کوی دانش - kooy

6 نشانه هشدار اقلیمی حاکی از امکان بروز تغییرات کامل آب و هوایی در جهان

6  نشانه هشدار اقلیمی حاکی از امکان بروز تغییرات کامل آب و هوایی در جهان
18 خرداد
21:30 1394
تصویر فوق متعلق به یکی از سیل های ساحلی در آناپولیس مریلند در سال 2012 می باشد بزرگترین ترسی که در مورد تغییرات اقلیمی وجود دارد آنست که این تغییرات رویدادهایی را موجب شود که وضعیت زمین را دستخوش دگرگونی های بسیار گسترده سازد. دانشمندان تغییرات مذکور را به عنوان "رویدادهای نقطه اوج " می نامند، این رویدادها ممکن است موجب مواردی از قبیل انقراض انبوه گونه های جانوری و گیاهی، افزایش وسیع سطح آب دریاها، خشکسالی های گسترده و تبدیل جنگل ها به مراتع بزرگ شود و تازه این ها علاوه بر سایر تحولاتی است که زمین نحیف ما باید تاوانشان را بدهد. در ادامه شش رویداد اقلیمی مهم را که بیش از هر چیز موجب نگرانی دانشمندان شده است برای شما خوانندگان شرح می دهیم.

1-آب شدن یخ های قطبی شمالگان

بنا به نظر دانشمندان آب شدن یخ تابستانی شمالگان به تنهایی بزرگترین تهدید اقلیمی به شمار می رود، حتی برخی عقیده دارند که این تهدید وارد مرحله جدی خود نیز شده است. همزمان با آب شدن یخ ها و گرم شدن شمالگان، آب تیره رنگ اقیانوس در معرض هوای آزاد قرار می گیرد و نورخورشید بیشتری را جذب خواهد کرد. بنابراین باید انتظار گرمایش بیشتری را داشته باشیم. در این صورت انتقال به وضعیتی که در آن تابستان های شمالگان فاقد هرگونه یخی باشد با سرعت بیشتری یعنی در عرض چند دهه صورت خواهد گرفت و این موضوع منجر به مشکلات ژئو پلیتیک جدید خواهد شد، زیرا ملل مختلف بر سر تصاحب  فضای جدید و منابع نفت و گاز زیر اقیانوس با هم به رقابت خواهند پرداخت. به این موارد باید آسیب های ناشی از نابودی کل اکوسیستم شمالگان را نیز اضافه کنیم.

 

2-آب شدن یخ های گرینلند

 گرم شدن منطقه شمالگان ممکن است منجر به از دست رفتن یخ های موجود در گرینلند نیز بشود. هرچند که بنا به پیش بینی ها از دست رفتن یخ های گرینلند طی قرن جاری به وقوع پیوسته و به نقطه غیر قابل یازگشتی نیز خواهد رسید، اما مرحله انتقالی کامل حداقل چندصد سالی به طول خواهد انجامید. انتظار می رود که بر اثر آب شدن یخ گرینلند سطوح آب دریا تا حداکثر 6 متر بالا برود. نیمی از مساحت 10 شهر بزرگ جهان از قبیل نیویورک و نیز یک سوم از 30 شهر ساحلی دیگر در معرض  تهدید افزایش سطح دریاها قرار دارند.

 

3- تجزیه یخچال غرب شمالگان

در دیگر سوی جهان با واقعه تجزیه یخچال غرب شمالگان روبرو هستیم. از آنجایی که  قسمت پایین این یخچال طبیعی زیر سطح دریا قرار دارد، نسبت به شکست، نازک شدن و تجزیه آسیب پذیر است، زیرا آب گرم اقیانوس سر راه این توده یخی قرار داشته و مدام آنرا می ساید. بنا به پیش بینی دانشمندان، یخچال غرب شمالگان در قرن جاری به مرحله هشدار وارد می شود و شواهد نیز حاکی از آغاز این مرحله از سال 2014 می باشد. البته سقوط و فروریختگی کل این یخچال طبیعی  که آب دریا را تا تقریبا 5 متر بالا خواهد برد چند صد سالی به طول خواهد کشید.

 

4- شیوع بیشتر پدیده اقلیمی ال نینیو

 اقیانوس های روی کره زمین وظیفه جذب حدود 90 درصد از حرارت اضافی تجمیع شده در سیستم زمین  به واسطه گازهای گلخانه ای را دارند. همین امر می تواند قدرت کنترلی اقیانوس ها را بر روی رویدادهایی که از پدیده ال نینیو ناشی می شوند به طور قابل ملاحظه ای کاهش بدهد. هرچند تئوریهای متعددی در مورد رخدادهای اقلیمی آینده کره زمین مطرح شده است، اما محتمل ترین پیامد حاصل از بالا رفتن حرارت اقیانوس ها، تسلط بیشتر پدیده ال نینیو و بدل شدن آن به بخش ثابت سیستم اقلیمی زمین می باشد. در این صورت، با خشکسالی های بسیار گسترده ای در جنوب شرق آسیا و مناطق دیگر روبرو خواهیم بود و برخی نواحی مستعد بروز خشکسالی همانند کالیفرنیا اوضاعشان برعکس می شود. هرچند انتقال به دوره تسلط بیشتر پدیده آب و هوایی ال نینیو تدریجی بوده و حدود صد سالی طول می کشد، اما احتمال شروع آن از قرن جاری دور از ذهن نیست. 

 

5- تحلیل رفتن جنگل های بارانی آمازون

 جنگل زدایی، طولانی تر شدن فصل خشک و افزایش درجه حرارت در تابسستان، میزان باراش باران را در جنگل های آمازون مورد تهدید قرار داده است. حداقل نیمی از جنگل های آمازون در معرض بدل شدن به  مرتع و دشت بی درخت قرار دارد. در صورت شروع شدن این روند تبدیلی، تغییرات یادشده طی چند دهه به وقوع خواهد پیوست. بدین ترتیب آمازون به سختی بتواند راهی برای مقابله با شرایط جدید خود پیدا کند و باید انتظار از دست رفتن قابل توجه تنوع زیستی موجود در دل این جنگل ها را داشته باشیم. البته کاهش باران در آمازون در نهایت بسته به پدیده ال نینیو و نیز تغییر کاربری زمین می باشد که حاصل اقدامات انسان است. 

 

6- کاهش میزان جنگل های شمالی به نصف

افزایش سطح آب و حرارت موجب نابودی جنگل های عظیم موجود در کانادا، روسیه و سایر مناطق نیمکره شمالی زمین شده است. به این موارد باید آسیب پذیری جنگل ها در برابر بیمار و آتش سوزی ها را نیز اضافه کرد که می تواند منجر به کاهش حداقل 50 درصدی جنگل های شمالی شود، رخدادی که شاید زمین نتواند از تبعات آن بهبود یابد و به جای جنگل های انبوه، طی چند دهه با مراتع و زمین های بی درخت مواجه خواهیم شد. آنچه گفته شد اثر منفی چشمگیری بر روی توازن کربن خواهد داشت، دلیل نیز آنست که توان جذب کربن جنگل ها نسبت به مراتع بسیار بیشتر است.

به موازت کم پشت شدن جنگل ها اقلیم و در نتیجه توازن انرژی کره زمین نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. ارتباط پیچیده ای که میان فیزیولوژی درختان، یخبندان دایمی و آتش سوزی های رخ داده در جنگل های نیمکره شمالی برقرار است درک شرایط را  مشکل تر هم می سازد.

سایر نگرانی های زیست محیطی

 آنچه که گفته شد تمام دغدغه های زیست محیطی موجود نیست و علاوه بر این ها، یک سری هشدارهای اقلیمی دیگر هم وجود دارد که به علت پیچیده بودن پیش بینی شان نیز سخت تر است. به عنوان نمونه می توان به سبز شدن بیابان های صحارا و ساحل، سوراخ شدن لایه ازن بر فراز شمالگان و مانسون تابستانی در هند اشاره داشت.

 چگونه باید با این رخ دادها مقابله کرد؟

آنچه انسان دریافته حاکی از آنست که کره زمین در تاریخ حیات خود هشدارهای اقلیمی بسیاری را از سر گذرانده است. اما امروزه تفاوت شرایط در آنست که تغییرات اقلیمی به واسطه انسان ایجاد شده اند و گرمایش جهانی نیز با سرعت بیشتری به وقوع می پیوندد.

 اما ما انسان ها می توانیم مسیر رخدادها را تغییر بدهیم و حتی ظرف چند سال اوضاع موجود را بهبود ببخشیم. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پارک زیرزمینی LowLine نیویورک نورخورشید را به فضاهای زیرزمینی تزریق می کند

پارک زیرزمینی LowLine نیویورک نورخورشید را به فضاهای زیرزمینی تزریق می کند

لولاین نام پارکی زیرزمینی است که برای شهر نیویورک طراحی می شود. فشرده سازی فضاهای عمومی در داخل شهر هایی که روز به روز بر ساخت و سازشان افزوده می شود، به همان نسبت نیز مشکل تر می گردد. یکی از راه حل های غیر معمول برای چنین معضلی، ساخت فضاهای عمومی زیرزمینی است. قرار است همین کار برای پارک لولاین نیویورک انجام شود و طی آن ترمینالِ قدیمیِ تراموایِ این شهر بازسازی شده و فضای آن از طریق فیبر اپتیک با نورخورشید روشن شود.

مطالعه متن کامل
15 میانبر در نرم افزار Word که خوب است اطلاع داشته باشید

15 میانبر در نرم افزار Word که خوب است اطلاع داشته باشید

همه ما با Word آشنا هستیم ولی برای افرادی که خیلی بیشتر از این نرم افزار دوست داشتنی استفاده می کنند آشنایی با برخی میانبرها می تواند سرعت بیشتری به کار آنها بدهد. با کوی دانش همراه شوید تا 15 میانبر کلیدی را با هم مرور کنیم...

مطالعه متن کامل
تبلت ویندوزی دیگر اچ پی معرفی شد،  پروتبلت 408 با صفحه نمایش 8 اینچی.

تبلت ویندوزی دیگر اچ پی معرفی شد، پروتبلت 408 با صفحه نمایش 8 اینچی.

اچ پی هم اکنون نیز دارای یک جفت تبلت با سیستم عامل ویندوز است که به طرفدارانش عرضه کند. از اچ پی استریم 7 و استریم 8 سخن می گوییم. این دو تبلت، نسبتا ارزان قیمت هستند، به نحوی که استریم 7 با قیمت حدود 100 دلار و استریم 8 حول و حوش 150 دلار به فروش می رسد. البته این دو تبلت برای کاربران عادی عرضه شده اند و نه کاربران حرفه ای.

مطالعه متن کامل
فناوری و تشخیص عشق در افراد

فناوری و تشخیص عشق در افراد

با توجه به اینکه روز عشاق در راه است بسیاری از افرادی که قدم در ارتباط عاطفی جدیدی گذاشته اند و احتمالاً از خود می پرسند: "آیا فلانی واقعاً دوستم دارد؟" خب، برای این دسته از افراد خبر خوبی داریم و آن اینکه اگر یکی از دوربین های دمانگاری جدید را بخرند به جواب مدنظر خود خواهند رسید، حداقل این ادعایی است که گروهی از محققان دانشگاه گرانادا بیان داشته اند.

مطالعه متن کامل
مرغ ها، چگونه  اسپرم را ذخیره می کنند

مرغ ها، چگونه اسپرم را ذخیره می کنند

دانش جوجه کشی، بخشی از راز نحوه ذخیره اسپرم به مدت طولانی تر توسط تعدادی از حیوانات ماده را آشکار ساخت. قطرات چربیِ انتقال داده شده از سلول های ماده به سلول های اسپرم می تواند در زنده نگه داشتن اسپرم به مدت طولانی تر موثر باشد. برخی انواع ماده حیوانات همانند انواع حشرات، خزندگان و پرندگان می توانند اسپرمِ چند نر را در نواحی خاص ذخیره اسپرم در مجراهای تولید مثلی خود ذخیره سازند و این مدت بسته به حیوانات مختلف از چند روز تا چند سال متغیر می باشد. با استفاده از اسپرم ذخیره شده می توان چندین تخم را طی زمان بارور نمود، به این ترتیب نیازی به جفت گیری مجدد نیست.

مطالعه متن کامل