کوی دانش - kooy

جمعیت رو به کاهش پستانداران بزرگ و تبعات آن

جمعیت رو به کاهش پستانداران بزرگ و تبعات آن
20 خرداد
10:30 1394
شکار کرگدن سیاه به علت تجارت شاخ های این جانور، که به لحاظ وزنی ارزش آن از طلا و الماس نیز بیشتر است، تقریبا موجب انقراض نسل آن شده است. زیست بوم این جانوارن که روزگاری بسیار گسترده بوده و سرتاسر آفریقا را شامل می شد اکنون به طرز چشمگیری تحلیل رفته است. حتی جمعیت فیل ها نیز ظرف 30 سال گذشته به علت شکار بی رویه این حیوانات به طمع عاج آنها نصف شده است. گیاهخواران بزرگ موجود در سرتاسر جهان به سرعتی سرسام آور به سمت نابودی و انقراض نسل پیش می روند، در همین راستا انقراض کرگدن سیاه غربی در سال 2011 را باید یکی از اولین حوادث از این دست به شمار آورد.

 روند نابودی حیوانات یادشده را در درجه اول و بیش از هرچیز باید به شکار و دست اندازی انسان به زیست بوم طبیعی حیات وحش نسبت داد، متاسفانه قسمت اعظم گونه های جانوری در معرض خطر در کشورهای درحال توسعه زندگی می کنند که تلاش ها در زمینه حفاظت و تحقیق بر روی آنها بسیار اندک است.

نابودی گیاهخواران بزرگ

 ویلیام ریپل، یکی از اساتید برجسته بوم شناسی در دانشگاه دولتی اورگان و نویسنده ارشد مطالعه ای جدید با عنوان انقراض بزرگترین گیاهخواران جهان می گوید: "لازم است برای اطلاع رسانی به محققان و افکار عمومی تلاش های بسیاری صورت بگیرد، زیرا اکنون نیاز مبرمی به تحقیق در باب وضعیت حیات وحش در کشورهای رو به توسعه احساس می شود." در مطالعه ریپل به 74 گونه جانوری گیاهخوار اشاره شده است.

 وی اضافه می کند: "در کشورهای در حال توسعه میزان تلاش هایی که در جهت حفاظت از حیات وحش به وقوع می پیوندد صرفا 10 درصد است. مسئولیت کشورهای ثروتمند جهان آنست تا منابع لازم را برای حفاظت از گیاهخواران بزرگ در معرض خطر نابودی فراهم بیاورند."

 از میان 74 حیوانی که در این مطالعه بررسی شدند 44 تا از آنها توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت به عنوان در معرض خطر فهرست شده ند، و تمامی این حیوانات به جز یکی در کشورهای درحال توسعه زندگی  می کنند. با این وجود، تحقیقات ریپل نشان داده که اکثریت مطالعات انجام شده بر روی گیاهخواران بزرگ توسط دانشمندانی صورت گرفته است که در کشورهایی به غیر از محل پراکندگی این حیوانات حضور دارند.

ریپل اضافه می کند: "از قضا، روند نابودی این حیوانات دقیقا هنگامی آغاز شده که دانشمندان تازه دارند اهمیت زیست محیطی آنها را درک می کنند، به عنوان مثال نقش حیوانات در پراکندگی دانه ها و نیز چرخه عناصر غذایی خاک که از جمله مکانیسم های غیرقابل جایگزینی احیاء گیاهان محسوب می شود."

تبعات انقراض گیاهخواران بزرگ

هزینه های گزاف زیست محیطی و اجتماعی از دست رفتن گیاهخواران هم بر دوش انسان ها و هم اکوسیستم هایی که وابسته به این حیوانات هستند خواهد افتاد. از جمله این هزینه ها می توان به برهم خوردن تعادل زیست محیطی، نابودی صنعت توریسم وابسته به حضور حیوانات و فقدان منابع غذایی اشاره داشت که گیاهخواران برای بیش از 1 میلیارد انسان، حیوان گوشت خوار و لاشه خوارها فراهم می کنند.

 علاوه بر مواردی که ذکر شد، گیاهخواران بزرگ را باید مهندسان مورد نیاز زیست بوم ها دانست  که وجودشان برای پراکنده ساختن دانه ها و مصرف گیاهان ضروری است، زیرا تغذیه حیوانات مزبور از گیاهان به حفظ توزیع و فروانی گونه های گیاهی مدد می رساند. با توجه به اینکه حیوانات گیاهخوار با چرای خود  مسیر را از وجود بوته ها و توده های گیاهی پاکسازی می کنند، بدین ترتیب از شروع و گسترش آتش سوزی های ناگهانی نیز جلوگیری می شود. به عنوان مثال، فیل های آفریقایی در تبدیل جنگل به بوته زار و افزایش منابع غذایی ایمپالا (غزال آفریقایی شاخ دار) در تابستان های خشک و گرم موثر هستند.

نویسندگان مطالعه مزبور تدابیری را نیز برای حل مشکلاتی که اشاره شد ارائه داده اند، بدین ترتیب: توقف کامل یا موقت افزایش جمعیت که تهدیدی برای گیاهخواران محسوب می شود، کاهش تقاضا برای گوشت و استفاده های تزئینی از قسمت های مختلف حیوانات که صنعت شکار غیر قانونی را دامن می زند، پرداختن به مسله تغییرات اقلیمی و مدیریت و تحقیق درباره نواحی حفاظت شده و گونه های در معرض خطر در کشورهای درحال توسعه.

البته نقاط امیدی نیز برای حیوانات در معرض انقراض وجود دارد. ریپل در همین راستا خاطر نشان می سازد: "یکی از بزرگترین موفقیت هایی که در باب حفاظت از گونه های جانوری داشته ایم به کرگدن سفید جنوبی باز می گردد که جمعیت آن از کمتر از 100 عدد در اوایل قرن 19 به حدود 20 هزار تا در سال های اخیر رسیده است. همین نمونه نشان می دهد با حفاظت کافی می توان چنین گونه هایی را که تولید مثل پایینی هم دارند و وجودشان برای اکوسیستم ضروری است، نجات داد. در حال حاضر در یک وضعیت بحرانی قرار گرفته ایم و بایستی همه افراد از همه جای جهان با هم متحد شوند و جلوی نابودی حیوانات بزرگ را بگیرند. دلیل آنهم اینست که جهان بدون وجود حیات وحش تهی خواهد بود و از دست رفتن کارکردهای زیست محیطی که گونه های جانوری در آن نفش دارند، بی شک اثرات مخربی را بر زندگی سایر ساکنان اکوسیستم ها و انسان برجای خواهد گذاشت.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
لذت نوشیدن قهوه اسپرسو در فضا، با استفاده از فنجان های عجیب فضایی، دستاورد مهندسان دانشگاه Portland State

لذت نوشیدن قهوه اسپرسو در فضا، با استفاده از فنجان های عجیب فضایی، دستاورد مهندسان دانشگاه Portland State

امروزه تجهیزات جانبی فضایی آنقدر مدرن شده اند که حتی می توان یک دستگاه قهوه ساز ایتالیائی سفارشی را در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) دید. متاسفانه هرچند با نصب این دستگاه، مشکل وجود این نوشیدنی دلچسب در فضا رفع شده است، اما با آمدن اسپرسو و انواع نوشیدنی ها به فضا، مشکل دیگری بوجود آمد و آن هم اینکه فضانوردان همچنان باید کاپوچینوهای خود را از درون کیسه های پلاستیکی بنوشند. به همین دلیل، مهندسان دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر Maseeh دانشگاه Portland State، به کمک قهوه خورهای حرفه ای ساکن فضای بدون جاذبه آمده اند. آن ها فنجان های میکروگرانشی خاصی برای نوشیدن قهوه اسپرسو در فضا طراحی کرده اند که می توانند مانند همتاهای زمینی خود عمل کنند.

مطالعه متن کامل
تولد 21 ساله شدن اولین گوشی هوشمند دنیا

تولد 21 ساله شدن اولین گوشی هوشمند دنیا

آیا می‌دانستید 21 سال از زمان عرضه اولین گوشی هوشمند در دنیا می‌گذرد؟ در ادامه خبر با کوی دانش همراه باشید.

مطالعه متن کامل
مدل جدید اینفینیتی Q70 در مونتری رونمایی شد

مدل جدید اینفینیتی Q70 در مونتری رونمایی شد

اینفینیتی با معرفی مدل جدیدی از سدان پرچمدار Q70، به نام Premium Select Edition، حضور خود را در نمایشگاه مونتری امسال (2015 Montrey Car Week) اعلام کرد.

مطالعه متن کامل
دروازه ال ام: دو برج، دو پل، یک پروژه جسورانه

دروازه ال ام: دو برج، دو پل، یک پروژه جسورانه

در نگاه اول پروژه ای که قصد داریم به شما معرفی کنیم زیاد جدی به نظر نمی رسد و از آن دست پروژه هایی به شمار می رود که به نظر نمی آید به مرحله ساخت برسد، اما پروژه LM Gateway استیون هول در نهایت بعد از ترسیم اولیه روی تخته رسم در سال 2008 به مرحله ساخت رسیده است.

مطالعه متن کامل
قطره های چشمی جدید می توانند آب مروارید را بدون عمل جراحی بهبود بخشند

قطره های چشمی جدید می توانند آب مروارید را بدون عمل جراحی بهبود بخشند

پژوهشگران ادعا می کنند قطره های چشمی می توانند آب مروارید را در سگ ها کاهش دهند که این مسئله ممکن است اولین گام برای رسیدن به دارویی باشد که می تواند آب مروارید را درمان یا حتی از ابتلا به این بیماری در انسان پیشگیری کند.

مطالعه متن کامل