کوی دانش - kooy

پژوهشگران، روشی جدید برای قطع کردن سیگنال‌های درگیر در بیماری‌هایی مغزی پیدا کردند.

پژوهشگران، روشی جدید برای قطع کردن سیگنال‌های درگیر در بیماری‌هایی مغزی پیدا کردند.
27 اردیبهشت
08:30 1394
گروه پژوهشی ار دانشگاه فنلاند شرقی و مرکز تورکو در زمینه زیست‌فناوری توانستند روشی جدید برای مسدود کردن مسیری که ممکن است علت چندین اختلال مغزی باشد، پیدا کنند. این امر می‌تواند منجر به ایجاد روش‌های درمانی بهتری شود.

پروتئین NOS-1، اکسید نیتریک تولید می‌کند، سیگنالی شیمیایی که با اختلالات عصبی از جمله انحطاط عصبی، سکته مغزی و درد مزمنی که با اختلال اضطرابی و افسردگی ایجاد می‌شود، ارتباط دارد. این بیماری‌ها در حال حاضر از رایج‌ترین دلایل ناتوانی و مرگ محسوب می‌شوند. با وجود آن که دهه‌ها است پژوهشگران در حال پژوهش در این زمینه هستند دارویی ایمن برای کنترل NOS-1 یافت نشده است.

پژوهشگرانِ مطالعه مذکور در گذشته دریافتند ضایعات مغزی یا انحطاط عصبی بدین علت ایجاد می‌شوند که NOS-1 با پروتئین دیگری به نام NOS1AP (یا CAPON) ترکیب می‌شود. پرسش اینجاست که آیا می‌توان این آسیب را با پیشگیری از ترکیب NOS1AP با NOS-1 کاهش داد؟ این در حالی است که NOS-1 را نمی‌توان به طور مستقیم با استفاده از دارو‌ها کنترل کرد.

پژوهشگران نشان دادند NOS1AP با NOS- به شیوه‌ای بسیار پیچیده ترکیب می‌شود. بدن ترتیب، دو شیوه جداگانه برای پیشگیری از آن ایجاد کردند. با مطالعه دقیق درباره چگونگی ترکیب NOS1AP با NOS-1، پژوهشگران دو مکان جداگانه برای ترکیب پیدا کردند و توانستند دو بخش جداگانه NOS1AP را که برای ترکیب با NOS-1 مورد نیاز است، مشخص کنند. هر یک از مکان‌های مشخص شده را می توان مسدود کرد. یکی از آنها با استفاده از پپتیدی که گروه پژوهشی قبلاً ساخته است و دیگری با استفاده از پروتئین مصنوعیِ تولید شده در پژوهش جدید، قابل مسدود شدن هستند.

مکان دوم کاملاً پیش‌بینی نشده و غیر‌منتظره بود زیرا هیچ تعامل مشابهی در گذشته توضیح داده نشده بود و در نتیجه هیچکس از قبل آن را بررسی نکرده بود. مسدود کردن هر کدام از مکان‌ها به نوبه خود منجر به کاهش سیگنال‌های مخربی می‌شود که به علت NOS1 در سلول‌های مغزی تولید شده‌اند. نتایج این پژوهش در چندین ناحیه مختلف مغزی تکرار شد. این نواحی نیز به انحطاط ناشی از NOS-1 حساس هستند.

به علت اینکه در حال حاضر به دو شیوه متفاوت یا با استفاده از هر دو روش می‌توان سیگنال‌های مخرب را مسدود کرد، طراحی کردن دارو‌هایی برای کنترل سیگنال‌های مخربِ ناشی از NOS-1 در مغز آسان‌تر است. این امر منجر به تولید داروهایی جدید برای شرایط و بیماری‌های عصبی متفاوت خواهد شد.

این پژوهش در مجله علوم اعصاب منتشر شده است.

پژوهشگران امیدوارند ادامه کار آنها به ارتقاء درمانِ بیماری‌های عصبی مثل سکته مغزی، درد مزمن و اختلالات اضطرابی و افسردگی منجر شود. از آنجایی که NOS1AP و NOS-1 با اسکیزوفرنی و مرگ قلبی ناگهانی ارتباط دارد، پژوهش در این زمینه می‌تواند به درمان این دسته از بیماری‌ها نیز کمک کند.

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
شِیل گاز چیست؟

شِیل گاز چیست؟

اصطلاح شِیل گاز، در واقع "گاز طبیعی به دام افتاده در سازندهای شِیلی" است. شیل ها، سنگ های رسوبی ریز دانه ای هستند که می توانند غنی از نفت یا گاز طبیعی باشند. در دهه های اخیر، ترکیب روش های "حفاری افقی" و "تَرَک هیدرولیکی"، باعث دسترسی بیشتر به منابع عظیم شیل گازی شده است که تا پیش از این بهره برداری از آن مقرون به صرفه نبوده است. تولید گاز طبیعی از شیل گاز، جنب و جوش خاصی در صنعت نفت و گاز، در آمریکا پدید آورده است.

مطالعه متن کامل
SanDisk حافظه رم 200 گیگابایتی میکرو SD و حافظه High-Endurance خود را معرفی کرد

SanDisk حافظه رم 200 گیگابایتی میکرو SD و حافظه High-Endurance خود را معرفی کرد

SanDisk حافظه رم 200 گیگابایتی Ultra microSDX UHS-I جدید و حافظه High-Endurance خود را امروز در کنگره جهانی موبایل در بارسلونای اسپانیا معرفی کرد. نسخه 200 گیگابایتی Ultra Permium، به عنوان پر ظرفیت ترین حافظه میکرو SD جهت استفاده در دستگاه های موبایل از آن خود کرد و توانست ظرفیت ذخیره سازی در بین حافظه هایی که به اندازه ناخن هستند را 56 درصد افزایش دهد.

مطالعه متن کامل
واکاتی Wakati میوه و سبزیجات را بدون نیاز به یخچال برای مدت طولانی تری سالم و تازه نگه می دارد.

واکاتی Wakati میوه و سبزیجات را بدون نیاز به یخچال برای مدت طولانی تری سالم و تازه نگه می دارد.

در کشورهای در حال پیشرفت کشاورزان میزان زیادی از محصول خود را و در نتیجه میزان زیادی از در آمد خود را به دلیل فاسد شدن آن ها پس از برداشت از دست می دهند. وسیله ای جدید سعی دارد با افزایش مدت انبار کردن با این مشکل مقابله کند. واکاتی محصولات غذایی را در محیطی کاملا استریل نگه می دارد.

مطالعه متن کامل
"بلوک های سازنده زندگی" چاپ شده به شیوه3 بعدی

"بلوک های سازنده زندگی" چاپ شده به شیوه3 بعدی

دانشمندان موفق به توسعه نوعی روش چاپ سه بعدی شده اند که قادر به تولید "بلوک های" متحد الشکل از سلولهای بنیادین جنینی است. این سلولها، که قادر به تولید تمام انواع سلول های بدن هستند را می توان به عنوان "آجرهای خانه سازی" برای تولید ساخت های بافت، ساختارهای بزرگتر بافتها و حتی میکروارگان ها به کار گرفت.

مطالعه متن کامل
نکته سلامتی: سفر ایمن هوایی

نکته سلامتی: سفر ایمن هوایی

هنگام سفر با هواپیما می توانید با کمی آمادگی سالم و ایمن بمانید.

مطالعه متن کامل