کوی دانش - kooy

نهنگ خاکستری رکورد مهاجرت پستانداران را شکست

نهنگ خاکستری رکورد مهاجرت پستانداران را شکست
28 فروردین
22:15 1394
یک نهنگ ماده خاکستری غربی تمام مسیر را از روسیه تا مکزیک و برعکس طی 172 روز طی کرده است. به گفته محققان، نهنگ خاکستری غربی حالا پستاندار رکوردداری است که طولانی ترین مهاجرت شناخته شده را در جهان حیوانات به انجام رسانده است.

 یک نهنگ خاکستری ماده غربی تمام راه را از روسیه به مکزیک و برعکس طی کرده است (مسافتی که روی همرفته 22511 کیلومتر) بوده و بر طبق گزارش جدید، 172 روز به طول انجامیده است.

 تاکنون نهنگ کوهان دار (Megaptera novaeangliae) رکورددار طولانی ترین مهاجرت بوده است که طبق کتاب رکوردهای جهانی گینس 16400کیلومتر را بین منطقه تولید مثل خود در نزدیکی خط استوا و آبهای غنی از موادمغذی قطب شمال و جنوب طی می کند.

 اما بنا به گزارش جدید یک نهنگ خاکستری ماده(Eschrichtius robustus)  به نام واوارا (معادل روسی نام باربارا در انگلیسی) این رکورد را از آن خود ساخته است. محقان تگ های ردیاب ماهواره ای را روی بدن هفت نهنگ خاکستری غربی مهاجر از جزیره ساخالاین روسیه قرار دادند، پستانداران مذکور هر سال برای تغذیه به همین منطقه مراجعه می کنند. واروارا تنها نهنگی بود که بنا به گفته بروس میته محقق ارشد این مطالعه و مدیر انستیتوی پستانداران دریایی در دانشگاه دولتی اورگان، تگ نصب شده روی بدنش در تمام طول سفر باقی ماند.

به گفته میته، نهنگ های خاکستری غربی در معرض خطر جدی انقراض قرار دارند، و پیش از این منقرض شده هم تصور می شدند. قبل از انجام مطالعه جدید نیز دانشمندان اطلاعات کمی را در مورد مسیرهای مهاجرتی این موجود داشتند و بسیاری از محققان تصور می کردند که این نهنگ ها مسیر حلقه مانندی را از روسیه به دریای جنوبی چین طی می کنند. 

اما مطالعه تگ ها نشان می دهد که واروارا به سمت مکزیک شنا کرده است.

میته می گوید: "واروارا از دریای برینگ، خلیج آلاسکا و امتداد قاره آمریکای شمالی عبور کرده تا به سمت پایین و تالاب های تولید مثل باجا برسد که توسط حیوانات مستقر در شرق اقیانوس آرام شمالی استفاده می شود."

شرقی یا غربی؟

نکته جالب این است که پسرعموی نهنگ خاکستری غربی یعنی نهنگ خاکستری شرقی نیز از ساحل باجای کالیفرنیایِ  مکزیک شنا می کند. نهنگ های خاکستری شرقی به گفته میته در معرض خطر نیستند. وی می گوید این امکان را نباید از نظر دور داشت که  واروارا و شش نهنگ دیگری که وی و همکارانش آنها را در مسیر مهاجرتشان تعقیب کرده اند، ممکن است در واقع نهنگ های خاکستری شرقی باشند که مسیری به سمت غرب و روسیه را طی کرده اند.

 این نقشه مسیر مهاجرت واروارا، ایجنت و فلکس سه نهنگ خاکستری را که از روسیه به آمریکای شمالی مهاجرت کردند نشان می دهد. "نهنگ های خاکستری غربی که در معرض خطر جدی قرار دارند به سمت شرق اقیانوس آرام شمالی مهاجرت می کنند."(2015)

بنا به گفته میته امکان دارد آنچه محققان دو گروه نهنگ شرقی و غربی تصور می کنند درحقیقت یک گونه نهنگ باشند، هرچند برای اطمینان یافتن از این موضوع نیاز به تحقیقات بیشتر است.

 شواهد بدست آمده از روی عکس های نهنگ ها که  توسط محققان  گرفته شده نیز موید همین نکته است. به عنوان مثال، تصویر 10 نهنگ خاکستری غربی که در روسیه شناسایی شده اند درنزدیکی بریتیش کلمبیا و باجا کالیفرنیای مکزیک نیز گرفته شده بود.

تحقیقاتی که بر روی ژن های این دو گروه از نهنگ ها صورت گرفته است نیز نشان می دهد که دو گروه نهنگ های یادشده در اصل یکی هستند.

 علاوه بر این ها دو نهنگ خاکستری دیگر به نام های فلکس و ایجنت نیز که توسط میته و همکارانش تگ روی بدنشان نصب شده بود مسیر مهاجرتی شبیه  واروارا را در پیش گرفتند. هرچند که «تگِ ایجنت» از خلیج آلاسکا به بعد علامتی از خود منتشر نکرد و تگ فلکس نیز نزدیک شهر لینکلن در اورگان از کار افتاد. 

 میته اعتقاد دارد که احتمالا نهنگ هایی که از نوع خاکستری غربی تصور می شوند، نشات گرفته از جمعیت نهنگ های خاکستری هستند که پیش از این منقرض شده تصور می شدند. یا شاید در واقع نهنگهای خاکستری شرقی باشند که بعد از ناپدیدشدن انواع غربی، حوزه خود را گسترش داده اند.

 وی ادامه می دهد: "این سوالی است که باید منتظر پیدا کردن پاسخش باشیم و فعلا در حال تحقیق هستیم".

سفر واروارا

چند نکته از سفر واروارا توجه محققان را به خود جلب کرد. یکی از این نکات عدم تعقیب مسیر یکسان در رفت و بازگشت توسط این نهنگ بود. همین موضوع نشان می دهد که وی مسیر کلی را می دانسته است و نیازی به جهت یابی نداشته است.

میته اظهار می دارد: "دیدگاه من نسبت به مهارت های جهت یابی نهنگ های خاکستری بسیار تغییر کرده است.

به نظر می رسد  که واروارا در مدت سفر 5 و نیم ماهه خود تغذیه هم داشته است. همانند دیگر نهنگ های ماهی سیمی (نهنگ هایی که در دهان خود صفحات سیمی برای فیلتر غذا دارند) نهنگ های خاکستری معمولا در مدت مهاجرت غذا نمی خورند.

 میته ادامه می دهد: "نهنگ های مذکور به هنگام حضور در روسیه حسابی تغذیه می کنند تا توان کافی را برای انجام مسافرت طولانی خود داشته باشند".

مطالعه مزبور در تاریخ 15 آوریل در نسخه آنلاین  ژورنال Biology Letters چاپ شده است. 

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
مردی به لطف فناوری پوشیدنی، بدون داشتن قلب طبیعی از بیمارستان مرخص شده است

مردی به لطف فناوری پوشیدنی، بدون داشتن قلب طبیعی از بیمارستان مرخص شده است

با استفاده از فناوری ابزارپوشیدنی، مردی 24 ساله و دارایِ قلب کاملا مصنوعی از بیمارستان ترخیص شده و اکنون در منزل منتظر عمل پیوند قلب است که این امر را باید جدیدترین دستاورد محققان در زمینه جایگزینی قلب بیمار با قلبی سالم دانست.

مطالعه متن کامل
فروش 47.440 عدد Lenovo K3 Note در عرض 5.2 ثانیه

فروش 47.440 عدد Lenovo K3 Note در عرض 5.2 ثانیه

تا دیروز در حدود 500 هزار ثبت‌نام برای فروش سریع Lenovo K3 Note در هند انجام شده بود. این فروش امروز صبح در وب‌سایت خرده فروش آنلاین Flipkart انجام شد و در نتیجه 47.440 عدد K3 Note در عرض 5.2 ثانیه به فروش رفت. آن‌هایی که از خرید جا مانده‌اند، هفته آینده مجدداً فرصت خرید خواهند داشت.

مطالعه متن کامل
اولین داروی چاپ سه بعدی تایید شده توسط FDA، درصدد تغییر آینده است

اولین داروی چاپ سه بعدی تایید شده توسط FDA، درصدد تغییر آینده است

اصطلاح "داروی طراحی" احتمالا به زودی به جای ارجاع به داروهای غیرقانونی برای اشاره به داروهایی به کار خواهد رفت که به صورت سفارشی توسط صنعت داروسازی ساخته می شوند. شرکت داروسازی Aprecia Pharmaceuticals Company به تازگی موفق به اخذ تاییدیه پلت فرم ZipDose Technology خود از سازمان غذا و داروی آمریکا شده است. به این ترتیب برای اولین بار اف دی ای موافقت رسمی خود را با تولید دارو به روش چاپ سه بعدی اعلام کرده است.

مطالعه متن کامل
درمان حمله قلبی و چالشهای پیشِ رو

درمان حمله قلبی و چالشهای پیشِ رو

نتایج یک تحقیق بشدت این آرزوی دیرینه را با چالش روبرو کرد؛ انسداد کلسیم از ورودی انرژی غشای سلولی درون سلول های قلبی می تواند از آسیبی که به واسطه حمله قلبی ایجاد می شود جلوگیری کند.

مطالعه متن کامل
پرده برداری از رازهای گیرنده های هورمونی با استفاده تصاویر بسیار شفاف

پرده برداری از رازهای گیرنده های هورمونی با استفاده تصاویر بسیار شفاف

بسیاری از هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی با اتصال به گیرنده های موجود بر روی سطح خارجی یک سلول کار خود را انجام می دهند. این مسئله، گیرنده ها را فعال کرده و سبب پیچش و چرخش آنها می شود و شروع به واکنش های شیمیایی درون سلول ها میکند. دانشمندان «مؤسسه ملی بهداشت آمریکا» (NIH) با استفاده از تصویری در ابعاد اتمی چگونگی فعال شدن این گیرنده ها توسط نوروتنسینِ هورمون نوروپپتید را نشان دادند. این تصاویر اولین تصاویر در نوع خود برای یک گیرنده جفت شونده با پروتئین G و متصل به نوروپپتید (GPCR) هستند. GPCR ها دسته ای از گیرنده ها محسوب می شوند که عامل اختلالات بسیاری در انسان بوده و هدف بسیاری از داروها هستند.

مطالعه متن کامل