کوی دانش - kooy

صدای لاک پشت های نادر "سخنگو" می تواند عاملی در جلوگیری از انقراض این حیوانات باشد

صدای لاک پشت های نادر "سخنگو" می تواند عاملی در جلوگیری از انقراض این حیوانات باشد
30 فروردین
20:30 1394
تصویر فوق: یک لاک پشت عظیم الجثه رودخانه ای متعلق به آمریکای جنوبی که در معرض خطر انقراض قرار دارد. سال ها پیش از این، در آمازونِ برزیل، با فلسفه رایج بومیان ناحیه نسبت به رابطه میان انسان و حیوانات مواجه شدم که انتظار شنیدنش را نداشتم. از نظر افراد بومی که با آنها برخورد داشتم، مهمترین فایده ی حیوانات، خورده شدن آنها بدست انسان در غالب غذاست، و بسیاری از این بومیان هرگز به ذهنشان خطور نکرده بود که در این صورت امکان انقراض حیوانات وجود دارد. چنین دیدگاهی درعین رعب انگیز بودن به من انگیزه داد تا برنامه های زیست محیطی ام را پیگیری کنم.

 تصمیم گرفتم تا به مانائوس آمازون بروم، از آنزمان به بعد وقت خودم را صرف کار با همکاران دانشمند و جوامع محلی این ناحیه کرده ام تا حیات وحش و مخصوصا لاکپشت هایی را که در معرض انقراض هستند حفاظت کنیم. از دوره امپراطوری پرتغالی ها به بعد لاک پشت های آمازونی منبع مهم پروتئین محسوب می شده اند، اما به علت مصرف کنترل نشده تخم و گوشت این حیوانات، لاک پشت ها هم اکنون از جمله گونه های در معرض خطر جدی ناحیه به شمار می روند.

 

 

 

لاک پشت های"سخنگو"

 کار خودم را از بررسی عادات تولید مثل و انتخاب جنسی در لاک پشت های رودخانه ای سر قرمز آمازون (Podocnemis erythrocephala) شروع کردم که یکی از 5 گونه بسیار در معرض خطر این لاک پشت ها در آمازون شمرده می شوند و ادامه تحقیقات روی ارتباطات صوتی میان لاک پشت های رودخانه ای آمریکای جنوبی متمرکز شد.

 

 من و همکارانم دریافتیم لاک پشت های آبی از چندین نوع مختلف ارتباطات صوتی استفاده می کنند. بعد از دو سال و جمع آوری تعداد 2122 نمونه صدا، آنها را در 11 دسته مرتب کردیم، تمامی این صداها کمتر از یک ثانیه به طول می انجامند.

 ما دریافتیم که لاک پشت های یادشده از صدا برای هماهنگی رفتارهای اجتماعی خود بهره می گیرند، مثلا لاک پشت های ماده فرزندان تازه از تخم درآمده شان را بدین وسیله فرا می خوانند. استفاده از چنین روش های ارتباطی بسیار زود و از همان مراحل اولیه جنینی حدود 36 ساعت قبل از اینکه بچه لاک پشت ها تخم هایشان را شکافته و قدم به دنیای خارج بگذارند آغاز می شود. درحقیقت یافته های این مطالعه فراتر از کارکرد صداها در جوامع لاک پشت هاست، بدین معنا که دانشمندان برای اولین بار متوجه شده اند که لاک پشت های والد، پس از خارج شدن نوزادان از تخم از آنها مراقبت می کنند.

افزون بر این ها دریافتیم که بچه لاک پشت ها نیز برای هماهنگ کردن زمان تولد خود همدیگر را صدا می زنند و مادرانشان را نیز و بزرگترها برای هماهنگ سازی تولید مثل همدیگر را فرا می خوانند (و به نواحی مشترک غذایی و تولید مثل مهاجرت می نمایند).

 درحال تکمیل هرچه بیشتر شواهدی مبنی بر حیاتی بودن نقش صدا در تبادل اطلاعات میان لاک پشت های آمازون هستیم.

 

 این بچه لاک پشت های نه چندان بزرگ بدل به لاک پشت های عظیم الجثه رودخانه ای آمریکای جنوبی می شوند

 

آیا لاک پشت های رودخانه ای را می توان نجات داد؟

یافته های جدید، پشتیبانی و تقویت هرچه بیشتر مدل های حفاظتی برای نگهداری از لاک پشت های رودخانه ای را در پی دارد،  که اکنون از سوی اتحاد بین المللی برای حفاظت از محیط زیست (IUCN)  به عنوان گونه ای بشدت در معرض خطر انقراض  شناخته شده است، این حیوانات با خطر بسیار بالای انقراض وحذف از صحنه حیات وحش مواجه هستند. 

 از سال 2013 به عنوان بوم شناس حیات وحش دریایی با WCS Brazil  همکاری داشته ام و تمرکز اصلی ما بر نجات خانواده Podocnemididae لاک پشت هایی بوده که از زمان مستقر شدنم در این ناحیه روی آنها تحقیق کرده ام. این  خانواده از لاک پشت ها تنها در شمال آمریکای جنوبی یافت می شوند و همین طور در ماداگاسکار و نه تنها لاک پشت عظیم الجثه رودخانه ای آمریکای جنوبی و لاک پشت رودخانه ای آمازون سر قرمز را در برمی گیرد، بلکه لاک پشت رودخانه ای خال زرد آمازون، لاک پشت آمازون 6 توبرکولا و لاک پشت سرگنده را شامل می شود که  تجاری ترین نوع لاک پشت های آمازون محسوب می شوند.

 لاک پشت های آمازون عمده ترین منبع تامین پروتئین افراد ساکن در کنار رودخانه و بومیان این کشور می باشد، اما غذاهای تهیه شده از گوشت لاک پشت در تمامی شهرهای منطقه شمالی برزیل نیز طرفدار بسیار دارد. به علت مصرف بی رویه، مخصوصا در شهرهای بزرگ، قانون  افراد را از خوردن لاک پشت ها منع کرده است. اما این موضوع باعث توقف تقاضا برای گوشت این حیوانات نشده است. به عنوان مثال، در شهر کوچک  تاپائوا که دارای جمعیت حدود 18 هزار نفر است، طی یکسال 26 هزار لاک پشت شکار شده است. 

حفاظت از جمعیت لاک پشت ها

اوایل که کار خودم را در آمازون آغاز کردم،  فرصت اجرای پروژه حفاظت از لاک پشت ها در رودخانه اونینی، شاخه ای از ریو نگرو در برزیل، دست داد. هزینه مالی این پروژه توسط Conservation Leadership Programme (برنامه رهبری حفاظت) تامین گردید که برنامه ای با قدمت 30 ساله بوده و هدف از آن تامین سرمایه لازم برای طبیعت دوستانی است که کار خود را به تازگی شروع کره اند و هدفشان  حفاظت از گونه های مختلف در سرتاسر جهان است. افزون بر مطالعه لاک پشت های ریو نگرو، دوره هایی را نیز برای جوانان برگزار کردم تا آموزش هایی راجع به محیط زیست و اهمیت حفاظت از آنرا فرا بگیرند. پنج سال بعد از تکمیل پروژه مردم هنوز نقش منحصر به فرد لاک پشت ها را در محیط زیست شان به خوبی به یاد آورده و درک می کنند. 

 هم اکنون من و همکارانم درWCS  از طریق مشاهده جمعیت لاک پشت ها، مدیریت سواحل و آموزش زیست محیطی به افراد در منطقه حفاظت شده زیستی ابوفاری که در پوروس ریور، دیگر شاخه آمازون قرار دارد، سعی بر محافظت از بزرگترین ناحیه تولیدمثل لاک پشت ها در ایالت آمازوناس برزیل داریم. منطقه حفاظت شده مذکور که راه آبی مهم متصل کننده آمازون غربی به مانائوس می باشد، میزبان حدودا 2 هزار لاک پشت ماده است که سالانه در اینجا تخم ریزی می کنند و این رقم طی سال های اخیر ثابت مانده است. 

ساکنان محلی نیز در چند ناحیه محافظت شده دیگری که در امتداد نگرو ریور قرار دارند در امر نظارت و بررسی مشارکت می کنند، زیرا مشارکت آنها برای حفاظت از لاک پشت ها حیاتی است. به علاوه از دیگر کارهایی که در این نواحی انجام می دهیم  آموزش زیست محیطی به افراد و جوانان ساکن در نواحی حفاظت شده است که با توجه به رسومات محلی انجام می گیرد.

اگر شما نیز مثلا محقق، پیشگام حوزه کسب و کار، نویسنده یا مخترع هستید و به مسائل زست محیطی علاقمندید، می توانید مقاله ای در همین رابطه ارسال کنید. 

 از طریق تلاش های یادشده سعی داریم تا اطلاعات بیشتری در مورد اجتماعات لاک پشتها و نحوه تغییر این اجتماعات در واکنش به  فعالیت های کشاورزی و مدیریتی مثل محافظت از سواحل و نوزادان این حیوانات بدست بیاوریم. از راه مشارکت دادن دیگران نیز قصد داریم تا  تجارت لاک پشت را محدود کنیم، با گروه هایی از تمامی سنین کار کرده و اهمیت تنوع زیستی را به آنها آموزش می دهیم.

 هرچند که من هنوز در آغاز راه خودم به عنوان یک دوستدار محیط زیست هستم و ممکن است به بار نشستن زحماتم چندین سال طول بکشد، اما امیدوارم روزی برسد که شاهد ثابت شدن جمعیت لاک پشت ها در آمازون بوده و حتی گسترش و افزایش جمعیت این حیوانات را مشاهده کنیم. البته برای رسیدن به جایگاه مزبور به تلاش افراد دیگر هم نیاز است، نسل بعدی دوستداران محیط زیست در آمازون نیازمند تشویق و دلگرمی هستند تا  از زیست محیط این منطقه آگاه تر شده و برای گونه های متنوع حیوانات اینجا احترام قائل شوند. زیرا در غیراینصورت حفاظت دیگر معنایی ندارد. 

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
با الهام از نهنگها، مهندسان سنسور سیال جدیدی را ساخته اند

با الهام از نهنگها، مهندسان سنسور سیال جدیدی را ساخته اند

محققان با استفاده از ساختار بیولوژیکی موسوم به توبرسلز که نهنگهای کوهان دار از آن برای مانور در اقیانوس استفاده می کنند، یک گیرنده انرژی پیزوالکتریک برای کاربرد به عنوان دستگاه سنجش جریان هوا و یا سرعت و جهت سیال ساخته اند.

مطالعه متن کامل
بخارها و طعم دهنده های سیگارهای الکترونیکی به سلول های ریوی آسیب می رسانند

بخارها و طعم دهنده های سیگارهای الکترونیکی به سلول های ریوی آسیب می رسانند

آیا سیگارهای الکترونیکی به ترک سیگار کمکی می کنند؟ مطالعه جدید دانشگاه Rochester بیان می کند که سیگارهای الکترونیکی یا به عبارت دیگر، سیگارهای برقی، در واقع یک جایگزین سمی برای محصولات تنباکودار (سیگارهای معمولی) می باشند.

مطالعه متن کامل
ناسا نمونه اولیه ماه نورد خود را تست کرد

ناسا نمونه اولیه ماه نورد خود را تست کرد

نمونه اولیه ماه نوردی که به منظور جستجو برای «یخ آب» در قطب های ماه ساخته شده است، مرداد ماه سال جاری (2015) مجموعه ای از آزمایش های مربوطه را روی سطح زمین پشت سر گذاشت، مقامات مسئول این پروژه درصدد جمع آوری هزینه ها و جلب مشارکت لازم برای انجام ماموریت ارسال ماه نورد به فضا هستند.

مطالعه متن کامل
ژنِ بیماریِ جدیدی به عنوان علتِ اختلالات بازسازی سلول‌های عصبی شناخته شد.

ژنِ بیماریِ جدیدی به عنوان علتِ اختلالات بازسازی سلول‌های عصبی شناخته شد.

پژوهشگران مشخص کردند ژنِ بیماری‌ای که از قبل شناخته‌شده بود با انحطاطِ الیاف عصب بینایی و محیطی ارتباط دارد. شرح تصاویر فوق: تصویر سمت چپ، دارای وضوحِ بالای میکروسکوپی است و غشاءِ میتوکندری‌های بیرونی که شبیه به دونات هستند را نشان می‌دهد. SLC25A46 برخلافِ انتقالاتِ معمول میتوکندری، بیرون از غشاءِ میتوکندری قرار گرفته است. تصویر میانی، تجسمی از شبکه میتوکندری‌هایی است که از داخل به هم متصل شده‌اند. این تصویر با عکس‌برداریِ photoactivation از میتوکندریِ درونِ سولول HeLa گرفته شده است. تصویر سمت راست، ریز‌نگاری الکترونی است که محل انقباضِ میتوکندری ها را نشان می‌دهد. این محل، نشان‌دهنده‌ی ایجاد شکاف در میتوکندری است.

مطالعه متن کامل
رمزگشایی از ژنوم ساس  به امید نابودسازی حشرات خونخوار ریز

رمزگشایی از ژنوم ساس به امید نابودسازی حشرات خونخوار ریز

توالی سازی ژنوم ساس (Cimex lectularius) به پیدا کردن راه های جدید برای ریشه کن سازی این حشرات کمک خواهد کرد. طبق یک نظرسنجی که در سال 2011 انجام شد، از هر 5 آمریکایی یک نفر یا با آلودگی خانه خود به ساس مواجه بوده یا فردی را می شناخته که در منزل یا هتلی ساس زده اقامت دارد، به طورکلی نیز در تمام قاره های زمین به جز قطب جنوب با افزایش شمار ساس ها طی دو دهه گذشته روبرو هستیم. این مسائل را در کنار حقیقت مقاوم تر شدن هرچه بیشتر ساس ها نسبت به حشره کشها قرار بدهید تا جدی بودن مشکل این حشرات را بهتر درک کنید. حال، دانشمندان موفق شده اند برای توقف حشرات خونخوار یاد شده گام موثری بردارند به این شکل که کل ژنوم ساس را رمزگشایی کرده اند.

مطالعه متن کامل