کوی دانش - kooy

عدم تحمل لاکتوز: علائم، درمان و راههای مقابله

عدم تحمل لاکتوز: علائم، درمان و راههای مقابله
28 اردیبهشت
08:30 1394
عدم تحمل لاکتوز عبارت است از عدم توانایی در هضم مواد قندی اصلی موجود در شیر و سایر محصولات لبنی . با توجه به اطلاعات منتشره از سوی موسسه ملی بهداشت (NIH) این عدم تحمل ناشی از کمبود لاکتاز می باشد، آنزیم مسئول سوخت و ساز لاکتوز در روده کوچک.

 با توجه به پژوهش منتشره در ژورنال اسکاندیناویایی مجله گوارش، شیوع عدم تحمل لاکتوز در بزرگسالان از کمتر از 5 درصد به حدود 100 درصد در میان جوامع مختلف متفاوت می باشد. پایین ترین شیوع در شمال غربی اروپا و اطراف دریای شمال، و بیشترین میزان شیوع در آسیایی ها و سرخپوستان آمریکایی است. با توجه به آمارهای NIH حدود 30 میلیون آمریکایی بالغ تا حدی تا سن 20 سالگی با عدم تحمل لاکتوز دست به گریبان هستند.

 به گفته دکتر سوفی بالزورا متخصص گوارش در مرکز پزشکی NYU Langone در شهر نیویورک احتمال دارد افراد در هر مقطعی از زندگی خود با  عدم تحمل لاکتوز روبرو شده و برخی نیز به مرور زمان دچار چنین اختلالی شوند.

 عدم تحمل لاکتوز متفاوت از آلرژی به شیر است، چرا که دومی واکنشی به پروتئین های شیر است و نه لاکتوز. به علاوه عدم تحمل لاکتوز با بیماری سلیاک نیز متفاوت است، سلیاک یک بیماری خود ایمنی ناشی از گلوتن می باشد که می تواند در صورت بلع گلوتن اثرات مضری بر جای بگذارد. 

علائم و علل

 

 با توجه به یافته های منتشره از سوی NIH احتمال دارد افراد به طور ژنتیکی مستعد ابتلا به عدم تولید آنزیم لاکتاز  باشند و یا این شرایط، ناشی از بیماری یا آسیب دیدگی روده کوچک، از جمله عمل جراحی یا عفونت باشد.

 در بزرگسالانی که مبتلا به عدم تحمل لاکتوز هستند، لاکتوز توسط باکتری تخمیر شده و در روده بزرگ متابولیزه  می شود تا  تولید گاز و اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه را نماید. به گفته بالزورا، این امر منجر به  دردهای شکمی، نفخ، اسهال، نفخ و تهوع می شود که  شدت علائم  تا حد زیادی بستگی به سرعت مصرف لاکتاز موجود در دستگاه گوارش دارد.

 اگر چه کاهش سطح لاکتاز می توان منجر به جذب نادرست لاکتوز شود، تنها افرادی که دچار سطوح پایین لاکتاز باشند و علائم شایع این اختلال را نشان بدهند به عنوان مبتلا به عدم تحمل لاکتوز در نظر گرفته می شوند. با توجه به اطلاعات کلینیک مایو، اکثر افراد مبتلا به کمبود لاکتاز هیچگونه علائم و نشانه هایی را بروز نمی دهند.

 نوزادان نارس نیز ممکن است تحمل شیر مادر را نداشته باشند، اما با توجه به  اطلاعات منتشره از سوی NIH ، نوزادانی که به موقع متولد شده اند علائم این مشکل را تا قبل از سن 2 سالگی نشان نمی دهند. عدم تحمل لاکتوز نیز بیشتر در کودکان آفریقایی آمریکایی رخ میدهد تا آنهایی که نژاد قفقازی داشته باشند.

تشخیص و تست ها

 

  ابتلا به عدم تحمل لاکتوز در افرادی که دچار علایمی چون گرفتگی و نفخ (پس از مصرف شیر و سایر محصولات لبنی) می شوند بیشتر است. تشخیص اولیه  عدم تحمل لاکتوز بسیار ساده است.

 به گفته بالزورا  "راه سریع تشخیص آنست که فرد مشکوک به این بیماری به ازای مقدار مشخصی از زمان از محصولات لاکتوز اجتناب کند که  معمولا حدود دو هفته است. سپس، به گفته وی این غذاها به تدریج به رژیم غذایی دوباره وارد می شوند و اگر علائم بازگشت، فرد به احتمال زیاد تا حدودی مبتلا به عدم تحمل لاکتوز است.

 اکثر بیماران نیازی به ارجاع به متخصص و یا انجام آزمایش های تشخیصی ندارند. با این حال، علائم عدم تحمل لاکتوز ممکن است با دیگر مشکلات دستگاه گوارش، از جمله سندرم روده تحریک پذیر و بیماری کرون همپوشانی داشته باشد. تست تنفس هیدروژن یک آزمون عینی، غیر تهاجمی، ارزان و آسان است که می توان برای تایید تشخیص اولیه عدم تحمل لاکتوز از آن بهره گیری نمودبا توجه به پژوهش منتشره در مجله جهانی گوارش، تست تنفسی که به درستی اجرا شود، می تواند در تعیین  نیاز به بیماران به کاهش شیر و فرآورده های لبنی یا عدم این کاهش اثر داشته باشد.

 

درمان و دارو

به گفته دکتر بالزورا حدف لاکتوز از رژیم غذایی یک گزینه است، اما بیماران نباید خود را از کلسیم و ویتامینD  محروم کنند.  

می توان قبل از تغییر رژیم غذایی، مصرف بیش از حد قرص و یا قطره های حاوی لاکتوز را برای کاهش یا از بین بردن علائم انجام داد. به عنوان مثال، قرصLactaid  یا شیر  Lactaidامکان مصرف و هضم محصولات لبنی را بدون هیچی مشکلی برای بیشتر افراد فراهم می آورد. به گفته بالزورا بعضی افراد اعتقاد دارند که با مصرف پروبیوتیک ها، می توانند لاکتوز را بهتر هضم کنند، اماLactaid  از این لحاظ واقعا استانداردتر است.

با این حال، با توجه به اطلاعات منتشره از سوی کلینیک مایو، این محصولات به همه بیماران کمک نمی کند. بزرگسالانی که مبتلا به عدم تحمل لاکتوز هستند، در نهایت با افزایش تدریجی مقدار شیر مصرفی خود، قادر به تحمل مصرف 250 میلی لیتر شیر (به اندازه یک لیوان) خواهند بود. با توجه به نتایج مطالعه 21 روزه مداخله ای انجام شده در سال 2000، بسیاری از افراد با امتحان این روش ناراحتی حداقلی را تجربه کرده یا ناراحتی شان به طور کلی از بین خواهد رفت.

شیوه های مقابله

 عدم تحمل لاکتوز را می توان با تغییرات ساده در رژیم غذایی درمان نمود. ساده ترین راه کاهش مقدار شیر یا محصولات روزانه لبنی در رژیم غذایی است. همچنین تقسیم شیر و محصولات لبنی روزانه به چند بخش  کوچک ومصرف  آنها با غذاهای دیگر نیز کمک کننده است. لبنیاتی مانند ماست و پنیر معمولا بهتر تحمل می شوند، چرا که لاکتوز آنها تاحدودی طی روند آماده سازی متابولیزه شده است.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

  1. سیروس  قربانی
    سیروس قربانی 26 مهر, 09:19

    سلام پدر من از داروی لاکتوز مصرف کرده اسهال ش قطع نمی شود لطفا راهنمای کنید

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
 لپ تاپ مخصوص بازی "MSI" با کیبورد مکانیکی

لپ تاپ مخصوص بازی "MSI" با کیبورد مکانیکی

اگر شما برای بازی از لپ تاپ استفاده می کنید، می دانید که کیبورد ظریف و باریک لپ تاپ مناسب بازی نیست و بازی با کیبورد کامپیوتر های رومیزی راحت تر است. اما شرکت "MSI" شما را متعجب خواهد کرد! چرا که لپ تاپ مخصوص بازی "GT80 Titan" با کیبورد مکانیکی، مشکل شما را حل می کند..

مطالعه متن کامل
نغمه ستارگان: ساخت موسیقی از داده های ستاره ای توسط یک آهنگساز خوش ذوق

نغمه ستارگان: ساخت موسیقی از داده های ستاره ای توسط یک آهنگساز خوش ذوق

یک فضانورد و موسیقی دان آماتور موفق شده با ترکیب چشمک زدن های دوردست یک ستاره، ملودی زیبایی بنویسد. این ستاره ی چشمک زن یکی از دو ستاره ای است که در منظومه ای دوتایی به نام Y Cam واقع شده است، ستاره های این منظومه در فاصله ای بسیار نزدیکِ هم چرخ می زنند. فرکانس های ضربانی که Y Cam به سوی زمین می فرستند، اساس کوردها و گام های موسیقیایی این قطعه موسیقی را تشکیل داده است.

مطالعه متن کامل
تولید برق از شبکه آبرسانی در پورتلند آمریکا

تولید برق از شبکه آبرسانی در پورتلند آمریکا

هر روز و در هر لحظه، حجم زیادی از آب بطور دائم در لوله های آبرسانی شهرهای بزرگ در جریان است. هرچند این آب با هدف خاص و از قبل برنامه ریزی شده ای جاری است اما چرا از جریان آن برای تولید انرژی برق آبی استفاده نشود. این دقیقاً همان کاری است که سیستم LucidPipe ساخت شرکت Lucid Energy قرار است انجام دهد. این سیستم در لوله های آب شهر پورتلند ایالت اورگان نصب خواهد شد.

مطالعه متن کامل
موفقیت در یادگیری زبان دوم با ژنتیک و ساختارهای مغزی مرتبط است

موفقیت در یادگیری زبان دوم با ژنتیک و ساختارهای مغزی مرتبط است

بنا به مطالعه ای جدید که توسط محققان دانشگاه واشنگتن، نمراتی که دانش آموزان کالج در کلاس زبان دوم خود بدست آوردند، برمبنای ترکیبی از فاکتورهای مغزی و ژنتیکی پیش بینی شد. اگر برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در یادگیری زبان دوم طی بزرگسالی خود نتایج زیاد جالبی بدست نیاورده باشید، شاید این عدم توفیق به ژن ها و ساختار مغزی تان ربط داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
ویدئو: شفاف ترین نما از سطح سیاره پلوتون که تاکنون توسط تیم نیوهورایزنز منتشر شده است

ویدئو: شفاف ترین نما از سطح سیاره پلوتون که تاکنون توسط تیم نیوهورایزنز منتشر شده است

در ویدئویی که به تازگی توسط تیم مسئول نیوهورایزنز ناسا منتشر شده است جزئیات ویژگی های سطحی این سیاره کوتوله همانند کوه ها، دهانه ها و دشت ها را می توان با رزولوشنی بسیار بالا مشاهده کرد.

مطالعه متن کامل