کوی دانش - kooy

نشانه های جوی از فعالیت آتشفشانی می توانند به جستجو برای حیات کمک کنند

نشانه های جوی از فعالیت آتشفشانی می توانند به جستجو برای حیات کمک کنند
21 خرداد
16:30 1394
سیاره هایی که دارای فعالیت آتشفشانی هستند، در مقایسه با سیاره هایی که دارای چنین گرمای درونی نمی باشند، کاندیداهای بهتری برای وجود حیات محسوب می شوند.

فارغ التحصیلان دانشگاه واشنگتن راهی را پیدا کرده اند تا فعالیت آتشفشانی موجود در جوهای سیاره های فراخورشیدی و یا آن دسته از فعالیت های آتشفشانی که مربوط به خارج از منظومه شمسی می شوند را هنگامی که از رو به روی ستاره های میزبان عبور می کنند شناسایی کنند.

یافته های آنها که در مجله زیست شناسی نجومی به چاپ رسیده، می تواند دانشمندان را در مسیر انتخاب سیاره های مختلف برای جستجوی امکان حیات کمک کند.

آتشفشانی بودن یک عامل کلیدی در شناسایی قابلیت سکونت سیاره ها می باشد. این بدان دلیل است که گازهای خارج شده از آتشفشان کمک می کنند که سیاره به صورت معتدل باقی بماند، دمای آن برای حیات مناسب باشد و همچنین از طریق گردش گازهایی مانند دی اکسید کربن بین جو و پوسته، دما را تنظیم می کند.

رهبر این تیم تحقیقاتی به نام آمیت میسرا که با درجه دکتری فارغ التحصیل شد، می گوید که این پروژه از یک سمینار آغاز شد که در آن استاد پرسید که چگونه می توان صفحات تکتونیکی را در سایر دنیاها شناسایی کرد.

صفحات تکتونیکی به عنوان عاملی برای منشاء حیات محسوب می شوند زیرا امکان بازیافت مواد از جو به بخش درونی سیاره را فراهم می کند. برخی دانشمندان این ایده را مطرح کرده اند که حیات بر روی زمین، در مکان هایی آغاز شده که توسط صفحات تکتونیکی ایجاد شده بودند.

دانشجویان مدل های مختلفی را مطالعه کردند و سعی کردند تا پیش بینی کنند که آیا یک سیاره فراخورشیدی می تواند صفحات تکتونیکی داشته باشد یا خیر، اما اطلاعات علمی محدودی را در مورد چگونگی شناسایی مستقیم صفحات تکتونیکی در این زمینه به دست آوردند. بنابراین شروع به گردهمایی کردند.

میسرا می گوید: ”ایده من این بود تا به دنبال فوران های آتشفشانی انفجاری باشم که نشانه ای از صفحات تکتونیکی است. من پیش از این بر روی مدل سازی ایروسول های (تعلیق مایع یا جامد) تولید شده توسط فوران های آتشفشانی در سایر پروژه ها کار کرده بودم، بنابراین کار خود را با جستجو برای راهی برای شناسایی فواران و آنچه که می توان از آن فهمید آغاز کردم.“

بنابراین تیم تحقیقاتی مذکور از داده های مربوط به فوران های آتشفشانی در زمین برای پیش بینی اینکه یک سیاره فراخورشیدی شبیه به زمین طی چنین فوران هایی چگونه ممکن است عمل کند، استفاده کردند. میسرا در ادامه بیان می کند که فوران های انفجاری آتشفشانی معمولا در گوشه های صفحات تکتونیکی رخ می دهد و این باعث می شود که فوران های آتشفشانی نشانگرهای خوبی از وجود این صفحات باشند.

گازهای خارج شده از فوران های کوچکترِ آتشفشانی که به صورت غیر انفجاری می باشند، تمایل دارند تا با سرعت بیشتری به سطح سیاره بازگردند. در حالیکه فوران های انفجاری می توانند گازهای آتشفشانی را به لایه استراتوسفر از جو ارسال کنند که در آنجا تا حد زیادی می توانند طیف سیاره را تحت تاثیر خود قرار دهند. اثرات نوری این گازها را می توان توسط تلسکوپ های قدرتمندی مانند تلسکوپ فضایی جمیز وِب که طبق برنامه ریزی در سال 2018 به فضا ارسال می شود، شناسایی کرد.

در حالیکه ارتباط بین فوران های آتشفشانی و صفحات تکتونیکی بر روی زمین صحت دارد، میسرا می گوید که تیم تحقیقاتی نمی تواند با اطمینان بگوید که این امر می تواند در سایر نقاط کیهان نیز صحت داشته باشد یا خیر. او همچنین می گوید که اگر اشتباهاً نشانه های مرتبط با توفان های گرد و خاک را در نظر نگیریم، یک فوران انفجاری احتمالا می تواند در ارتباط با وجود حالت آتشفشانی در سیاره باشد.

ایروسول های موجود در ارتفاع زیاد که برای طولانی مدت در آنجا می مانند، می توانند نشانه های قابل توجه و مهمی از وجود یک سیاره فراخورشیدی باشند که نتیجه کلیدی این مقاله است و این بدان معناست که اگر بتوانیم فوران آتشفشانی در یک سیاره را شناسایی کنیم و اگر سایر معیارها مانند موجود بودن در یک منطقه قابل زیست برآورده شوند، این سیاره را می توان در زمره اهدافِ دارای قابلیت بالقوه برای جستجوی حیات در نظر گرفت.

این تحقیق می تواند روزی به فضانوردان کمک کند که بفهمند یک سیاره دارای حیات می باشد یا خیر. به گفته این دانشمندان، در حالیکه تصور می شود وجود اکسیژن نشانه وجود حیات است، اکسیژن همچنین می تواند به صورت غیر زنده و یا توسط چیزی غیر زیستی نیز تولید شود.

به گفته ایشان، حالت آتشفشانی می تواند به این تشخیص کمک کند که آیا اکسیژن موجود توسط حیات تولید شده و یا توسط سایر فرآیندهای سیاره ای تولید شده است، همچنین می تواند فضانوردان را در درک بهتر در مورد محیط زیست سیاره یاری کند.

گازهای آتشفشانی اغلب به اکسیژن واکنش نشان داده و آن را از بین می برند و بنابراین شناسایی هر دو عامل، یعنی اکشیژن و حالت آتشفشانی بیان می کند که منبعی از اکسیژن در محیط زیست سیاره ای وجود دارد که می تواند همان حیات باشد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

علیرضا پورمهرگان

علیرضا پورمهرگان

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
استفاده از چاپگر سه بعدی در خلا فضایی

استفاده از چاپگر سه بعدی در خلا فضایی

اگر چه قبلا از یک چاپگر سه بعدی در ایستگاه فضایی بین المللی استفاده شده اما نوع جدید آن قادر است در خلأ فضایی کار کند.

مطالعه متن کامل
با استفاده از این لامپ ها حتی در فضای بدون پنجره اقدام به باغبانی کنید

با استفاده از این لامپ ها حتی در فضای بدون پنجره اقدام به باغبانی کنید

Mygdal Plantlamp لامپی است که امکان کشت گیاهان را در هر مکانی حتی بدون نیاز به نورخورشید هم برایتان فراهم می سازد. صرف نظر از اینکه در دفتر اداره تان باشید، در زیرزمین به سر ببرید یا محل سکونت شما شهری بارانی باشد با استفاده از این لامپ های جالب، همچنان می توانید از نور و فضای سبز بهره ببرید و خسته کننده ترین فضاها را بدل به فضایی طبیعی و سبز نمایید.

مطالعه متن کامل
محققان مهندسی دارتموث تایِر و ابداع اختراعی راهگشا در زمینه عکاسی

محققان مهندسی دارتموث تایِر و ابداع اختراعی راهگشا در زمینه عکاسی

گشایشی انقلابی در دانشکده مهندسی دارتموث تایر در مرحله تکمیل قرار دارد، ابداعی که ممکن است پرچمدار نسل بعدی فناوری حسگر نوری بوده و کاربردهای بالقوه ای را در تحقیق علمی و عکاسی با گوشی های همراه داشته باشد.

مطالعه متن کامل
آزمایش توانایی تخریب در نهنگ عنبر

آزمایش توانایی تخریب در نهنگ عنبر

شکارچیان نهنگ قرن نوزدهم به طمع روغن به شکار نهنگ ها می پرداختند. اما برخی اوقات نهنگ ها با صیادان به نبرد برمی خواستند. به سطح آب آمدن نهنگی از اعماق دریا که در اندیشه انتقام است و هدفش در هم شکستن قایق با استفاده از سر بزرگ خود می باشد، از جمله تصاویر ترسناک و به یادماندنی است که توسط هرمان ملویل در رمان کلاسیک وی به نام "موبی دیک" ترسیم شد و حتی به تازگی در فیلمی به نام "در قلب دریا" (2015) نیز بر پرده سینما به تصویر کشیده شده است. اما آیا واقعاً نهنگ توانایی چنین کاری را دارد؟ آیا نهنگ عنبر به راستی همین موجود مخربیست که صیادانش نقل می کنند؟ به تازگی تیمی از مهندسان تصمیم گرفتند تا ببینند آیا سر غیرعادی و بزرگتر از اندازه نهنگ عنبر این حیوان را صاحب نیروی لازم برای نابودی کشتی صید نهنگ با کوبیدن خود به بدنه آن می کند یا نه؟

مطالعه متن کامل
فواید آکواریوم بر روی آسایش روح و جسم انسان

فواید آکواریوم بر روی آسایش روح و جسم انسان

بر طبق نتایج تحقیق منتشر شده در نشریه Environment & Behavior، افرادی که بخشی از زمان خود را صرف تماشای آکواریوم ها می کنند آسایش روحی و جسمی بهتری دارند.

مطالعه متن کامل