کوی دانش - kooy

خیار: فواید و ارزش تغذیه ای

خیار: فواید و ارزش تغذیه ای
12 خرداد
09:30 1394
خیار، گیاهی حاوی فواید خوراکی بسیار از جمله خواص مرطوب کنندگی و مواد مغذی با ارزش می باشد. همچنین خیار یکی از خنک ترین گیاهان موجود است. خیار نوعی سبزی با کالری کم و حاوی فوایدی از جمله خاصیت مرطوب کنندگی می باشد. هرچند صدها گونه ی مختلف خیار در رنگ های مختلف موجود است، اما انواع خوردنی آنگونه که در Growing Guide دانشگاه کورنل هم ذکر شده است، مناسب مصرف خوراکی و یا شورانداختن می باشد. معمولا انواع قابل خوردن بزرگتر بوده و نسبت به نوع مناسب ترشی انداختن پوستشان نیز ضخیم تر است.

هرچند درنظر بسیاری از مردم، خیار نوعی صیفی شناخته می شود اما در حقیقت خیار نوعی میوه است، زیرا هم تخم داشته و هم از گیاهی گل دار به وجود می آید. خیارها یکی از اعضای خانواده گیاهان کدوئیان به شمار می روند که از دیگر اعضای این خانواده می توان به کدو تنبل و خربزه نیز اشاره کرد. رایج ترین نوع خیار خوردنی که در میوه فروشی ها عرضه می شود خیار باغی یا Cucurbitaceae می باشد. 

پروفایل تغذیه ای

به گفته وب سایت مذکور، خیار منبع خوبی از موادمغذی فیتو همچون فلانوئید، لیگان و تریترپن به شمار می رود (که عبارت است از مواد شیمیایی گیاهی با خصوصیات محافظتی یا جلوگیری از ابتلا به بیماری) و آنتی اکسیدان، خواص ضدتورم و فوائد ضدسرطان نیز برای این سبزی برشمرده شده است. پوست و تخم های خیار دارای بیشترین میزان مواد مغذی بوده و افزون بر این باید به فیبر و بتاکاروتن آن که نوعی ویتامین A می باشد هم اشاره داشت. بتاکاروتن برای چشم خوب است. طبق نتایج مطالعه ای که در ژورنال تغذیه پاکستان به چاپ رسیده است، خیار را باید منبع مغذی مواد معدنی و کلسیم دانست.

مگان ویر، متخصص تغذیه در اورلاندوی فلوریدا اظهار می دارد: "مقدار کالری، کربوهیدارت، سدیم، چربی و کلسترول خیار در کل پایین است." در هر فنجان خیار با پوست صرفا 16 کالری وجود دارد (و در صورتی که پوست آن گرفته شده باشد 15 کالری). درصورت مصرف خیار 4 درصد از پتاسیم موردنیاز روزانه، 3درصد فیبر و 4 درصد ویتامین سی بدن تامین می شود. به گفته ویر "خیار همچنین اندکی ویتامین K، ویتامین C، منیزیوم، پتاسیم، منگنز و ویتامین A را نیز تامین می نماید."

طبق گفته سازمان غذا و داروی آمریکا که وظیفه تنظیم برچسب زنی موادغذایی را به واسطه قانون آموزش و برچسب زنی موادغذایی به عهده دارد، حقایق تغذیه ای خیار به شرح زیر می باشد:

هیدراتاسیون

به گفته ویر "خیار دارای 95 درصد آب است". به همین دلیل مصرف خیار برای تامین آب لازم، مخصوصا در فصل های گرم سال بسیار مفید است. آنگونه که در مجله Eating Well آمده است یک فنجان خیار برش خورده "تقریبا به اندازه یک لیوان آب برای رفع تشنگی موثر می باشد."

 به نقل از کلینیک کلیولند، ترکیبات ضدتورمی که در خیار موجود است در رفع مواد زائد از بدن موثر است و خارش پوست را کاهش می دهد. تحقیقات ابتدایی به نقل از مقاله ای که در ژورنال Filoterapia چاپ شده، نشان می دهد که خیار برای جلوگیری از چروک و پیر شدن پوست مفید می باشد.

جلوگیری از سرطان

 خیار حاوی دو نوع ترکیب مواد مغذی فیتونی می باشد که فواید ضدسرطان دارند و عبارتند از لیگان و کوکوربیتاسین. طی سال های اخیر نیز شرکت های دارویی توجه ویژه ای را به کوکوربیتاسین ها داشته اند و امیدوار به استفاده از این ماده در داروهای سرطان جدید هستند. طبق بررسی تحقیقاتی که در سال 2010 در Scientific World Journal به چاپ رسید، دانشمندان دریافته اند که کوکوربیتاسین را می توان برای بستن مسیرهای سیگنال دهی حائز اهمیت جهت تکثیر و بقای سلول های سرطانی مورداستفاده قرار داد.

طبق مطالعه سال 2009 که در Journal of Cancer Research  چاپ شده و روی اثر کوکوربیتاسین ب ( یکی از محتویات خیار) و بر سلولهای سرطانی پانکراس بررسی شد، مشخص گردیده که  مکمل های کوکوربیتاسین جلوی رشد هفت سلول سرطانی پانکراس را تا 50 درصد می گیرد و همچنین موجب خودکشی سلول های سرطانی می شود، به همین خاطر کوکوربیتاسین می تواند جلوی رشد سلول های سرطانی را سد کند. لیگان با همکاری باکتری های موجود در دستگاه گوارش در مقابل سرطان از انسان محافظت می کند. باکتری، لیگان ها را گرفته و آنها را تبدیل به ترکیباتی از قبیل انترودیول و انترولاکتون  می کند که به دریافت کننده های استروژنی چسبیده و خطر سرطان های مرتبط با استروژن را از قبیل سرطان تخمدان، سینه، آندومتر و پروستات می کاهند. البته تحقیقات هنوز با قطعیت بر فواید ضدسرطان لیگان صحه نگذاشته است.  

 طبق مطالعه ای فراتحلیلی که در سال 2009 انجام شده و در British Journal of Cancer به چاپ رسید، ارتباط مصرف لیگان و خطر کمتر سرطان سینه بسیار پایین یا تقریبا هیچ بوده است. به همین منوال بنا به  اطلاعات منتشره از سوی Linus Pauling Institute در دانشگاه دولتی اورگان، مطالعات دیگر نیز ارتباط معناداری را بین مصرف لیگان و خطر کمتر سرطان پروستات  گزارش نکرده اند، هرچند که مطالعه ای بر روی مردان میانسال اسکاتلندی به چاپ رسیده در British Journal of Nutrition  نشان داد مصرف سرم حاوی  انترولاکتون خطر سرطان پروستات را در مردان کاهش می دهد. افزون بر این ها، مطالعه ای بر روی تقریبا 800 زن آمریکایی که در Journal of Nutrition به چاپ رسید نشان داد که زنانی که مصرف لیگان آنها بیشتر است با ریسک کمتر سرطان تخمدان روبرو هستند.  گذشته از این موارد مطالعه دیگری در ژورنال National Cancer Institute بر روی تقریبا 1000 زن در سان فرانسیسکو انجام شده و نشان داد زنان یائسه  که میزان لیگان مصرفی شان بالا بوده است، با مقدار ریسک کمتر سرطان آندومتر مواجه بوده اند. 

پوست

 احتمالا شما نیز تصاویر افرادی را که در حوضچه های پر آب نشسته و تکه های خیار روی چشمانشان گذاشته اند دیده اید. انجام این کار یک دلیل علمی دارد، به گفته ویر "خیار دارای اثر خنک کنندگی و التیام بخشی است که تورم، خارش و کبودی را در موضعی که استفاده می شود کاهش می دهد. برش های خیار را می توان بر روی چشمان قرار داد تا پف صبحگاهی چشم ها را از میان ببرد یا آنرا تسکین بدهد، همچنین سوختگی را نیز میتوان با خیار درمان کرد." وی به این نکته هم اشاره می کند که مصرف بالای سبزیجات به طورکلی منجر به داشتن پوست و موی بهتر می شود. 

سلامت استخوان

طبق گفته مرکز پزشکی دانشگاه مریلند در طی چند دهه گذشته فواید ویتامین K برای سلامت استخوان به اثبات رسیده است، یک فنجان خیار حاوی 19 درصد از مقدار روزانه لازم ویتامین K می باشد. طبق بررسی که در ژورنال Nutrition به چاپ رسیده است با استفاده از ویتامین K میزان شکستگی کاهش پیدا می کند، همچنین در کنار ویتامین D می تواند باعث افزایش تراکم استخوان گردد و تاثیر مثبتی را بر روی توازن کلسیم داشته باشد.

بدن انسان به هنگام ساختن استخوان از ویتامین K استفاده می کند  که مخصوصا برای زنان بسیار مهم است. مطالعه بزرگی که در سال 2003 انجام شده و در American Journal of Clinical Nutrition به چاپ رسید نشان داد که سطوح پایین ویتامین K با تراکم استخوان کمتر در زنان ارتباط دارد، در حالی که در مردان اینگونه نیست. مطالعه دیگری که در سال 1999 در American Journal of Clinical Nutrition منتشر شده است خاطر نشان ساخت که میزان پایین ویتامین K با خطر بالاتر شکستگی استخوان لگن در زنان میانسال مرتبط است. اهمیت مطالعه یادشده از آنجاست که زنان شرکت کننده با مصرف کاهو  نتایج بهتری گرفتند و همین نشان می دهد مصرف روزانه ویتامین K از طریق خوردن سبزیجات (و نه مکمل) مفید است. اثرات ویتامین K و سلامت استخوان در مردان نیز با افزایش سن آنان قابل مشاهده است، به عنوان نمونه طبق مطالعه سال 2000 خطر کمتر شکستگی استخوان در زنان و مردان پیری که عادت به مصرف ویتامین K داشتند کمتر بوده است.

آنتی اکسیدان

خیار دارای انواع  مختلف آنتی اکسیدان مانند ویتامین C، بتا کاروتن و منیزیوم و نیز فلاونوئیدها، تریترپن و لیگان می باشد که خصوصیات ضدالتهابی دارند. طبق اطلاعات منتشره از مایو کلینیک، ویتامین C نیز به خاطر فوایدش برای سیستم ایمنی بسیار شناخته شده است، بتاکاروتن هم برای بینایی بسیار خوب است.

طبق مطالعه سال 2010 روی نمونه های حیوانی در ژورنال Journal of Young Pharmacists، عصاره تازه خیار موجب پاکسازی رادیکال های آزاد می شود. رادیکال های آزاد منشا یک سری از بیماری هاست، اما طبق آنچه در Pharmacognosy Review  به چاپ رسیده، می توان رادیکال های آزاد را با استفاده از آنتی اکسیدان ها تحت کنترل قرار داد.

مطالعه دیگری که بر روی مصرف عصاره خیار در حیوانات صورت گرفته است و در Archices of Dermatological Research چاپ شده نشاندهنده فواید آنتی اکسیدان کلی بالای این سبزی است. هرچند مطالعه یاد شده بیشتر به هدف بررسی فواید آرایشی خیار انجام گرفت، اما ثابت شد که کاسته شدن از میزان رادیکال های آزاد می تواند سلامت ارگان های داخلی و پوست را بهبود ببخشد.

مطالعه دیگری در Current Pharmaceutical Design ارتباط مثبتی را بین کوکوربیتاسین تری ترپنی و التهاب کاهش یافته مخصوصا در سلول های سرطانی نشان می دهد. مروری بر اثرات تری ترپنی بر سیستم ایمنی که در ژورنال Journal of Ethnopharmacology چاپ شد، حاکی از اثرگذاری آن و تخفیف تورم بوده و لزوم تحقیقات آینده را خاطرنشان می سازد. 

سلامت قلب

 ویر می گوید: "مصرف گونه های مختلفی از میوه ها و سبزی ها موجب کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها مثل بیماری های قبلی، دیابت، سکته و چاقی می شود. پتاسیمی که در خیار موجود است نیز از این نظر بسیار مفید می باشد. هرچند یک فنجان خیار برش خورده حاوی صرفا 4 درصد پتاسیم روزانه مورد نیاز بدن است، اما میزان کالری خیار به نسبت دیگر محصولات سرشار از پتاسیم همانند موز بسیار کمتر است. به گفته اتحادیه قلب آمریکا پتاسیم از مواد بسیار لازم برای حفظ سلامتی قلب می باشد. در بسیاری از مطالعات نیز ارتباط میان پتاسیم و فشار خون کمتر اثبات شده است، زیرا پتاسیم موجب وازیدولیشن (گشادشدگی عروق خونی) می شود. مطالعه ای که بر 12 هزار بزرگسال انجام گرفته و در Archives of Internal Medicine به چاپ رسیده است نشان داد در افرادی که روز انه 4069 میلی گرم  پتاسیم مصرف می کنند، در قیاس با آنها که میزان مصرفشان  1793میلی گرم است، خطر بیماری های قلبی و بیماری قلبی ایسکمیک به ترتیب 37 درصد و 49 درصد کمتر می شود. ویتامین ک موجود در خیار نیز طبق گفته مدرسه سلامت عمومی هاروارد در روند جلوگیری از لخته شدن خون ضروری است. 

خطرات مصرف خیار

 خوردن خیار ممکن است خطراتی را نیز در پی داشته باشد. به عنوان مثال یکی از دغدغه هایی که هنگام مصرف خیار باید در نظر داشت استفاده از سموم بر روی این صیفی است. ویر توضیح می دهد: "هر ساله Environmental Working Group فهرستی به نام Dirty Dozen را از میوه ها و سبزی های دارای بیشترین میزان پس مانده سموم آفت کش منتشر می سازد. خیار نیز یکی از اقلامی است که سازمان مذکور در فهرست خود قرار داده است، به این معنا که خیار در معرض استفاده زیاد آفت کش ها قرار دارد."

 افزون بر این آنگونه که وب سایت سالم ترین غذاهای جهان نیز اظهار داشته است، به منظور محافظت از محصولات خیار در جریان حمل و نقل ممکن است خیارها آغشته به موم شوند، از این نظر تفاوتی بین خیارهای ارگانیک و مرسوم نیست، اما اگر قرار بر موم زدن به انواع ارگانیک باشد بایستی صرفا از موم های غیر ترکیبی حاوی مواد شیمیایی تاییدشده تحت قوانین ارگانیک بهره گیری شود. به همین خاطر و به خاطر دغدغه هایی که در باب استفاده از آفت کش ها وجود دارد، خرید خیارهای ارگانیک توصیه می شود. البته ویر اظهار می دارد: "معنای سخن یادشده این نیست که اگر انواع ارگانیک پیدا نکردید باید بطور کل از مصرف خیار خودداری کنید. زیرا به هرحال فواید تغذیه ای مصرف محصولاتی که به شیوه مرسوم کشت شده اند بیشتر از عدم مصرف آنهاست".

شور انداختن

شور انداختن یکی از روش های نگهداری موادغذایی (افزون بر خیار) است تا از فاسد شدن مواد جلوگیری شود. اصولا طبق اطلاعات منتشره از سوی وب سایت سالم ترین غذاهای جهان، دو نوع شورانداختن داریم  که عبارتند از نوع تخمیر شده و تخمیر نشده.

شور تخمیر شده در شورآب قرار داده می شود که عبارت است از آبی که از نمک اشباع شده است. کلمه شور یا"pickle"  در زبان انگلیسی نیز از کلمه هلندی pekel گرفته شده است که به معنای شورآب می باشد. البته در آب نمک می توان اقلام دیگری را همچون سرکه، دانه شوید، سیر و آهک (پودر کلسیم) نیز اضافه کرد.

ترشی شوید نیز با اضافه کردن شوید به شورآب درست می شود. شویدKosher  نیز با سیر شورآب می شود. البته منظور از "کوشر" در این مورد اشاره به قوانین تغذیه کوشر (مخصوص یهودیان) نیست، بلکه  بنا به گفته وب سایت سالم ترین غذاهای جهان، صرفا بدین معنیست که سیر هم به شورآب اضافه شده است.

 شور Gherkin نیز به نقل از دانشگاه کورنل متشکل از خیارشورهای ریز است. 

 

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
پیشی گرفتن Galaxy S5 از Galaxy S6 در آخرین رتبه بندی گوشی‌های هوشمند

پیشی گرفتن Galaxy S5 از Galaxy S6 در آخرین رتبه بندی گوشی‌های هوشمند

در ابتدای معرفی Galaxy S6 به عنوان جانشین Galaxy S5، مخالفان حذف درگاه میکرو SD، باتری قابل تعویض و ضد آب بودن را به عنوان نابود کنندگان S6 خوانند. سایت Consumer Reports با این نظر موافق بوده و این تغییرات را دلایل قوی برای کاهش محبوبیت S6 نسبت به S5 می‌داند.

مطالعه متن کامل
پژوهشگران برای افزایش سرعت دیتا، از یک روش نوین پلاریزاسیون استفاده می کنند

پژوهشگران برای افزایش سرعت دیتا، از یک روش نوین پلاریزاسیون استفاده می کنند

طبق اعلام سیتی کالج نیویورک، پلاریزاسیون نور به اَشکال جدیدی تبدیل شده است تا بتوان از آن برای انتقال دیتای اضافی استفاده کرد.

مطالعه متن کامل
رنگ شیشه ای، سقف های فلزی و سایر سازه ها را حتی در روزهای گرم آفتابی خنک نگه می دارد

رنگ شیشه ای، سقف های فلزی و سایر سازه ها را حتی در روزهای گرم آفتابی خنک نگه می دارد

نور خورشید می تواند بی رحم باشد. نور خورشید حتی سخت ترین سازه ها از جمله سقف ها و کشتی های دریایی را فرسایش می دهد و می تواند نیمکت های فلزی را آنقدر گرم کند که حتی نتوانید از آنها استفاده کنید. برای دفع کردن آسیب ها و گرمای ناشی از تابش شدید نور خورشید، دانشمندان به تازگی رنگ شیشه ایِ سازگار با محیط زیستی را تولید کرده اند که نور خورشید را از سطح فلزات برگشت داده و باعث خنک نگه داشتن آنها و افزایش دوام آنها می شود.

مطالعه متن کامل
فرضیه ی جدیدی در مورد ارتباط پریون ها با افسردگی

فرضیه ی جدیدی در مورد ارتباط پریون ها با افسردگی

کشف داروهای ضد افسردگی در دهه ی 1950 منجر به اولین نظریه ی بیوشیمیایی افسردگی شد، که به عنوان فرضیه ی مونوآمین شناخته می شود. این فرضیه مطرح می کند که عدم تعادل در مواد شیمیایی خاصی در مغز، عامل کلیدی افسردگی می باشد. تحقیقاتی درباره اینکه آیا ماده ی شیمیایی «پاداش و لذت» یعنی «دوپامین» و اخیراً ماده ی شیمیایی «شادی» یعنی سرتونین می توانند انتقال دهنده های عصبی درگیر در بیماری باشند و اگر هستند تا چه حد دخالت دارند، انجام شده است. با این وجود، به نظر نمی رسد فرضیه ی مونوآمین به طور کامل توصیف کننده ی پیچیدگی افسردگی انسان باشد. هم اکنون یک مطالعه ی جدید، کلید مهم تری را پیشنهاد می دهد که ممکن است سبب افزایش درک ما از پشت پرده ی ایجاد بیماری، در بیماری های تحلیل رونده ی عصبی و افسردگی بالینی باشد.

مطالعه متن کامل
سه ابزار مفید جهت تحلیل ابرداده ها

سه ابزار مفید جهت تحلیل ابرداده ها

در این مقاله سه محصولی که رویکرد مختلفی نسبت به مدیریت و آنالیز داده های زیرساخت دارند را مورد مطالعه قرار داده‌ایم.

مطالعه متن کامل