کوی دانش - kooy

تکامل صفحه یخی جنوبگان

تکامل صفحه یخی جنوبگان
07 خرداد
17:45 1394
پژوهش دانشگاه بروکسل پرده از راز پایداری ورقه یخی قطب جنوب برداشت. برای نخستین بار در این پژوهش، افزایش یخ (افزایش قسمت های نوک که ورقه های یخی را در محل شناور نگه می دارند) طی دوره های گذر بین یخچالی و یخچالی [1] تشکیل شده اند که اساسا باعث پاسخ دیرپای آشکار ورقه های یخی به تغییرات اقلیمی می شود.

میزان یخ موجود در صفحه یخی جنوبگان، توانایی افزایش میزان آب سطحی دریاها تا 67 متر را در خود دارد. سؤالات بسیار زیادی در مورد واکنش این صفحه یخی به "تغییرات اقلیمی" و به خصوص در بخش دریایی آن، ذهن بسیاری از پژوهشگران را به خود مشغول داشته است. تماس مستقیم این صفحه یخی با اقیانوس پیرامونش، در تشکیل فلات قاره های یخی [2] که بخش های بزرگی از یخ شناور درون ورقه یخی قاره ای فرو می روند، مشهود است. مشاهدات اخیر حاکی از نازک شدن سریع این فلات قاره های یخی دارند.

«فلات قاره هایی» که هم چون درب چوب پنبه ای بطری های نوشیدنی صاف و تخت گشته اند و با برداشته شدن چوب پنبه بطری سریعا خالی می شوند. به همین دلیل نازک شدن و از میان رفتن فلات قاره های یخی، باعث تخلیه بیشتر یخ های قاره ای جنوبگان به اقیانوس و به نوبه خود، باعث افزایش سطح آب دریایی اقیانوس می شود. فلات قاره های یخی جنوبگان سر جای خود با نقاط نوک تیز در بستر  محصور شده اند. کاهش ضخامت، باعث کاهش سطح حصر و تماس آن ها با بستر شده و نیرویی را که قاره یخی را سر جای خود مستحکم نگه می داشت را کاهش می دهد.

دکتر لیونل فاویر و پرفسور فرانک پاتین از آزمایشگاه زمین شناسی دانشکده علوم دانشگاه آزاد بروکسل (ULB) بلژیک، نخستین کسانی هستند که نشان داده اند نقاط اتصال (که باعث تشکیل برآمدگی های یخی در فلات قاره ها یا تعادل صفحات یخی کوچک تر درون فلات قاره ها می شود) چگونه شکل گرفته اند و چگونه ثبات فلات قاره یخی را تضمین می کنند. برآمدگی های یخی یک پدیده همه گیر در امتداد ساحل جنوبگان است و تصور عمومی بر این است که این برآمدگی ها یکی از نقاط اتکای ثبات فلات قاره های یخی هستند. فاویر و پاتین با استفاده از یک مدل پیچیده نشان داده اند این برآمدگی ها غالبا در طی مراحل یخچال زدایی به وجود می آیند. زمانی که خط پایه (محل اتصال ورقه یخی به فلات قاره یخی) به سمت فلات قاره عقب می نشیند. مهم ترین تأثیر این عقب روی، تشکیل برآمدگی های یخی است و از سوی دیگر تشکیل برآمدگی های یخی، کمک شایانی به کاهش سرعت این عقب روی می کند. شاید با استفاده از این یافته، بتوان دلیل تغییرات عمده حجم یخ در گذشته و پاسخ دیرپای آن به تغییرات اقلیمی را یافت.

فاویر معتقد است: "شگفت انگیزترین بخش این یافته در آن است که بدانیم چگونه یک پدیده نسبتا کوچک، مانند برآمدگی یخی، میتواند عقب نشینی یک ورقه یخی فلات قاره ای را طی یخچال زدایی های هزاران ساله به تأخیر بیندازد. این یافته با توجه ویژه جامعه یخ شناسان و حمایت آنان از توسعه مدل های ورقه یخی میسر شده است."

پاتین می گوید: "این پژوهش نقاط تاریک تکامل ورقه های یخی را آشکار می سازد. برآمدگی یخی نه تنها بر استقامت و پایداری خود فلات قاره یخی، که بر نحوه شکل گیری آن هم تأثیر می گذارد. این دیدگاه برای ایجاد تغییرات دلخواه در آینده در ورقه های یخی و نحوه تکامل آن ها و بحث افزایش جهانی سطح آب های دریایی اقیانوس های زمین بسیار مهم است."

نتایج این پژوهش که با حمایت مالی اداره سیاست گذاری های علمی بلژیک (BELSPO) انجام گرفته بود، در نشریه "Geophysical Research Letters" به چاپ خواهد رسید.


[1] دوره های گذر بین یخچالی و یخچالی: در تاریخ سیاره زمین، تغییرات اقلیمی گسترده ای اتفاق افتاده اند، برخی از این تغییرات اقلیمی به دلیل وقوع پدیده های فراجوی و کهکشانی نظیر انحراف در محور چرخش زمین و عدم تقارن یکسان تابش پرتوهای خورشیدی به دلیل وقوع لکه های خورشیدی یا چرخه های آب و هوایی میلانکوویچ به وقوع پیوسته اند. اساسا تاریخ زمین، محل وقوع یخچال ها و دوره های بین یخچالی است. آخرین یخچال شناخته شده زمین، حدود 100 هزار سال پیش و همزمان با انسان ریخت های نئاندرتال به وقوع پیوسته است و عصر حاضر در واقع دوره بین یخچالی است. این دوره های یخچالی و بین یخچالی همواره باعث تغییرات بسیار گسترده در سیستم های اکولوژیکی زمین شده و حتی باعث تنوع ریختاری سطح زمین از طریق افزایش و کاهش آب دریاها و تأثیر آب بر فرسایش و تغییرات ریختاری زمین می گردند. 

[2] در زمین شناسی، اصطلاح  Shelf به یک پهنه کم شیب یکنواخت اطلاق می شود که در اینجا منظور از "فلات قاره یخی" منطقه کم شیب و تقریبا مسطح در امتداد ورقه های یخی می باشد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

یاور مشیرفر

یاور مشیرفر

Research Assistant on Paleoclimatology, Palaeoecology, Paleoceanography

http://www.pontocaspian.eu/program/project/project-a5

PRIDE "Drivers of Pontocaspian Biodiversity Rise and Demise" by Horizon 2020 EU

Brunel University of London

Contact: Yavar Moshirfar

Linkedin, Twitter, Google + and Skype

 

 

 

 

 

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اپلیکیشن و ابزارهایی که هر کاربر اندروید باید آن‌ها را داشته باشد

اپلیکیشن و ابزارهایی که هر کاربر اندروید باید آن‌ها را داشته باشد

محدود نبودن یک سیستم عامل در اجرای برنامه‌های مختلف به نظر بسیار خوش‌بینانه می‌رسد، ولی در مورد اندروید هر چیزی ممکن است. در سمت دیگر اگر با برنامه‌های کاربردی اندروید آشنایی ندارید، می‌توانید در این خبر با آن‌ها آشنا شوید.

مطالعه متن کامل
چگونه می‌توانیم تصویر پروفایلِ کاربری را در Lollipop اندروید تغییر دهیم؟

چگونه می‌توانیم تصویر پروفایلِ کاربری را در Lollipop اندروید تغییر دهیم؟

تا کنون فکر کرده‌اید چگونه می‌توانید آیکون آبی‌ و نامعینی که سمتِ چپِ نام کاربری‌تان قرار دارد را تغییر دهید و آن را شخصی‌سازی کنید؟ راه حلِ انجام این کار، ساده است. فقط باید به منوهایی که قبلاً ندیده‌اید وارد شوید. البته احتمالاً قبل از دانستنِ این موضوع، تصویر پروفایل خود را تغییر داده‌اید و تصویری گذاشته‌اید که همیشه می‌خواستید. این دستورالعمل باید روی تمام برنامه‌های اندرویدِ third-party و برمبنای Lollipop اجرا شود.

مطالعه متن کامل
ساعت آلبرت  برای اعلام وقت از روابط ریاضی استفاده می کند

ساعت آلبرت برای اعلام وقت از روابط ریاضی استفاده می کند

کودکان برای دانستن ساعت و دقیقه نیازمند حل مسائل ریاضی هستند. اگر شما نیزعلاقمندید تا زمان را از روی ساعت آلبرت بدانید، لازمه اش آنست که اندکی از هوش خود استفاده کنید. اجازه بدهید شما را با آلبرت آشنا کنیم، ساعتی دیواری برای کودکان که زمان را در قالب مسائل ریاضی نشان می دهد. این ساعت که نامش از روی نام فیزیکدان مشهور آلبرت انیشتین انتخاب شده است شما را وادار می سازد برای دانستن زمان درست به حل مسائل ریاضی بپردازید.

مطالعه متن کامل
ویدئوهای تبلیغی جدید اچ تی سی وان ام 9، ویژگی های این پرچمدار جدید را به نمایش کشیده است

ویدئوهای تبلیغی جدید اچ تی سی وان ام 9، ویژگی های این پرچمدار جدید را به نمایش کشیده است

شرکت اچ تی سی به خوبی واقف است که از نظر بازاریابی مدل های پرچمدار خود عملکرد زیاد جالبی نداشته است. با این وجود، به تازگی 5 ویدئوی تبلیغی از سوی همین شرکت برای اچ تی سی وان ام 9 منتشر شده است که در حقیقت قلب این تلفن را هدف گرفته اند و ویژگی های این گوشی هوشمند را به تصویر می کشند.

مطالعه متن کامل
فضاپیمای کپلر ناسا موفق به کشف 1284 اگزوپلنت جدید شده است

فضاپیمای کپلر ناسا موفق به کشف 1284 اگزوپلنت جدید شده است

با توجه به کشف بیش از هزار سیاره جدید که در حال چرخش به دور ستاره های دوردست هستند، آنهم توسط فضاپیمای کپلر ناسا، جهانی که می شناختیم بسیار بزرگتر از قبل شده است. در جولای سال 2015 تلسکوپ فضایی یاد شده موفق به شناسایی 4302 اگزوپلنت بالقوه شد، و تحلیل های بیشتر هم نشان داد تعداد 1284 عدد از این کاندیدها تا 99% به واقع سیاره هستند. 1327 جرم کشف شده دیگر نیز احتمالا سیاره باشد، اما تثبیت این امر محتاج مطالعه بیشتر و سپس طبقه بندی کردنشان است. مطالعه مزبور به علاوه 984 سیاره دیگری را کشف کرده است که با استفاده از تکنیک های دیگر شناسایی شده اند.

مطالعه متن کامل