کوی دانش - kooy

تکنولوژی های خارق العاده ای که هنوز به بازار نیامده اند

تکنولوژی های خارق العاده ای که هنوز به بازار نیامده اند
19 خرداد
06:30 1394
در این خبر برخی فناوریهای تازه را که هنوز در مراحل پیش تولید ویا تولید قرار دارند مرور می کنیم. فناوریهایی از قبیل: توربین های بادی بدون پره، درام معلق دیجیتالی، بطری آب هوشمند و مواردی دیگر. پس با کوی دانش همراه شوید...

توربین های بادی بدون پره بنام "Vortex"

 

توربین Vortex به جای ذخیره ی انرژی از طریق حرکت دوار یک پروانه، از پدیده ای فیزیکی بنام "ورتیسیتی" یا "حالت گردابی" استفاده می کند. این پدیده یک اثر آیرودینامیکی (هواپویشی) است که الگوهایی مانند گرداب های چرخنده یا گردباد تولید می کند. به گرداب های کوچک پدید آمده در لبه های پدال قایق های پارویی در هنگام حرکت در آب فکر کنید. در این توربین ها نیز پدیده ی مشابهی رخ می دهد. تنها تفاوت این است که اینجا به جای آب با هوا سر و کار داریم و هوا در اطراف توربین های ثابت حرکت می کند.

هنگامی که باد به توربین می وزد گردبادهای خفیفی در اطراف آن پدید می آیند و هنگامی که این گردبادها به اندازه ی کافی بزرگ می شوند توربین شروع به نوسان می کند. سپس این انرژی جنبشی برای انرژی دادن به یک دستگاه مولد همزمان (آلترنیتور) استفاده می شود که فرکانس لرزش توربین را چند برابر می کند و انرژی جنبشی را به الکتریسیته تبدیل می کند. 

استفاده از این توربین ها چه نتیجه ای دارد؟ این توربین ها از توربین های معمولی بسیار ارزان ترند. نحوه ی طراحی Vortex در مقایسه با توربین های بادی دارای پره ی قدیمی می تواند هزینه ی ساخت توربین ها را 53 درصد، هزینه ی نگهداری را 80 درصد و میزان هزینه های ناشی از تاثیرات کربنی و هزینه های تولید را 40 درصد کاهش دهد. 

گوشی های کوچک و مصنوعی بنام "Here"

این گوشی ها شما را قادر می سازند که صداهای محیط اطرافتان را در آنِ واحد فیلتر یا تقویت کنید. بنابراین می توانید در هر محیطی تن صدا را به درستی تنظیم کنید. در صورتی که این گوشی ها به درستی تنظیم شوند می توانند به شما توانایی های ویژه ای بدهند. برای مثال با استفاده از آنها قادر خواهید بود صدای دوستتان را سر میز شام در یک رستوران یا در یک کنسرت شلوغ بهتر بشنوید یا استراق سمع کنید و حرف های افراد در سمت دیگر سالن را گوش بدهید. 

روش کار این گوشی ها بسیار ساده و سر راست است. در سطح خارجی آنها مجموعه ای از میکروفن ها قرار دارد. این میکروفن ها صوت را از محیط اطراف دریافت می کنند و آن را به به یک پردازشگر سیگنال های دیجیتالی (DSP) ارسال می کنند و متناوبا این صدا بدون احساس تأخیر زمانی به گوش می رسد (تأخیر زمانی حدود 30 میکروثانیه می باشد). با کمک یک برنامه ی نصب شده بر روی تلفن همراه هوشمند می توانید نحوه ی عملکرد DSP را تنظیم کنید تا گوشی ها امواج صوتی را برای اضافه کردن، حذف کردن یا تقویت سیگنال های صوتی اصلی تولید کنند. این روند مانند این است که شما برای هر صدایی که به گوشتان می رسد یک کنترل کننده ی بلندی صدا و یکسری تنظیمات EQ داشته باشید.

درام معلق دیجیتالی بنام "Oval"

 

تا به حال شنیده اید که فردی یک درام معلق را بنوازد؟ این درام ها در دهه ی قبل اختراع شدند و در چند سال اخیر بسیار معروف شدند. افراد زیادی از نوازندگانِ خیابانی گرفته تا هنرمندان حرفه ای این دستگاه ها را مورد استفاده قرار داده اند. علت مشهور شدن این درام ها این است که از نظر مکانیکی بسیار ساده هستند و کاربران قادرند توسط آن ها صداهایی مانند درام معمولی (با زدن دست بر روی یکی از فرورفتگی سطحی آن) تولید کنند. فرورفتگی های بزرگ صدای ژرف تر و فرورفتگی های کوچک صدای بلندتری تولید می کنند. 

با این حال برای حفظ سادگی، این درام ها از درام های دیگر محدودتر هستند. بیشتر این درام ها تنها 7 یا 8 نت متفاوت برای نواختن دارند. بنابراین برای داشتن دامنه ی وسیع تری از نت ها باید سایزهای متفاوتی از درام را انتخاب کنید. oval این مشکل را حل کرده است. به عبارتی این درام نسخه ی الکترونیکی درام های معلق می باشد که به کاربران امکان تنظیم صدای هر فرورفتگی را می دهد و آنها همچنان قادرند مانند درام های معلق قبلی با آن کار کنند.

بطری آب هوشمند بنام "HidrateMe"

 

بطری های آب هوشمند اختراعات جدیدی نیستند اما بطری HisrateMe به چند دلیل ارزش بحث و بررسی را دارد. رمز موفقیت در فروش این بطری تکنولوژی ردیابی هیدراتاسیون قابل کنترل با یک برنامه است. این برنامه برای اندروید و iOS به صورت رایگان قابل دانلود خواهد بود و برای میزان آب لازم بدن شما در طول روز با توجه به اطلاعاتی در مورد قد، وزن، جنسیت، سن و میزان فعالیتتان برنامه ریزی می کند. این نرم افزار همواره با حسگر سطح آب بطری توسط بلوتوث هماهنگ می شود و هر لحظه میزان آب دریافتی شما را ارزیابی می کند. هنگامی که شما از برنامه ی تعیین شده عقب می مانید LEDهای درون بطری روشن می شوند و یک اخطارِ بصری فراهم می کنند.

نرم افزار همراه با این بطری نیاز روزانه ی شما به آب را با جزئیات دقیقی بررسی می کند. این برنامه قادر است دمای مکان، رطوبت محیط و ارتفاع را نیز در تعیین آب مورد نیاز شما دخیل کند. بعلاوه برنامه قادر است همگام با برنامه های تناسب اندامِ ابزارهایی مانند Fitbit و Jawbone کار کند.

قاب عکس دیجیتالی با به روز رسانی خودکار بنام "LOOK"

 

شمای خارجی LOOK نیز مانند سایر صفحات نمایشیِ شفاف و جالبی است که به دیوار شما نصب می شوند و تصاویر و هنرهای دیجیتالی را نمایش می دهند. بسیاری از این صفحه نمایش ها در کیک استارتر رونمایی شده اند. با استفاده از یک نرم افزار قابل نصب بر روی تلفن همراه هوشمند می توانید تصاویر متفاوتی را به درون صفحه نمایش بارگزاری کنید و LOOK هم نسخه ی تعمیم یافته ی اینگونه صفحه نمایش ها می باشد که چند سال پیش بسیار متداول شده بودند. بنابراین می توان گفت که LOOK در این مورد ایده ی جدیدی را به بازار نیاورده است اما چند ویژگی مهم دارد که آن را از سایر محصولات متمایز می کنند. 

مهم ترین ویژگی LOOK این است که برخلاف سایر رقبا قادر است به صورت خودکار تصاویر را از حساب های شما در رسانه های اجتماعی انتخاب کرده و به روز رسانی کند. کافی است نرم افزار LOOK را به صفحه ی فیس بوک، توییتر، تلگرام یا هر صفحه ی دیگری لینک کنید تا هر تصویری که بر روی صفحه تان می گذارید را سریعا نمایش دهد. بنابراین نیازی به به روز رسانی دستی نیست. سایر صفحه نمایش ها به شما اجازه می دهند که تصویر را تغیییر دهید ولی LOOK یک قدم جلوتر رفته است و خود تصاویر را برایتان تغییر می دهد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

ثمین پیرو

ثمین پیرو

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قبل از سفارش استیک بعدی بیشتر فکر کنید؛ پی آمدهای مهم  مصرف گوشت

قبل از سفارش استیک بعدی بیشتر فکر کنید؛ پی آمدهای مهم مصرف گوشت

مصرف بالای محصولات دامی می تواند نتایج خطرناکی برای انسان و محیط داشته باشد، طبق تحقیق صورت گرفته، تقاضای محصولات غذایی دامی در سالهای اخیر به اوج خود رسیده است. نویسنده با این حال، این مقاله تاکید دارد اگر بدون کنترل، یکباره از مصرف محصولات گوشی جهان دست بکشیم منجر به از دست رفتن گونه ها، خطرات اقلیمی، محروم شدن یا حتی از کار افتادگی شرکت های بزرگ تولید کننده ی گوشت که همواره جایگزین کشاورزان در مقیاس های کوچک می شوند، می شویم.

مطالعه متن کامل
Zwipe و MasterCard، کارتی با حسگر اثر انگشت ساختند.

Zwipe و MasterCard، کارتی با حسگر اثر انگشت ساختند.

دیگر دوره استفاده از اعداد PIN گذشته است. با تجربه پرداختِ Apple Pay ، MasterCard و Zwipe‌، کارتی ساختند که حسگر اثر انگشت در آن تعبیه شده است و به مشتری اجازه می دهد با ضربه و فشار انگشت، پرداخت ِبدون تماس داشته باشد.

مطالعه متن کامل
کشف نوع جدیدی از سلول که ممکن است دلیل حساسیت خطرناک غذایی در برخی از افراد باشد

کشف نوع جدیدی از سلول که ممکن است دلیل حساسیت خطرناک غذایی در برخی از افراد باشد

محققان موفق به کشف نوع جدیدی از سلول شده اند که به نظر موجب واکنش های آلرژیک غذایی تهدیدکننده زندگی می شود و ممکن است دلیلی باشد بر چرایی ابتلای برخی افراد به واکنش های آلرژیک شدید و عدم ابتلای برخی دیگر از آنها به این نوع آلرژی.

مطالعه متن کامل
راه حل توکیو برای پهپادهای سرکش؟ پهپادهای دارای تور یا دام

راه حل توکیو برای پهپادهای سرکش؟ پهپادهای دارای تور یا دام

نهادهای قانونی در سراسر جهان در مورد قدرت پهپادها ابراز نگرانی می کنند و اینکه چطور بزهکاران وحتی گروه های تروریستی می توانند برای شیطنت از آنها استفاده کنند. توکیو تنها راه حل این مشکل را تشکیل یک گروه ضد پهپاد می داند که پرنده های سرکش را در هوا دستگیر خواهد کرد. بجای استفاده از یک تور یا دام بر روی زمین، پهپاد ضد-پهپاد از یک تور واقعی برای برداشتن مظنونین و حملِ ایمن آنها استفاده خواهد کرد. درنگاه اول ممکن است به نظر برسد تهدیدهای پهپادی نوعی شوخی باشد اما واقعا جدی است بطوری که ماموران پهپادی حامل مواد رادیو اکتیو را بر روی سقف ساختمان نخست وزیری آن کشور در آوریل گذشته کشف کردند.

مطالعه متن کامل
هدف داشتن در زندگی و افزایش طول عمر.

هدف داشتن در زندگی و افزایش طول عمر.

مطالعات اخیر نشان داده است که توجه کردن بیشتر به "معنی زندگی" یا "هدف زندگی" علاوه بر افزایش تمرکز، منجر به طول عمر بیشتر نیز می شودو حس خوب زندگی می تواند حتی تا سنین سالخوردگی سلامتی شما را تضمین کند.

مطالعه متن کامل