کوی دانش - kooy

آیا تلفن همراه شما قابل ردیابی است؟

آیا تلفن همراه شما قابل ردیابی است؟
31 اردیبهشت
08:15 1394
در فیلم های تلویزیونی اغلب مشاهده می کنیم که افراد از روی تلفن همراهشان ردیابی و دستگیر می شوند. صحنه های زیادی وجود دارند که در آنها افراد تلفن همراهشان را به داخل رودخانه پرت می کنند یا آن را خرد می کنند تا از ردیابی توسط پلیس یا جنایتکاران مجهز، در امان باشند.

خوشبختانه شما در چنین موقعیتی قرار ندارید. اما اگر در چنین موقعیتی قرار گرفتید آیا لازم است برای فرار موبایل خود را در رودخانه کنید؟ برای کسب اطلاعات در این باره، از یک متخصص در این زمینه سؤال شده است تا شما بدانید که تلفن همراه شما چه اطلاعاتی را در مورد شما منتشر می کند، چگونه از خود محافظت کنید و چگونه کاملا از نظارت توسط دیگران در امان بمانید.

راهکارهای ساده جواب گو نیستند:

اگر گمان می کنید که ردیابی شده اید و قصد دارید رد پای خود را از بین ببرید، احتمالا اولین راهکار شما قرار دادن تلفن همراهتان در حالت پرواز می باشد. اما این کار مشکلتان را حل نمی کند.

هر تلفن همراه دارای دو سیستم عامل است. یک سیستم عامل آن را به شبکه سلولی وصل می کند و دیگری برای شما شمای کاربری را فراهم می کند. قرار دادن تلفن همراه در حالت پرواز تنها می تواند عملگرهای سیستم عامل مربوط به شمای کاربری (اندروید یا iOS) را غیر فعال کند و سیستم عاملی که وظیفه ی ارتباط تلفن همراه با شبکه ی حامل را دارد همچنان حفظ می شود. ممکن است تلفن همراه شما در شبکه بدون آگاهی شما پینگ شود.

برای پیدا کردن شما نیاز به GPS نیست. ارتباط شما با یک دکل مخابراتی به سادگی محل شما را لو می دهد. با مقایسه ی شدت سیگنال دریافتی تلفن همراه شما از چند دکل مخابراتی موقعیت حدودی شما با روش مثلث سازی (تعیین مختصات یک نقطه با اندازه گیری زاویه ی نقطه نسبت به دو نقطه ی دیگر) قابل تشخیص است. برای این کار نیاز به داده های تلفن همراه شما که از شبکه دریافت می شوند می باشد و این داده ها نباید در دسترس خلافکاران قرار بگیرد. اما مراکز قانونی می توانند این داده ها را از شرکت مخابراتی بگیرند و شما را ردیابی کنند.

آیا خارج کردن سیم کارت به مخفی شدن شما کمکی می کند؟

خارج کردن سیم کارت می تواند مانع ردیابی شما توسط جنایتکاران سایبری شود اما تمام تلفن های همراه دارای مجموعه ای از شناساگرهای زیرساختی هستند که توسط دستگاه هایی مانند "Stingray" (که توسط ارتش و پلیس مورد استفاده هستند) و دکل های 2G نصب شده توسط ناسا قابل شناسایی هستند. وارد شدن تلفن همراه به حالت 2G باعث می شود که هیچ گونه کدگزاری در نقل و انتقال داده ها انجام نشود و در نتیجه ردیابی آن آسان می شود.

دستگاه های Stingray به عنوان شبیه سازهای آنتن های مخابراتی یا گیرنده های IMSI شناخته می شوند. این دستگاه ها کار دکل های مخابراتی را شبیه سازی می کنند و سیگنال هایی را ارسال می کنند که باعث می شوند گوشی تلفن همراه شما پس از دریافت آنها داده های لازم برای شناسایی شما و همچنین موقعیت شما را برگرداند. این دستگاه ها بسیار متداول هستند.

شبکه های وای-فای عمومی را استفاده نکنید:

در مسافت های کوتاه شما توسط سیستم بی سیم وای-فای قابل ردیابی هستید. هنگامی که شما سیستم وای-فای تلفن همراه خود را روشن می کنید، تلفنتان سیگنال هایی حاوی آدرس مک دستگاه شما (شناساگر تخصیص داده شده به کارت شبکه) ارسال می کند. آدرس مک مانند اثر انگشت برای دستگاه های دیجیتالی است و بصورت یکتا دستگاه شما را معرفی می کند. این تکنولوژی توسط مغازه ها برای بررسی حرکات و رفت و آمدهای شما استفاده می شود. این روش برای نظارت دائم شما مناسب نیست زیرا برد آن محدود است. با این حال اگر کسی آدرس مک شما را بدست آورده باشد می تواند زمان ورود و خروج شما از یک ساختمان خاص را ثبت کند.

ساده ترین کار برای گریز از این وضعیت این است که از سیستم های وای-فای عمومی کدگزاری نشده استفاده نکنید. برخی از تلفن های همراه توانایی تغییر یا جعل آدرس مک را دارند. برخی از برنامه های قابل نصب بر روی سیستم عامل اندروید در این کار به شما کمک می کنند اما ممکن است مجبور باشید گوشی خود را روت کنید (روت کردن روشی است که پس از انجام آن امکان رسیدن به فایل های سیستمی و قابلیت تغییر آنها را بدست خواهید آورد). اپل در سیستم عامل iOS 8 امکانات امنیتی بیشتری را نصبت به سیستم عامل های دیگر فراهم کرده است. در iOS 8 آدرس مک به صورت اعداد رندوم ارسال می شود. با این حال این خصوصیت گوشی های اپل در عمل کارایی آنچنان بالایی که شما انتظار دارید را ندارد.

دلایل دیگری نیز وجود دارند که شما را از استفاده ی شبکه های وای-فای عمومی منع می کنند. حمله های  ژانوس نیز و روترهای جعلی بخشی از این دلایل می باشند. نقاط دسترسی جعلی (یا access point) که برادران شیطان نیز نامیده می شوند، طوری طراحی شده اند که مانند یک شبکه ی وای-فای قانونی به نظر می رسند اما در اصل توسط یک مهاجم کنترل می شوند. در صورتی که به این شبکه ها متصل شوید مهاجمین می توانند اطلاعات شما را استراق سمع کنند و یا شما را به سوی یک وب سایت جعلی هدایت کرده و سپس گذرواژه های حساس و سایر اطلاعاتتان را بدست بیاورند.

حملات ژانوس از روترهای جعلی متداول تر هستند. زیرا فرد مهاجم کافی است تنها در محدوده ی نقطه ی دسترسی شبکه ی وای-فای کدگزاری نشده قرار بگیرد. پس از آن قادر خواهد بود که وارد مکالمات افراد شود و حتی در مکالمه ی افراد پیام بفرستد.

در صورتی که شما از پروتکل های HTTPS ،TSL یا SSL استفاده کنید دسترسی به شما در هنگام استفاده از وای-فای های عمومی سخت تر خواهد بود. اما همچنان حملات دیگری مانند حملات به پروتکل SSL (حملاتی بنام "SSL Heartbleed attacks") شما را تهدید می کنند.

 

انتظار می رود که پروتکل های استاندارد SSL و TLS تمام ارتباطات شما را امن و کدگزاری شده انجام دهند. علت اینکه آسیب پذیری های Hearbleed معضل بزرگی محسوب می شوند هم همین برآورده نکردن انتظارات می باشد. وجود اشکال یا باگ نرم افزاری "OpenSSL" جنایتکاران سایبری را قادر ساخته است که بتوانند اطلاعات حساسی مانند کلیدهای مورد استفاده در کدگزاری را جمع آوری کنند و سپس حملات غیر قابل شناسایی ژانوس را راه اندازی کنند.

تهدیدهای درونی

ممکن است شما از بابت تجاوز به اطلاعاتتان از طریق دستگاه های Stingray نگران باشید اما بهتر است بدانید که روش های ساده تری نیز برای ردیابی شما وجود دارند. اکثر خلافکاران به دنبال ساده ترین راهکار می روند و بزرگترین تهدیدی که می توانند به وجود بیاورند از طریق بدافزارها می باشد. خطرات شبکه های وای-فای عمومی از نرم افزارهای به ظاهر مطمئنی که مانند جاسوس اطلاعات شما را می دزدند کمتر است.

جاسوس افزارهای زیادی برای موبایل ها وجود دارند که می توانند به فردی امکان دسترسی به ایمیل ها، پیام ها و تماس های شما را بدهند. ممکن است شما در حال حاضر برنامه ای بر روی موبایلتان نصب کرده باشید که از امنیت آن مطمئنید. اما بهتر است به Google Play Store یا Apple iTunes سری بزنید و به سطح دسترسی محبوب ترین برنامه ها مانند برنامه های چراغ قوه نگاهی بیندازید. هفته ی پیش گزارشی در مورد یک برنامه ی جاسوس افزار چراغ قوه منتشر شد. در این گزارش بیان شده است که اکثر برنامه های چراغ قوه ی موجود در Play Store از کاربران سطح دسترسی های شک برانگیزی را درخواست می کنند که به آنها امکان می دهد به صورت تئوری اعمال گسترده ای مانند ردیابی از طریق GPS، دسترسی به تاریخچه ی پیام های متنی و دسترسی به لیست تماس ها را انجام دهند. در برخی موارد هکرها قادر خواهند بود از راه دور کنترل میکروفن یا دوربین تلفن همراه شما را بدست بگیرند.

بدافزارها را از دستگاهتان دور کنید:

نکته ی مثبت در مورد بدافزارها این است که تا زمانی که شما یک برنامه ی خطرناک را نصب نکنید امکان ورود آنها به دستگاه شما وجود ندارد. بنابراین می توانید از باز کردن ضمیمه های پیام ها و نصب برنامه ها از روی منابع نامعتبر خودداری کرده و لیست برنامه هایتان را برای یافتن موارد مشکوک کنترل کنید. همچنین باید تمام برنامه هایی که استفاده نمی کنید را حذف کنید. برای برنامه هایی که در دستگاهتان نگه می دارید نیز موارد زیر را بررسی کنید:

1. سطح دسترسی ها (آیا برنامه به مواردی دسترسی دارد که در روند کار آن بی تأثیرند؟)

2. سیاست حفظ حریم خصوصی (کاملا مطالعه کنید)

3. وب سایت شرکت سازنده ی برنامه (آیا برنامه در کشورهایی مانند چین، روسیه، برزیل و هند که مبدا ساخت بدافزارها هستند تولید شده است؟)

4. ایمیل طراح برنامه (یک ایمیل ارسال کنید و نحوه ی پاسخ آنها را بررسی کنید)

درصورتی که موارد مشکوکی در مواجه با هر یک از موارد بالا مشاهده کردید برنامه را حذف کنید و برای آن جایگزینی مناسب تر که امنیت شخصی شما را کمتر تهدید می کند را بیابید. شاید مجبور باشید برنامه های پولی که از شبکه های تبلیغاتی استفاده نمی کنند را خریداری کنید. اما حفظ هویت شما ارزش پول خرج کردن را دارد.

چگونه از ردیابی شدن جلوگیری کنیم؟

همواره برای صفحه ی تلفن همراهتان قفل بگذارید تا مطمئن شوید هنگامی که حواستان نیست کسی بر روی دستگاهتان برنامه ای نصب نمی کند. همچنین به توصیه های بالا در مورد نصب برنامه های جدید دقت کنید و از شبکه های وای-فای عمومی استفاده نکنید. اگر نیاز اضطراری به استفاده از شبکه ی وای-فای عمومی دارید از سرویس های VPN استفاده کنید تا شما را از شر تهدیدهای متداول دور نگه دارند.

شرایط درمورد فرار از دست باندهای جنایی با تجهیزات حرفه ای کاملا متفاوت است. اگر تا این حد در مورد حفظ حریم خصوصیتان جدی هستید تنها تعداد کمی راهکار وجود دارند که می توانند حریم شما را حفظ کنند.

برای جلوگیری از اینگونه ردیابی ها بهتر است تلفن را بر روی حالت PrivacyCase قرار دهید یا باتری آن را خارج کنید. حالت PrivacyCase تلفن شما را در وضعیتی قرار می دهد که ورود و خروج سیگنال ها مسدود می شوند.

اگر به این فکر می کنید که چرا خاموش کردن تلفن همراه کافی نیست باید بدانید که ممکن است بدافزارهایی مانند "PowerOffHijack" از قبل بر روی دستگاهتان نصب شده باشند. این بدافزارها در Play Store یافت نمی شوند و برای اینکه کار کنند نیاز است سیستم شما روت شود، با این حال 10 هزار مورد نصب این بدافزار (عمدتا در چین) گزارش شده است. در صورتی که این بدافزار بر روی گوشی شما نصب شده باشد هنگام خاموش کردن دستگاه همان تصویر معمول خاموش شدن را مشاهده می کنید و صفحه ی شما کاملا خالی می شود اما این بدافزار در واقع گوشی شما را روشن نگه می دارد و می تواند شما را ردیابی کند. بنابراین اگر می خواهید سریعا از دسترس خارج شوید باتری را در بیاورید. البته برخی از تلفن های همراه  هوشمند امروزی (مانند آیفون 6 و گلکسی S6) به شما اجازه ی باز کردن دستگاه و خارج کردن باتری را نمی دهند. در نتیجه شاید فیلم های تلویزیونی خیلی هم اغراق آمیز نبوده باشند. اگر می خواهید کاملا از هرگونه نظارتی فرار کنید ممکن است ناچار شوید گوشی هوشمند خود را بشکنید و از بین ببرید.

 

 

درباره نویسنده

ثمین پیرو

ثمین پیرو

 1. مهري
  مهري 04 آذر, 17:02

  جالب بود. ممنون

 2. nohtany
  nohtany 24 دی, 17:43

  جالب بود...در نتیجه مک ادرس ک الکیه میشه عوض کرد..ای پی رو هم ک با ,vpnمیشه عوض کرد...گوشی رو هم باید روت کرد تا بتونی بهر انچه نیاز دارید دست یابید..موفق باشید..دوستان شررر

 3. یاسی
  یاسی 12 اسفند, 00:32

  ینفر توپلیس سایبری اشنا داره از صبح تا شب داره منوردیابی میکنهمیشه بگید من چیکار کنم؟ایا مکالمه هامو هم میشنوه؟

 4. مرتضی
  مرتضی 18 اردیبهشت, 01:10

  آیا تلفن هایی با سیستم عامل جاوا هم ردیابی میشوند؟

 5. MK
  MK 01 آذر, 20:47

  سلام من ی گوشی اپل دارم ک سیم کارت توش داستان داره میخوام بدونم اگه سیم کارتشو عوض کنم ایا از طریق گوشی میشه منو ردیابی کرد یا نه اپل se مرسی

 6. مرتضی
  مرتضی 30 دی, 23:48

  سلام سیم کارت ایرانسل داشتم از گوشی دراوردم دیگه پیداش نمیکنم راهی هست بشه پیداش کرد؟ از طرق قانونی هم میشه؟ مثلا برم پلیس فتا بگم ببینید کجاست؟

 7. رضا
  رضا 19 اسفند, 00:19

  خوبه

 8. هانیه
  هانیه 07 اردیبهشت, 16:20

  سلام من مدتیه که هرجا میرم حس میکنم شخصی منو تعقیب میکنه حتی وقتی میخوام برم دانشگاه میبینم اون شخص قبل از من با اتوموبیلش آنجاست و هر ساعتی ک میرم و هر روزی ک کلاس دارم اونو میبینم منظورم اون اتوموبیله میشه بگید آیا من دارم ردیابی میشم؟؟؟

 9. یاس
  یاس 03 تیر, 15:59

  اصلا چیزی به نام ردیابی وجود ندارد

 10. مجید
  مجید 03 مرداد, 19:45

  سلام وعرض ادب،خسته نباشید.من گوشی نوکیاسادمو الان یه هفته است گم کردم و هنوزهم روشنه،ولی هرچی زنگ زدم،دیگران زنگ زدن،هیچکی جواب نمیدی!!من چندتا شماره رمز و پیام خیلی مهم ذخیره کرده بودم!!لطفابهم بگین آیا میشه پیگیری کرد؟؟واینکه چیکارکنم؟؟لطفا،خواهشا شمارو به هرکی دوست دارید کمکم کنید.خیلی قضیه حیاتی ومهمه

 11. مهدی
  مهدی 05 مرداد, 14:10

  هانیه جان احتمالا اون طرف ازت خوشش میاد میخواد بیاد خواستگاریت

 12. علی
  علی 12 شهریور, 21:35

  تلفن همراه من داخل اتومبیلی جا مونده و سیم کارت نداره چطور باید پیدا کنیمش در بیرجند این اتفاق افتاد

 13. مسعود روحانی
  مسعود روحانی 18 شهریور, 05:56

  با سلام دوستان عزیز به عنوان کسی که تقریبا 90 درصد این امور را انجام دادم باید به شما بگم در این رسته ها دو چیز مهم هست اولا چه کسی قصد کرده شما را هدف قرار دهد اگر حرفه ای باشد با تخصص فعلی شما در هر شرایطی قربانی خواهید بود مگر اینکه راه کار آخر هر روز یک گوشی بشکنید یا کسی را داشته باشید در همون حد حرفه ای باشد . دومین مورد سطح کاری شما چی هست ممکنه یک فرد بی اهمیت مثلا یک پسر و یا دختر نخواهد نامزدش آن را رد یابی کند یا اینکه شما صرفا در مورد یک پروژه که با امنیت ملی هست کار میکنید. باید این دو عامل بررسی شود و طبق آن برای امنیت خود اقدام نمایید .اما جالب هست بگم بیشتر مواقع خود افراد و کاربر ها اجازه نفوذ می دهند به خصوص در حیطه نفوذ از طریق نرم افزار یا مثلا وای فای رایگان و عمومی یا قرار دادن پسورد های ساده و پیش فرض و ... مثلا بنده یک تست گرفتم در صفحات جعلی بانکی خرید آنلاین هیچ کس به آدرس بالای مربوطه توجه نمی کنه و اطلاعات کارت بانکی راحت دزدیده میشه شاید در بین 20 نفر به جردات بگم هر 20 نفر تفاوتی حس نکردند و اطلاعات بانکی وارد کردند در نتیجه سعی کنید ابتدا با نکات ایمنی توجه نمایید و سپس سعی کنید اطلاع عمومی خود در این موارد را بالا ببرید .

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


رباتی نرم با انرژی نوری و کنترل لیزری

رباتی نرم با انرژی نوری و کنترل لیزری

برای دهه ها، دانشمندان سعی داشتند رباتی بسازند که بتواند براحتی از حالتهای مختلفِ حرکتی در طبیعت تقلید کند ولی قریب به اتفاق رباتهای ساخته شده از یک اسکلت سخت بهره می گرفتند و توسط محرکهای الکتریکی ویا پنوماتیکی نیروی حرکتی خود را تامین می کردند. موضوع ساخت رباتی با بدنی نرم، همانند کرمهای کوچک ویا «کرم صدپا» برای مهندسان به یک چالش تبدیل شده بود و چالش بزرگتر آن بود که می بایست این ربات را در اندازه ای بسیار کوچک می ساختند. به تمامی موضوعات فوق، مدیریت موضوعاتی مثل کنترل از راه دور ویا مولدهای نیرو را نیز اضافه کنید. محققان دانشکده فیزیک از دانشگاه ورشو مشکلات فوق را حل کردند و رباتی ساختند که شبیه لارو کرم صدپا می باشد که کمتر از یک بند انگشت طول بدنش است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
اسپیکر بلوتوثیِ جدید Photive

اسپیکر بلوتوثیِ جدید Photive

امروزه روز مردم بیشتر با موبایل به موسیقی گوش فرا می دهند و صد البته دسترسی به حجم عظیمی از انواع موسیقی از طریق گوشی های هوشمند، ساده تر هم شده است. در این میان تقاضا برای اسپیکرهای بلوتوث بالاتر هم رفته است بطوریکه فناوری های جالبی در این زمینه وارد بازار شده است. از پخش کننده صدای 360 درجه تا اسپیکر ضدآب مخصوص استخرها و سواحل. برای بررسی یکی از بهترینهای بلوتوث با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

پرچمدار این روزهای سامسونگ نسبت به مدل قبلی فقط کمی زیباتر است ولی در بسیاری موارد ارتقاهای خوبی یافته است. گلکسی S7 سریع، پرقدرت و ضدآب است ولی مثل تمامی گوشیهای همراه بدون مشکل نیست. ما فرومها، پیامها و بطور کلی رسمی ترین سایت ها را برای پیدا کردن مشکلات و راه حلهای آنها مرور کردیم و در ادامه ده مشکل شایع که توسط کاربران این گوشی گزارش شده است را به همراه راه حل آن برای شما آورده ایم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

خلبانان نظامی ارتباط نزدیک و «درگیرانه ای» با سیستم ها و تجهیزاتِ پرنده ای که با آن پرواز می کنند را تجربه می کنند. حالا گروهی از محققان در استرالیا تصمیم دارند بر روی این موضوع تاثیر بگذارند. در چهار سال گذشته، یک تیم از متخصصین مغز و اعصاب و مهندسین علوم مختلف از دانشگاه ملبورن، همراه با جراحان بیمارستان رویال ملبورن، یک رابط مغزی/ماشینیِ پیشرفته (قطعه ای الکتریکی برای جایگذاری در سر خلبان) را توسعه داده اند که از قابلیتهایی همچون نصب آسان و ماندگاری طولانی درون جمجمه برخوردار است. درنهایت، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته آمریکا (دارپا) که تامین کننده هزینه این پروژه نیز می باشد، امیدوار است که با ورود این فناوری به کاکپیت، کنترل همه ابزارها حتی صندلی هواپیما را توسط مغز خلبان انجام دهد.

مطالعه متن کامل
رباتی که می تواند اشیای بلعیده شده توسط کودکان را بیرون بیاورد

رباتی که می تواند اشیای بلعیده شده توسط کودکان را بیرون بیاورد

این ربات را می توان مثل قرصی بلعید تا اشیائی را که به اشتباه بلعید شده اند را از معده خارج نمود.

مطالعه متن کامل
نگاهی دقیق تر به کفش های ورزشی NIKE zoom air با کفِ شش ضلعی

نگاهی دقیق تر به کفش های ورزشی NIKE zoom air با کفِ شش ضلعی

تقریبا 20 سال از معرفی مدل محبوب NIKE zoom air ، می گذرد، این مدل با استفاده از یک قالب قدرتمندِ شش ضلعی، طرح تاثیرگذاری را ایجاد کرده است. اگر میخواهید، نگاهی دقیقتر به جدید ترین نوآوری NIKE بیاندازید با کوی همراه باشید.‌

مطالعه متن کامل
ساخت ماده ای با اصطکاک بسیار پایین با الگوبرداری از بافت پوست مار

ساخت ماده ای با اصطکاک بسیار پایین با الگوبرداری از بافت پوست مار

با الگوبرداری از بافت سطحی پوست مار و استفاده از آن بر روی سطح مواد جدید، تمامی رکوردهای پیشین کاهش اصطکاک شکسته شد و رکورد فوق العاده ای در آزمون های سایشِ مواد دارای عملکرد بالا، با 40 درصد کاهش اصطکاک به ثبت رسید.

مطالعه متن کامل
بررسی آزمایش بکاررفته برای ارزیابی سمناکی آب و تاثیر تراکم جمعیتی

بررسی آزمایش بکاررفته برای ارزیابی سمناکی آب و تاثیر تراکم جمعیتی

Hyalella azteca بی مهره ای است که به طور گسترده در مطالعات سمناکی آب و رسوب بکار می رود. پژوهشگران دریافتند که H. Azteca جمع آوری شده از مکان هایی که تحت تاثیر روان آب های شهری/ کشاورزی قرار گرفته اند در مقایسه با H. Azteca رشد یافته در آزمایشگاه دو برابر کمتر نسبت به حشره کش های پیرترویید حساس هستند.

مطالعه متن کامل
تویاتا کمری هیبرید مدل 2015

تویاتا کمری هیبرید مدل 2015

تویوتا کمری مدل 2015 با دو هزار قطعه جدید دستخوش تغییرات زیادی شده است با اینکه ابتدا گله مند بودیم که چرا این خودروساز تغییری در موتور آن ایجاد نکرده است، بعدا متوجه شدیم که اصلا نیازی به آن نبود. دست کم این کمری SE هیبرید که برای تست در اختیار ما بود عملکرد بی نظیری داشت.

مطالعه متن کامل
10 تا از بهترین بازی های کلمه ای (آندروید)

10 تا از بهترین بازی های کلمه ای (آندروید)

خیلی از شما هم عقیده هستید که بازی های کلمه ای هم مفرح، هم آموزنده و هم چالشی هستند. بازی های کلمه ای، که غالبا همراه با بازی های معمایی در یک دسته بندی (بزرگتر) جای داده می شوند، بسیار پیش تر از به بازارآمدن اینهمه ابزارهای کوچک (یا نه چندان کوچک) تلفن های هوشمند و تبلت ها محبوب بودند. اما از آنجایی که به لطف ابزارهای جدید می توان همه چیز را هرجا و هر زمان بازی کرد ظاهرا بازی های کلمه ای اکنون محبوب تر از هر زمانی هستند. بنابراین در مطلب حاضر برای تمام طرفداران این بازی ها مجموعه ای را از بهترین بازی های کلمه ای رایگان آندرویدی جمع آوری کرده ایم. شاید بعضی از این بازی ها را بشناسید، اما مطمئنا به جز مواردی که می شناسید بازی هایی را در این میان پیدا می کنید که تابحال امتحانشان نکرده اید یا حتی روی Google Play هم مشاهده شان نکردید.

مطالعه متن کامل