کوی دانش - kooy

لنزهای میکروسکوپی مخصوص گوشی های هوشمند که ساخت آن ها تنها چند پنی هزینه دارد

لنزهای میکروسکوپی مخصوص گوشی های هوشمند که ساخت آن ها تنها چند پنی هزینه دارد
26 اردیبهشت
08:30 1394
میکروسکوپ ها معمولا دستگاه های گران قیمتی هستند که همین موضوع دسترسی به آن ها را برای دانشجویان یا افراد دست اندر کار در امور پزشکی، خصوصا در مناطق دور افتاده و فقیر غیرممکن کرده است. برای حل این مشکل محققان دانشگاه هاستون (UH) لنز دوربین خاصی طراحی کرده اند که تقریبا بر روی هر گوشی هوشمندی قابل استفاده است. این لنز می تواند تصاویر را تا 120 مرتبه بزرگتر از اندازه اصلی آن ها نشان دهد. تخمین زده شده که قیمت تمام شده برای تولید هر لنز تنها 3 سنت خواهد بود.

محققان می گویند استفاده از این عدسی ها که به طور مستقیم و بدون نیاز به نصب و یا لوازم جانبی اضافه، به گوشی وصل می شوند، بسیار آسان است به طوری که استفاده از آن حتی برای افراد کم سن و سال تر از دانشجویان هم ایده آل خواهد بود. همچنین کاربردهای پزشکی واضح و مفیدی دارد. بدین ترتیب که با قابلیت به اشتراک گذاری تصاویر با متخصصانی که در جای دیگری هستند، می تواند در حکم کلینیک هایی کوچک و یا دور افتاده عمل کند.

لنزهای استاندارد معمولا طی فرآیند صیقل دهی شیشه و یا قالب ریزی پلاستیک ها برای ایجاد یک فاصله کانونی خاص و در نتیجه، بزرگنمایی مشخص ساخته می شوند. با این حال عدسی های UH از جنس پلیمری به نام polydimethylsiloxane) PDMS) می باشند که برای شکل دهی و تولید عدسی، این مایع را بر روی یک سطحِ از پیش گرم شده می ریزند. برخلاف روش های معمول ساخت عدسی، پس از ریختن مایع، قوس عدسی به صورت مکانیکی ایجاد نمی شود بلکه به تناسب زمان پخت عدسی و دمای سطح، این قوس شکل می گیرد. گفته می شود عدسی هایی که به این روش تولید می شوند انعطاف پذیر بوده و به نوعی مانند لنزهای تماسی نرم هستند.

 

مانند بسیاری از اکتشافات دیگر، Wei-Chuan Shih دانشیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه UH تا حد زیادی به طور تصادفی بسیاری از خواص نوری PDMS را کشف کرد. هنگامی که او به عنوان عضوی از یک تیم چند رشته ای که بر روی نانوبیوفوتونیک ها و نانو سیالات کار می کردند فعالیت داشت، او مقداری از یک ماده را بر روی یک صفحه داغ آزمایشگاهی ریخت و متوجه شد که این مایع در تماس با سطح داغ به حالت جامد در آمد. این موضوع علاقه او را برای کشف خواص ماده حاصل برانگیخت و به همین دلیل تصمیم گرفت که برای ساخت یک عدسی تلاش کند.

Yu-Lung Sung دانشجوی دکترا و یکی از محققان تیم UH گفت: "من این عدسی را بر روی گوشی خود قرار دادم و دیدم که به خوبی کار می کند." او این عدسی را بر روی گوشی نوکیا لومیا 520 خود امتحان کرد.

محققان برای اثبات کارایی عدسی هایشان با استفاده از عدسی PDMS که بر روی یک گوشی هوشمند نصب شده بود و یک میکروسکوپ Olympus IX-70، از بافت پوششی، در این مورد یک فولیکول موی پوست که بر روی یک اسلاید بافت شناسی قرار گرفته بود، عکس گرفتند. بر اساس گفته های محققان در بزرگنمایی 120 برابر، عملکرد عدسی جدید مخصوص گوشی های هوشمند، با عملکرد میکروسکوپ Olympus در بزرگنمایی 100 برابر، قابل مقایسه بود. محققان معتقدند قابلیت های عدسی PDMS را حتی می توان با استفاده از نرم افزارهایی که به صورت دیجیتال تصاویر را بزرگنمایی می کنند، بیش از این هم ارتقاء بخشید.

 

محققان می گویند: "لنزهای ما می توانند دوربین گوشی های هوشمند را به سادگی، با اتصال لنز به دریچه دوربین، بدون نیاز به هرگونه اتصال نگهدارنده یا مکانیزمی، به یک میکروسکوپ تبدیل کنند. به دلیل وجود چسبندگی قوی و در عین حال غیر دائم بین PDMS و شیشه، عدسی ها را می توان پس از استفاده، به سادگی از لنز اصلی دوربین جدا کرد. این عدسی ها برای تصویربرداری، دارای وضوح تصویر 1 میکرومتر و بزرگنمایی نوری X120  هستند."

با وجود لنز پلیمری به نام Micro Phone Lens با قابلیت بزرگنمایی پایین که در سال 2013 توسط کمپین Kickstarter سرمایه تولید آن جمع آوری شد، UH اولین لنز میکروسکوپی قابل اتصال به گوشی های هوشمند نیست. در حقیقت لنز UH حتی اولین لنزی نیست که از PDMS در آن استفاده شده است. عدسی مشابهی توسط محققان دانشگاه ملی استرالیا (ANU) ساخته شده است اما روش هایی که در تولید و ساخت عدسی های UH استفاده شده است، با هر دو عدسی های قبلی متفاوت بوده و به همین دلیل، در مقایسه با دو نوع دیگر، از نظر تولید دارای مزایایی است.

 

به عنوان مثال در عدسی ANU، پلیمر طی دو مرحله فرآیند ترکیب، ساخته می شود در حالیکه سیستم UH تنها در یک مرحله از پلیمر استفاده می کند. این نکته از نظر امکان پذیری تولید واقتصادی بودن آن، موضوع  قابل توجهی است، خصوصا اگر قرار باشد که این عدسی ها، در مقیاس انبوه به تولید برسند.

سانگ گفت: "یک میکروسکوپ قابلیت های عملکردی بسیار بیشتری دارد و عملا یک دستگاه چندکاره محسوب می شود اما در عوض بسیار گران است. تقریبا همه گوشی هوشمند دارند. به جای استفاده از یک اتصال 30 یا 50 دلاری که تنها یک یا دو بار برای دانشجویان و دانش آموزان قابل استفاده است، آن ها می توانند از این عدسی استفاده کنند."

در حال حاضر ساخت این عدسی ها به صورت دستی و به کمک دستگاه هایی سفارشی و خاص، شبیه به چاپگرهای جوهر افشان ساخته می شوند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد امیدوارند که این عدسی ها را به صورت انبوه تولید کنند و به همین دلیل، پروژه Kickstarter را راه اندازی کرده اند تا سرمایه لازم برای تولید انبوه محصول خود که آن را Dotlens نامیده اند، جمع آوری شود.

نتایج تحقیقات این تیم اخیرا در نشریه Journal of Biomedical Optics منتشر شده است.

فیلم کوتاه زیر کارکرد این عدسی را در دنیای واقعی نشان می دهد.

 

لطفا صبر کنید ...
کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

سیده کتایون حسینی

سیده کتایون حسینی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کنترل تولد نوزاد نارس، وابسته به یک ملکول است.

کنترل تولد نوزاد نارس، وابسته به یک ملکول است.

نتایج پژوهشی جدید در زمینه‌ی جانوران جونده نشان داد مسدود کردن یک ملکول در رحم می‌تواند تولد نوزاد نارس را به تأخیر بیاندازد یا حتی آن را متوقف کند. تولد نوزاد نارس، اصلی‌ترین دلیلِ مرگ و ناتوانی نوزادان در سراسر جهان است.

مطالعه متن کامل
 سیب زمینی Ranger Russet ، محصول جدید از مهندسی ژنتیک

سیب زمینی Ranger Russet ، محصول جدید از مهندسی ژنتیک

دانشمندان نباتات قادرند تا محصولات کشاورزی را در یک چشم به هم زدن اصلاح کنند، آنهم به شیوه هایی که اگر به کشاورزی سنتی باشد سال ها به طول خواهد کشید. برای تغذیه جمعیت رو به فزونی جهان لازم است تا تولید غذا افزایش پیدا کند.

مطالعه متن کامل
افق های نو اسرار پلوتو را آشکار می کند

افق های نو اسرار پلوتو را آشکار می کند

ناسا یافته های بیشتری را از فضاپیمای افق های نو منتشر کرد. این یافته ها حاوی اسرار و اکتشافات جدیدی درباره سیاره کوتوله پلوتو و اقمارش هستند. سفینه بدون سرنشین افق های نو در 23 تیرماه از فراز پلوتو عبور کرد و طی این مانور، تصاویر و اطلاعاتی را گردآوری کرد که نشان می دهند این سیاره بیش از آنکه تصور می شد فعال است چرا که آثار برخی از پدیده های جوان تر منظومه شمسی را بر چهره دارد.

مطالعه متن کامل
کوسه، منبع الهام برای رشد مجدد دندان در انسان

کوسه، منبع الهام برای رشد مجدد دندان در انسان

محققان به دانسته های جدیدی در مورد رشد مجدد دندان در کوسه ها رسیده اند که ممکن است راه را برای ابداع معالجاتی جهت افراد بی دندان هموار سازد.

مطالعه متن کامل
شناسایی منبع امواج رادیویی رازآلود فضایی

شناسایی منبع امواج رادیویی رازآلود فضایی

انفجارهای رادیویی سریع یا FRB همواره دانشمندان را به خود مشغول کرده است. این فوران های عظیم انرژی در فضا ظرف کمتر از یک ثانیه چنان نیرویی را تولید می کنند که برابر با انرژی تولیدی خورشید ظرف 1000 سال از عمر خود است. از آنجایی که انفجارهای مزبور سال ها بعد از رخ دادن اولیه شان کشف شدند، دانشمندان امکان تعیین منبع یا عامل رخ دادن این انفجارها را نداشتند. حتی برخی تصور می کردند شاید ماجرا کار آدم فضایی ها باشد. تمام این حدس و گمان ها توسط تیمی از دانشمندان استرالیایی که موفق به ضبط FRB به هنگام رخ دادنش شدند، خاتمه پیدا کرد.

مطالعه متن کامل