کوی دانش - kooy

یک اختراع جدید پهنای باند تکنولوژی Wi-Fi را 10 برابر گسترش داده است

یک اختراع جدید پهنای باند تکنولوژی Wi-Fi را 10 برابر گسترش داده است
03 اردیبهشت
06:15 1394
بازه ی گسترده ی وسایل الکترونیکی که توانایی استفاده از تکنولوژی وای فای را دارند سبب می شود که به ازای هر فرد تعدادی دستگاه الکترونیکی به صورت همزمان به شبکه متصل شوند. حال با در نظر گرفتن صدها نفر در مکان های عمومی که هر کدام با دستگاه هایشان از پهنای باند موجود استفاده میکنند، در میابیم که پهنای باند آزاد و قابل استفاده بسیار کاهش میابد. محققان دانشگاه ارگون استیت ادعا می کنند که دستگاهی برای حل این مشکل اختراع کرده اند. این دستگاه "WiFO" نام دارد و از لامپ های LED با نور اینفرارد استفاده می کند. تکنولوژی WiFO در کنار تکنولوژی وای فای قرار گرفته و پهنای باند را 10 برابر افزایش می دهد.

با یک حساب سرانگشتی میتوان گفت که اکثر دستگاه های وای فای پهنای باند یکسانی را در اختیار ما قرار می دهند و با اتصال یک یا دو دستگاه قادرند نقل و انتقال داده در شبکه را به سرعت انجام دهند. اما هنگام اتصال چندین دستگاه به شبکه، پهنای باند موجود برای انجام نقل و انتقالات داده توسط این دستگاه ها تقسیم می شود و با افزایش ترافیک، سرعت نقل و انتقال بی سیم داده ها کاهش میاید. این کاهش سرعت در دسترسی به شبکه اجتناب ناپذیر است و دسترسی ما به صفحه ها و منابع مورد نظر شبکه کاهش میابد. بدیهی است که با افزایش دوربین های دیجیتالی، هدفون های بی سیم و حتی خوراک پز های کنترل از راه دور و کارکرد آنها در کنار سیل عظیم دستگاه های متصل شونده به سیستم وای فای، مشکل پهنای باند و کاهش سرعت چندین برابر می شود. 

دستگاه جدید ساخته شده توسط محققین دانشگاه ارگون استیت این مشکل را با افزایش پهنای باند برطرف می کند. این دستگاه با فراهم کردن امکان اتصال هم از طریق امواج رادیویی (در تکنولوژی وای فای از این امواج برای نقل و انتقال داده ها استفاده می شود) و هم از طریق لینک های انتقال داده ی نوری (که با استفاده از یک منبع مشترک فراهم می شوند)، پهنای باند را افزایش می دهد.

اصطلاح WiFO از کنار هم قرار دادن اصطلاح Wi-Fi و معادل لاتین "اتصالات در فضا از طریق نور" حاصل می شود. این دستگاه با ارتقاء تکنولوژی لامپ های LED، از نور اینفراردی که با فرکانس بالا نوسان می کند برای انتقال بی سیم داده ها در یک شبکه ی محلی انتقال بی سیم و نوری داده ها (با سرعت حدود چند گیگا بیت بر ثانیه) استفاده می کند.

به گفته ی یکی از اساتید دانشگاه ارگون استیت (مدیر پروژه)، استفاده از نور برای انتقال داده یک روش بسیار قدیمی است و به زمانی باز می گردد که سربازان رومی برای ارتباط با یکدیگر از انتقال یک کد نوری ساده از طریق آینه استفاده می کردند. در نمونه ی ساخته شده ی دستگاه WiFO از اجزای ارزان قیمت و پیش ساخته ی موجود در بازار استفاده شده است. این نمونه قادر است داده ها را با نرخی حدود 100 مگابیت بر ثانیه منتقل کند. با این حال لازم به ذکر است که لامپ LED مورد استفاده، تنها قادر است شعاع یک متری دستگاه را پوشش دهد و داده ها را تا این فاصله منتقل کند. برای رفع مشکل محدودیت فاصله، دستگاه WiFO به صورت اتوماتیک بین چندین لامپ انتقال دهنده ی LED (این لامپ ها برای اتصال به سقف با هر مکان مرتفع دیگر طراحی شده اند) و همپنین امواج رادیویی (سیستم وای فای که همچنان در صحنه حضور دارد) سویچ میکند تا امکان استفاده از شبکه در تمام نقاط فراهم شود.

در سیستم گیرنده از قطعات پیش ساخته استفاده شده است. سیستم گیرنده از فوتودیودهای ساده، برای دریافت نور اینفرارد حاوی داده ها استفاده می کند. نمونه ی اصلی تنها به یک گیرنده وصل شده است و تیم سازنده انتظار دارد که فوتودیودهای استفاده شده در کنار کمی جریان برق تقویت کننده، در مدل تجاری دستگاه بتوانند امکان اتصال به درگاه USB برای استفاده در موبایل ها یا کامپیوتر را فراهم کند. محققین این پروژه معتقدند که این دستگاه با موفقیت وارد بازار می شود و نسل آینده ی لپ تاپ ها به گیرنده های فوتودیودی برای استفاده از این تکنولوژی مجهز خواهند شد.

ایده ی ابتدایی این تکنولوژی برای اولین بار بین پروفسور گوین و همکارش پروفسور وانگ (که هر دو استادیار دانشکده ی مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه ارگون استیت هستند) مطرح شد. آنها برای به ثمر نشاندن طرح هایشان در این پروژه با هم همکاری کردند و از همکاری دانشجویان مقاطع ارشد دانشگاه برای ساخت نمونه ی اولیه دستگاه بهره بردند. این دانشجویان در طی 8 ماه موفق به ساخت دستگاه و پیاده سازی ایده هایشان شدند و حق امتیاز انحصاری را نیز برای ساخت دستگاه دریافت کردند. در حال حاظر پروفسور گوین به دنبال یک شرکت سرمایه گزار برای تجاری کردن دستگاهش می باشد. او می خواهد تمام دانشجویانش در انجام این پروژه نقش داشته باشند زیرا به عقیده ی او این پروژه بسیار عظیم خواهد شد و پیشرفت زیادی خواهد داشت. 

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

ثمین پیرو

ثمین پیرو

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
ویدئو: "رادیو فینیکس" از خاکسترهای حاصل از تصادم خوشه کهکشانی بوجود آمد

ویدئو: "رادیو فینیکس" از خاکسترهای حاصل از تصادم خوشه کهکشانی بوجود آمد

میلیون ها سال پیش از این، جریانهایی از الکترون های پر انرژی از سیاه چاله پرجرمی در قلب خوشه کهکشانی Abell 1033 به بیرون پرتاب شدند.

مطالعه متن کامل
بنتلی و ساخت اتومبیل اسپورت دیفرانسیل عقب در سال 2016

بنتلی و ساخت اتومبیل اسپورت دیفرانسیل عقب در سال 2016

بنتلی ساخت یک ماشین اسپورت جدید را برای سال آینده در دست دارد که حتی اکستریم تر از مدل GT3-R سال 2015 بوده و به قیمت 300هزار پوند عرضه می شود

مطالعه متن کامل
روشنایی هوشمند شهر مادرید در بزرگترین پروژه تأمین روشنایی خیابانی جهان

روشنایی هوشمند شهر مادرید در بزرگترین پروژه تأمین روشنایی خیابانی جهان

شرکت فیلیپس، برنامه‌های خود را برای ارتقای سامانه روشنایی شهری مادرید اسپانیا اعلام کرد. سامانه‌ای متشکل از 225,000 چراغ خیابانی که قرار است با لامپهای LED‌ و لامپهای پربازده که همگی متصل به شبکه اینترنت هستند، جایگزین شوند. به گفته شرکت، این پروژه تا به امروز، بزرگترین پروژه هوشمندسازی روشنایی خیابان‌ها در جهان است. با اجرای این طرح، شهر مادرید علاوه بر کیفیت روشنایی بهتر، از کاهش هزینه و بازده انرژی بالاتری برای تأمین روشنایی خود بهره خواهد برد.

مطالعه متن کامل
باشگاه بولدرینگ در فضای آزاد

باشگاه بولدرینگ در فضای آزاد

نیویورکی های علاقمند به کوهنوردی در افتتاح باشگاه بولدرینگ جدید نیویورک در هوای آزاد که UMBO Boulders نامگذاری شده است و زیر پل منهتن قرار دارد شرکت کردند. این باشگاه کوهنوردی 221 متر مربعی که توسط کیلفس در لانگ آیلند سیتی اداره می شود، بزرگترین باشگاه بولدرینگ هوای آزاد در آمریکا می باشد.

مطالعه متن کامل
بارش مصنوعی شهاب های آسمانی در المپیک 2020

بارش مصنوعی شهاب های آسمانی در المپیک 2020

همه می دانند که جشن های افتتاحیه بازی های المپیک بسیار باشکوهند. با این حال از میان کشورهای برگزار کننده این بازی ها، تعداد بسیار کمی بوده اند که شرکت کنندگان را با برنامه هوایی به هیجان آورده باشند. در این میان یک شرکت ژاپنی به نام ALE Company امیدوار است با خلق SkyCanvas "بارش شهابی مصنوعی" برای المپیک سال 2020 توکیو، خود را در حافظه مردم جهان جاودانه کند. SkyCanvas برمبنای کمک گرفتن از ماهواره هایی کار می کند که با قرص هایی از جنس عناصر مختلفی همانند لیتیوم، مس یا کلسیوم پر شده است تا به هنگام سوختنشان در بدو ورود به اتمسفر زمین رنگ های مختلفی را خلق نماید. به گفته ALE شهاب های مصنوعی یاد شده به نسبت شهاب های واقعی که در آسمان شبانگاهی دیده می شود مدت طولانی تری را در آسمان باقی می مانند و بنا به تست های لابراتواری انجام داده شده با "بزرگی تقریبی منفی 1" نیز به شکل درخشانی در آسمان می سوزند. باید درنظر داشت که بزرگی روشن ترین ستاره موجود درآسمان که سیریوس می باشد منفی 1.46 است.

مطالعه متن کامل