کوی دانش - kooy

نشانه های جوی از فعالیت آتشفشانی می توانند به جستجو برای حیات کمک کنند

نشانه های جوی از فعالیت آتشفشانی می توانند به جستجو برای حیات کمک کنند
21 خرداد
16:30 1394
سیاره هایی که دارای فعالیت آتشفشانی هستند، در مقایسه با سیاره هایی که دارای چنین گرمای درونی نمی باشند، کاندیداهای بهتری برای وجود حیات محسوب می شوند.

فارغ التحصیلان دانشگاه واشنگتن راهی را پیدا کرده اند تا فعالیت آتشفشانی موجود در جوهای سیاره های فراخورشیدی و یا آن دسته از فعالیت های آتشفشانی که مربوط به خارج از منظومه شمسی می شوند را هنگامی که از رو به روی ستاره های میزبان عبور می کنند شناسایی کنند.

یافته های آنها که در مجله زیست شناسی نجومی به چاپ رسیده، می تواند دانشمندان را در مسیر انتخاب سیاره های مختلف برای جستجوی امکان حیات کمک کند.

آتشفشانی بودن یک عامل کلیدی در شناسایی قابلیت سکونت سیاره ها می باشد. این بدان دلیل است که گازهای خارج شده از آتشفشان کمک می کنند که سیاره به صورت معتدل باقی بماند، دمای آن برای حیات مناسب باشد و همچنین از طریق گردش گازهایی مانند دی اکسید کربن بین جو و پوسته، دما را تنظیم می کند.

رهبر این تیم تحقیقاتی به نام آمیت میسرا که با درجه دکتری فارغ التحصیل شد، می گوید که این پروژه از یک سمینار آغاز شد که در آن استاد پرسید که چگونه می توان صفحات تکتونیکی را در سایر دنیاها شناسایی کرد.

صفحات تکتونیکی به عنوان عاملی برای منشاء حیات محسوب می شوند زیرا امکان بازیافت مواد از جو به بخش درونی سیاره را فراهم می کند. برخی دانشمندان این ایده را مطرح کرده اند که حیات بر روی زمین، در مکان هایی آغاز شده که توسط صفحات تکتونیکی ایجاد شده بودند.

دانشجویان مدل های مختلفی را مطالعه کردند و سعی کردند تا پیش بینی کنند که آیا یک سیاره فراخورشیدی می تواند صفحات تکتونیکی داشته باشد یا خیر، اما اطلاعات علمی محدودی را در مورد چگونگی شناسایی مستقیم صفحات تکتونیکی در این زمینه به دست آوردند. بنابراین شروع به گردهمایی کردند.

میسرا می گوید: ”ایده من این بود تا به دنبال فوران های آتشفشانی انفجاری باشم که نشانه ای از صفحات تکتونیکی است. من پیش از این بر روی مدل سازی ایروسول های (تعلیق مایع یا جامد) تولید شده توسط فوران های آتشفشانی در سایر پروژه ها کار کرده بودم، بنابراین کار خود را با جستجو برای راهی برای شناسایی فواران و آنچه که می توان از آن فهمید آغاز کردم.“

بنابراین تیم تحقیقاتی مذکور از داده های مربوط به فوران های آتشفشانی در زمین برای پیش بینی اینکه یک سیاره فراخورشیدی شبیه به زمین طی چنین فوران هایی چگونه ممکن است عمل کند، استفاده کردند. میسرا در ادامه بیان می کند که فوران های انفجاری آتشفشانی معمولا در گوشه های صفحات تکتونیکی رخ می دهد و این باعث می شود که فوران های آتشفشانی نشانگرهای خوبی از وجود این صفحات باشند.

گازهای خارج شده از فوران های کوچکترِ آتشفشانی که به صورت غیر انفجاری می باشند، تمایل دارند تا با سرعت بیشتری به سطح سیاره بازگردند. در حالیکه فوران های انفجاری می توانند گازهای آتشفشانی را به لایه استراتوسفر از جو ارسال کنند که در آنجا تا حد زیادی می توانند طیف سیاره را تحت تاثیر خود قرار دهند. اثرات نوری این گازها را می توان توسط تلسکوپ های قدرتمندی مانند تلسکوپ فضایی جمیز وِب که طبق برنامه ریزی در سال 2018 به فضا ارسال می شود، شناسایی کرد.

در حالیکه ارتباط بین فوران های آتشفشانی و صفحات تکتونیکی بر روی زمین صحت دارد، میسرا می گوید که تیم تحقیقاتی نمی تواند با اطمینان بگوید که این امر می تواند در سایر نقاط کیهان نیز صحت داشته باشد یا خیر. او همچنین می گوید که اگر اشتباهاً نشانه های مرتبط با توفان های گرد و خاک را در نظر نگیریم، یک فوران انفجاری احتمالا می تواند در ارتباط با وجود حالت آتشفشانی در سیاره باشد.

ایروسول های موجود در ارتفاع زیاد که برای طولانی مدت در آنجا می مانند، می توانند نشانه های قابل توجه و مهمی از وجود یک سیاره فراخورشیدی باشند که نتیجه کلیدی این مقاله است و این بدان معناست که اگر بتوانیم فوران آتشفشانی در یک سیاره را شناسایی کنیم و اگر سایر معیارها مانند موجود بودن در یک منطقه قابل زیست برآورده شوند، این سیاره را می توان در زمره اهدافِ دارای قابلیت بالقوه برای جستجوی حیات در نظر گرفت.

این تحقیق می تواند روزی به فضانوردان کمک کند که بفهمند یک سیاره دارای حیات می باشد یا خیر. به گفته این دانشمندان، در حالیکه تصور می شود وجود اکسیژن نشانه وجود حیات است، اکسیژن همچنین می تواند به صورت غیر زنده و یا توسط چیزی غیر زیستی نیز تولید شود.

به گفته ایشان، حالت آتشفشانی می تواند به این تشخیص کمک کند که آیا اکسیژن موجود توسط حیات تولید شده و یا توسط سایر فرآیندهای سیاره ای تولید شده است، همچنین می تواند فضانوردان را در درک بهتر در مورد محیط زیست سیاره یاری کند.

گازهای آتشفشانی اغلب به اکسیژن واکنش نشان داده و آن را از بین می برند و بنابراین شناسایی هر دو عامل، یعنی اکشیژن و حالت آتشفشانی بیان می کند که منبعی از اکسیژن در محیط زیست سیاره ای وجود دارد که می تواند همان حیات باشد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

علیرضا پورمهرگان

علیرضا پورمهرگان

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پرداخت های شبکه حمل و نقل لندن٬ کاملا بدون تماس انجام می‌گیرد.

پرداخت های شبکه حمل و نقل لندن٬ کاملا بدون تماس انجام می‌گیرد.

از این پس، تمام حمل و نقل عمومی لندن ٬ با کارتها و دستگاه های پرداخت بدون تماس NFC شما سازگار خواهند بود. حمل و نقل لندن (TfL) قصد خود را توقف تدریجی استفاده از پول نقد، در تمام خدمات خود اعلام کرد، در حالیکه این طرح بصورت آزمایشی برای اتوبوس ها در آگوست امسال انجام شد تا به امروز درحدود ۴۸.۳ میلیون کارت بدون تماس در دست مردم این کشور می باشد. به خاطر اجباری شدن این خدمات در oyster، تغییر به NFC موجب برخی نارضایتی ها شد. در سه ماهه اول سال جاری میلادی، ۵۰ درصد پرداخت های بدون تماس در بریتانیا با این روش انجام گرفت.

مطالعه متن کامل
چگونه اسکنرِ اثر انگشت را روی دکمه‌ی خازنیِ صفحه‌ی اصلی در سامسونگ گلکسی فعال کنیم؟

چگونه اسکنرِ اثر انگشت را روی دکمه‌ی خازنیِ صفحه‌ی اصلی در سامسونگ گلکسی فعال کنیم؟

سامسونگ همیشه روی گوشی‌های هوشمند اندروید خود، حتی از اولین گوشی گلکسی، کلید Home را بصورت سخت‌افزاری تعبیه کرده است. در سال‌های اخیر، شکلِ بیضی و سنتیِ این کلید حفظ شده است و در گوشی‌های جدیدتر تبدیل به جایگاهِ حسگر اثر انگشت نیز شده است. سایر تولیدکنندگان، اشکال دیگری را مورد آزمایش قرار دادند، برخی از دکمه‌های نرم‌افزار اندروید الهام گرفتند و برخی از کلید‌های سخت‌افزاریِ خازنی استفاده کردند. گروهی نیز از ایده‌های غیر معمول پیروی می‌کنند مانند OnePlus 2 که حسگر اثر انگشت‌اش در دکمه‌ی اصلیِ لمسی و خازنی‌ قرار دارد و می‌توان آن را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که حرکات عملیات‌های سریع و متنوعِ راه‌اندازی را قبول کند. اگر از دکمه‌‌ی خانه‌ی سخت‌افزاری استفاده می‌کنید ممکن است بخواهید دکمه‌ی خازنی را به جای آن امتحان کنید. نیازی نیست گوشیِ سامسونگ خود را عوض کنید. اگر گوشیِ Sammy با اسکنر اثر انگشت دارید خواه اسکنِ ضربه‌ای 2014 خواه مدل لمسی-تایپی 2015 باشد برنامه‌ای وجود دارد که می‌توانید از آن کمک بگیرید. در ادامه‌ با کوی دانش همراه شوید تا این موضوع را بررسی کنیم.

مطالعه متن کامل
نگاه به دریا باعث آرامش و کاهش استرس می شود

نگاه به دریا باعث آرامش و کاهش استرس می شود

با اینکه نگاه کردن به فضاهای سبز مانند پارک های پوشیده از چمن و جنگل ها نیز آرامش بخش است اما آنها مزیت نگاه به دریا را ندارند و دلیل آن بصورت کلی عدم تشخیص انواع فضاهای سبز است.

مطالعه متن کامل
چرا نمی توان کهکشان راه شیری را در آسمان  شب در فصل بهارمشاهده کرد؟

چرا نمی توان کهکشان راه شیری را در آسمان شب در فصل بهارمشاهده کرد؟

تصویر فوق: کهکشان راه شیری و فانوس Bass Harbor Head در پارک ملی آکادیا در مِین، تصویر مربوط به تابستان 2014 است و توسط ری ییگر، عکاس نجوم گرفته شده است. حال که ماه روشن از آسمان عصرگاهی خارج شده است، علاقمندان به مشاهده آسمان از فرصت خوبی برای تماشای ستارگان اوایل بهار برخوردار هستند. با این وجود، حتی آنهایی که دور از هر منبع آلودگی نوری به آسمان خیره می شوند هم متوجه شده اند یک چیزی از آسمان نیمکره شمالی این روزها غایب است. چه چیزی غایب است؟ خب، معلوم است کهکشان راه شیری!

مطالعه متن کامل
ویژن جی کانسپت کوپه، آینده طراحی لوکس هیوندا

ویژن جی کانسپت کوپه، آینده طراحی لوکس هیوندا

هیوندای ویژن جی کانسپت کوپه، نشانگر هیونداهای لوکسِ آینده است. هیوندا که سابقا با هاچ بک های تکراری و ارزان قیمت خود در بازار شناخته می شد، در سال های اخیر رو به رقابت با بهترین مدل های خودروسازان آلمانی و ژاپنی نهاده است. جدیدترین نشانه این رقابت به سوی صدر بازار خودرو نیز عرضه ویژن جی کانسپت کوپه است که پیش درآمدی بر مسیر خط آینده هیونداهای لوکس می باشد.

مطالعه متن کامل