کوی دانش - kooy

اولین قهوه اسپرسو فضایی در ایستگاه فضایی بین المللی صرف شد

اولین قهوه اسپرسو فضایی در ایستگاه فضایی بین المللی صرف شد
23 اردیبهشت
06:30 1394
صبح های ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) با سرو شدن اولین فنجان قهوه اسپرسو فضایی رنگی تازه خواهند گرفت. این فنجان قهوه را فضانورد ایتالیایی، Samantha Cristoforetti دم کرد و نوشید. برای جشن گرفتن این اتفاق خوشایند، کریستوفورتی عکس خود را در حال نوشیدن اسپرسو به زمین توییت کرد و نوشت: "قهوه: بهترین سوسپانسیون طبیعی که تا به حال اختراع شده است. اسپرسو تازه در فنجان جدیدی مخصوص جاذبه صفر!"

این اتفاق شاید به شکوه اولین فرود انسان روی ماه نباشد، اما این واقعه تاریخی با به صدا درآمدن ماشین اسپرسو ساز ISSpresso در حین ساخت قهوه و آماده کردن اولین فنجان، به عنوان "سرو اولین اسپرسو فضایی" ثبت خواهد شد. این ماشین با همکاری بین شرکت مهندسی هوا و فضای Argotec و شرکت قهوه Lavazza و با کمک آژانس فضایی ایتالیا (ASI) طراحی و ساخته شده است. ISSpresso از کپسول های قهوه استاندارد Lavazza استفاده می کند. اما از سوی دیگر سازندگان می گویند که این دستگاه، یک ماشین با مهندسی فضایی بسیار جدی و دقیق است. دستگاهی که کریستوفورتی در یکی از ماژول های ایستگاه فضایی بین المللی نصب کرده است.

ISSpresso شباهتی به دستگاه های اسپرسو ساز زمینی ندارد. این ماشین باید برای کار با سیالات با نوع جدیدی از دینامیک رفتاری عجیب و غریب آن ها در فضا و در جاذبه صفر و در عین حال، برآورده کردن الزامات ایمنی در ایستگاه فضایی بازطراحی و مهندسی می شد. به عنوان مثال به جای استفاده از لوله های پلاستیکی، لوله های استیل جایگزین آن ها شدند. به گفته شرکت لاواتزا، به همین دلیل ساخت و استفاده از دستگاه ISSpresso در فضا، پروژه ای بیش از یک شیرین کاری تبلیغاتی است و یکی از نه آزمایشی است که به صورت رسمی توسط ASI تعیین شده است و در لیست مأموریت های فضایی آینده کریستوفورتی در ایستگاه فضایی آمده است.

یکی دیگر از نوآوری های که در واقعه اولین نوشیدن اسپرسو در فضا به چشم می آمد، فنجان خاصی بود که کریستوفورتی در عکسی که روی توییتر خود فرستاده بود در دست داشت.

در واقع اولین اسپرسو در یک کیسه نوشیدنی پلاستیکی خاص ریخته شد. این کیسه عمدا برای مشاهده آزمایش چگونگی دم کشیدن قهوه شفاف ساخته شده است و به طور خاص برای این دستگاه طراحی شده است تا با ایجاد یک اختلاف فشار، هنگامی که به وسیله نی سوراخی در آن ایجاد می شود، عطر مطبوع قهوه را در فضا پراکنده کند. با این حال، فنجانی که در دست کریستوفورتی دیده می شود، توسط دانشگاه ایالت پورتلند تولید شده است. این فنجان پلاستیکی که طی فرآیند چاپ سه بعدی تولید شده است، با استفاده از اثر کشش سطحی قهوه را در فنجان نگه می دارد و در اثر پدیده مویینگی بین قهوه و فنجان فضانوردان از آن می نوشند. همچنین اثر مویینگی کمک می کند کرِم و کف خاص روی اسپرسو ایجاد شود.

David Avino مدیر عامل شرکت Argotec و Giuseppe Lavazza نائب رئیس گروه لاواتزه اظهار داشتند: "با نتایج موفقیت آمیزی که امروز از این آزمایش گرفتیم، موفق شدیم چالشی که حدود یک سال قبل شروع کردیم را به نتیجه برسانیم. نه تنها بر محدودیت های ناشی از بی وزنی غلبه کردیم و برای فضانوردان ساکن در ایستگاه فضایی بین المللی یکی از بهترین و عالی ترین قهوه های اسپرسو که نماد بی چون و چرای محصولات کشور ایتالیاست را سرو کردیم، بلکه اطلاعات خود درباره دینامیک سیالات را نیز بهبود دادیم."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

سیده کتایون حسینی

سیده کتایون حسینی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
20 مشکل متداول در HTC One M8 و روش های غلبه بر آن ها

20 مشکل متداول در HTC One M8 و روش های غلبه بر آن ها

HTC One M8 یک گوشی زیبا است و خصوصیات منحصر به فردی دارد که این گوشی را بی رقیب می سازد. ولی جدا از تمام این خصوصیات، این گوشی بی نقص نیست. مانند تمام گوشی های هوشمند، این گوشی هم مشکلات خود را دارد. ما متداول ترین مشکلات HTC One M8 را شناسایی کرده و راه حل هایی را برای شما آماده کرده ایم تا بر این مشکلات فائق آیید.

مطالعه متن کامل
گیاهان دوسوفیوریتو، گلدان های اپی فیت معلق را با ریشه هایشان می پوشاند

گیاهان دوسوفیوریتو، گلدان های اپی فیت معلق را با ریشه هایشان می پوشاند

دوسوفیوریتو، ارتباط میان انسان و طبیعت را با پروژه ای که تمرکز آن بر روی گیاهانِ «اپی فیت» است واکاوی می کند. این نوع ارگانیسم ها که بیشتر در جنگل های بارانی یافت می شوند، با معلق شدن از شاخه های درختان یا برگ های سایر درختان و گیاهان و چسبیدن به آنها با ریشه هایشان رشد کرده و زندگی می کنند.

مطالعه متن کامل
چگونه به جی‌میل خود، فایل های واقعی را به جای لینک آنها، ضمیمه کنیم؟

چگونه به جی‌میل خود، فایل های واقعی را به جای لینک آنها، ضمیمه کنیم؟

قابلیت جدید گوگل برای Drive به شما اجازه می‌دهد تا فایل های واقعی را به ایمیل خود ضمیمه کنید.

مطالعه متن کامل
نکته سلامتی: مراجعه سالمندان به دندانپزشک

نکته سلامتی: مراجعه سالمندان به دندانپزشک

سالمندان باید به صورت منظم برای معاینه و پاک‌سازی به دندانپزشک مراجعه کنند و بهتر است دندانپزشک خود را درباره‌ی برخی مسائل در جریان بگذارید.

مطالعه متن کامل
طراحی جالب یک کی بورد مجازی قابل لمس

طراحی جالب یک کی بورد مجازی قابل لمس

یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه توکیو در حال آزمایش روی پروژه جالبی هستند. آنها در حال طراحی یک نوع تصویر مجازی قابل لمس هستند که شما می توانید تمامی شور و شوق هنگام نواختن روی یک کی بورد واقعی را بر روی آن به خوبی حس کنید!

مطالعه متن کامل