کوی دانش - kooy

کشمکش در فناوری دوربین های لاین سرعت

کشمکش در فناوری دوربین های لاین سرعت
08 اردیبهشت
01:15 1394
آیا می دانید که زمانی Gatso تنها تولید کننده دوربین ثبت سرعت بود ولی اکنون پلیس انواع متنوعی از دوربین ها را در اختیار دارند و به وسیله آنها رانندگانی را که از سرعت مجاز تخطی می کنند، گیر می اندازد.

 

 حدود بیست نوع دوربین ثابت و متحرک وجود دارد که هر کدام طرفداران خود را دارد. این دوربین ها هیچگاه در تیترها ظاهر نمی شوند، حتی جدیدترین مدل آنها که Redflex Hadecs 3 نام دارد و در هفته های اخیر سهم قابل توجهی از بازار فروش را به خود اختصاص داده است. (Hadecs اختصار Highways Agency Digital Enforcement Camera System می باشد).

در حال حاضر این دوربین ها در انگلستان و در مناطقی که اصطلاحاً محدوده «هوشمند» نامید می شوند به کار گرفته شده اند. قرار است در دو سال آینده با گسترش محدوده های هوشمندِ دارای پنچ لاین حرکت و همچنین افزایش محدودیت های سرعت متغییر، تعداد بسیار زیادی از این دوربین ها به کار گرفته شوند.

مزیت دوربین Hadecs 3 این است که می توان آن را بر روی میله های کنار جاده نصب کرد و نیز می توان تا پنچ لاین را فقط با یک دوربین اسکن کرد، در حالی که مدل قبلی آن Hadecs 2 که هنوز هم در انگلستان در اتوبان های دارای محدودیت سرعت متغیر مورد استفاده قرار می گیرد تنها یک لاین را اسکن می کند و باید بر روی داربست هوایی نصب شود.

دوربین Hadecs 3 نیز همانند Hadecs 2 خاکستری رنگ است نه زرد. به همین دلیل به دوربین رادارگریز یا مخفی معروف شده است. این دوربین از یک سیستم رادار و سیستم دیگری که طبق سقف سرعت متغیر تعیین شده در آن لحظه، آستانه عملکرد دوربین را فعال می کند بهره گیری می کند.

دوربین های Hadecs 3 پیوسته فعال اند، حتی زمانی که محدوده سرعت متغیر به 110km/h بر می گردد. همین ویژگی باعث نگرانی گروهی از رانندگان شده است. به گزارش پلیس کِنت (Kent) دوربین های Hadecs 3 که در 22 اکتبر سال گذشته در ناحیه محدودی راه اندازی شد، تا 21 فوریه امسال 1861 راننده خاطی را گیر انداخته است.

کِیث فیربنک (Keith fairbank) مسئول خبری پلیس کنت می گوید، ممکن است رانندگان بیشتری از محدوده سرعت مجاز تجاورز کرده باشند اما پلیس تصمیم گرفته است تنها کسانی را جریمه کند که جرم سنگین تری دارند.

 

دستورالعمل ارائه توسط انجمن افسران پلیس (ACPD) حاکیست، مواردی که در آن میزان تجاوز از سقف سرعت، 10% به اضافه 3km/h باشد، مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد.

یان پتی رییس حمل و نقل هوشمند موشل (Mouchel) که پیشنهاد دهنده نصب و راه اندازی دوربین های ثبت سرعت در بزرگراه های هوشمند است می گوید: «هدف از نصب دوربین های Hadecs 3 کمک به رانندگان جهت پیروی از محدوده سرعت و روان نگه داشتن ترافیک است».

وی گفت: «هدف ما از اعمال محدوده سرعت متغیر در بزرگراه های هوشمند این است که حرکت ماشین ها با سرعتی یکنواخت صورت گیرد و از تراکم ناگهانی که موجب کندی حرکت می شود اجتناب شود. بنابراین، دوربین های جدید به جای زرد، خاکستری رنگ است، به گونه ای که رانندگان نتوانند با دیدن آنها سرعت خود را کم کرده و باعث تراکم ناگهانی شده و سپس دوباره سرعت را افزایش دهند».

با این حال، وی پیش بینی می کند که روزی دوربین های ثبت سرعت، جای خود را به سیستم های محدود کننده سرعت خودرو خواهد داد و می گوید: «هم اکنون سیستم هایی مانند کروز کنترل سازگار (Adaptive cruise control) وجود دارد که می توانند سرعت خودروها را کم کنند. من می توانم روزی را مجسم کنم که سیستم های کروز کنترل جای دوربین های ثبت سرعت را در جاده ها و بزرگراهها گرفته اند».

تا آن زمان، رانندگان نه تنها با Hadecs 3 جدید، بلکه در جاده ها با تعداد بسیار زیادی از دوربین های ثابت با اَشکال و اندازه های گوناگون دست و پنجه نرم خواهند کرد. رایج ترین این دوربینها را در زیر معرفی می کنیم.

 

Truvelo Combi Forward Facing 

یک دوریبن ثابت که از روبرو عکس می گیرد، البته بر خلاف Gatso از پشت سر نیز عکس می گیرد.

چطور کار می کند؟

چهار جفت حسگر در جاده، سرعت ترافیک عبوری را محاسبه می کند. در فاصله ای دورتر در جاده، سه خط در مقابل دوربین قرار می گیرد. در صورتی که حسگرها، اتومبیلی را با سرعتی بالاتر از سرعت ترافیک تشخیص دهند به محض اینکه از خط سفید میانی عبور کند عکس آن توسط دوربین ثبت می شود.

 

 

 Vector 

 نوعی دوربین سرعت متوسط مشابه Specs که رسما به عنوان دوربین دو لاینِ دو جهته (automatic numberplate recognition) معروف است.

چطور کار می کند؟

این دوربین به منظور تشخیص وسایل نقلیه و محاسبه میانگین سرعت آنها بین محلی های مختلفِ دوربین ها از ANPR استفاده می کند، قادر است دو لاین را که در خلاف جهت هم هستند نظارت کند و در تمام شرایط جوی می تواند بالاترین سرعت ماشین ها را ثبت کند.

آیا می دانید؟

دروبین های وکتور برای کنترل مسیر اتوبوس، چراغ قرمز، Yellow box و تخطی در پارکینگ نیز به کار می رود.

 Truvelo D-Cam 

نوعی دوربین ثبت سرعت و چراغ قرمز که سه لاین را پوشش می دهد و به دو صورت روبرو و پشت سر عکس می گیرد.

چطور کار می کند؟

وقتی به عنوان دوربین چراغ راهنما به کار گرفته می شود، تعدادی حسگر قبل از خط ایست در زیر خیابان قرار داده می شود و بعد از آن سه خط کنترل در خیابان کشیده می شود. خط میانی در فاصله 75 سانتی متری خط ایست قرار دارد. وقتی که چرخ های جلوی خودرو وارد این ناحیه ثانویه می شود تایید بصری سنجش ثانویه صورت می گیرد. سریِ ارتقا یافته D-Cam L برای سنجش سرعت وسیله نقلیه از لیزر استفاده می کند.

آیا می دانید؟

این دوربین 100000 عکس دیجیتال را ذخیره می کند و نیز همزمان با ثبت عکس، آن را به مرکز کنترل ترافیک ارسال می کند.

 Digltd Spec 

برای نظارت بر مناطق سرعت متوسط به کار می رود و اغلب در ستونهای کنار بزرگراه ها نصب می شود.

چطور کار می کند؟

این سیستم در محل های متعدد در طول جاده نصب می شود (حداقل در دو محل) و با استفاده از فناوری ANPR ماشین های عبوری را ثبت نموده و میانگین سرعت آنها را محاسبه می کند. هنگامی که یک وسیله نقلیه از دوربین اول عبور می کند یک عکس مادون قرمز ثبت شده و زمان نیز درج می شود. به محض اینکه دوربین دوم را رد می کند دو عکس دیگر (یکی مادون قرمز دیگری رنگی ) ثبت می شود.

یک رایانه، عکس ها را تحلیل کرده و شماره را استخراج می کند. رایانه دیگری نیز زمانهای ثبت شده در دو عکس مادون قرمز را مقایسه می کند تا سرعت خودرو بین دو دوربین را محاسبه کند. اگر بالاتر از حد مجاز بود مانند سایر تخلفات ثبت شده با دوربین، یک برگه پیگرد برای راننده ارسال می شود.

آیا می دانید؟

راننده ها فکر می کنند با تعویض لاین می توانند دوربین را دور بزنند، اما گاهی اوقات دوربین ها به صورت Overlap تنظیم می شوند. در نتیجه از آنجا که معلوم نیست کدام دوربین عکس اول و کدام یک عکس دوم را می گیرد، این ریسک عاقلانه نیست.

 Gatsometer Type 24 

 یک دوربین ثابت برای ثبت عکس از پشت سر است.

چطور کار می کند؟

یک رادار در دورن دوربین، سرعت وسیله نقلیه را محاسبه می کند. اگر سرعت بالاتر از حد مجاز (تنظیم شده از قبل) باشد، دو عکس ثبت می کند.

از آنجا که این شواهد تصویری به تنها کافی نیست، چند خط سفید به نام نشان های ثانویه در فواصل معین در مقابل دوربین و بر روی جاده کشیده شده است که به محاسبه سرعت وسیله نقلیه کمک می کند. این دوربین قادر نیست سرعت وسیله نقلیه را در هنگام نزدیک شدن از روبرو ثبت کند اما می تواند به صورت دوره ای چرخیده و مسیر مقابل را نظارت کند.

آیا می دانید؟

دوربین های Gatso دارای یک قسمت بدل است که برای رانندگانی که با سرعت غیر مجاز حرکت می کنند با فلاش زدن متوالی اخطار می دهند.

(Redguard (Red light violations 

یک دوربین ثابت که در چهار راه ها تخطی از چراغ قرمز را در چهار مسیر به طور همزمان ثبت می کند.

چطور کار می کند؟

هنگامی که چراغ قرمز می شود رادار یا حسگر های تعبیه شده در خیابان بعد از خط ایست فعال می شوند. در صورتی که وسیله نقلیه ای از حسگرها عبور کند، سه عکس از آن ثبت می شود.

اولی یک عکس زوم-شات از پلاک خودرو، دومی یک عکس واید از خودور و محیط اطراف و سومی عکس وسیله نقلیه در حرکت است.

آیا می دانید؟

این دوربین در صورت تنظیم برای ثبت سرعت، تخطی از سرعت در هنگام عبور از چراغ سبز را نیز ثبت می کند.

  Hadecs 2 

برای اِعمال محدوده سرعت متغیر در اتوبان ها به کار می رود و دوربین مربوط به هر لاین بر روی داربستی در بالای همان لاین نصب می شود.

چطور کار می کند؟

یک رادار، سرعت وسیله نقلیه را محاسبه می کند، اگر بالاتر از محدوده متغییر باشد، دوربین سه عکس ثبت می کند. دو عکس توسط کارکنان پلیس تحلیل می شود و سنجش ثانویه سرعتِ وسیله نقلیه بر مبنای نشان های روی جاده صورت می گیرد. عکس سوم یک کلوز-آپ از پلاک خودرو است.

آیا می دانید؟

Hadecs 3 که جانشین این دوربین در برخی بزرگراههای هوشمند است، قادر است از یک محل، پنج مسیر را اسکن کند.

 Speed curb camera

این دوربینِ ثابت، جهت ثبت عکس از پشت سر است ولی می توان به صورت جفت با یک زوج دوربین که در جهت مخالف قرار می گیرد نصب کرده و تا چهار لاین را نظارت کرد.

چطور کار می کند؟

این دوربین، به منظور محاسبه سرعت وسائط نقلیه عبوری، از سه حسگر پیزو الکتریک که به فاصله یک متر از همدیگر قرار دارند بهره می گیرد. تعدادی نشان های سنجش اضافی بر روی سطح جاده نیز شواهد بیشتر را مهیا می سازند.

آیا می دانید؟

SpeedCurb سه عکس دیجیتال ثبت می کند: دو عکس واید که وسیله نقلیه، محل و همچنین حرکت وسیله نقلیه در طول زمان را نشان می دهند، و عکس سوم که بر روی پلاک وسیله نقلیه متمرکز شده و رایانه بوسیله آن، شماره وسیله نقلیه رااستخراج می کند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

علیرضا ضیایی

علیرضا ضیایی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


رباتی نرم با انرژی نوری و کنترل لیزری

رباتی نرم با انرژی نوری و کنترل لیزری

برای دهه ها، دانشمندان سعی داشتند رباتی بسازند که بتواند براحتی از حالتهای مختلفِ حرکتی در طبیعت تقلید کند ولی قریب به اتفاق رباتهای ساخته شده از یک اسکلت سخت بهره می گرفتند و توسط محرکهای الکتریکی ویا پنوماتیکی نیروی حرکتی خود را تامین می کردند. موضوع ساخت رباتی با بدنی نرم، همانند کرمهای کوچک ویا «کرم صدپا» برای مهندسان به یک چالش تبدیل شده بود و چالش بزرگتر آن بود که می بایست این ربات را در اندازه ای بسیار کوچک می ساختند. به تمامی موضوعات فوق، مدیریت موضوعاتی مثل کنترل از راه دور ویا مولدهای نیرو را نیز اضافه کنید. محققان دانشکده فیزیک از دانشگاه ورشو مشکلات فوق را حل کردند و رباتی ساختند که شبیه لارو کرم صدپا می باشد که کمتر از یک بند انگشت طول بدنش است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
اسپیکر بلوتوثیِ جدید Photive

اسپیکر بلوتوثیِ جدید Photive

امروزه روز مردم بیشتر با موبایل به موسیقی گوش فرا می دهند و صد البته دسترسی به حجم عظیمی از انواع موسیقی از طریق گوشی های هوشمند، ساده تر هم شده است. در این میان تقاضا برای اسپیکرهای بلوتوث بالاتر هم رفته است بطوریکه فناوری های جالبی در این زمینه وارد بازار شده است. از پخش کننده صدای 360 درجه تا اسپیکر ضدآب مخصوص استخرها و سواحل. برای بررسی یکی از بهترینهای بلوتوث با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

پرچمدار این روزهای سامسونگ نسبت به مدل قبلی فقط کمی زیباتر است ولی در بسیاری موارد ارتقاهای خوبی یافته است. گلکسی S7 سریع، پرقدرت و ضدآب است ولی مثل تمامی گوشیهای همراه بدون مشکل نیست. ما فرومها، پیامها و بطور کلی رسمی ترین سایت ها را برای پیدا کردن مشکلات و راه حلهای آنها مرور کردیم و در ادامه ده مشکل شایع که توسط کاربران این گوشی گزارش شده است را به همراه راه حل آن برای شما آورده ایم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

خلبانان نظامی ارتباط نزدیک و «درگیرانه ای» با سیستم ها و تجهیزاتِ پرنده ای که با آن پرواز می کنند را تجربه می کنند. حالا گروهی از محققان در استرالیا تصمیم دارند بر روی این موضوع تاثیر بگذارند. در چهار سال گذشته، یک تیم از متخصصین مغز و اعصاب و مهندسین علوم مختلف از دانشگاه ملبورن، همراه با جراحان بیمارستان رویال ملبورن، یک رابط مغزی/ماشینیِ پیشرفته (قطعه ای الکتریکی برای جایگذاری در سر خلبان) را توسعه داده اند که از قابلیتهایی همچون نصب آسان و ماندگاری طولانی درون جمجمه برخوردار است. درنهایت، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته آمریکا (دارپا) که تامین کننده هزینه این پروژه نیز می باشد، امیدوار است که با ورود این فناوری به کاکپیت، کنترل همه ابزارها حتی صندلی هواپیما را توسط مغز خلبان انجام دهد.

مطالعه متن کامل
رباتی که می تواند اشیای بلعیده شده توسط کودکان را بیرون بیاورد

رباتی که می تواند اشیای بلعیده شده توسط کودکان را بیرون بیاورد

این ربات را می توان مثل قرصی بلعید تا اشیائی را که به اشتباه بلعید شده اند را از معده خارج نمود.

مطالعه متن کامل
رشد گیاهان به کارِگروهی بین دو هورمون بستگی دارد.

رشد گیاهان به کارِگروهی بین دو هورمون بستگی دارد.

سازوکار ملکولیِ رشد گیاهان در این پژوهش توضیح داده شده است.

مطالعه متن کامل
کشف داروی ضد ویروس ابولا در موش ها

کشف داروی ضد ویروس ابولا در موش ها

چندی پیش اخبار نگران کننده ای درباره ی گسترش ابتلاء به بیماری وبا در سطح جهان منتشر شد. در طی پخش گزارش ها از سراسر جهان مبنی بر افزایش روزافزون مرگ ناشی از آلودگی به ویروس ابولا، عملکرد سازمان های بین المللی بهداشت توسط مردم و حکومت ها به چالش کشیده شد. البته خوشبختانه دانشمندان به تازگی موفق به کشف یک داروی مؤثر در درمان موش های آلوده شده اند.

مطالعه متن کامل
Impecca Alert Band امواج ذهنی را برای تشخیص خستگی رانندگان مورد بررسی قرار می‌دهد.

Impecca Alert Band امواج ذهنی را برای تشخیص خستگی رانندگان مورد بررسی قرار می‌دهد.

رانندگان هنگامی که در جاده دچار خواب‌آلودگی می‌شوند معمولا پنجره را باز می کنند و رادیو را زیاد می‌کنند. همچنین تعدادی از سیستم‌های هشدار دهنده که در این سال‌ها معرفی شده‌اند را دیده ایم؛ مانند نمایشگر هشدار چشمی خستگی راننده که میزان بسته شدن چشم رانندگان را بررسی می‌کند و آئودی در مورد قراردادن نمایشگر ضربان شمار در صندلی‌های خودرو تحقیقاتی کرده است. سربند هشداردهنده Impecca روند دیگری را طی می‌کند. این سربند فعالیت مغز را زیرنطر می‌گیرد و به رانندگان اخطار می‌دهد که دارند خسته می‌شوند پیش از اینکه خطرناک شود به کاربران زمان بیش‌تری می‌دهد تا بایستند و استراحت کنند.

مطالعه متن کامل
کاغذِ کم هزینه و زیست‌کنش‌ور (bioactive) می‌تواند در کمتر از یک دقیقه، گروه خونی را تعیین کند.

کاغذِ کم هزینه و زیست‌کنش‌ور (bioactive) می‌تواند در کمتر از یک دقیقه، گروه خونی را تعیین کند.

تعیین نوع گروه خونی برای انتقال خون یک امر حیاتی می باشد اما در برخی نواحی که تجهیزات مناسب پزشکی در دسترس نیست انجام این کار تقریباً غیر ممکن است. با اینحال تولید کاغذی جدید و زیست‌کنش‌ور شرایط را تغییر می دهد. این محصول می‌تواند فقط چند قطره خون را تجزیه و تحلیل کند و گروه خونیِ فرد را در کمتر از یک دقیقه تعیین کند. آنهم بدون هیچ گونه استفاده از نیروی برق یا باتری ویا استفاده از ابزارهای آزمایشگاهی. با کوی دانش همراه شوید تا این محصول جالب را با هم مرور کنیم...

مطالعه متن کامل
پیاده روی دسته جمعی، خطر "شرایط تهدیدکننده زندگی" را کاهش می دهد

پیاده روی دسته جمعی، خطر "شرایط تهدیدکننده زندگی" را کاهش می دهد

بر اساس تحقیقات، خطر سکته مغزی، بیماری عروق کرونر قلب، افسردگی و دیگر شرایط تهدید کننده حیات را می توان با راه رفتن در فضای باز به طور منظم و در قالب گروه های پیاده روی کاهش داد. یافته ها نشان می دهد افرادی که به طور منظم در قالب گروه راه می روند، فشار خون پایین تر، ضربان قلب طبیعی و کلسترول تمامِ کمتری دارند.

مطالعه متن کامل