کوی دانش - kooy

یک اختراع جدید پهنای باند تکنولوژی Wi-Fi را 10 برابر گسترش داده است

یک اختراع جدید پهنای باند تکنولوژی Wi-Fi را 10 برابر گسترش داده است
03 اردیبهشت
06:15 1394
بازه ی گسترده ی وسایل الکترونیکی که توانایی استفاده از تکنولوژی وای فای را دارند سبب می شود که به ازای هر فرد تعدادی دستگاه الکترونیکی به صورت همزمان به شبکه متصل شوند. حال با در نظر گرفتن صدها نفر در مکان های عمومی که هر کدام با دستگاه هایشان از پهنای باند موجود استفاده میکنند، در میابیم که پهنای باند آزاد و قابل استفاده بسیار کاهش میابد. محققان دانشگاه ارگون استیت ادعا می کنند که دستگاهی برای حل این مشکل اختراع کرده اند. این دستگاه "WiFO" نام دارد و از لامپ های LED با نور اینفرارد استفاده می کند. تکنولوژی WiFO در کنار تکنولوژی وای فای قرار گرفته و پهنای باند را 10 برابر افزایش می دهد.

با یک حساب سرانگشتی میتوان گفت که اکثر دستگاه های وای فای پهنای باند یکسانی را در اختیار ما قرار می دهند و با اتصال یک یا دو دستگاه قادرند نقل و انتقال داده در شبکه را به سرعت انجام دهند. اما هنگام اتصال چندین دستگاه به شبکه، پهنای باند موجود برای انجام نقل و انتقالات داده توسط این دستگاه ها تقسیم می شود و با افزایش ترافیک، سرعت نقل و انتقال بی سیم داده ها کاهش میاید. این کاهش سرعت در دسترسی به شبکه اجتناب ناپذیر است و دسترسی ما به صفحه ها و منابع مورد نظر شبکه کاهش میابد. بدیهی است که با افزایش دوربین های دیجیتالی، هدفون های بی سیم و حتی خوراک پز های کنترل از راه دور و کارکرد آنها در کنار سیل عظیم دستگاه های متصل شونده به سیستم وای فای، مشکل پهنای باند و کاهش سرعت چندین برابر می شود. 

دستگاه جدید ساخته شده توسط محققین دانشگاه ارگون استیت این مشکل را با افزایش پهنای باند برطرف می کند. این دستگاه با فراهم کردن امکان اتصال هم از طریق امواج رادیویی (در تکنولوژی وای فای از این امواج برای نقل و انتقال داده ها استفاده می شود) و هم از طریق لینک های انتقال داده ی نوری (که با استفاده از یک منبع مشترک فراهم می شوند)، پهنای باند را افزایش می دهد.

اصطلاح WiFO از کنار هم قرار دادن اصطلاح Wi-Fi و معادل لاتین "اتصالات در فضا از طریق نور" حاصل می شود. این دستگاه با ارتقاء تکنولوژی لامپ های LED، از نور اینفراردی که با فرکانس بالا نوسان می کند برای انتقال بی سیم داده ها در یک شبکه ی محلی انتقال بی سیم و نوری داده ها (با سرعت حدود چند گیگا بیت بر ثانیه) استفاده می کند.

به گفته ی یکی از اساتید دانشگاه ارگون استیت (مدیر پروژه)، استفاده از نور برای انتقال داده یک روش بسیار قدیمی است و به زمانی باز می گردد که سربازان رومی برای ارتباط با یکدیگر از انتقال یک کد نوری ساده از طریق آینه استفاده می کردند. در نمونه ی ساخته شده ی دستگاه WiFO از اجزای ارزان قیمت و پیش ساخته ی موجود در بازار استفاده شده است. این نمونه قادر است داده ها را با نرخی حدود 100 مگابیت بر ثانیه منتقل کند. با این حال لازم به ذکر است که لامپ LED مورد استفاده، تنها قادر است شعاع یک متری دستگاه را پوشش دهد و داده ها را تا این فاصله منتقل کند. برای رفع مشکل محدودیت فاصله، دستگاه WiFO به صورت اتوماتیک بین چندین لامپ انتقال دهنده ی LED (این لامپ ها برای اتصال به سقف با هر مکان مرتفع دیگر طراحی شده اند) و همپنین امواج رادیویی (سیستم وای فای که همچنان در صحنه حضور دارد) سویچ میکند تا امکان استفاده از شبکه در تمام نقاط فراهم شود.

در سیستم گیرنده از قطعات پیش ساخته استفاده شده است. سیستم گیرنده از فوتودیودهای ساده، برای دریافت نور اینفرارد حاوی داده ها استفاده می کند. نمونه ی اصلی تنها به یک گیرنده وصل شده است و تیم سازنده انتظار دارد که فوتودیودهای استفاده شده در کنار کمی جریان برق تقویت کننده، در مدل تجاری دستگاه بتوانند امکان اتصال به درگاه USB برای استفاده در موبایل ها یا کامپیوتر را فراهم کند. محققین این پروژه معتقدند که این دستگاه با موفقیت وارد بازار می شود و نسل آینده ی لپ تاپ ها به گیرنده های فوتودیودی برای استفاده از این تکنولوژی مجهز خواهند شد.

ایده ی ابتدایی این تکنولوژی برای اولین بار بین پروفسور گوین و همکارش پروفسور وانگ (که هر دو استادیار دانشکده ی مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه ارگون استیت هستند) مطرح شد. آنها برای به ثمر نشاندن طرح هایشان در این پروژه با هم همکاری کردند و از همکاری دانشجویان مقاطع ارشد دانشگاه برای ساخت نمونه ی اولیه دستگاه بهره بردند. این دانشجویان در طی 8 ماه موفق به ساخت دستگاه و پیاده سازی ایده هایشان شدند و حق امتیاز انحصاری را نیز برای ساخت دستگاه دریافت کردند. در حال حاظر پروفسور گوین به دنبال یک شرکت سرمایه گزار برای تجاری کردن دستگاهش می باشد. او می خواهد تمام دانشجویانش در انجام این پروژه نقش داشته باشند زیرا به عقیده ی او این پروژه بسیار عظیم خواهد شد و پیشرفت زیادی خواهد داشت. 

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

ثمین پیرو

ثمین پیرو

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
هواپیمای کاغذی PowerUp 3.0 با کنترل از طریق گوشی هوشمند

هواپیمای کاغذی PowerUp 3.0 با کنترل از طریق گوشی هوشمند

PowerUp 3.0 کیت تبدیل کننده هواپیماهای کاغذی معمولی به هواپیماهای کنترلی است. مدل قبلی آن یعنی PowerUp 2.0، دارای بدنه از پیش ساخته مخصوص خود بود. حالا یک قسمت (کنترلر) دیگر به آن اضافه شده و به جای اتکا به بدنه مخصوص، روی هواپیماهای کاغذی معمولی نصب می شود.

مطالعه متن کامل
کشف منظومه دوتایی ستاره ای توسط یک محقق

کشف منظومه دوتایی ستاره ای توسط یک محقق

کشف اولین منظومه ستاره دوتایی عظیم با خصوصیات ویژه توسط یک دانشجوی دوره پی اچ دی

مطالعه متن کامل
توصیه های سلامت: فریز کردن سالم غذا

توصیه های سلامت: فریز کردن سالم غذا

اگر به میزان زیادی غذا پخته اید و مقدار زیادی غذا روی دستتان باقی مانده است، می توانید غذاهای اضافی را فریز کرده و برای مدت طولانی تری از آن نگهداری کنید.

مطالعه متن کامل
شرکت معماری اتوبان، به فضای داخلی باشگاه اولوس ساوُی استانبول جان تازه ای می دهد

شرکت معماری اتوبان، به فضای داخلی باشگاه اولوس ساوُی استانبول جان تازه ای می دهد

"اولوس ساوُی"، نام یک پروژه توسعه مسکونی در بخش اولوس استانبول است که متشکل از 25 بلوک و 301 ساختمان مسکونی آپارتمانی می باشد. حال برای استفاده ساکنان این پروژه، باشگاهی نیز توسط شرکت محلی معماری اتوبان طراحی شده تا فعالیت های اجتماعی متعدد را زیر سقف یک فضای مدرن گردهم آورد. نمایی از کتابخانه دو طبقه شیشه ای

مطالعه متن کامل