کوی دانش - kooy

مواد ساخت‌شده با الهام از بال جغد‌ها می‌توانند سروصدای ناشی از توربین‌های بادی را کاهش دهند.

مواد ساخت‌شده با الهام از بال جغد‌ها می‌توانند سروصدای ناشی از توربین‌های بادی را کاهش دهند.
02 تیر
08:30 1394
پژوهشگران، ساختارِ بال جغد را شبیه‌سازی کردند. این بال‌ها به جغد‌ها اجازه می‌دهند تقریباً در سکوت پرواز کنند.

جغدها، شکارچیانی استثنایی هستند. علاوه بر داشتنِ توانایی بینایی و شنواییِ قوی، آنها می‌توانند تقریباً در سکوت پرواز کنند. این پروازِ ساکت به لطفِ بال‌های آنها قابل انجام است.

پژوهشگران به تحلیل و شبیه‌سازیِ بال‌های جغد پرداختند تا روکشیِ اولیه تولید کنند که طبق ادعای آنها می‌تواند به شکل قابل توجهی سروصدای ناشی از توربین‌های بادی، فن کامپیوتر‌ها و هواپیما‌ها را کاهش دهد.

پژوهشگرانِ دانشگاه کمبریج در آمریکا و دانشگاه فناوری ویرجینیا، Lehigh و فلوریدا آتلانتیک با بررسیِ میکروسکوپیِ جزئیات بال‌ها، پرهای جغد‌ها را مورد بررسی قرار دادند. طبق گفته‌ی آنها، پوششِ پرزدار در بال‌ها زمانی که از بالا مشاهده می‌شود به جنگل شباهت دارد. شانه‌ی انعطاف‌پذیری از مو‌ها نیز مشاهده شد که در فواصلِ مساوی در طول لبه‌ی بال قرار داشتند در حالیکه لبه‌ی آن دارای حاشیه‌ای متخلخل و قابل ارتجاع بود.

پروفسور نیجل پیک از گروه ریاضیات کاربردی و فیزیک نظریِ دانشگاه کمبریج که سرپرستی این پژوهش را به عهده داشت، گفت: «بالِ هیچ پرنده‌ی دیگری دارای چنین ساختارِ پیچیده‌ای نیست. بخش عمده‌ای از سروصدا  خواه در پرندگان، خواه هواپیما ویا فن، به این علت ایجاد می‌شود که وقتی هوا از سطحِ بال‌ها عبور می کند، حالت آشفته‌ای دارد. ساختارِ بال‌های جغد با هموار کردنِ مسیرِ عبور هوا از روی بال‌ها باعثِ کاهش سروصدا می‌شود و در نتیجه طعمه نمی تواند صدای نزدیک شدنِ جغد را بشنود.»

 

تلاش‌های اولیه به منظورِ شبیه‌سازیِ این ساختار، شاملِ پوشاندنِ تیغه با موادی شبیه به تورِ بهم‌ پیوسته می‌شد که برخلافِ ساختارِ باز مواد بودند. این تلاش ها منجر به کاهشِ ناهمواری در سطح زیرین و کاهشِ صدا تا 30 دسی‌بل شد.

پژوهشگران به منظور درکِ اینکه آیا استفاده از تور بهم‌ پیوسته روی توربین یا هواپیما ممکن است یا خیر، نمونه‌ای سه‌بعدی از جنسِ پلاستیک ساختند و آن را در قسمتی با اندازه‌ی کامل از تیغه‌ی توربین بادی مورد آزمایش قرار دادند. وقتی تیغه در معرضِ تونلِ بادی قرار گرفت، سروصدا تا 10دسی‌بل کاهش یافت. نکته مهم این است که این امر هیچ تأثیری بر ایرودینامیک نداشت.

در حال حاضر، گروه پژوهشی می‌خواهند این روکش را روی توربین‌های کاربردی آزمایش کنند. طبق گفته‌ی آنها این کار باعث می‌شود این توربین‌ها بتوانند سریع تر بچرخند و نسبت به وضعیت فعلی، الکتریسیته‌ی بیشتری تولید کنند. این امر بدین علت است که توربین های بادی اخیراً سروصدا را به حداقل رسانده‌اند و اینکه بتوانند سریع‌تر بچرخند به معنای چندین مگاوات الکتریسیته‌ی بیشتر برای مزرعه‌های بادی در اندازه‌های متوسط است.

پژوهشگران اعلام کردند این روکش‌ها علاوه بر اینکه باعثِ کاهش سروصدا می‌شوند می توانند روی طیف وسیعی از انواع مختلفِ بال ها و تیغه‌ها مورد استفاده قرار بگیرند. البته این روکش هنوز هم نیاز به بهینه‌سازی دارد و ترکیب آن با بال‌های هواپیما به مراتب پیچیده‌تر از تیغه‌های توربین بادی است.

نتایج این پژوهش در کنفرانسِ Aeroacoustics ِمؤسسه آمریکاییِ هوانوردی و فضانوردی ارائه خواهد شده است.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
روان‌شناسان، اولین آزمونِ خودارزیابیِ بزرگسالان برای رفتارهای تکراری در اوتیسم را طراحی کردند.

روان‌شناسان، اولین آزمونِ خودارزیابیِ بزرگسالان برای رفتارهای تکراری در اوتیسم را طراحی کردند.

روانشناسانِ دانشگاه کاردیف توانستند اولین آزمون خودارزیابی برای تشخیص اوتیسم در بزرگسالان را طراحی کنند.

مطالعه متن کامل
نکته سلامتی: رقابت در مسابقات دو ماراتن

نکته سلامتی: رقابت در مسابقات دو ماراتن

مسیر مسابقات دوی ماراتن بدلیل طولانی بودن ممکن است از مناطقی عبور کند که خطر ابتلا به بیماری از طریق آب آلوده ورزشکار را تهدید کند.

مطالعه متن کامل
سه‌چرخه برقی johanson3  با قابلیت حمل بار بالا

سه‌چرخه برقی johanson3 با قابلیت حمل بار بالا

اسکوترهای برقی به گونه‌ای فزاینده، تبدیل به نوع پایداری از وسایل حمل‌ونقل شهری می‌شوند؛ حمل‌ونقلی که دوست‌دار محیط‌زیست می‌باشد. بسیاری از این اسکوترها به گونه‌ای تعبیه می‌شوند که بیش از یک سوار را حمل نمی‌کنند. شرکت حمل‌ونقل Begium's Neerman در جستجوی تغییری در سه‌چرخه است تا آن را به سه‌چرخه برقی منحصربه‌فرد حمل بار تبدیل کند.

مطالعه متن کامل
مصرف روزانه دوز کمی از آسپیرین  خطر سرطان های جدی را کاهش می دهد

مصرف روزانه دوز کمی از آسپیرین خطر سرطان های جدی را کاهش می دهد

به جمله ای که در تیتر خبر خواندید این را نیز بیافزائید که تاثیر آسپیرین، شش سال پس از مصرف منظم و روزانه آن قابل مشاهده است. محقق ارشد دکتر اندرو چان از بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون بیان داشت: «مطمئناً سرطان یک شبه ظاهر نمی شود، سالها طول می کشد که پیشروی کند پس باید آسپیرین را سالها مصرف کنید تا مانع از ابتلا به سرطان شود. بطور خلاصه دلیل علمی آن اینست که آسپیرین روی مجراهای بیولوژیکی معینی که می تواند باعث سرطان شود تأثیر داشته و التهاب و مقدار پروتئین موثر در ایجاد سرطان را کم می کند.»

مطالعه متن کامل
در سئول، گروه معماری JDS، دفتر کار و هتل را در سازه ای شطرنجی شکل ادغام کردند.

در سئول، گروه معماری JDS، دفتر کار و هتل را در سازه ای شطرنجی شکل ادغام کردند.

julien de smedt، موسس و مدیر گروه معماری JDS، تصاویری از آخرین پروژه تکمیل شده اش را به اشتراک گذاشت. این پروژه، ساختمان officetel نام دارد و با کاربری چندگانه در سئولِ کره ساخته شده است. این طرح تحت عنوان gwell، به عنوان برنامه ای پیش‌بینی شده است که فضای اداری و واحد های مسکونی جمع‌و‌جوری را با هم ترکیب می‌کند. سازه، نمایی آبشاری است که از مجموعه ای مکعب‌های شطرنجی شکل تشکیل شده است. نمای ساختمان، ارتباط بین همسایه ها را تقویت می‌کند و در نتیجه حس اجتماعی در ساختمان تقویت می‌شود.

مطالعه متن کامل