کوی دانش - kooy

روش جدید و روزنه های امید برای استفاده از تست ادرار در تشخیص سرطان

روش جدید و روزنه های امید برای استفاده از تست ادرار در تشخیص سرطان
12 خرداد
09:30 1394
محققان برای تخشیص دیابت و سرطان از روی ادرار، مدار ژنتیکی باکتری اشرشیاکلی (بالا) را بازسازی کرده اند. در صورت اثبات ایمن بودن و موثر بودن تکنیکی که در دو مطالعه جدید مطرح شده است، احتمال دارد بتوان روزی برای تشخیص بیماری هایی همچون سرطان از تست ادرار استفاده کرد.

آنگونه که محققان در دو مطالعه جدید خاطرنشان ساخته اند، روش جدید برمبنای استفاده از باکتری است که با بهره گیری از مهندسی ژنتیک دستکاری شده است و از آن جهت شناسایی نشانه های بیماری در بدن استفاده می شود.

 با روش های جاری، تشخیص برخی از بیماری ها هم زمان بر بوده و هم مشکل می باشد. به عنوان مثال برخی از سرطان ها را صرفا با بیوپسی های  تهاجمی می توان تعیین کرد و سی تی اسکن نیز تومورها را هنگامی نشان می دهد که نسبتا بزرگ شده باشند و اندازه شان چند سانت باشد. تشخیص دادن سایر اختلالات نیز چندان آسان نیست، زیرا نشانه هایی که درخون یا ادرار به جا می گذارند آنقدر کم است که تشخیص آنها را مشکل می سازد.

 حال با بهره گیری از باکتری مهندسی شده شبیه انواعی که در ماست یافت می شود، محققان امیدوار به یافتن روش هایی برای تعیین زودتر از موعد سرطان و جستجو بدنبال موادشیمیایی خاص در مایعات بدن می باشند که تست گرفتن از بیماران را آسان تر کرده و تست های دقیق تری را نیز در اختیار می گذارد.

 در یکی از دو مطالعه ای که به تازگی انجام شده است، محققان ام آی تی و دانشگاه کالیفرنیا، سان دیگو از باکتری اشریشیا کلی دستکاری شده برای ساکن کردن تومورهای سرطانی درنمونه های حیوانی موش استفاده کردند که از سایر ارگان ها  به کبد جانور گسترش می یابد. (این نوع تومورها را تومورهای متاستاز می نامند) البته نوع باکتری E. coli که استفاده شده است از نوع بی ضرری بود که غالبا جهت ترویج سلامت دستگاه گوارش از آن بهره گیری می شود و به صورت خوراکی به موش خورانده شد.

 بعد از آنکه باکتری داخل بدن موش شد، از موادشیمایی تولید شده به واسطه هسته نکروز سلول های سرطانی مرده در مرکز تومور تغذیه کرد. تال دانینو، از محققان فوق دکتری دانشگاه ام آی تی و نویسنده ارشد این مقاله  اظهار می دارد: "در هسته نکروز تورمورهای سرطانی، باکتری انرژی موردنیاز خود را از سلول های سرطانی در حال مرگ تامین می نماید."

 همزمان محققان ترکیبی از قند گالاکتوز مربوط به پروتئینی به نام لوسیفرین را نیز به موش ها تزریق کردند، این همان مولکولی است که به هنگام روشن شدن کرم شتاب می درخشد. 

باکتری اشرشیاکلی به نحوی مهندسی شد که همزمان با تغذیه کردن از سلول های تومور، آنزیمی را برای تقسیم گالاکتوز لوسیفرین تولید نماید. سپس کلیه ها لوسیفرین را از خون پاکسازی کردند و در نهایت بقایای لوسیفرین در ادرار نمونه ها مشاهده شد و ادرار موش ها به واسطه وجود تومورهای متاستاز کبدی قرمز رنگ گردید.

 البته می توان باکتری یادشده را به شکلی برنامه ریزی کرد که به هر نوع ماده شیمیایی و نه فقط بقایای سلول های سرطانی مرده بچسبد. تحقیقات هنوز در مراحل ابتدایی خود است و مشخص نیست روی نمونه انسانی پاسخ بدهد یا نه. به گفته دانینو در صورتی که پاسخ مثبت باشد و این روش واقعا جواب بدهد محققان می توانند افزون بر سرطان از آن برای شناسایی هرگونه تغییر در وضعیت بدن استفاده کنند.

 تیم تحقیقاتی دوم که در موسسه فرانسوی تحقیقات پزشکی و سلامت (INSERM) مستقر بودند از نوع دیگری از باکتری با ژن های مهندسی شده برای شناسایی گلوکز و سایر نشانه های موجود در ادرار برای تشخیص دیابت استفاده کردند. در این مطالعه نیز محققان به باکتری E. coli ژنی دادند که به هنگام حضور قند یا سایر نشانه های دیابت، مولکولی را برای تغییر رنگ ادرار تولید کند. آنها نمونه هایی از ادرار افراد سالم و دیابتی را مورد بررسی قرار دادند.

 اما در این مورد خاص، محققان بدنبال روشی می گردند تا مشکل تجمع مقدار اندک نشانه های تشخیصی را حل و فصل نمایند. بنابراین باکتری E. coli را به شکلی تغییر دادند که نه تنها رنگ ادرار را تغییر بدهد، بلکه ماده شیمیایی تولیدی آن نیز اندکی بیشتر باشد تا تغییر رنگ ادرار واضح شود.

 در اصل روش مورد استفاده محققان مشابه کارکردی است که ترانزیستور در رادیو به عهده دارد و سیگنال ها را تقویت می کند تا شنیده شوند، البته آنچه محققان درنظر داشته اند سیگنال بیولوژیک است. ژرومی بونت محقق INSERM که کار هدایت مطالعه را به عهده داشته است اظهار می دارد: "ما فقط درصدد نمایش اثبات مفهوم موردنظرمان بوده ایم. اگر امکان تقویت باکتری وجود داشته باشد، می توان باکتری را که حکم سنسوری زیستی را دارد هرچه بیشتر به کاربردهای مناسب کلینیکی نزدیک تر کرد."

 آنچه موجب کارایی هر دو تکنیک می شود، امکان تشخیص مقادیر بسیار اندک مواد شیمیایی توسط باکتری های دستکاری شده است. به گفته دانینو یکی از مشکلات تشخیص سرطان آنست که  وقتی سرطان به سمت کبد گسترش می یابد، دیدن تومورها تا وقتی که اندازه شان چند سانت شود ممکن نیست، وقتی هم که تومورها به چنین اندازه ای رسیدند دیگر دیر شده است و درمان سرطان بسیار مشکل می باشد. 

یافته های نوین نشاندهنده آنست که  باکتری می تواند وارد بدن شده و تومورهایی بسیار کوچک (به ابعاد میلی متری) را تشکیل دهد و به این ترتیب فرصت شناسایی سرطان های کشنده را در مدتی بسیار کوتاه تر فراهم می سازد.

 به گفته بونت، تست ادرار باکتریایی که محققان یادشده برای تشخیص دیابت ابداع کرده اند بنا به احتمالات جایگزین ابزارهای تشخیصی کنونی نخواهد شد. با این وجود، نشانه های دیگری هست که محققان می توانند آنها را برای تشخیص درنظر بگیرند و باکتری نیز غالبا برای تشخیص مشکل بهتر از سایر روشها جواب می دهد. وی می گوید: "در واقع ما برای امر تشخیص به سیستم های شناسایی اتکا می کنیم که خود متکی به سیستم های طبیعی هستند."

 گام های بعدی که تیم ام آی تی باید آنها را بردارند شامل شناسایی انواع دیگر سرطان و نیز اثبات ایمن بودن و موثر بودن باکتری دستکاری شده برای استفاده در بشر است.

 گروه محققان فرانسوی اکنون قصد جستجو برای سایر نشانه های زیستی بیماری ها را دارند و می خواهند موثرترین روش کلینیکی را بشناسند.

هر دو مطالعه مذکور در ژورنال Science Translational Medicine به چاپ رسیدند. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
 Galaxy Xcover 3 یک گوشیِ مقاوم  و درعین حال ارزان قیمت از سامسونگ

Galaxy Xcover 3 یک گوشیِ مقاوم و درعین حال ارزان قیمت از سامسونگ

با وجود عرضه مدل گلکسی اس 6 اکتیو برای دوستداران گوشی های هوشمند از طرف شرکت سامسونگ، این مدل صرفا اندکی کمتر از 700 دلار است. حال این شرکت برای ارائه یک گوشی با همین میزان مقاومت که قیمت کمتری هم داشته باشد نسخه دوم Galaxy Xcover 2 را که سال گذشته از آن رونمایی شد با نام Galaxy Xcover 3 عرضه داشته است.

مطالعه متن کامل
تبدیل سلول های سرطانی به سلول های بنیادین تهاجمی رشد کننده توسط خانواده ای از ژن ها

تبدیل سلول های سرطانی به سلول های بنیادین تهاجمی رشد کننده توسط خانواده ای از ژن ها

در نتیجه بررسی گروهی از مطالعات که 130 بیان ژنی را در 10 سرطان مختلف مدنظر قرار داده اند مشخص شد وقتی هر کدام از 4 ژن مرتبط بیش از حد بیان می شود، بیماران متحمل پیامدهای بسیار بدتری همانند نرخ بقای کمتر می شوند.

مطالعه متن کامل
گوگل برای بررسی تأخیرها در گوشی‌های اندروید از روبات استفاده می‌کند.

گوگل برای بررسی تأخیرها در گوشی‌های اندروید از روبات استفاده می‌کند.

از زمانِ آغاز عرضه‌ی اندروید همیشه درباره‌ی تأخیرداشتنِ پلت‌فرم‌ها نگرانی وجود داشته است. بررسی‌های بیشتر درباره‌ی آن دوران نشان می‌دهد بازبینی ها برای رفع تأخیرها روی صفحه‌ نمایش به بررسی صفحات اصلی می پرداختند. حتی امروزه با آمدن گوشی‌های پیشرفته اندروید به بازار با سخت‌افزارهای قوی و بروزرسانی‌های مداوم هنوز هم شکایت‌هایی درباره‌ی ایجاد تأخیر روی صفحه نمایش مطرح می‌شود.

مطالعه متن کامل
تست فنی اتومبیل با گوشی همراه، یک دستگاه دیاگ کامل در جیب شما

تست فنی اتومبیل با گوشی همراه، یک دستگاه دیاگ کامل در جیب شما

کانکشن کی محصولی از مکانیک ادوایزر است که به منظور راحت‌تر کردن نگهداری و تعمیرات اتومبیل طراحی شده است. محصول جدید مکانیک ادوایزر برای این طراحی شده که پورتالی را جهت آگاهی از سلامت اتومبیل در اختیار رانندگان بگذارد. بدین ترتیب صاحبان اتومبیل از دیدن نورِ هراس‌انگیزِ "چراغ چک" کمتر نگران می شوند. این ابزار همان اطلاعاتی را در اختیار صاحبان اتومبیل می‌گذارد که نزد تعمیرگاه اتومبیل محل زندگی‌شان هم موجود است. اما آنچه باعث تمایز آن می‌شود، توانایی در ارائه توصیه و هدایت صاحبان اتومبیل به مکانیک‌های قابل اعتماد و کاربلد است.

مطالعه متن کامل
بزرگترین نیروگاه تبدیل زباله به انرژی جهان در چین با سقف های مشجر و فوتوولتائیکی پوشیده خواهد شد

بزرگترین نیروگاه تبدیل زباله به انرژی جهان در چین با سقف های مشجر و فوتوولتائیکی پوشیده خواهد شد

به تازگی شرکت های معماری Schmidt Hammer Lassen Architects و Gottlieb Paludan Architects برنده رقابت بین المللی طراحی بزرگترین نیروگاه تبدیل زباله به انرژی در شن ژان چین شده اند. این نیروگاه که نیروگاه شرقی تبدیل زباله به انرژی شن ژان نام دارد قرار است روزانه 5 هزارتن زباله را خاکستر کند که معادل یک سوم زباله تولیدی سالیانه 20 میلیون شهروندِ شن ژان است.

مطالعه متن کامل