کوی دانش - kooy

چندهمسری بودن مردان ممکن است برای قلبشان مضر باشد

چندهمسری بودن مردان ممکن است برای قلبشان مضر باشد
10 اردیبهشت
06:45 1394
بیش از یک همسر داشتن ممکن است باعث ایجاد قلب دردهای شدید مردان شود!

مطالعه جدیدی نشان می دهد که مردان دارای چند همسر بیش از یک چهارم بیشتر از مردانی که دارای یک همسر هستند، در معرض خطر مسدود شدن عروق قلب هستند. 

نویسنده همکار این مطالعه دکتر امین دوله (متخصص قلب و عروق بیمارستان تخصصی ملک فیصل و مرکز تحقیقات جده، عربستان سعودی) در یک بیانیه اعلام کرد: "ما دریافتیم که ارتباطی بین افزایش تعداد همسر و انسداد عروق کرونری وجود دارد. این ارتباط ممکن است ناشی از مسئولیت نگهداری چند خانواده باشد که می تواند هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ عاطفی هزینه بر باشد."

بر اساس آیات قرآن، مردانی که ازداواج چندهمسری دارند، باید با هر خانواده به طور منصفانه و برابر رفتار کنند. دوله اظهار کرد: "ظاهراً این احتمال وجود دارد که چند همسری بودن برای چند همسر و احتمالاً چندین خانواده کودکان استرس قابل توجهی ایجاد کند."

در این مطالعه که در 29 آوریل 2015 در کنگره قلب و عروق انجمن آسیایی اقیانوس آرام  ارائه شد، نشان داد که هر چه تعداد همسران بیشتر باشد، خطر ابتلا به بیماری قلب بیشتر است.

از نظر دوله اگرچه این مطالعه ارتباط علت و معلولی بین چندهمسری بودن و مشکلات قلب را ثابت نمی کند، این امکان وجود دارد که عوامل پنهان دیگری مانند سطح صمیمیت در ازدواج، عادات غذایی یا عوامل ژنتیکی بتوانند نقش تعیین کننده ای در خطر بیماری قلبی و چند همسری بودن داشته باشد.

مطالعه ای که اوایل امسال در ژورنال Biology Letters  منتشر شد نشان داد که تقریباً کمتر از نیمی از مردان و تقریباً بیش از نیمی از زنان که تنها یک شریک جدی در یک زمان را ترجیح می دهند، در یک زنجیره از تک همسری به بیقیدی سقوط می کنند.

بهرحال فرزندان زوج های دارای یک همسر، مجبورند در زمان و منابعی که پدر برای فرزندان زنان دیگر صرف می کند، سهیم نباشند. و مطالعات نشان می دهد که به طور متوسط زنانِ مردان دارای چند همسر نسبت به زنانِ مردان دارای یک همسر، به داشتن فرزندان کمتری تمایل دارند.

مشکلات قلبی همسران

برای درک نحوه تاثیر تعدد زوجات بر سلامت مردان، دوله و همکارانش، مردان خاور میانه (جاییکه تعدد زوجات از لحاظ فرهنگی بیشتر پذیرفته شده است) را مورد بررسی قرار دادند. در اسلام  به مرد اجازه داده شده است که چهار زن بگیرد، در صورتی که بتواند از همه آن ها حمایت کند و با هر همسر و فرزندانش به طور برابر رفتار کند (در اسلام هر همسر در یک خانواده جدا زندگی می کند).

تیم دوله 687 مردی که برای مشکلات قلبی به یک پنج بیمارستان عربستان سعودی و امارات متحده عربی مراجعه کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند. در بین این مردان، 38 درصد یک همسر ، 19 درصد دو همسر و 10 درصد سه همسر و 3 درصد 4 همسر داشتند.

این مردان به طور میانگین 59 ساله بودند. بیش از نیمی از آن ها فشار خون بالا و دیابت داشتند و تقریباً نیمی از آن ها پیشینه قبلی بیماری قلبی داشتند. این پژوهشگران اضافه کردند که مردانی که تعدد زوجات داشتند به پیرتر شدن و زندگی کردن در نواحی روستایی گرایش داشتند.

در مقایسه با مردان تک همسر، مردان دارای چند همسر این مطالعه 4.6 برابر بیشتر در معرض خطر تنگ شدن عروق کرونری و 2.6 برابر بیشتر در معرض خطر داشتن چند عروق تنگ شده، بودند.

دکتر مایکل کماجدا (رئیس پیشین انجمن اروپایی کاردیولوژی که در این مطالعه شرکت نداشت) گفت: استرس ها ممکن است در این ارتباط نقش داشته باشند.

کماجدا در یک بیانیه اظهار کرد: "ما می دانیم که استرس طولانی مدت ممکن است خطر ابتلا به بیماری کرونری قلب را افزایش دهد. دیدن تاثیر تعدد زوجات بر خطر بیماری قلبی جالب است."

وی اضافه کرد که افراد دارای مشکلات روانی و اجتماعی کمتر داروی قلبی مصرف می کنند، که می تواند در این مشکل نقش داشته باشد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

طیبه رمضانی

طیبه رمضانی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
آیا فناوری نانو سلامت قلب ما را تهدید می‌کند؟

آیا فناوری نانو سلامت قلب ما را تهدید می‌کند؟

با توجه به گسترش سریع فناوری نانو از تولید واکسن گرفته تا پنل‌های ذخیره انرژی در بدنه خودرو، ممکن است از شگفتی‌های این فناوری جالب بسیار لذت ببریم. این در حالی است که دانشمندان درباره خطرات ناشی از ذرات نانو برای سلامتی انسان، به خصوص سلامتی قلب نیز هشدار داده اند…

مطالعه متن کامل
عصبانی بودن در یک موقعیت بحرانی می تواند برای شما خوب باشد.

عصبانی بودن در یک موقعیت بحرانی می تواند برای شما خوب باشد.

یافته های جدید توسط محققان فرانسوی نشان می دهد که مغز، منابع پردازشی بیشتری را به موقعیت های اجتماعی که علامت خطر دارند اختصاص می دهد و در حقیقت منابع پردازشی برای موقعیت هایی که بی خطر می باشند کمتر اختصاص می یابد.

مطالعه متن کامل
قابل توجه کابران گوشی های ویندوزی: بزودی می توانید مجله Flipboard را روی گوشی خود دانلود کنید.

قابل توجه کابران گوشی های ویندوزی: بزودی می توانید مجله Flipboard را روی گوشی خود دانلود کنید.

در بیانیه ای که Flipboard منتشر کرده است گفته شده است که نسخه گوشی ویندوز در نقشه راه شرکت وجود دارد، اگر چه تاریخ دقیق در دسترس بودن آن مشخص نیست. زمانی که نوکیا Lumia 830 و نوکیا Lumia 730 معرفی شدند، هر دو برنامه Flipboard را در صفحه اصلی مربوطه خود داشتند.

مطالعه متن کامل
سوشی‌خوری نوزومی، طرحی توسط ماسکسپاسیو که همانند خیابانی ژاپنی طراحی شده است.

سوشی‌خوری نوزومی، طرحی توسط ماسکسپاسیو که همانند خیابانی ژاپنی طراحی شده است.

عکس از استودیوی عکس کولیتی تمامی تصاویر توسط ماسکسپاسیو در اختیار قرار گرفته است. گروه مشاوران خلاق ماسکسپاسیو از اسپانیا، طراحی سوشی‌خوری نوزومی را در بارسلونای این کشور به عهده داشته اند. براساس این پروژه، شرکت مذکور مسئول برندسازی و طراحی داخلی رستورانی متعلق به خوزه میگوئل اررا و نویا مورل، دو کارآفرین مشتاق و متخصص در امر سوشی سنتی اصیل ژاپنی بوده است.

مطالعه متن کامل
آهنرباها می توانند گرما و صوت را کنترل کنند: کشف ویژگیهای جدید و خارق العاده امواج صوت

آهنرباها می توانند گرما و صوت را کنترل کنند: کشف ویژگیهای جدید و خارق العاده امواج صوت

محققان دانشگاه اوهایو کشف کردند که چگونه می توان گرما را با استفاده از میدان مغناطیسی کنترل کرد. این محققان توضیح می دهند که چگونه یک میدان مغناطیسی به اندازه یک دستگاه MRI، میزان گرمای موجود در یک نیمه رسانا را به اندازه 12 درصد کاهش می دهد.

مطالعه متن کامل