کوی دانش - kooy

چندهمسری بودن مردان ممکن است برای قلبشان مضر باشد

چندهمسری بودن مردان ممکن است برای قلبشان مضر باشد
10 اردیبهشت
06:45 1394
بیش از یک همسر داشتن ممکن است باعث ایجاد قلب دردهای شدید مردان شود!

مطالعه جدیدی نشان می دهد که مردان دارای چند همسر بیش از یک چهارم بیشتر از مردانی که دارای یک همسر هستند، در معرض خطر مسدود شدن عروق قلب هستند. 

نویسنده همکار این مطالعه دکتر امین دوله (متخصص قلب و عروق بیمارستان تخصصی ملک فیصل و مرکز تحقیقات جده، عربستان سعودی) در یک بیانیه اعلام کرد: "ما دریافتیم که ارتباطی بین افزایش تعداد همسر و انسداد عروق کرونری وجود دارد. این ارتباط ممکن است ناشی از مسئولیت نگهداری چند خانواده باشد که می تواند هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ عاطفی هزینه بر باشد."

بر اساس آیات قرآن، مردانی که ازداواج چندهمسری دارند، باید با هر خانواده به طور منصفانه و برابر رفتار کنند. دوله اظهار کرد: "ظاهراً این احتمال وجود دارد که چند همسری بودن برای چند همسر و احتمالاً چندین خانواده کودکان استرس قابل توجهی ایجاد کند."

در این مطالعه که در 29 آوریل 2015 در کنگره قلب و عروق انجمن آسیایی اقیانوس آرام  ارائه شد، نشان داد که هر چه تعداد همسران بیشتر باشد، خطر ابتلا به بیماری قلب بیشتر است.

از نظر دوله اگرچه این مطالعه ارتباط علت و معلولی بین چندهمسری بودن و مشکلات قلب را ثابت نمی کند، این امکان وجود دارد که عوامل پنهان دیگری مانند سطح صمیمیت در ازدواج، عادات غذایی یا عوامل ژنتیکی بتوانند نقش تعیین کننده ای در خطر بیماری قلبی و چند همسری بودن داشته باشد.

مطالعه ای که اوایل امسال در ژورنال Biology Letters  منتشر شد نشان داد که تقریباً کمتر از نیمی از مردان و تقریباً بیش از نیمی از زنان که تنها یک شریک جدی در یک زمان را ترجیح می دهند، در یک زنجیره از تک همسری به بیقیدی سقوط می کنند.

بهرحال فرزندان زوج های دارای یک همسر، مجبورند در زمان و منابعی که پدر برای فرزندان زنان دیگر صرف می کند، سهیم نباشند. و مطالعات نشان می دهد که به طور متوسط زنانِ مردان دارای چند همسر نسبت به زنانِ مردان دارای یک همسر، به داشتن فرزندان کمتری تمایل دارند.

مشکلات قلبی همسران

برای درک نحوه تاثیر تعدد زوجات بر سلامت مردان، دوله و همکارانش، مردان خاور میانه (جاییکه تعدد زوجات از لحاظ فرهنگی بیشتر پذیرفته شده است) را مورد بررسی قرار دادند. در اسلام  به مرد اجازه داده شده است که چهار زن بگیرد، در صورتی که بتواند از همه آن ها حمایت کند و با هر همسر و فرزندانش به طور برابر رفتار کند (در اسلام هر همسر در یک خانواده جدا زندگی می کند).

تیم دوله 687 مردی که برای مشکلات قلبی به یک پنج بیمارستان عربستان سعودی و امارات متحده عربی مراجعه کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند. در بین این مردان، 38 درصد یک همسر ، 19 درصد دو همسر و 10 درصد سه همسر و 3 درصد 4 همسر داشتند.

این مردان به طور میانگین 59 ساله بودند. بیش از نیمی از آن ها فشار خون بالا و دیابت داشتند و تقریباً نیمی از آن ها پیشینه قبلی بیماری قلبی داشتند. این پژوهشگران اضافه کردند که مردانی که تعدد زوجات داشتند به پیرتر شدن و زندگی کردن در نواحی روستایی گرایش داشتند.

در مقایسه با مردان تک همسر، مردان دارای چند همسر این مطالعه 4.6 برابر بیشتر در معرض خطر تنگ شدن عروق کرونری و 2.6 برابر بیشتر در معرض خطر داشتن چند عروق تنگ شده، بودند.

دکتر مایکل کماجدا (رئیس پیشین انجمن اروپایی کاردیولوژی که در این مطالعه شرکت نداشت) گفت: استرس ها ممکن است در این ارتباط نقش داشته باشند.

کماجدا در یک بیانیه اظهار کرد: "ما می دانیم که استرس طولانی مدت ممکن است خطر ابتلا به بیماری کرونری قلب را افزایش دهد. دیدن تاثیر تعدد زوجات بر خطر بیماری قلبی جالب است."

وی اضافه کرد که افراد دارای مشکلات روانی و اجتماعی کمتر داروی قلبی مصرف می کنند، که می تواند در این مشکل نقش داشته باشد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

طیبه رمضانی

طیبه رمضانی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
 Bindi (خالِ معروف زنان هندی) غنی شده با یُد!

Bindi (خالِ معروف زنان هندی) غنی شده با یُد!

در راستای تلاش برای افزایش آگاهی مردم نسبت به نیازهای تغذیه ای آن ها و وارد کردن تکنولوژی های ساده در زندگی مردم، در غالب آداب و رسوم پیچیده، یک موسسه پزشکی در هند با یک آژانش تبلیغاتی سنگاپوری آغاز به همکاری کرده است. هدف از این پروژه مبارزه با کمبود ید با استفاده از bindi است. خال تزئینی که اکثر زنان و دختران هندی بر روی پیشانی خود می گذارند.

مطالعه متن کامل
فراری هِوِن در فستیوال موتورینگ استرالیا

فراری هِوِن در فستیوال موتورینگ استرالیا

تنها نام فراری با توجه به ابرماشین ها و تاریخچه درخشانی که در فرمول یک داشته کافی است تا هر خودروسازی را به زانو دربیاورد، آنهم به شکلی که از هیچ برند دیگری ساخته نیست. طرفداران اسب تاجدار این شانس را داشتند تا نهایت لذت را در فستیوال موتورینگ استرالیا که آخر همین هفته برگزار شد ببرند و به تماشای فراری های مختلف از مدل های قدیمی چون F40 افسانه ای گرفته تا انواع مدرن تری مثل F12 Berlinetta بپردازند.

مطالعه متن کامل
جامع ترین پیوند صورت تا به امروز روی صورت یک آتش نشان انجام گرفت

جامع ترین پیوند صورت تا به امروز روی صورت یک آتش نشان انجام گرفت

جراحان مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک توانستند کل صورت بیماری را طی آنچه که گسترده ترین عمل پیوند صورت تاکنون خوانده می شود با موفقیت پیوند بزنند. پزشکان مستقر در مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک موفق شدند تا طی آنچه پیچیده ترین و کامل ترین عمل پیوند صورت تا امروز خوانده می شود اقدام به پیوندِ کل صورت پاتریک هاردیسون 41 ساله نمایند، هاردیسون آتش نشان داوطلبی بود که هنگام حضور در ماموریت شغلی خود در سال 2001 دچار سوختگی بسیار شدیدی شد.

مطالعه متن کامل
چگونه Stacks را در OS X، نصب و سفارشی سازی کنیم؟

چگونه Stacks را در OS X، نصب و سفارشی سازی کنیم؟

Stacks، دسترسی سریع و آسان به پوشه هایی را به شما می‌دهد، که اخیرا به طور مکرر از آنها استفاده کرده‌اید. در اینجا به شما آموزش می‌دهیم، چگونه stacks را به Dock اضافه و آن را سفارشی سازی کنید.

مطالعه متن کامل
خرچنگ یتی، غذای خود را پرورش داده و در محدوده آبهای گرم قطب جنوب زندگی می کند

خرچنگ یتی، غذای خود را پرورش داده و در محدوده آبهای گرم قطب جنوب زندگی می کند

تصویر فوق: «کلوزآپ از خرچنگ یتی مذکر کیوا تایلری (Kiwa tyleri)» آن چیست که سفید و نابینا و سرتاسر پوشیده از موست؟ جواب این معما البته یتی است. اما در این مطلب منظور ما به طور اخص خرچنگ یتی است، جانوری دریایی که در نزدیکی دریچه های حرارتی در کف اقیانوس قطب جنوب، آنجا که آب گرم به درون دریا می ریزد زندگی می کند. تاکنون سه گونه از خرچنگ های یتی شناسایی شده اند و اکنون دانشمندان برای اولین بار در مقاله ای جدید به وصف ویژگی های یکی از این گونه ها به نام کیوا تایلری پرداخته اند. کیوا تایلری تنها گونه از میان خرچنگ های یتی است که در اقیانوس جنوبی و قطب جنوب مستقر می باشد.

مطالعه متن کامل