کوی دانش - kooy

صفحه نمایش مدیریت غرش های صوتی در کابین هواپیماها

صفحه نمایش مدیریت غرش های صوتی در کابین هواپیماها
02 خرداد
12:45 1394
شاید هواپیمای کنکورد تنها یک خاطره باشد، اما برخی سازندگان هواپیما هنوز هواپیماهای مافوق صوت را به عنوان آینده هوانوردی تلقی می کنند. شرکت راک ول کولینز (Rockwell Collins) که در زمینه الکترونیک فعالیت می کند به منظور فراهم کردن مقدمات پرواز فوق صوت در مناطق پر جمعیت بدون خرد کردن شیشه ها و ایجاد هراس، قرارداد دو ساله ای را با ناسا امضا کرده است تا یک صفحه نمایش سه بعدی برای کابین هواپیما بسازد که به خلبانان هواپیماهای ما فوق صوتِ آینده کمک می کند تا غرش های صوتی را کاهش داده و یا حذف کنند.

در دهه 1960 به نظر می رسید که هواپیماهای مافوق صوت، آینده مسافرت های هوایی را تضمین می کنند، اما بعدها موانع متعددی ظهور کردند که باعث شدند تعداد ناوگان هواپیماهای مسافربری مافوق صوت به 20 فروند کنکورد که در خطوط هوایی انگلستان و فرانسه پرواز می کردند، محدود شود. یکی از این مشکلات، غرش صوتی بود که توسط هوای فشرده شده در جلوی هواپیما ایجاد می شود. این هوای فشرده امواجی ضربه ای ایجاد می کند که باعث می شود صدای انفجار بسیار مهیبی ایجاد شود. این بدین معناست که وقتی کنکورد پروازهای خود را آغاز کرد تنها برفراز اقیانوس ها و دور از مناطق مسکونی اجازه داشت با سرعت بیش از 1 ماخ پرواز کند. بدیهی است که این باعث می شد هواپیمایی که قیمت بالایی داشت، از گردونه رقابت خارج شود.

طراحان هواپیماهای مدرن به منظور کاهش مشکل غرش صوتی، از روش های متعددی از قبیل طرح های جدید بدنه و دماغه، بالهای جدید و محفظه های جدید موتور بهره گیری می کنند، اما غرش صوتی مسئله ای نیست که به این راحتی حل شود. فرآیند شکل گیری غرش صوتی مانند چگونگی ساخت یک هواپیما، مشخص نیست. عوامل متعدد و گوناگونی در این فرآیند دخیل اند و آنچه که ناسا از شرکت راک ول کولینز می خواهد این است که یک صفحه نمایش در کابین تعبیه کند که یک نمودار تصویری از وضعیت امواج صوتی را به خلبان ارائه کند تا خلبان بتواند در هنگام پرواز بر فراز مناطق مسکونی امواج صوتی را به طور مطلوب شکل دهد، مسیر آنها تغییر دهد و یا به روشی غرش های صوتی را حذف کند.

صفحه نمایش راک ول کولینز بر مبنای Real-Time Sonic Boom Display متعلق به مرکز تحقیقات پروازی آرمسترانگِ ناسا بوده و به کمک نیروی هوایی آمریکا ساخته می شود. این صفحه نمایش به طور زنده و مستقیم از ایستگاه های زمینی و هواپیما اطلاعاتی از قبیل وضعیت آب و هوا، شرایط جوی، ارتفاع پرواز، شتاب، مسیر حرکت، سرعت، وضعیت زمین و پیکر بندی هواپیما را دریافت کرده، جهت و شکل امواج صوتی بر روی زمین را پیش بینی می کند و اقداماتی را پیشنهاد می کند تا از شکل گیری غرش های صوتی جلوگیری شود.

این سیستم با استفاده از پردازنده ای که داده ها را به طور زنده تحلیل می کند، یک نقشه تعاملی سه بعدی ارائه کرده و محل تشکیل غرش های صوتی احتمالی را در مسیر هواپیما محاسبه می کند و سپس به وسیله تغییرات ایجاد شده در سرعت یا جهت، یک رد پای تصویری از محل و شدت غرش ترسیم می کند.

به گفته راک ول کولینز، قرار است ناسا به کمک مرکز فناوری های پیشرفته این شرکت از این فناوری در پروژه های فوق سریع مرکز تحقیقات پروازی آرمسترانگ استفاده کند. ناسا می گوید در صورتی که هواپیماهای شهری مافوق صوت بار دیگر احیا شوند، سازمان هوانوردی آمریکا (FAA) برای تکمیل طرح های پروازی و نظارت بر پروازها نیازمند سیستم های مشابه این خواهد بود.

جان بورقسی (John Borghese) معاون مرکز فناوری های پیشرفته شرکت راک ول کولینز می گوید: «خلبانان برای یک پرواز مافوق صوت بر فراز مناطق شهری، به یک صفحه نمایش بسیار هوشمند نیاز خواهند داشت که محل شکل گیری غرش های صوتیِ هواپیما را به آنها نشان دهد. تیم متخصصان ما به دنبال راهی هستند که این کار را به نحو احسن انجام داده و راهنمایی هایی برای تنظیم مؤثر مسیر پرواز پیشنهاد کند تا از غرش های صوتی جلوگیری شود.»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

علیرضا ضیایی

علیرضا ضیایی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
زیبا یا زشت؟ چرا برداشت افراد از جذابیت دیگران با هم متفاوت است؟

زیبا یا زشت؟ چرا برداشت افراد از جذابیت دیگران با هم متفاوت است؟

آیا فلان آقاخوش تپ است؟ آیا فلان خانم زیباست؟ اگر سوالات یاد شده را از گروهی از افراد بپرسید احتمالا پاسخ های متفاوتی نیز دریافت خواهید کرد، دلیل این پاسخ های متفاوت نیز طی مطالعه ای روشن شده و از این قرار است که: برداشت هر فردی از جذابیت و زیبایی افرادِ دیگر در اصل حاصل تجربیات خود وی است.

مطالعه متن کامل
روشی مقرون به صرفه برای تولید گرافن با میزان نقص قابل تنظیم!

روشی مقرون به صرفه برای تولید گرافن با میزان نقص قابل تنظیم!

گرافن ملقب به «ماده شگفت انگیز» است، لیکن این ماده لایه ای تک اتمی به دنبال باز کردن جای خود در دنیای مواد می باشد که روش جدید ساخت گرافن «ناقص» پاسخی به این مسئله است.

مطالعه متن کامل
کشف دی ان ای گرگ باستانی ممکن است به حل معمای منشاء سگ های امروزی کمک کند

کشف دی ان ای گرگ باستانی ممکن است به حل معمای منشاء سگ های امروزی کمک کند

طبق نتایج مطالعه ای جدید، بیش از 10 هزار سال قبل از اینکه اجداد ما در روستاها ساکن شوند و مشغول به زراعت گردند، بین انسان و وفادار ترین همراه وی یعنی سگ ها ارتباط وجود داشته است.

مطالعه متن کامل
با گرفتن CO2 از جو زمین می‌توان نانوفیبر کربنی تولید کرد.

با گرفتن CO2 از جو زمین می‌توان نانوفیبر کربنی تولید کرد.

نانوفیبرهای کربن قابلیت‌های زیادی دارند. برای مثال می‌توان از آن‌ها در ساخت جلیقه های ضد گلوله ی مقاومتر، عضله مصنوعی و یا ترمیم قلب آسیب دیده استفاده کرد. ولی مهم‌ترین نفعی که برای انسان دارد آن چیزی نیست که به زندگی ما می‌آورد، بله چیزیست که از زندگی ما خارج می‌کند. دانشمندان روشی ابداع کرده‌اند که می‌توان دی اکسید کربن موجود در جو زمین را گرفته و تبدیل به نانوفیبر کربن کرد، و در نتیجه به ماده خام مهمی دست یافت که در تولید وسایل ورزشی و وسایل مورد نیاز خطوط هوایی به کار می‌آیند.

مطالعه متن کامل
ارائه کانسپت موتور استریم لاینر آپولوی بی ام و توسط محمت دوروک اردم

ارائه کانسپت موتور استریم لاینر آپولوی بی ام و توسط محمت دوروک اردم

موتورسیکلت "آپولو استریم لاینر" از بی ام و که برای مسابقات رکورد سرعت روی دریاچه نمکی طراحی شده است تا استفاده های معمول، کانسپتی است که بدست طراح صنعتی «محمت دوروک اردم» خلق شده است. در این موتورسیکلت که در قالب پروژه ای شخصی ساخته شده است، تمرکز بر روی سرعت قرار دارد، اما میراث برند بی ام و نیز در قالب پرداخت دقیق به جزئیات حفظ شده است.

مطالعه متن کامل