کوی دانش - kooy

یک اختراع جدید پهنای باند تکنولوژی Wi-Fi را 10 برابر گسترش داده است

یک اختراع جدید پهنای باند تکنولوژی Wi-Fi را 10 برابر گسترش داده است
03 اردیبهشت
06:15 1394
بازه ی گسترده ی وسایل الکترونیکی که توانایی استفاده از تکنولوژی وای فای را دارند سبب می شود که به ازای هر فرد تعدادی دستگاه الکترونیکی به صورت همزمان به شبکه متصل شوند. حال با در نظر گرفتن صدها نفر در مکان های عمومی که هر کدام با دستگاه هایشان از پهنای باند موجود استفاده میکنند، در میابیم که پهنای باند آزاد و قابل استفاده بسیار کاهش میابد. محققان دانشگاه ارگون استیت ادعا می کنند که دستگاهی برای حل این مشکل اختراع کرده اند. این دستگاه "WiFO" نام دارد و از لامپ های LED با نور اینفرارد استفاده می کند. تکنولوژی WiFO در کنار تکنولوژی وای فای قرار گرفته و پهنای باند را 10 برابر افزایش می دهد.

با یک حساب سرانگشتی میتوان گفت که اکثر دستگاه های وای فای پهنای باند یکسانی را در اختیار ما قرار می دهند و با اتصال یک یا دو دستگاه قادرند نقل و انتقال داده در شبکه را به سرعت انجام دهند. اما هنگام اتصال چندین دستگاه به شبکه، پهنای باند موجود برای انجام نقل و انتقالات داده توسط این دستگاه ها تقسیم می شود و با افزایش ترافیک، سرعت نقل و انتقال بی سیم داده ها کاهش میاید. این کاهش سرعت در دسترسی به شبکه اجتناب ناپذیر است و دسترسی ما به صفحه ها و منابع مورد نظر شبکه کاهش میابد. بدیهی است که با افزایش دوربین های دیجیتالی، هدفون های بی سیم و حتی خوراک پز های کنترل از راه دور و کارکرد آنها در کنار سیل عظیم دستگاه های متصل شونده به سیستم وای فای، مشکل پهنای باند و کاهش سرعت چندین برابر می شود. 

دستگاه جدید ساخته شده توسط محققین دانشگاه ارگون استیت این مشکل را با افزایش پهنای باند برطرف می کند. این دستگاه با فراهم کردن امکان اتصال هم از طریق امواج رادیویی (در تکنولوژی وای فای از این امواج برای نقل و انتقال داده ها استفاده می شود) و هم از طریق لینک های انتقال داده ی نوری (که با استفاده از یک منبع مشترک فراهم می شوند)، پهنای باند را افزایش می دهد.

اصطلاح WiFO از کنار هم قرار دادن اصطلاح Wi-Fi و معادل لاتین "اتصالات در فضا از طریق نور" حاصل می شود. این دستگاه با ارتقاء تکنولوژی لامپ های LED، از نور اینفراردی که با فرکانس بالا نوسان می کند برای انتقال بی سیم داده ها در یک شبکه ی محلی انتقال بی سیم و نوری داده ها (با سرعت حدود چند گیگا بیت بر ثانیه) استفاده می کند.

به گفته ی یکی از اساتید دانشگاه ارگون استیت (مدیر پروژه)، استفاده از نور برای انتقال داده یک روش بسیار قدیمی است و به زمانی باز می گردد که سربازان رومی برای ارتباط با یکدیگر از انتقال یک کد نوری ساده از طریق آینه استفاده می کردند. در نمونه ی ساخته شده ی دستگاه WiFO از اجزای ارزان قیمت و پیش ساخته ی موجود در بازار استفاده شده است. این نمونه قادر است داده ها را با نرخی حدود 100 مگابیت بر ثانیه منتقل کند. با این حال لازم به ذکر است که لامپ LED مورد استفاده، تنها قادر است شعاع یک متری دستگاه را پوشش دهد و داده ها را تا این فاصله منتقل کند. برای رفع مشکل محدودیت فاصله، دستگاه WiFO به صورت اتوماتیک بین چندین لامپ انتقال دهنده ی LED (این لامپ ها برای اتصال به سقف با هر مکان مرتفع دیگر طراحی شده اند) و همپنین امواج رادیویی (سیستم وای فای که همچنان در صحنه حضور دارد) سویچ میکند تا امکان استفاده از شبکه در تمام نقاط فراهم شود.

در سیستم گیرنده از قطعات پیش ساخته استفاده شده است. سیستم گیرنده از فوتودیودهای ساده، برای دریافت نور اینفرارد حاوی داده ها استفاده می کند. نمونه ی اصلی تنها به یک گیرنده وصل شده است و تیم سازنده انتظار دارد که فوتودیودهای استفاده شده در کنار کمی جریان برق تقویت کننده، در مدل تجاری دستگاه بتوانند امکان اتصال به درگاه USB برای استفاده در موبایل ها یا کامپیوتر را فراهم کند. محققین این پروژه معتقدند که این دستگاه با موفقیت وارد بازار می شود و نسل آینده ی لپ تاپ ها به گیرنده های فوتودیودی برای استفاده از این تکنولوژی مجهز خواهند شد.

ایده ی ابتدایی این تکنولوژی برای اولین بار بین پروفسور گوین و همکارش پروفسور وانگ (که هر دو استادیار دانشکده ی مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه ارگون استیت هستند) مطرح شد. آنها برای به ثمر نشاندن طرح هایشان در این پروژه با هم همکاری کردند و از همکاری دانشجویان مقاطع ارشد دانشگاه برای ساخت نمونه ی اولیه دستگاه بهره بردند. این دانشجویان در طی 8 ماه موفق به ساخت دستگاه و پیاده سازی ایده هایشان شدند و حق امتیاز انحصاری را نیز برای ساخت دستگاه دریافت کردند. در حال حاظر پروفسور گوین به دنبال یک شرکت سرمایه گزار برای تجاری کردن دستگاهش می باشد. او می خواهد تمام دانشجویانش در انجام این پروژه نقش داشته باشند زیرا به عقیده ی او این پروژه بسیار عظیم خواهد شد و پیشرفت زیادی خواهد داشت. 

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

ثمین پیرو

ثمین پیرو

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
با استفاده از PullCleanدر حالیکه در ها را باز می‌کنید، مطابق اصول بهداشتی، دستان خود را نیز ضد عفونی کنید

با استفاده از PullCleanدر حالیکه در ها را باز می‌کنید، مطابق اصول بهداشتی، دستان خود را نیز ضد عفونی کنید

با وجود اینکه حمل بطری کوچک ضد عفونی کننده ممکن است برای شما راه حل ساده تری به نظر برسد، راه حل کارآمدی برای بقیه افراد مانند کارکنان کادر پزشکی نیست. همان طور که PullClean اشاره می کند، عفونت اکتسابی بیمارستان- عفونتی که از خود بیمارستان منتقل می شود- مساله ای جدی در رشته پزشکی است. بله، شما می توانید بطری ضدعفونی کننده کوچکی را حمل کنید، اما جا گذاشتن و فراموش کردن یک بطری کوچک کار ساده ایست. اگر هر دستگیره در، دارای یک افشانه ضدعفونی کننده دست بود، در آن صورت به یاد سپردن ضد عفونی کردن دستها، به سادگی "از اتاقی به اتاق دیگر رفتن" می‌شد.

مطالعه متن کامل
ساختمان شیان  (Xi'an) که توسط مایکل سورکین طراحی شده هم اکنون در مرحله ساخت قرار دارد

ساختمان شیان (Xi'an) که توسط مایکل سورکین طراحی شده هم اکنون در مرحله ساخت قرار دارد

ساختمان جدید اداری شیان که هم اکنون در شهر شیان درحال ساخت است، توسط استودیوی مایکل سورکین طراحی شده و قرار است به عنوان سازه پشتیبانی برای فرودگاهی که در همان نزدیکی است عمل کند. شیان از جمله شهرهای چین است که با سرعت سرسام آوری در مسیر پیشرفت قرار دارد.

مطالعه متن کامل
نکات تندرستی: آیا به لاتکس حساسیت دارید؟

نکات تندرستی: آیا به لاتکس حساسیت دارید؟

لاتکس نوعی شیره پلاستیکی است که از درختان به دست می آید و در بسیاری از محصولات اعم از بادکنک ها و دستکش های لاستیکی استفاده می شود.

مطالعه متن کامل
افراد متأهل از جراحی قلب نتیجه ای به مراتب بهتر می گیرند

افراد متأهل از جراحی قلب نتیجه ای به مراتب بهتر می گیرند

افراد متأهل شانس بیشتری نسبت به مجردها، طلاق گرفته ها و بیوه ها برای بهبود پس از یک جراحی قلب دارند. در طی یکسری تحقیقات، پژوهشگران آمار تندرستی، بهبود و بقاء 1576 فرد بالغ که 50 سال یا بیشتر سن داشتند و تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته بودند را تجزیه و تحلیل کردند. آنان به این نتیجه رسیدند که افراد متأهل نسبت به افراد مجرد (طلاق گرفته و بیوه) 40 درصد بیشتر شانس زنده ماندن و بهبود را بعد از جراحی قلب دارند. همچنین افراد متأهل 40 درصد بیشتر از بقیه افراد، از امراض بعد از جراحی قلب، مانند: ناتوانی در راه رفتن (تا 2 سال اول بعد از جراحی) در امان هستند.

مطالعه متن کامل
دانشمندان و حفاری در دهانه حاصل از برخورد شهاب سنگ مکزیک که باعث انقراض دایناسورها شد

دانشمندان و حفاری در دهانه حاصل از برخورد شهاب سنگ مکزیک که باعث انقراض دایناسورها شد

دانشمندان در تلاش برای دست یافتن به نکته های بیشتری که آغازی بر پایان دوران دایناسورها را شرح بدهد طی ماه جاری میلادی به حفاری در اعماق بستر دریا، خارج از شبه جزیره یوکاتانِ مکزیک خواهند پرداخت. 65 میلیون و پانصد هزار سال قبل در این مکان شهاب سنگی به بزرگی 14.5 کیلومتر با زمین برخورد کرده است و آنچه را که به نام دهانه چیکشلوب شناخته می شود پدید آورد. محققان دانشگاه تگزاس کار هدایت اکتشاف مزبور را به عهده دارند و می خواهند دست به جمع آوری نمونه هایی ازحدود 5 هزار متری زیر بستر دریا بزنند.

مطالعه متن کامل