیط زیست خود است. به گفته Sven Thatje نویسنده ارشد این گزارش و استادیار اکولوژی تکاملی دریایی در دانشگاه ساوتهمپتون در انگلستان، کیوا تایلری در "محیط حرارتی" که وسعت آن تنها چند متر مربع می باشد زندگی می کند. در این محیط درجه حرارت آب به میزان لازم است.

 

خرچنگ یتی در سکونتگاه کوچک خود محصور است.

 در سکونتگاه کوچک این خرچنگ که در اسکوتیا ریج شرقی (در بخش اقیانوس اطلس ِ اقیانوس جنوبی، مابین  قطب جنوب و آمریکای جنوبی) قرار داد، "ستون های سیاه"  یا دریچه های دودکش مانندی مشاهده می شوند که آب سیاه رنگی با فشار از آنها خارج می شود، درجه  حرارت این آب می تواند به 380 درجه سلسیوس هم برسد و خرچنگ یتی دقیقا بالای این دریچه های سوزان مسکن گرفته است.

الکس راجرز استاد حیوان شناسی در دانشگاه آکسفورد که هدایت عملیات اکتشاف را در ایست اسکوتیا ریج بر عهده داشته است، پیش از این اظهار داشته بود که "این خرچنگ ها در سکونتگاه محدود خود به معنای واقعی کلمه روی هم تلنبار شده اند." در عکس های گرفته شده توسط  تیم محققان به رهبری راجرز  تعداد 600 خرچنگ در هر متر مربع  نشان داده می شود.

 Thatje دلیل فشردگی بیش از حد سکونتگاه این حیوانات را بسیار ساده می داند، بدین ترتیب که آب خارج از محدوده زندگی خرچنگ های یتی بسیار سرد است. درجه حرارت آب در این عمق از اقیانوس جنوبی معمولن بین منفی 1.3  الی 0.5 درجه سانتی گراد متغیر است.

وی ادامه می دهد: "به ندرت در آبهای قطب جنوبی یا اقیانوس جنوبی بتوان اثری از خرچنگ و لابستر یافت، زیرا درجه حرارت آب اقیانوس در این نواحی به طور غیر معمولی پایین است. خرچنگ ها برای انجام فعالیت هایی که جهت بقای خود باید صورت بدهند (از قبیل تهویه، جفت گیری و پوست اندازی) در دمای 0.5 سانتی گراد با محدودیت فیزیولوژیکی روبرو می شوند.

البته برخی از خرچنگ ها شجاعت به خرج داده و به داخل آبهای یخی می روند. به عنوان مثال خرچنگ های یتی ماده برای تخم گذاری از جریان های آبی گرم خارج می شوند، اعتقاد دانشمندان بر آنست که تخم این خرچنگ ها نیازمند آب های سردتر است. از این گذشته بنا به گفته Thatje احتمالا تخم این جانداران در آبهای جریان های گرم که سرشار از سولفور می باشد دوام نمی آورد. اما فداکاری خرچنگ های مادر بدون اجر باقی می ماند، زیرا ماده ها بعد ازتخم ریزی معمولا می میرند.

 Thatjeادامه می دهد: "ماده هایی که از سکونتگاه گروه خارج می شوند دیگر غذا نمی خورند، در حقیقت آنها از گرسنگی می میرند"، فرض وی بر آنست که خرچنگ های ماده بعد از ترک جریان های آبی گرم دیگر قوای کافی برای بازگشت به خانه خود را ندارند. 

رژیم غذایی عجیب

 عامل بقای خرچنگ های یتی آنست که خود این حیوانات اقدام به پرورش غذایشان می کنند. "موهای" خاصی که روی بدن این جانداران می روید را به زبان علمی setae می نامند، این موها حکم "باغچه ای" را دارند که غذای مورد علاقه  یتی یعنی باکتری روی آن رشد می کند.

برخلاف گونه Kiwa puravida، خرچنگ یتی که در اطراف دریچه های آبی حرارتی خلیج کاستاریا یافت می شود و  تنها روی زائده های خود مو دارد، قسمت زیرین بدن خرچنگ یتی قطب جنوب هم مودار است. دانشمندان با مشاهده موهای روی سینه این جاندار لقب علمی Kiwa tyleri یا خرچنگ هوف Hoff را برایش برگزیده اند که ادای دینی به یکی از فعالان حفاظت از جانداران دریایی به نام دیود هسل هوف می باشد. 

 

 نمای نزدیکی از خرچنگ یتی که پوشیده از باکتری است.

 Thatje اظهار می دارد: "تفاوت موجود مابین موهای موجود روی تن خرچنگ یتی قطب جنوبی و دو خویشاوند بسیار نزدیک آن به نام های Kiwa puravida و K.hirse (که در آبهای جنوب جزیره ایستر در امتداد مرز اقیانوس اطلس- قطب جنوب زندگی می کنند) "چشمگیر" است. احتمال دارد که سینه مودار این خرچنگ نوعی سازگاری میان این جانور و محیط اطراف باشد . موهای برازنده ای که بدن این جانور را پوشانده به خرچنگ هوف امکان می دهد تا نه تنها باکتری مورد نیاز برای تغذیه اش را پرورش بدهد، بلکه باکتری های شناور در دریچه های آبی را نیز قاپ بزند.

 Thatjeبه سازگاری دیگری که خاص خرچنگ یتی است نیز اشاره کرده است، به این ترتیب که خرچنگ یتی دارای زائده هایی در قسمت انتهایی پاهایش می باشد که این جانور را قادر می سازد از سطوح شیب دار بالا برود. وی ادامه می دهد: "تغییرات یاد شده پیشرفت های مهمی در سیر تکاملی این خرچنگ به شمار می رود و آنرا از سایر گونه های شناخته شده خرچنگ های یتی متمایز می سازد، زیرا خرچنگ های دیگر از قابلیت صعود از دودکش های یادشده برخوردار نیستند.

 هرچند Thatje و همکارانش  موفق به پرده برداری از برخی رازهای خرچنگ های یتی شده اند، اما هنوز سوالات بسیاری درباره این حیوان بی جواب مانده است. تحقیقات بیشتری لازم است تا بتوان پی به علت سکونت این خرچنگ های دوستدار حرارت در دو جریان گرمابی کرد که تنها به واسطه چند متر از آبهای یخ زده قطب جدا می شود. به علاوه دانشمندان هنوز نمی دانند که لارو خرچنگ ها چگونه راه خود را از اعماق یخ زده اقیانوس جنوبی به سمت جریان های آبگرمی که خانه شان است می یابند. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
روشی جدید برای ساخت سرامیک‌های محکم با چاپ سه‌بعدی

روشی جدید برای ساخت سرامیک‌های محکم با چاپ سه‌بعدی

پژوهشگران توانستند با استفاده از چاپ سه‌بعدی، روشی جدید برای ساخت سرامیک پیدا کنند. با این روش می‌توان موادی محکم و قدرتمند تولید کرد که احتمال ترک‌خوردنِ آنها کم است و می‌توان آنها را به شکل‌های پیچیده، منحنی و متخلخل درست کرد.

مطالعه متن کامل
ژن‌درمانی، روشی برای مقابله با سرطان مغزِ مزگبار

ژن‌درمانی، روشی برای مقابله با سرطان مغزِ مزگبار

آزمایش‌های اولیه در زمینه شکلِ جدیدِ ژن‌درمانی می‌تواند بیمارانِ مبتلا به غده گلیایی (Glioblastoma) را برای مبارزه با این بیماری امیدوار کند. غده گلیایی، مرگبارترین نوعِ سرطان مغز است.

مطالعه متن کامل
 نوئیمو(Nuimo)  نسخه دیگر Flow ، یک کنترل گر همه فن حریف برای وسایل منزل

نوئیمو(Nuimo) نسخه دیگر Flow ، یک کنترل گر همه فن حریف برای وسایل منزل

بازخورد از طریق صفحه نمایش ال ای دی کوچکی به کاربر ارائه می شود . نوئیمو می خواهد کنترل کننده ساده ای برای مدیریت تمامی قفل ها، پخش موسیقی، سیستم سرمایش و گرمایش، نورپردازی، لوازم خانگی و مواردی از این دست باشد. نوئیمو در واقع ابزاری از جنس اینترنت اشیاست و هم اکنون کمپینی برای جمع آوری هزینه های لازم تولید این وسیله در سایت Kickstarter راه اندازی شده است.

مطالعه متن کامل
ریتم (Rithm) می خواهد همچون واتس اپ در حوزه موسیقی کار پیام رسانی را انجام دهد

ریتم (Rithm) می خواهد همچون واتس اپ در حوزه موسیقی کار پیام رسانی را انجام دهد

چقدر پیش می آید که هنگام جستجو بدنبال آهنگی جدید، از سایر «موسیقی دوستان» تقاضای پیشنهاد آهنگی را کنید؟ چقدر به پیشنهادی که به شما می دهند و سلیقه موسیقیایی دیگران اعتماد دارید؟ پاسخ این سوال ها، اگر آنها را در ارتباط با اپ ریتم در نظر بگیریم "نه چندان زیاد" و "اعتماد بیشتر نسبت به پیشنهادات پاندورا (Pandora)" می باشد. ریتم، یک اپ موسیقی موبایلی است که به کاربران امکان فرستادن پیام های موسیقیایی، تصاویر، متن و شکلک را می دهد.

مطالعه متن کامل
طراحی نخستین آسانسور جهان با حرکت افقی و عمودی

طراحی نخستین آسانسور جهان با حرکت افقی و عمودی

آسانسورها در مدت زمان 160 سال گذشته تاکنون پیشرفت چندانی نداشته‌اند و همچنان کابینهای آنها به صورت عمودی حول یک محور، بالا و پایین می‌روند و توسط کابلها نگه داشته می شوند. این وضعیت محدود کننده است، چرا که افراد مدت زمانی طولانی منتظر می‌مانند تا بتوانند به طبقه بعدی بروند. اما شرکت آلمانی ThyssenKrupp طرحی مفهومی از ساخت یک آسانسور ارائه داده است که در سبک آسانسورهای امروزه تغییر و تحول بنیادی ایجاد می کند، بدین صورت که چند کابین همزمان و در آن واحد در جهت های افقی و عمودی و حول محوری یکسان حرکت می کنند.

مطالعه متن کامل