کوی دانش - kooy

مرگ و میرهای ناشی از عفونت، کم نمی شوند مگر آنکه در استراتژی های پژوهشی در این زمینه، تجدید نظر شود

مرگ و میرهای ناشی از عفونت، کم نمی شوند مگر آنکه در استراتژی های پژوهشی در این زمینه، تجدید نظر شود
02 اردیبهشت
07:45 1394
تشخیص پزشکی و عمومی عفونت (که برآورد می شود بین یک سوم تا نیمی از همه مرگ های بیمارستانی را دربر میگیرند)، باید تعداد مرگ و میرهای متداول و بالقوه را کم کند. این موضوع در مقاله ای که به تازگی منتشر شده، درج شده است.

عفونت (که گاهی به اشتباه مسمومیت خونی نامیده می شود)، یک شرایط متداول است که طی آن یک عفونت، واکنش سیستم ایمنی بدن را هدف می گیرد و در صورتی که درمان نشود، منجر به عفونت گسترده، لخته شدن خون و تورم می شود. برخی از نشانه های اولیه ی آن (ولی نه فراگیر)، تب بالا و تنفس سریع می باشد. در صورتی که عفونت مداوا نشود، غالباً منجر به از کار افتادن عضو و مرگ بیمار می شود. هرچند که هیچ درمان خاصی برای این وضعیت وجود ندارد، ولی اغلب می توان با مراقبت های پزشکی شدید ازجمله آنتی بیوتیک ها و تزریق وریدی، به صورت مؤثری با آن مقابله کرد و این در صورتی است که عفونت زود شناسایی شود.

طبق نظر پروفسور Cohen که استاد دانشکده پزشکی Brighton & Sussex واقع در انگلستان است، عفونت، هم یکی از شناخته شده ترین اختلالات پزشکی است و هم یکی از چالش برانگیزترین وضعیت های پزشکی در اقدامات روزمره کلینیکی می باشد.

برآورد می شود که هر ساله در بریتانیا، عفونت سبب مرگ 37 هزار نفر می شود! (بیش از سه برابر تعداد نفراتی که در اثر سرطان پستان یا پروستات می میرند). اگرچه نرخ مرگ و میر ناشی از عفونت در بریتانیا و سایر کشورهای با درآمد بالا در دهه های اخیر کاهش داشته است، ولی کمیسیون خاطرنشان می سازد که دقیق نبودن تخمین برای شیوع عفونت به آن معنی است که گستردگی موضوع عفونت به خوبی درک نی شود و ممکنست که کاهش ظاهری نرخ مرگ و میر در اثر بهبودهایی باشد که در مورد عفونت های خفیف تر داده شده است.

پروفسور Cohen می گوید: «تعداد کسانی که هرساله در اثر عفونت می میرند (که شاید درحدود شش میلیون نفر در جهان باشند)، تکان دهنده است و لازم است که در پژوهش در این باره و نیز تشخیص این وضعیت ویرانگر تجدید نظر شود».

در کشورهایی که درآمد سرانه آنها کم و یا متوسط است، بیشترین موارد عفونت در بیرون از بیمارستان ها رخ می دهد و تقریباً هیچ اطلاعاتی درباره شیوع این وضعیت وجود ندارد و تعداد کسانی که در اثر عفونت می میرند، احتمالاً خیلی بیشتر از نرخ بالای مرگ و میری است که پیش از این در کشورهای ثروتمند وجود داشت. همچنین افزایش نرخ مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در سطح جهانی به این معنی است که نرخ مرگ و میر ناشی از عفونت در برخی از کشورهایی که درآمد سرانه بالائی دارند، رو به بهبود است.

علاوه بر نرخ بالای مرگ و میر ناشی از عفونت، نجات یافتگان از عفونت نیز در معرض بیماری های مزمن دراز مدت و اختلال های روحی و جسمی هستند، اگرچه پژوهش در زمینه پیامدهای دراز مدتی که آنها دارند، تاحدودی نادر است.

این کمیسیون یک نقشه راه برای آینده پژوهش در زمینه عفونت ارائه می دهد و طی آن، بر روی عوامل اساسی در این زمینه تأکید می کند، از جمله نشانگرهای زیستی مربوط به عفونت که امکان تشخیص سریع را فراهم می سازد، آموزش بهتر کادر پزشکی و نیز بهبود در آگاه سازی عمومی، تجدید نظر در طراحی آزمایش های کلینیکی، تشخیص اثرات عفونت بر روی بیماران گوناگون و استفاده از ژن شناسی مدرن در راستای درمان.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

ابراهیم یگانه

ابراهیم یگانه

با درودهای گرم به همه.

 

*  تحصيلات: لیسانس الكترونيك

*  تاریخ تولد: 1342

*  سابقه کار ترجمه (به جز سایت کوی دانش): همکاری با دارالترجمه ها، شرکت ها و اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها و دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف، ترجمه چندین سایت (سایت آمریکایی سرطان، ...)

*  پیشینه شغلی در سایر زمینه ها: مهندس بازنشسته ایران خودرو با تجربه علمی و عملی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی (برق، آب، گاز، هوای فشرده) در صنایع و در محیط های خانگی.

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
راهنمای پارتیشن‌بندیِ هارد دیسک، در ویندوز 8

راهنمای پارتیشن‌بندیِ هارد دیسک، در ویندوز 8

زمانیکه شما هارد دیسک را پارتیشن بندی می‌کنید، سازماندهی، محافظت و گرفتن بک آپ بسیار ساده تر می شود. اگر هارد کامپیوتر یا لپ تاپ شما صرفا یک درایو دارد (درایو C) و یا نیاز به ساختن پارتیشن دیگری دارید، با رعایت دستورالعمل های زیر می توانید پارتیشن های جدید را اضافه کنید.

مطالعه متن کامل
سیب زمینی شیرین: فواید آن برای سلامتی، خطرات و حقایقی درباره مواد مغذی آن

سیب زمینی شیرین: فواید آن برای سلامتی، خطرات و حقایقی درباره مواد مغذی آن

اگر چه آنها به انداه کافی نرم و خامه مانند هستند تا از آنها در پخت کیک استفاده شود تا به آنها دسر بگوییم، ولی سیب زمینی های شیرین علاوه بر این، جزء سبزیجات مغذی محسوب می‌شود. متخصص تغذیه سن دیاگو، لورا فلورس، می گوید: «سیب زمینی های شیرین حاوی مقادیر زیادی ویتامین A ، B5، B6، تیامین، نیاسین و ریبوفلاوین هستند و به دلیل رنگ نارنجی شان، مقادیر زیادی کاروتنوئید دارند.» علاوه بر این، آنها بدون چربی هستند و نسبتاً سدیم کمی دارند. کالری آنها کمتر از سیب زمینی سفید است، اگرچه قند بیشتری دارند.

مطالعه متن کامل
حیوانات رنگارنگ برای به وحشت انداختن شکارچیان می درخشند

حیوانات رنگارنگ برای به وحشت انداختن شکارچیان می درخشند

تحقیقات جدید نشان می دهد که حیواناتی که روشنایی لرزان دارند و می درخشند، می توانند برای به وحشت انداختن شکارچیان این خصوصیت را از راه فرگشت بدست آورده باشند.

مطالعه متن کامل
دنیای کوانتومی نتیجه‌ تعداد زیادی دنیای معمولی

دنیای کوانتومی نتیجه‌ تعداد زیادی دنیای معمولی

این تئوری جنجالی پیشنهاد می‌ کند که ارتباط بین جهان‌ های کلاسیک می‌ تواند برخی پدیده‌های کوانتومی را توضیح دهد!

مطالعه متن کامل
جوهری با تابش نقاط نانوی کربن به سه روش متفاوت

جوهری با تابش نقاط نانوی کربن به سه روش متفاوت

اسکناس، اسناد، محصولات مارک و محصولات حساس مانند دارو یا قطعات فنی اغلب با روشهای مختلف نشان دار می شوند تا از نوع جعلی شان تمیز داده شوند. اگرچه بعضی از متقلبین می توانند برچسب های متداول را نیز کپی کنند. در طرحی جدید که در مجله Angewandte Chemie نیز منتشر شد، دانشمندان چینی، یک جوهر ضد جعل استثنایی را معرفی کرده اند که از نقاط نانوی کربن ساخته شده است. مواد کامپوزیت (مرکب) مبتکرانه آن ها، سه نوع تابش مختلف گسیل می کند.

مطالعه متن کامل