کوی دانش - kooy

یک اختراع جدید پهنای باند تکنولوژی Wi-Fi را 10 برابر گسترش داده است

یک اختراع جدید پهنای باند تکنولوژی Wi-Fi را 10 برابر گسترش داده است
03 اردیبهشت
06:15 1394
بازه ی گسترده ی وسایل الکترونیکی که توانایی استفاده از تکنولوژی وای فای را دارند سبب می شود که به ازای هر فرد تعدادی دستگاه الکترونیکی به صورت همزمان به شبکه متصل شوند. حال با در نظر گرفتن صدها نفر در مکان های عمومی که هر کدام با دستگاه هایشان از پهنای باند موجود استفاده میکنند، در میابیم که پهنای باند آزاد و قابل استفاده بسیار کاهش میابد. محققان دانشگاه ارگون استیت ادعا می کنند که دستگاهی برای حل این مشکل اختراع کرده اند. این دستگاه "WiFO" نام دارد و از لامپ های LED با نور اینفرارد استفاده می کند. تکنولوژی WiFO در کنار تکنولوژی وای فای قرار گرفته و پهنای باند را 10 برابر افزایش می دهد.

با یک حساب سرانگشتی میتوان گفت که اکثر دستگاه های وای فای پهنای باند یکسانی را در اختیار ما قرار می دهند و با اتصال یک یا دو دستگاه قادرند نقل و انتقال داده در شبکه را به سرعت انجام دهند. اما هنگام اتصال چندین دستگاه به شبکه، پهنای باند موجود برای انجام نقل و انتقالات داده توسط این دستگاه ها تقسیم می شود و با افزایش ترافیک، سرعت نقل و انتقال بی سیم داده ها کاهش میاید. این کاهش سرعت در دسترسی به شبکه اجتناب ناپذیر است و دسترسی ما به صفحه ها و منابع مورد نظر شبکه کاهش میابد. بدیهی است که با افزایش دوربین های دیجیتالی، هدفون های بی سیم و حتی خوراک پز های کنترل از راه دور و کارکرد آنها در کنار سیل عظیم دستگاه های متصل شونده به سیستم وای فای، مشکل پهنای باند و کاهش سرعت چندین برابر می شود. 

دستگاه جدید ساخته شده توسط محققین دانشگاه ارگون استیت این مشکل را با افزایش پهنای باند برطرف می کند. این دستگاه با فراهم کردن امکان اتصال هم از طریق امواج رادیویی (در تکنولوژی وای فای از این امواج برای نقل و انتقال داده ها استفاده می شود) و هم از طریق لینک های انتقال داده ی نوری (که با استفاده از یک منبع مشترک فراهم می شوند)، پهنای باند را افزایش می دهد.

اصطلاح WiFO از کنار هم قرار دادن اصطلاح Wi-Fi و معادل لاتین "اتصالات در فضا از طریق نور" حاصل می شود. این دستگاه با ارتقاء تکنولوژی لامپ های LED، از نور اینفراردی که با فرکانس بالا نوسان می کند برای انتقال بی سیم داده ها در یک شبکه ی محلی انتقال بی سیم و نوری داده ها (با سرعت حدود چند گیگا بیت بر ثانیه) استفاده می کند.

به گفته ی یکی از اساتید دانشگاه ارگون استیت (مدیر پروژه)، استفاده از نور برای انتقال داده یک روش بسیار قدیمی است و به زمانی باز می گردد که سربازان رومی برای ارتباط با یکدیگر از انتقال یک کد نوری ساده از طریق آینه استفاده می کردند. در نمونه ی ساخته شده ی دستگاه WiFO از اجزای ارزان قیمت و پیش ساخته ی موجود در بازار استفاده شده است. این نمونه قادر است داده ها را با نرخی حدود 100 مگابیت بر ثانیه منتقل کند. با این حال لازم به ذکر است که لامپ LED مورد استفاده، تنها قادر است شعاع یک متری دستگاه را پوشش دهد و داده ها را تا این فاصله منتقل کند. برای رفع مشکل محدودیت فاصله، دستگاه WiFO به صورت اتوماتیک بین چندین لامپ انتقال دهنده ی LED (این لامپ ها برای اتصال به سقف با هر مکان مرتفع دیگر طراحی شده اند) و همپنین امواج رادیویی (سیستم وای فای که همچنان در صحنه حضور دارد) سویچ میکند تا امکان استفاده از شبکه در تمام نقاط فراهم شود.

در سیستم گیرنده از قطعات پیش ساخته استفاده شده است. سیستم گیرنده از فوتودیودهای ساده، برای دریافت نور اینفرارد حاوی داده ها استفاده می کند. نمونه ی اصلی تنها به یک گیرنده وصل شده است و تیم سازنده انتظار دارد که فوتودیودهای استفاده شده در کنار کمی جریان برق تقویت کننده، در مدل تجاری دستگاه بتوانند امکان اتصال به درگاه USB برای استفاده در موبایل ها یا کامپیوتر را فراهم کند. محققین این پروژه معتقدند که این دستگاه با موفقیت وارد بازار می شود و نسل آینده ی لپ تاپ ها به گیرنده های فوتودیودی برای استفاده از این تکنولوژی مجهز خواهند شد.

ایده ی ابتدایی این تکنولوژی برای اولین بار بین پروفسور گوین و همکارش پروفسور وانگ (که هر دو استادیار دانشکده ی مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه ارگون استیت هستند) مطرح شد. آنها برای به ثمر نشاندن طرح هایشان در این پروژه با هم همکاری کردند و از همکاری دانشجویان مقاطع ارشد دانشگاه برای ساخت نمونه ی اولیه دستگاه بهره بردند. این دانشجویان در طی 8 ماه موفق به ساخت دستگاه و پیاده سازی ایده هایشان شدند و حق امتیاز انحصاری را نیز برای ساخت دستگاه دریافت کردند. در حال حاظر پروفسور گوین به دنبال یک شرکت سرمایه گزار برای تجاری کردن دستگاهش می باشد. او می خواهد تمام دانشجویانش در انجام این پروژه نقش داشته باشند زیرا به عقیده ی او این پروژه بسیار عظیم خواهد شد و پیشرفت زیادی خواهد داشت. 

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

ثمین پیرو

ثمین پیرو

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
ولکس واگن مدل تریم Passat Limited 2015 را به نمایش گذاشت

ولکس واگن مدل تریم Passat Limited 2015 را به نمایش گذاشت

قرار است سدان متوسط Volkswagen Passat برای مدل 2016 تغییرات چشمگیری داشته باشد. بنابراین VW در حال معرفی مدل تریم Limited جدید (واژه لیمیتد یا لیمیتد ادیشن به نوع خاصی از یک خودروی تولید انبوده گفته می شود که با ویژگی متفاوت فنی و ظاهری در تعداد محدودی تولید و عرضه می گردد) است تا تولید Passat 2015 رامتوقف سازد. این مدل جایگزین Wolfsburg 1.8T SE می شود و دارای بسیاری از تجهیزات استاندارد است و قیمت پایه آن 24815 دلار با هزینه حمل می باشد.

مطالعه متن کامل
عنکبوت های "چتر باز" برای پرواز نیازی به بال ندارند

عنکبوت های "چتر باز" برای پرواز نیازی به بال ندارند

عنکبوت "مسطح" که طولی به اندازه یک اسکناس معمولی دارد، از پاهای جلویی خودش برای تغییر مسیر به هنگام اوج گرفتن در میان تاج جنگل های بارانی استفاده می کند. عنکبوت پهن و قهوه ای رنگ نامبرده همانند عنکبوتهای جهنده (jumper spider) که از پرتگاه بلندی به داخل پرتگاه زیر پایش می پرد از فراز درختی بلند جهیده و در میان هوا تاب خورده و قبل از برخورد با تنه درخت به سمت پایین چرخ می خورد.

مطالعه متن کامل
10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

پرچمدار این روزهای سامسونگ نسبت به مدل قبلی فقط کمی زیباتر است ولی در بسیاری موارد ارتقاهای خوبی یافته است. گلکسی S7 سریع، پرقدرت و ضدآب است ولی مثل تمامی گوشیهای همراه بدون مشکل نیست. ما فرومها، پیامها و بطور کلی رسمی ترین سایت ها را برای پیدا کردن مشکلات و راه حلهای آنها مرور کردیم و در ادامه ده مشکل شایع که توسط کاربران این گوشی گزارش شده است را به همراه راه حل آن برای شما آورده ایم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
دیپ فلایت (deepflight) عرضه کلاس جدیدی از سفر دریایی با زیردریایی دراگون

دیپ فلایت (deepflight) عرضه کلاس جدیدی از سفر دریایی با زیردریایی دراگون

دیپ فلایت در سال 1996 توسط گراهام هاوکس مهندس اقیانوس تاسیس شد. این شرکت به همراه گروهی از طراحان و مهندسان خوش ذوق اقدام به ساخت نوع جدیدی از زیردریایی شخصی به نام "دراگون" نموده است که ترکیبی است از زیردریایی و هواپیمایی با عملکرد بالاست.

مطالعه متن کامل
ایسوس و عرضه مادربردهای ورک استیشن سری Haswell-E

ایسوس و عرضه مادربردهای ورک استیشن سری Haswell-E

مسیر عادی فروش برای مادربوردهای سطح ورک استیشن از واحد "بیزنسِ سرور" تولیدکنندگان مادربرد می گذرد که بعد از عبور از این مرحله، مادربردها به جای فروش به مشتریان انفرادی، در سیستم های تکمیل شده نصب می شوند . درحالیکه بعضی از تولیدکنندگان مادربرد به تازگی دست به امتحان مسیر دوم زده اند، شرکت ایسوس چندین نسل از محصولاتش را از همین طریق عرضه کرده است و موفقیتش به اندازه ای بوده است تا طرح های سریHaswell-E خودش را که به تازگی اعلام شده اند باز هم اینگونه به بازار معرفی کند.

مطالعه متن کامل