کوی دانش - kooy

اخطار زیست شناسان بابت گسترش ویروس هانتا hantavirus که تحت تأثیر رشد فزاینده ی نی زارها می باشد.

اخطار زیست شناسان بابت گسترش ویروس هانتا hantavirus که تحت تأثیر رشد فزاینده ی نی زارها می باشد.
20 اردیبهشت
08:45 1394
به بیان پژوهشگران دانشگاه واشنگتن، نی زارها علی رغم چشم انداز زیبایی که دارند در گسترش ویروس هانتا hantavirus نقش به سزایی دارند. بذر این گیاه حاصلخیز، غذایی ایده آل برای بذر خوران مخصوصاً موش های گوزنی (Deer mice) می باشد که ناقل این ویروس هستند.

ریچارد مک Richard Mack زیست شناسی از آموزشگاه علوم بیولوژیک WSU`s در آخرین گزارش نشریه ی آنلاین online، PLOS ONE، جزئیات بروز این طغیان را شرح می دهد.

طبق فهرست آمار انجمن نی زارهای آمریکا، رشد این گیاه به نحو چشم گیری گسترش پیدا کرده است. بعضی از آن ها خوشه ای رشد می کنند که قابل مهار هستند. اما گونه ای دیگر که به آن ها نی رونده "running bamboos" می گویند، از طریق ریشه منتشر می شوند، که قابل مهار نیستند.

نی زارها دوران شکوفه زدن بسیار متناوب و پراکنده ای دارند. این گیاه به مدت 18 ماه به میزان قابل توجهی بذر تولید می کند. موش های گوزنی در این مدت تولید مثل می کنند تا زمانی که بذرها تمام شوند و بعد از این مرحله برای پیدا کردن منابع غذایی به مکان های مسکونی و خانه ها هجوم می آورند.

از هر ده موش گوزنی، یکی حامل ویروس هانتا است. ویروس از طریق ادرار، مدفوع و یا گرد و غبار آلوده منتشر می شود. در اشخاصی که به بیماری مبتلا می شوند، علائمی مانند علائم سرماخوردگی همراه با عوارض ریوی و تنفسی بروز می کند. به گزارش وزارت بهداشت، یک مورد از سه مورد به مرگ منتهی می گردد.

در مرحله ای از آزمایش مک، بذر چینی نی را در 12 گونه از موش گوزنی آزمایشگاهی با نام علمی Peromyscus maniculatvs زیر نظر گرفت.

او می گوید: "آن ها عاشقش شدند. کلاً آن را به غذای موش ها ترجیح می دهند."

با توجه به زمینه ی مساعد در تولید مثل و انتشار جمعیت موش ها، انتظار وقوع طغیانی همانند واقعه ای که در جوندگان آسیا و جنوب آمریکا بود، دیده شده است.

مک و دیگر پژوهشگران و محققان در انجمن گیاه شناسی در فلوریدا گزارش می دهند: "شرایط برای وقوع طغیانی شبیه به آنچه رخ داده، در آمریکای شمالی بسیار مساعد است. و این امر به خاطر تکثیر سریع و افزایش نی زارهای غیر بومی است."

مک تأکید می کند که شاید گسترش ویروس هانتا از طریق موش ها، فقط یک احتمال باشد. اما وقتی سرعت رشد روز افزون گونه های غیر بومی نی زارها را محاسبه می کنیم، این بی شباهت به یک طغیان زیست شناختی نیست. برخی گونه های وارداتی ذرت نی به راحتی در جنگل های شمال غربی رشد می کنند که به موازات آن شرایط تولید مثل موش های گوزنی نیز افزایش پیدا می کند.

مک در این رابطه به کشورهای آمریکا و کانادا پیشنهاد می کند: تا قوانین مرتبط با نی زارهای غیر بومی را تغییر داده و گیاهان غیر بومی را در مراتع عمومی و پارک ها ریشه کن کنند. و قبل از بهره برداری، تناوب زمانی گیاه را در گل دادن و تولید بذر ارزیابی کنند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

سیمون خاچی

سیمون خاچی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
نکته سلامتی: شیوه مصرف خوراکی در تعطیلات با نگرش سلامتی

نکته سلامتی: شیوه مصرف خوراکی در تعطیلات با نگرش سلامتی

غذا نقطه عطف بیشتر تعطیلات است پس باید در انتخاب آن بسیار خردمندانه عمل شود.

مطالعه متن کامل
صفحه‌ کلید تاشوی مایکروسافت

صفحه‌ کلید تاشوی مایکروسافت

چه چیزی بهتر از صفحه کلید تاشو و وایرلس که با دستگاه‌های ویندوز، اندروید و iOS کار می‌کند؟ صفحه کلید تاشو مایکروسافت، نسخه‌ای جدید و ارتقاء‌یافته از صفحه کلید یونیورسال موبایل است و در جولای وارد بازار می‌شود.

مطالعه متن کامل
ورود نینتندو به بازار سلامت با معرفی حسگر خواب

ورود نینتندو به بازار سلامت با معرفی حسگر خواب

شرکت نینتندو با هدف ارتقای سلامت کاربران خود، از محصول جدیدی به نام حسگر QOL رونمایی کرده است. این دستگاه خواب و میزان خستگی افراد را ارزیابی می کند.

مطالعه متن کامل
آیا می توان با باکتری جلوی گسترش ویروس زیکا را گرفت؟

آیا می توان با باکتری جلوی گسترش ویروس زیکا را گرفت؟

اخیرا تحقیقی صورت گرفته است که نظریه بسیاری از دانشمندان را مبنی بر امکان کمک گرفتن از باکتری برای کنترل گسترش ویروس زیکا تایید می نماید. محققان اقدام به عفونی سازی پشه ها با استفاده از یک باکتری به نام Wolbachia نموده و باکتری ها را آزاد کردند تا با پشه هایی که آلودگی عفونی مزبور را نداشتند در محیط آزاد جفت گیری نمایند، سپس سطوح ویروس زیکا در پشه ها اندازه گیری شد. طی چند نسل بعد، سطوح ویروس کاهش یافته و غیرفعال شد که به معنای عدم ناقلِ ویروس بودن این پشه هاست.

مطالعه متن کامل
دستگاهی که به صورت خودکار داروها را دسته بندی می کند

دستگاهی که به صورت خودکار داروها را دسته بندی می کند

افرادی که نیاز به مصرف مرتب داروها به خصوص در زمان های متفاوتی از روز دارند می دانند که به خاطر سپردن مصرف قرص ها در زمان مناسب مشکل است. Lumma دستگاهی است که به منظور تسهیل این موقعیت ساخته شده است و با تحت نظر گرفتن داروهای مصرفی شما و اطلاع دادن زمان مصرف به شما در این راستا یاریتان می کند.

مطالعه متن کامل