کوی دانش - kooy

چندهمسری بودن مردان ممکن است برای قلبشان مضر باشد

چندهمسری بودن مردان ممکن است برای قلبشان مضر باشد
10 اردیبهشت
06:45 1394
بیش از یک همسر داشتن ممکن است باعث ایجاد قلب دردهای شدید مردان شود!

مطالعه جدیدی نشان می دهد که مردان دارای چند همسر بیش از یک چهارم بیشتر از مردانی که دارای یک همسر هستند، در معرض خطر مسدود شدن عروق قلب هستند. 

نویسنده همکار این مطالعه دکتر امین دوله (متخصص قلب و عروق بیمارستان تخصصی ملک فیصل و مرکز تحقیقات جده، عربستان سعودی) در یک بیانیه اعلام کرد: "ما دریافتیم که ارتباطی بین افزایش تعداد همسر و انسداد عروق کرونری وجود دارد. این ارتباط ممکن است ناشی از مسئولیت نگهداری چند خانواده باشد که می تواند هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ عاطفی هزینه بر باشد."

بر اساس آیات قرآن، مردانی که ازداواج چندهمسری دارند، باید با هر خانواده به طور منصفانه و برابر رفتار کنند. دوله اظهار کرد: "ظاهراً این احتمال وجود دارد که چند همسری بودن برای چند همسر و احتمالاً چندین خانواده کودکان استرس قابل توجهی ایجاد کند."

در این مطالعه که در 29 آوریل 2015 در کنگره قلب و عروق انجمن آسیایی اقیانوس آرام  ارائه شد، نشان داد که هر چه تعداد همسران بیشتر باشد، خطر ابتلا به بیماری قلب بیشتر است.

از نظر دوله اگرچه این مطالعه ارتباط علت و معلولی بین چندهمسری بودن و مشکلات قلب را ثابت نمی کند، این امکان وجود دارد که عوامل پنهان دیگری مانند سطح صمیمیت در ازدواج، عادات غذایی یا عوامل ژنتیکی بتوانند نقش تعیین کننده ای در خطر بیماری قلبی و چند همسری بودن داشته باشد.

مطالعه ای که اوایل امسال در ژورنال Biology Letters  منتشر شد نشان داد که تقریباً کمتر از نیمی از مردان و تقریباً بیش از نیمی از زنان که تنها یک شریک جدی در یک زمان را ترجیح می دهند، در یک زنجیره از تک همسری به بیقیدی سقوط می کنند.

بهرحال فرزندان زوج های دارای یک همسر، مجبورند در زمان و منابعی که پدر برای فرزندان زنان دیگر صرف می کند، سهیم نباشند. و مطالعات نشان می دهد که به طور متوسط زنانِ مردان دارای چند همسر نسبت به زنانِ مردان دارای یک همسر، به داشتن فرزندان کمتری تمایل دارند.

مشکلات قلبی همسران

برای درک نحوه تاثیر تعدد زوجات بر سلامت مردان، دوله و همکارانش، مردان خاور میانه (جاییکه تعدد زوجات از لحاظ فرهنگی بیشتر پذیرفته شده است) را مورد بررسی قرار دادند. در اسلام  به مرد اجازه داده شده است که چهار زن بگیرد، در صورتی که بتواند از همه آن ها حمایت کند و با هر همسر و فرزندانش به طور برابر رفتار کند (در اسلام هر همسر در یک خانواده جدا زندگی می کند).

تیم دوله 687 مردی که برای مشکلات قلبی به یک پنج بیمارستان عربستان سعودی و امارات متحده عربی مراجعه کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند. در بین این مردان، 38 درصد یک همسر ، 19 درصد دو همسر و 10 درصد سه همسر و 3 درصد 4 همسر داشتند.

این مردان به طور میانگین 59 ساله بودند. بیش از نیمی از آن ها فشار خون بالا و دیابت داشتند و تقریباً نیمی از آن ها پیشینه قبلی بیماری قلبی داشتند. این پژوهشگران اضافه کردند که مردانی که تعدد زوجات داشتند به پیرتر شدن و زندگی کردن در نواحی روستایی گرایش داشتند.

در مقایسه با مردان تک همسر، مردان دارای چند همسر این مطالعه 4.6 برابر بیشتر در معرض خطر تنگ شدن عروق کرونری و 2.6 برابر بیشتر در معرض خطر داشتن چند عروق تنگ شده، بودند.

دکتر مایکل کماجدا (رئیس پیشین انجمن اروپایی کاردیولوژی که در این مطالعه شرکت نداشت) گفت: استرس ها ممکن است در این ارتباط نقش داشته باشند.

کماجدا در یک بیانیه اظهار کرد: "ما می دانیم که استرس طولانی مدت ممکن است خطر ابتلا به بیماری کرونری قلب را افزایش دهد. دیدن تاثیر تعدد زوجات بر خطر بیماری قلبی جالب است."

وی اضافه کرد که افراد دارای مشکلات روانی و اجتماعی کمتر داروی قلبی مصرف می کنند، که می تواند در این مشکل نقش داشته باشد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

طیبه رمضانی

طیبه رمضانی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
حیوانات رنگارنگ برای به وحشت انداختن شکارچیان می درخشند

حیوانات رنگارنگ برای به وحشت انداختن شکارچیان می درخشند

تحقیقات جدید نشان می دهد که حیواناتی که روشنایی لرزان دارند و می درخشند، می توانند برای به وحشت انداختن شکارچیان این خصوصیت را از راه فرگشت بدست آورده باشند.

مطالعه متن کامل
16 اپ بسیار مفید برای آیفون و تبلت های روت شده

16 اپ بسیار مفید برای آیفون و تبلت های روت شده

صرف نظر از اینکه به چه دلیلی دست به روت کردن وسیله آندرویدی زده باشید، نیازمند اپ های مناسب برای استفاده کردن از قابلیت های گوشی تان هستید. بر این اساس می توان اپ هایی را پیدا کرد که برای سفارشی سازی ظاهر وسیله، دستکاری کردن عملکرد، مدیریت فایل ها و اپ ها، توانمندسازی هات اسپات و شبکه سازی ایمن و سایر قابلیت ها به کار بیاید. البته گوگل توصیه به روت کردن ابزار نمی کند، اما اگر شما به عنوان کاربر دست به این کار بزنید هم ناراحت نمی شود، به همین خاطر بیشتر اپ های محبوب برای ابزارهای روت شده آندرویدی در پلی استور نیز یافت می شود. حتما تاکنون مطالبی را در مورد روت کردن ابزار آندرویدی مطالعه کرده اید، حال بیایید نگاهی به نحوه استفاده حداکثری از ابزار روت شده بیندازیم.

مطالعه متن کامل
لاکهیدمارتین مرحله مونتاژ نهایی مریخ نورد InSight را آغاز کرد

لاکهیدمارتین مرحله مونتاژ نهایی مریخ نورد InSight را آغاز کرد

در جریان هر پروژه وقتی می رسد که ساخت اجزا تمام شده و نوبت مونتاژ آنهاست. آنچه در مورد اسباب و وسایل چند تکه و مونتاژی صادق است درمورد پرنده های فضایی هم صدق می کند، به همین خاطر لاکهید مارتین مرحله عملیات های مونتاژ، تست و پرتاب (ATLO) کاوشگر Interior ناسا را درقالبِ پروژه مریخ نورد کاوش های زمین شناسی، مساحی و انتقال حرارت یا (InSight) آغازکرده است. این پروژه InSight که هنوز نامگذاری نشده است و طبق برنامه ریزی ها قرار است سال 2016 به فضا فرستاده شود، اولین کاوشگر با قابلیت حفاری عمیق خواهد بود که به سیاره سرخ فرستاده می شود.

مطالعه متن کامل
حلقه جدید انیشتین: کهکشانی دوردست که به واسطه گرانش همگرا شده است

حلقه جدید انیشتین: کهکشانی دوردست که به واسطه گرانش همگرا شده است

تیمی چند ملیتی از ستاره شناسان، موفق به یافتن یک حلقه انیشتین شده اند، تصویر نادر از کهکشانی در دوردست که به واسطه «گرانش» همگرا شده است. دانشمندان این تیم از کشورهایی مثل اسپانیا، ایتالیا و آمریکا بوده اند و کشف خود را در ژورنال Monthly Notices of the Royal Astronomical Society گزارش کرده اند. در تصویر ترکیبی رنگیِ فوق، کهکشان همگرای مرکزی به رنگ قرمز نشان داده شده است و رنگ آبی نیز حلقه انیشتین را نشان می دهد، تصویر نه چندان واضح یک کهکشان در دوردست نیز در اطراف آن قابل مشاهده می باشد.

مطالعه متن کامل
گلف GTE اسپورت محصول آینده ولکس واگن

گلف GTE اسپورت محصول آینده ولکس واگن

ولکس واگن در جشنواره سالانه GTi که در وورترسی (Worthersee) برگزار شد، گلف GTE اسپورت هیبریدی با بدنه کربنی را رونمایی کرد.این کانسپت شیک، در میان کانسپت های عجیب و غریب وورترسی، آینده روشنی را ترسیم می کند که ولکس واگن با برند GT خود آن را فتح خواهد کرد.

مطالعه متن کامل