کوی دانش - kooy

اخترشناسان دورترین کهکشانی که تا به حال دیده شده است را یافتند

اخترشناسان دورترین کهکشانی که تا به حال دیده شده است را یافتند
18 اردیبهشت
17:15 1394
گروهی از فضانوردان دورترین کهکشان از زمین را (تا به امروز) کشف کردند. این کهکشان بیش از 13 میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد.

محققان دانشگاه یِیل و دانشگاه سانتا کروز دسته ای از ستارگان بسیار نورانی را از رصدخانه ی "W.M. Keck" (در هاوایی) یافتند و نام این مجموعه را "EGS-zs8-1" نهادند. با اینکه کهکشان EGS-zs8-1 پیش از این در تصاویر گرفته شده توسط تلسکوپ های فضایی "Hubble" و "Spitzer" مشاهده شده بود، محققان یک "طیف نگار چند منظوره ی شناساگر نور اینفرارد" نوین را بر روی تلسکوپ 10 متری رصدخانه ی Keck قرار دادند تا تغییرات نور که موقعیت این کهکشان را تعیین می کند را مشاهده کنند.

اگر سنجش های انجام شده در این مطالعات دقیق باشد، شکل گیری EGS-zs8-1 تنها کمی دیرتر از انفجار بیگ بنگ رخ داده است و این کهکشان تقریباً 670 میلیون سال پس از کهکشان راه شیری پدید آمده است. بعلاوه از آنجایی که 13.1 میلیارد سال طول می کشد تا نور از EGS-zs8-1 به زمین برسد، اساساً ما می توانیم نگاهی اجمالی به زمانی که این کهکشان برای اولین بار پدید آمده است (13.1 میلیارد سال نوری قبل) داشته باشیم. ما این کهکشان را به گونه ای که 13 میلیارد سال پیش بوده است می بینیم. در آن زمان کهکشان راه شیری جرمی معادل بیش از 15% جرم کنونی اش را ساخته بوده است. اما تنها 670 میلیون سال وقت داشته که این جرم را تشکیل دهد. بنابراین در زمان شکل گیری EGS-zs8-1، کهکشان راه شیری 670 میلیون سال داشته است. در آن زمان عالم هستی بسیار نوبنیاد بوده است.

تیم محقق قصد دارد مطالعاتش را در مورد این سیاره و اثرات آن در مبدأ عالم هستی، ادامه دهد. این مطالعات هنگامی که تلسکوپ "James Webb" (جانشین تلسکوپ Hubble) در سال 2018 راه اندازی شود، از سر گرفته می شوند. بر اساس تحقیقات گروه، در صورت راه اندازی تلسکوپ James Webb سنجش فواصل دقیق تا این کهکشان بسیار ساده خواهد شد. نتایجی که با استفاده از این تلسکوپ بدست بیایند تصویر بسیار کامل تری از شکل گیری کهکشان ها در آغاز تولد فضای کیهانی بدست می دهند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

ثمین پیرو

ثمین پیرو

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

پس از 16 سال که این تکه سنگها بر روی زمین افتاده اند، دانشمندان به این واقعیت پی بردند که آنها از خارج از منظومه شمسی به زمین رسیده اند. این سنگها در سال 2000 (1378) بر روی دریاچه یخ زده تاگیش واقع در بریتیش کلمبیای کشور کانادا به زمین برخورد کردند و در همان زمان هم دانشمندان اعلام کردند که آنها، نمونه هایی کاملاً متفاوت از تمامی نمونه های بدست آمده و طبقه بندی شده از سنگهای کیهانی هستند. هم اکنون محققانی که به ارزیابی ترکیب سنگ مشغول هستند می گویند که نظریه بهتری برایش دارند که البته با شنیدن آن کمی تعجب خواهید کرد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

جایی در کهکشان یک اگزوپلنت وجود دارد که سه خورشید را برای خود کنار گذاشته است. یک تیم از ستاره شناسان دانشگاه آریزونا با استفاده از ESO (تلسکوپی بسیار بزرگ از رصدخانه جنوبی اروپا) موفق به یافتن HD 131399Ab شده اند، اگزوپلنتی که بصورت کلی به آن یک «سیستم سه ستاره ای» triple-star system می گویند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصویر فوق ضخامت لایه یخی در انسلادوس را نمایش می دهد که در مناطق استوایی خود (بخش زرد رنگ) به حداکثر 35 کیلومتر هم می رسد ولی در منطقه قطبی جنوب آن (قسمت آبی رنگ) صرفاً 5 کیلومتر ضخامت دارد. این اطلاعات حاصل مدلسازی جدید دانشمندان از این قمر دوستداشتنی زحل است. لیکن اطلاعات پیشین از ضخامت بسیار بیشتر این لایه یخی گفته بود.برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

یک سنگ فضایی باستانی در معدن سنگی در سوئد کشف شده است. این سنگ، نوعی شهاب سنگ می باشد که پیش از این هرگز روی زمین مشاهده نشده بود و احتمالاً باقی مانده تصادم عظیم سیارکی است که 470 میلیون سال قبل از این رخ داده و نخاله هایش روانه زمین شده است.

مطالعه متن کامل
دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

تیمی از ستاره شناسان با استفاده از آرایه بزرگ میلیمتری/زیرمیلیمتری آتاکاما (ALMA) دست به شناسایی اکسیژن در کهکشان دوردستی زده اند که صرفاً 700 میلیون سال بعد از انفجار بزرگ مشاهده می شود. این کهکشان دوردست ترین کهکشانی است که تاکنون شناسایی اکسیژن روی سطح آن به صورت قطعی انجام شده است و به احتمال زیاد به خاطر تشعشع قوی از ستاره های غول پیکر جوان، یونیزه گشته است. کهکشان مزبور می تواند نمونه منابعی باشد که مسئول سازماندهی کیهان درسال های نخستین شکل گیری کیهان هستند.

مطالعه متن کامل
احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی در افراد کوتاه‌قد بیشتر است.

احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی در افراد کوتاه‌قد بیشتر است.

نتایج پژوهشی جدید نشان داد افراد کوتاه‌قد تا حدی به علت نوع ژن‌هایشان بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌ها قلبی قرار دارند. پژوهشگران اطلاعاتِ بیش از ۶۵ هزار بیمار مبتلا به عروق کرونر و ۱۲۸ هزار فردی که مبتلا به این بیماری نبودند را مورد بررسی قرار دادند. بیماری عروق کرونر، یک نوع بیماری قلبی است که منجر به تولید پلاک خونی در شریان‌هایی می‌شود که خون را به قلب می‌رسانند. پلاک خونی باعث گرفتگی در رگ‌ها می‌شود. پژوهشگران ۱۸۰ نشانگر ژنتیکی را مورد بررسی قرار دادند که روی قد افراد تأثیر می‌گذارند تا ارتباط آنها با بیماری عروق کرونر را پیدا کنند.

مطالعه متن کامل
7 اپ سلامتی و تناسب اندام آندرویدی که حتی اگر علاقه ای به تناسب اندام ندارید هم  باید از آنها اطلاع داشته باشید

7 اپ سلامتی و تناسب اندام آندرویدی که حتی اگر علاقه ای به تناسب اندام ندارید هم باید از آنها اطلاع داشته باشید

اجازه بدهید با هم صادق باشیم، خیلی از افرادی که عاشق فناوری و از جمله آخرین مدلهای تلفن های هوشمند هستند، غالبا علاقه ای به باشگاه رفتن یا کوهنوردی و دو ندارند. البته این مسئله به خاطر اهمال یا عدم رغبت این افراد به مراقبت از خودشان نیست، بلکه باید فراموشکاری، فقدان عادت تمرین روزانه، گرفتاری ها و مشغله های بی پایان، مراقبت های فراوان رژیم غذایی که باید رعایت شود، یا ترکیبی از این موارد را در نظر گرفت.

مطالعه متن کامل
تغییر الگوی چرخش آب اقیانوسی: افزایش دوساله سطح آب دریا در شمال شرق آمریکای شمالی

تغییر الگوی چرخش آب اقیانوسی: افزایش دوساله سطح آب دریا در شمال شرق آمریکای شمالی

سطح آب دریا از نیویورک تا نیوفاندلند در سال های 2009 و 2010 به دلیل تغییر در الگوی چرخشی آب، حدود 4 اینچ (10.16 سانتی متر) افزایش یافته است. این افزایش ناگهانی جاری شدن سیل در طول ساحل شمال شرقی آمریکا، مستقل از هر گونه طوفان دریایی یا زمستانی به وقوع افتاده است. یافته های این مقاله حاکی از آن است که این افزایش نه در طول چند هفته، که در طول دو سال به وقوع پیوسته است.

مطالعه متن کامل
تصاویر اخیر بدست آمده از فضاپیمای داون نشان دهنده چرخش سیاره ای کوچک به نام "سرس"  در فضا می باشند

تصاویر اخیر بدست آمده از فضاپیمای داون نشان دهنده چرخش سیاره ای کوچک به نام "سرس" در فضا می باشند

فضاپیمای ناسا بنام "داون" بهترین تصاویری که تا کنون از سیاره ای ناشناس بنام "سرس" گرفته است رابرای ناسا ارسال کرده است.

مطالعه متن کامل
گاوهای خوشحال، شیرهای مغذی تری تولید می کنند!

گاوهای خوشحال، شیرهای مغذی تری تولید می کنند!

تزریق روزانه یک ماده شیمیایی که باعث ایجاد احساس شادی می شود باعث افزایش سطح کلسیم در خون گاوهای هولشتاین و شیر گاوهای جرسی شده است. نتایج این مطالعه که در ژورنال Endocrinology منتشر شده است می تواند به درک بهتر چگونگی ارتقاء سلامت و کیفیت مواد لبنی کمک کند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل