کوی دانش - kooy

جمعیت رو به کاهش پستانداران بزرگ و تبعات آن

جمعیت رو به کاهش پستانداران بزرگ و تبعات آن
20 خرداد
10:30 1394
شکار کرگدن سیاه به علت تجارت شاخ های این جانور، که به لحاظ وزنی ارزش آن از طلا و الماس نیز بیشتر است، تقریبا موجب انقراض نسل آن شده است. زیست بوم این جانوارن که روزگاری بسیار گسترده بوده و سرتاسر آفریقا را شامل می شد اکنون به طرز چشمگیری تحلیل رفته است. حتی جمعیت فیل ها نیز ظرف 30 سال گذشته به علت شکار بی رویه این حیوانات به طمع عاج آنها نصف شده است. گیاهخواران بزرگ موجود در سرتاسر جهان به سرعتی سرسام آور به سمت نابودی و انقراض نسل پیش می روند، در همین راستا انقراض کرگدن سیاه غربی در سال 2011 را باید یکی از اولین حوادث از این دست به شمار آورد.

 روند نابودی حیوانات یادشده را در درجه اول و بیش از هرچیز باید به شکار و دست اندازی انسان به زیست بوم طبیعی حیات وحش نسبت داد، متاسفانه قسمت اعظم گونه های جانوری در معرض خطر در کشورهای درحال توسعه زندگی می کنند که تلاش ها در زمینه حفاظت و تحقیق بر روی آنها بسیار اندک است.

نابودی گیاهخواران بزرگ

 ویلیام ریپل، یکی از اساتید برجسته بوم شناسی در دانشگاه دولتی اورگان و نویسنده ارشد مطالعه ای جدید با عنوان انقراض بزرگترین گیاهخواران جهان می گوید: "لازم است برای اطلاع رسانی به محققان و افکار عمومی تلاش های بسیاری صورت بگیرد، زیرا اکنون نیاز مبرمی به تحقیق در باب وضعیت حیات وحش در کشورهای رو به توسعه احساس می شود." در مطالعه ریپل به 74 گونه جانوری گیاهخوار اشاره شده است.

 وی اضافه می کند: "در کشورهای در حال توسعه میزان تلاش هایی که در جهت حفاظت از حیات وحش به وقوع می پیوندد صرفا 10 درصد است. مسئولیت کشورهای ثروتمند جهان آنست تا منابع لازم را برای حفاظت از گیاهخواران بزرگ در معرض خطر نابودی فراهم بیاورند."

 از میان 74 حیوانی که در این مطالعه بررسی شدند 44 تا از آنها توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت به عنوان در معرض خطر فهرست شده ند، و تمامی این حیوانات به جز یکی در کشورهای درحال توسعه زندگی  می کنند. با این وجود، تحقیقات ریپل نشان داده که اکثریت مطالعات انجام شده بر روی گیاهخواران بزرگ توسط دانشمندانی صورت گرفته است که در کشورهایی به غیر از محل پراکندگی این حیوانات حضور دارند.

ریپل اضافه می کند: "از قضا، روند نابودی این حیوانات دقیقا هنگامی آغاز شده که دانشمندان تازه دارند اهمیت زیست محیطی آنها را درک می کنند، به عنوان مثال نقش حیوانات در پراکندگی دانه ها و نیز چرخه عناصر غذایی خاک که از جمله مکانیسم های غیرقابل جایگزینی احیاء گیاهان محسوب می شود."

تبعات انقراض گیاهخواران بزرگ

هزینه های گزاف زیست محیطی و اجتماعی از دست رفتن گیاهخواران هم بر دوش انسان ها و هم اکوسیستم هایی که وابسته به این حیوانات هستند خواهد افتاد. از جمله این هزینه ها می توان به برهم خوردن تعادل زیست محیطی، نابودی صنعت توریسم وابسته به حضور حیوانات و فقدان منابع غذایی اشاره داشت که گیاهخواران برای بیش از 1 میلیارد انسان، حیوان گوشت خوار و لاشه خوارها فراهم می کنند.

 علاوه بر مواردی که ذکر شد، گیاهخواران بزرگ را باید مهندسان مورد نیاز زیست بوم ها دانست  که وجودشان برای پراکنده ساختن دانه ها و مصرف گیاهان ضروری است، زیرا تغذیه حیوانات مزبور از گیاهان به حفظ توزیع و فروانی گونه های گیاهی مدد می رساند. با توجه به اینکه حیوانات گیاهخوار با چرای خود  مسیر را از وجود بوته ها و توده های گیاهی پاکسازی می کنند، بدین ترتیب از شروع و گسترش آتش سوزی های ناگهانی نیز جلوگیری می شود. به عنوان مثال، فیل های آفریقایی در تبدیل جنگل به بوته زار و افزایش منابع غذایی ایمپالا (غزال آفریقایی شاخ دار) در تابستان های خشک و گرم موثر هستند.

نویسندگان مطالعه مزبور تدابیری را نیز برای حل مشکلاتی که اشاره شد ارائه داده اند، بدین ترتیب: توقف کامل یا موقت افزایش جمعیت که تهدیدی برای گیاهخواران محسوب می شود، کاهش تقاضا برای گوشت و استفاده های تزئینی از قسمت های مختلف حیوانات که صنعت شکار غیر قانونی را دامن می زند، پرداختن به مسله تغییرات اقلیمی و مدیریت و تحقیق درباره نواحی حفاظت شده و گونه های در معرض خطر در کشورهای درحال توسعه.

البته نقاط امیدی نیز برای حیوانات در معرض انقراض وجود دارد. ریپل در همین راستا خاطر نشان می سازد: "یکی از بزرگترین موفقیت هایی که در باب حفاظت از گونه های جانوری داشته ایم به کرگدن سفید جنوبی باز می گردد که جمعیت آن از کمتر از 100 عدد در اوایل قرن 19 به حدود 20 هزار تا در سال های اخیر رسیده است. همین نمونه نشان می دهد با حفاظت کافی می توان چنین گونه هایی را که تولید مثل پایینی هم دارند و وجودشان برای اکوسیستم ضروری است، نجات داد. در حال حاضر در یک وضعیت بحرانی قرار گرفته ایم و بایستی همه افراد از همه جای جهان با هم متحد شوند و جلوی نابودی حیوانات بزرگ را بگیرند. دلیل آنهم اینست که جهان بدون وجود حیات وحش تهی خواهد بود و از دست رفتن کارکردهای زیست محیطی که گونه های جانوری در آن نفش دارند، بی شک اثرات مخربی را بر زندگی سایر ساکنان اکوسیستم ها و انسان برجای خواهد گذاشت.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
شواهد کافی برای درمان افسردگی با مصرف Omega 3 وجود ندارد

شواهد کافی برای درمان افسردگی با مصرف Omega 3 وجود ندارد

تحقیقات جدید حاکی از کم اثر بودن قرص روغن Omega 3 در درمان افسردگی عمیق است.

مطالعه متن کامل
چگونه به طور همزمان سه برنامه یا بیشتر در Galaxy Note 4 اجرا نماییم

چگونه به طور همزمان سه برنامه یا بیشتر در Galaxy Note 4 اجرا نماییم

زمینه‌های تجربی زیادی وجود دارد که Samsung Galaxy Note 4 در آن‌ها برتری دارد و یکی از آن‌ها عملکرد چند تکلیفی است. با وجود یک صفحه نمایش بزرگ، سخت افزار قدرتمند و حالت Multi Window، این گوشی می‌تواند به راحتی بین چندین برنامه حرکت کرده و حتی آن‌ها را در کنار یکدیگر اجرا نماید. ولی در حالی که حالت Multi Window ی اشاره شده در حین اجرای همزمان 2 برنامه اجرا می شود، ترفندی وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد تا برنامه سوم را در پنجره معلق اجرا نمایید.

مطالعه متن کامل
نکته های سلامتی: بسته بندی غذا و آب برای استفاده در گردش

نکته های سلامتی: بسته بندی غذا و آب برای استفاده در گردش

معمولا برای بسته بندی غذا و آب جهت استفاده در هوای آزاد و گردش معیار مشخصی وجود ندارد. اما برای جلوگیری از مشکلات ناشی از مصرف غذا و نوشیدنی در این مواقع خوب است توصیه هایی را رعایت کنید.

مطالعه متن کامل
مک خود را با اشاره انگشت و به وسیله کنترل‌ایر هدایت نمایید.

مک خود را با اشاره انگشت و به وسیله کنترل‌ایر هدایت نمایید.

اگر همین الان پشت کامپیوتر مک خودتان نشسته باشید، احتمالاً دارید موسیقی گوش می‌کنید. معمولاً اگر قصد رد کردن تراک‌های موسیقی را داشته باشید، از کلیدهای میانبر روی قسمت بالای صفحه کلید اپل بهره می‌گیرید. اما اگر می‌توانستید موسیقی و فیلم را بدون نیاز به لمسِ مک کنترل کنید چه؟ خب، کنترل‌ایر (ControlAir) همین کار را می‌کند، این را هم از من داشته باشید که از این لحاظ بسیار توانمند است.

مطالعه متن کامل
دهکده سبز و زیبای بلوراک در آفریقای جنوبی

دهکده سبز و زیبای بلوراک در آفریقای جنوبی

شرکت معماری Swisatec به تازگی از طرح های خود برای ساخت یک "دهکده سبز" در کیپ تاون آفریقای جنوبی پرده برداری نموده که قرار است به طور کلی فاقد هر نوع اتومبیل باشد و انرژی آن نیز از انرژی خورشیدی تامین شود. این دهکده که تقریبا 40 هکتار زمین را دربرمی گیرد، شامل هزار واحد آپارتمانی شده و نیز تمام تاسیساتی از جمله مطب دکتر، بوتیک، مدرسه و غیره را دربرمی گیرد که ساکنان برای انجام کسب و کار روزانه شان لازم دارند.

مطالعه متن کامل