کوی دانش - kooy

نرم‌افزاری برای ارزیابیِ عینیِ سطح درد در کوکان

نرم‌افزاری برای ارزیابیِ عینیِ سطح درد در کوکان
15 خرداد
14:30 1394
دانستنِ اینکه کودکانِ بیمار و بستری در بیمارستان‌ها چه میزان دردی را تحمل می‌کنند، اهمیت دارد. علاوه بر اینکه کسی نمی‌خواهد آنها دردِ بیشتری را متحمل شوند، داشتنِ درد اضافی می‌تواند مشکلی که نیاز به رفع شدن دارد را مشخص کند. به همین علت دانشمندانِ دانشکده پزشکی سن‌دیگو در کالیفرنیا، نرم‌افزاری برای تشخیصِ الگوی چهره طراحی کردند تا به صورت عینی، سطح درد در کودکان را بر اساس معیارهای سازگار ارزیابی کنند.

تصویر فوق نمونه‌هایی از حالات چهره کودکان در زمان درد که در این پژوهش مورد استفاده قرار گرفت، بسیاری از حرکاتِ اصلی چهره‌ را نشان می‌دهد.

به طور سنتی، مراقبان کودک، سطح درد را بین 0 تا 10 مشخص می‌کنند. این شاخصِ ارزیابی ممکن است در برخی از بیماران و همچنین کودکانی که هنوز نمی‌توانند مفهوم عددیِ این سیستم رتبه‌بندی را درک کنند، مسأله‌ساز شود.

والدین یا پرستاران اغلب در چنین مواقعی به تخمین زدنِ سطح درد در کودکان می‌پردازند اگرچه دقت در چنین روشی مسلماً با ایده‌آل فاصله دارد. علاوه بر این، والدین ممکن است زمانی که نیاز به ارزیابی است در دسترس نباشند.

به منظورِ برطرف کردن این محدودیت‌ها، گروه پژوهشی UCSD بر اساس سیستمِ کد‌گذاریِ حالات چهره (FACS)، نرم‌افزاری طراحی کرده است. با استفاده از دوربین فیلم‌برداری که روی صورت بیمار تمرکز می‌کند، 46 حالتِ مختلف چهره ردیابی می‌شود و از آنها برای نمره‌گذاریِ سطح درد استفاده می‌شود.

50 بیماری که آپاندیس آنها به صورت لاپاروسکوپیک برداشته شده بود و بین 5 تا 18 ساله بودند در آزمایشِ این سیستم شرکت کردند. بعد از 24 ساعت که از عمل گذشت، یک‌ روز بعد از اولین ملاقات و 2 تا 4 هفته بعد، حرکات صورت آنها ثبت شد. در طول این جلسات، بیماران خودشان نیز میزان درد را رتبه‌بندی می‌کردند و والدین و پرستاران نیز آن را تخمین می‌زدند.

دکتر جینی هوانگ، نویسنده ارشدِ پژوهش گفت: «در ارزیابیِ میزان درد، دقتِ این نرم‌افزار بین خوب تا عالی است. به طور کلی رتبه‌بندیِ این فناوری با تخمینِ والدین برابر است و از پرستاران بهتر عمل می‌کند. همچنین یک همبستگیِ قوی‌ با رتبه‌بندی درد توسطِ خودِ بیمار دارد.»

عواملی مانند قومیت، نژاد، جنس و سن بر دقتِ نرم‌افزار تأثیری نمی‌گذارد. همچنین این سیستم نسبت به روش‌های سنتی، یک مزیت دیگر نیز دارد: می‌توان آن را به طور مداوم استفاده کرد.

ارزیابیِ درد معمولاً در فواصلِ برنامه‌ریزی‌شده انجام شده است، این امکان وجود دارد که بیمار، دردناک‌ترین دوره‌های خود را بین این جلسات طی کرده باشد. اگر این نرم‌افزار می‌توانست به صورت مداوم آنها را تحت نظر داشته باشد، می‌توانست شدت درد را ثبت‌ کند و به مراقبان به منظور مداخله کردن هشدار دهد.

نتاج این پژوهش در مجله کوکان منتشر شده است.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


عکسبرداری و ویرایش تصویر همانند یک حرفه ای در اندروید

عکسبرداری و ویرایش تصویر همانند یک حرفه ای در اندروید

حدود 15 سال قبل، زمانی که سازندگان تلفن همراه اقدام به نصب دوربین دیجیتال بر روی گوشی های تلفن همراه نمودند، جهشی کوانتومی در این فناوری اتفاق افتاد. پیش از این انقلاب گجتی، گوشی تلفن همراه صرفاً برای استفاده برای تماس ها، پیامک ها و ایمیل ها بود. اما اکنون گوشیها در تاج خود دوربینهای بسیار پرقدرتی را میزبانی می کنند. با اینحال، داشتن دوربینهای پرقدرت کافی نیست. تکمیل کننده این ابزارهای خوب، مهارت کاربر در تصویربرداری و ویرایش تصاویر است. در ادامه 10 اَپ اندرویدی را به شما معرفی می کنیم که با آنها می توانید تصاویری همانند یک حرفه ای بیاندازید. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چگونه اعلانهای اندروید را در ویندوز 10 فعال کنیم

چگونه اعلانهای اندروید را در ویندوز 10 فعال کنیم

ظاهراً به رخ کشیدن قابلیت های ویندوز 10 توسط مایکروسافت، تمامی ندارد. با اینکه این قابلیت هنوز هم در حال تکمیل است ولی وجود اعلانهای اندروید بر روی «مرکز عملیات» ویندوز 10 نیز بسیار وسوسه کننده است. برای دسترسی به اعلانهای گوشی همراهتان بر روی کامپیوتر می بایست اجازه برخی دسترسی ها را به کورتانا بدهید و البته حوصله و صبر کافی در برخورد با برخی باگهای احتمالی در قابلیتی که هنوز در حال تکمیل است را نیز داشته باشید! برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چگونه تقویم گوگل را با توجه به نواحی زمانی مختلف تنظیم کنیم.

چگونه تقویم گوگل را با توجه به نواحی زمانی مختلف تنظیم کنیم.

اگر مسافرتهای بین المللی زیادی دارید و در نواحی زمانی مختلف با رویدادهای مختلف سروکار دارید، حتماً از گوشی موبایل خود برای کمک به امور روزانه بهره می گیرید. در اینحال تغییرات زمانی می تواند برای شما یک چالش باشد. گوگل برای این موضوع هم فکر کرده و تقویمش را به امکان جالبی مجهز کرده است. از این قابلیت می توانید بدون نگرانی از اینکه هم اکنون دقیقا در کجای این کره خاکی هستید، برای مطلع شدن از رویدادهای خاص استفاده نمایید. با کوی دانش همراه شوید تا این قابلیت جدید را با هم مرور کنیم...

مطالعه متن کامل
iOS به نسخه دهم رسید، قابلیتها و گوشی های قابل ارتقا

iOS به نسخه دهم رسید، قابلیتها و گوشی های قابل ارتقا

در یک صبح پرهیجان در سانفرانسیسکو، رویداد اپل برگزار شد و در آن قابلیتهای نسخه جدید سیستم عامل اپل معرفی گردید. در ادامه این قابلیتها را به همراه لیست گوشی هایی که قادر به استفاده از این سیستم عامل هستند به شما معرفی می کنیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
Microsoft SQL Server 2016 با وعده کارآمدی بیشتر در تحلیل دیتا

Microsoft SQL Server 2016 با وعده کارآمدی بیشتر در تحلیل دیتا

بیایید نگاهی بهتر به این محصول بیاندازیم. برای بسیاری از افراد، نرم افزار پایگاه داده ی رابطه ای مثل تماشای یک نقاشی روی دیوار دلنشین بود ولی برای بسیاری از شرکتهای تجاری، پایگاه های داده، صرفاً محل انبار دیتا نیست و یک زیرساخت مهم و حیاتی برای کل عملیات می باشد. مایکروسافت در نسخه 2014 خود استارت تحلیل دیتا را زد و اکنون نیز نسخه 2016 را می توان برای 180 روز رایگان دریافت کرد. در ادامه به بررسی قابلیت های این نسخه می پردازیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
 بررسی ادعای دانشمند برنده جایزه نوبل: آیا زنان واقعا بیشتر از مردان گریه می کنند؟

بررسی ادعای دانشمند برنده جایزه نوبل: آیا زنان واقعا بیشتر از مردان گریه می کنند؟

واکنش عموم به گفته لورت تیم هانت، برنده جایزه نوبل در مورد حضور زنان در محیط های علمی با تقبیح این سخن همراه بود. این دانشمند در جدیدترین اظهارنظر خود گفته است: "وقتی خانم ها در آزمایشگاه حضور داشته باشند، سه اتفاق می افتد: شما عاشق خانم ها می شوید و آنها هم عاشق شما می شوند، اما وقتی از زنان انتقاد کنید گریه می کنند." هرچند باور عمومی بر آنست که هانت سخنان کاملا نابجایی را بر زبان رانده است، اما بنا به مطالعات انجام گرفته به طور کلی زنان بیشتر از مردان می گریند. برخلاف گفته هانت دلیل این مسئله به عدم تحمل انتقاد از سوی زنان بازنمی گردد، بلکه گریه خانم ها وابسته به عوامل مختلف زیست شناسی، اجتماعی و محیطی است. دنیای علم نیز در زمینه تفاوت بین دو جنس در امر گریستن و اینکه چرا تنها انسان ها به حکم احساسات خود گریه می کنند حرفهای زیادی برای گفتن دارد.

مطالعه متن کامل
مصرف آب شرب جهانی، از حد تحمل سیاره زمین فراتر رفته است.

مصرف آب شرب جهانی، از حد تحمل سیاره زمین فراتر رفته است.

مرزهای سیاره ای برای درک و توضیح بهتر و ایمن فضای زندگی انسان ها، پایه ریزی شده اند و همچنین «شاخص میزان مصرف آب شرب» برای کنترل حد میزان آب سیاره طراحی شده است. پژوهش حاضر، نشانگر افزایش میزان مصرف آب شرب جهانی حتی بیش از حد تحمل سیاره زمین است.

مطالعه متن کامل
فبلت Samsung Galaxy A7

فبلت Samsung Galaxy A7

Samsung با عرضه Samsung Galaxy A7 از آخرین مدل از سری گوشی های A با صفحه نمایش بزرگ رونمایی کرد. این فبلت با صفحه نمایش 5.5 اینچی اما با نور بیشتر همانند سایر مدل های سری A می باشد و بدنه آن از جنس آلومینیوم براق صیقلی تولید شده است. برخلاف طرح های جدید سامسونگ، سری Galaxy A با همان قاب فلزی قبلی برای دوستدارانش عرضه می شود.

مطالعه متن کامل
عاملی دیگر در گوشت قرمز که به قلب ضرر می رساند.

عاملی دیگر در گوشت قرمز که به قلب ضرر می رساند.

مصرف گوشت قرمز رابطه تنگاتنگی با بیماری های قلبی-عروقی دارد. اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف گوشت قرمز به خودی خود مشکل ساز نیست بلکه "کارنیتین" موجود در گوشت قرمز باعث آسیب رساندن به قلب می شود...

مطالعه متن کامل