کوی دانش - kooy

جمعیت رو به کاهش پستانداران بزرگ و تبعات آن

جمعیت رو به کاهش پستانداران بزرگ و تبعات آن
20 خرداد
10:30 1394
شکار کرگدن سیاه به علت تجارت شاخ های این جانور، که به لحاظ وزنی ارزش آن از طلا و الماس نیز بیشتر است، تقریبا موجب انقراض نسل آن شده است. زیست بوم این جانوارن که روزگاری بسیار گسترده بوده و سرتاسر آفریقا را شامل می شد اکنون به طرز چشمگیری تحلیل رفته است. حتی جمعیت فیل ها نیز ظرف 30 سال گذشته به علت شکار بی رویه این حیوانات به طمع عاج آنها نصف شده است. گیاهخواران بزرگ موجود در سرتاسر جهان به سرعتی سرسام آور به سمت نابودی و انقراض نسل پیش می روند، در همین راستا انقراض کرگدن سیاه غربی در سال 2011 را باید یکی از اولین حوادث از این دست به شمار آورد.

 روند نابودی حیوانات یادشده را در درجه اول و بیش از هرچیز باید به شکار و دست اندازی انسان به زیست بوم طبیعی حیات وحش نسبت داد، متاسفانه قسمت اعظم گونه های جانوری در معرض خطر در کشورهای درحال توسعه زندگی می کنند که تلاش ها در زمینه حفاظت و تحقیق بر روی آنها بسیار اندک است.

نابودی گیاهخواران بزرگ

 ویلیام ریپل، یکی از اساتید برجسته بوم شناسی در دانشگاه دولتی اورگان و نویسنده ارشد مطالعه ای جدید با عنوان انقراض بزرگترین گیاهخواران جهان می گوید: "لازم است برای اطلاع رسانی به محققان و افکار عمومی تلاش های بسیاری صورت بگیرد، زیرا اکنون نیاز مبرمی به تحقیق در باب وضعیت حیات وحش در کشورهای رو به توسعه احساس می شود." در مطالعه ریپل به 74 گونه جانوری گیاهخوار اشاره شده است.

 وی اضافه می کند: "در کشورهای در حال توسعه میزان تلاش هایی که در جهت حفاظت از حیات وحش به وقوع می پیوندد صرفا 10 درصد است. مسئولیت کشورهای ثروتمند جهان آنست تا منابع لازم را برای حفاظت از گیاهخواران بزرگ در معرض خطر نابودی فراهم بیاورند."

 از میان 74 حیوانی که در این مطالعه بررسی شدند 44 تا از آنها توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت به عنوان در معرض خطر فهرست شده ند، و تمامی این حیوانات به جز یکی در کشورهای درحال توسعه زندگی  می کنند. با این وجود، تحقیقات ریپل نشان داده که اکثریت مطالعات انجام شده بر روی گیاهخواران بزرگ توسط دانشمندانی صورت گرفته است که در کشورهایی به غیر از محل پراکندگی این حیوانات حضور دارند.

ریپل اضافه می کند: "از قضا، روند نابودی این حیوانات دقیقا هنگامی آغاز شده که دانشمندان تازه دارند اهمیت زیست محیطی آنها را درک می کنند، به عنوان مثال نقش حیوانات در پراکندگی دانه ها و نیز چرخه عناصر غذایی خاک که از جمله مکانیسم های غیرقابل جایگزینی احیاء گیاهان محسوب می شود."

تبعات انقراض گیاهخواران بزرگ

هزینه های گزاف زیست محیطی و اجتماعی از دست رفتن گیاهخواران هم بر دوش انسان ها و هم اکوسیستم هایی که وابسته به این حیوانات هستند خواهد افتاد. از جمله این هزینه ها می توان به برهم خوردن تعادل زیست محیطی، نابودی صنعت توریسم وابسته به حضور حیوانات و فقدان منابع غذایی اشاره داشت که گیاهخواران برای بیش از 1 میلیارد انسان، حیوان گوشت خوار و لاشه خوارها فراهم می کنند.

 علاوه بر مواردی که ذکر شد، گیاهخواران بزرگ را باید مهندسان مورد نیاز زیست بوم ها دانست  که وجودشان برای پراکنده ساختن دانه ها و مصرف گیاهان ضروری است، زیرا تغذیه حیوانات مزبور از گیاهان به حفظ توزیع و فروانی گونه های گیاهی مدد می رساند. با توجه به اینکه حیوانات گیاهخوار با چرای خود  مسیر را از وجود بوته ها و توده های گیاهی پاکسازی می کنند، بدین ترتیب از شروع و گسترش آتش سوزی های ناگهانی نیز جلوگیری می شود. به عنوان مثال، فیل های آفریقایی در تبدیل جنگل به بوته زار و افزایش منابع غذایی ایمپالا (غزال آفریقایی شاخ دار) در تابستان های خشک و گرم موثر هستند.

نویسندگان مطالعه مزبور تدابیری را نیز برای حل مشکلاتی که اشاره شد ارائه داده اند، بدین ترتیب: توقف کامل یا موقت افزایش جمعیت که تهدیدی برای گیاهخواران محسوب می شود، کاهش تقاضا برای گوشت و استفاده های تزئینی از قسمت های مختلف حیوانات که صنعت شکار غیر قانونی را دامن می زند، پرداختن به مسله تغییرات اقلیمی و مدیریت و تحقیق درباره نواحی حفاظت شده و گونه های در معرض خطر در کشورهای درحال توسعه.

البته نقاط امیدی نیز برای حیوانات در معرض انقراض وجود دارد. ریپل در همین راستا خاطر نشان می سازد: "یکی از بزرگترین موفقیت هایی که در باب حفاظت از گونه های جانوری داشته ایم به کرگدن سفید جنوبی باز می گردد که جمعیت آن از کمتر از 100 عدد در اوایل قرن 19 به حدود 20 هزار تا در سال های اخیر رسیده است. همین نمونه نشان می دهد با حفاظت کافی می توان چنین گونه هایی را که تولید مثل پایینی هم دارند و وجودشان برای اکوسیستم ضروری است، نجات داد. در حال حاضر در یک وضعیت بحرانی قرار گرفته ایم و بایستی همه افراد از همه جای جهان با هم متحد شوند و جلوی نابودی حیوانات بزرگ را بگیرند. دلیل آنهم اینست که جهان بدون وجود حیات وحش تهی خواهد بود و از دست رفتن کارکردهای زیست محیطی که گونه های جانوری در آن نفش دارند، بی شک اثرات مخربی را بر زندگی سایر ساکنان اکوسیستم ها و انسان برجای خواهد گذاشت.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تویوتا و معرفی  مدل 2016 هیبریدی  RAV4

تویوتا و معرفی مدل 2016 هیبریدی RAV4

در 2016 RAV4 Hybrid شاهد بروزرسانی های گسترده ای برای مدل سال جدید خواهیم بود. بنا به اعلام شرکت تویوتا، نسخه هیبریدی 2016 Toyota RAV4 این شرکت دارای موتور گازوئیلی-برقی خواهد بود و هشتمین هیبرید در خط تولید تویوتا محسوب می شود. بنا به گفته این شرکت، هیبریدی شدن، قدرتمندترین و به صرفه ترین آپشن در RAV4 مدل 2016 خواهد بود.

مطالعه متن کامل
اسکریوو باهمکاری سافت لاین با ترکیب مبل و پشتی های سنتی نشیمن هایی هاله ای شکل با قابلیت جداشدن قطعات ساختند

اسکریوو باهمکاری سافت لاین با ترکیب مبل و پشتی های سنتی نشیمن هایی هاله ای شکل با قابلیت جداشدن قطعات ساختند

شرکت مشاوره طراحی اسکریوو در میلان با همکاری برند دانمارکی سافت لاین، طرحِ نشیمن های "هاله ای" را خلق کرده اند. این پروژه نشات گرفته از ایده ترکیبِ کوسن های مختلف با هم برای خلق پیکربندی های متفاوتی از نشیمن است، به این ترتیب می توان تک صندلی، مبلمان شهری و مبلی سه نفره را درست کرد که در محیط های مختلفی کاربرد دارد.

مطالعه متن کامل
پرورش گیاهان الکترونیکی توسط محققان دانشگاه لینکوپینگ

پرورش گیاهان الکترونیکی توسط محققان دانشگاه لینکوپینگ

محققان دانشگاه لینکوپینگ سوئد مدارهای دیجیتال و آنالوگی را داخل گیاهان زنده تعبیه کرده اند. این گروه از محققانِ الکترونیک ارگانیک یا LOE، تحت هدایت استاد مگنوس برگرن از سیستم عروقی گلهای رز زنده برای ساخت اجزای کلیدی مدارهای الکترونیکی استفاده کرده اند.

مطالعه متن کامل
  Flic کردن، راهی آسان وسریع، برای خلاصی از شر عکسهای ناخواسته!

Flic کردن، راهی آسان وسریع، برای خلاصی از شر عکسهای ناخواسته!

تاکنون چند تا عکس ناخواسته با گوشی آیفون خود گرفته اید؟ احتمالا زیاد! چند تا از آنها واقعا خوب هستند و چند تا بد هستند و شما فراموش کردید که آنها را پاک کنید؟ اگر هنوز برای پاک کردنشان با Photoroll خسته نشده اید، پس احتمالا تا الان انبوهی از عکس های تار با نور پردازی ضعیف، بخش قابل توجهی از حافظه گوشی شما را اشغال کرده اند! پاک کردن آنها وقت گیر است؟ می دانیم... بررسی هر عکس، گزینه پاک کردن را زدن، نشانه گذاری عکس ها، اطمینان از اینکه عکس هارا اشتباهی علامت نزده باشید و بعد حذف آنها . . . بی خیال! هیچکس چنین وقتی ندارد!

مطالعه متن کامل
احتمال اثرات مرگ‌ بار نوشیدنی های انرژی‌زا برای کودکان

احتمال اثرات مرگ‌ بار نوشیدنی های انرژی‌زا برای کودکان

تحقیقات جدید نشان داده اند، هزاران کودک با اثرات جانبی خطرناک و بالقوه مرگ‌ بار بعد از مصرف نوشیدنی های انرژی‌زا رو به رو هستند. بین سالهای 2010 تا 2013، بیش از 5 هزار مورد به مراکز کنترل مسمومیت در ایالات متحده گزارش شده است که علت مسمومیت شان نوشیدنی‌های انرژی‌زا بوده است. طبق مطالعه ای که در جلسه انجمن قلب امریکا به تاریخ 17 نوامبر ارائه شد، تقریبا نیمی از آنها کودکانی بودند که نمی‌دانستند چه چیزی می‌خورند.

مطالعه متن کامل