کوی دانش - kooy

نهنگ خاکستری رکورد مهاجرت پستانداران را شکست

نهنگ خاکستری رکورد مهاجرت پستانداران را شکست
28 فروردین
22:15 1394
یک نهنگ ماده خاکستری غربی تمام مسیر را از روسیه تا مکزیک و برعکس طی 172 روز طی کرده است. به گفته محققان، نهنگ خاکستری غربی حالا پستاندار رکوردداری است که طولانی ترین مهاجرت شناخته شده را در جهان حیوانات به انجام رسانده است.

 یک نهنگ خاکستری ماده غربی تمام راه را از روسیه به مکزیک و برعکس طی کرده است (مسافتی که روی همرفته 22511 کیلومتر) بوده و بر طبق گزارش جدید، 172 روز به طول انجامیده است.

 تاکنون نهنگ کوهان دار (Megaptera novaeangliae) رکورددار طولانی ترین مهاجرت بوده است که طبق کتاب رکوردهای جهانی گینس 16400کیلومتر را بین منطقه تولید مثل خود در نزدیکی خط استوا و آبهای غنی از موادمغذی قطب شمال و جنوب طی می کند.

 اما بنا به گزارش جدید یک نهنگ خاکستری ماده(Eschrichtius robustus)  به نام واوارا (معادل روسی نام باربارا در انگلیسی) این رکورد را از آن خود ساخته است. محقان تگ های ردیاب ماهواره ای را روی بدن هفت نهنگ خاکستری غربی مهاجر از جزیره ساخالاین روسیه قرار دادند، پستانداران مذکور هر سال برای تغذیه به همین منطقه مراجعه می کنند. واروارا تنها نهنگی بود که بنا به گفته بروس میته محقق ارشد این مطالعه و مدیر انستیتوی پستانداران دریایی در دانشگاه دولتی اورگان، تگ نصب شده روی بدنش در تمام طول سفر باقی ماند.

به گفته میته، نهنگ های خاکستری غربی در معرض خطر جدی انقراض قرار دارند، و پیش از این منقرض شده هم تصور می شدند. قبل از انجام مطالعه جدید نیز دانشمندان اطلاعات کمی را در مورد مسیرهای مهاجرتی این موجود داشتند و بسیاری از محققان تصور می کردند که این نهنگ ها مسیر حلقه مانندی را از روسیه به دریای جنوبی چین طی می کنند. 

اما مطالعه تگ ها نشان می دهد که واروارا به سمت مکزیک شنا کرده است.

میته می گوید: "واروارا از دریای برینگ، خلیج آلاسکا و امتداد قاره آمریکای شمالی عبور کرده تا به سمت پایین و تالاب های تولید مثل باجا برسد که توسط حیوانات مستقر در شرق اقیانوس آرام شمالی استفاده می شود."

شرقی یا غربی؟

نکته جالب این است که پسرعموی نهنگ خاکستری غربی یعنی نهنگ خاکستری شرقی نیز از ساحل باجای کالیفرنیایِ  مکزیک شنا می کند. نهنگ های خاکستری شرقی به گفته میته در معرض خطر نیستند. وی می گوید این امکان را نباید از نظر دور داشت که  واروارا و شش نهنگ دیگری که وی و همکارانش آنها را در مسیر مهاجرتشان تعقیب کرده اند، ممکن است در واقع نهنگ های خاکستری شرقی باشند که مسیری به سمت غرب و روسیه را طی کرده اند.

 این نقشه مسیر مهاجرت واروارا، ایجنت و فلکس سه نهنگ خاکستری را که از روسیه به آمریکای شمالی مهاجرت کردند نشان می دهد. "نهنگ های خاکستری غربی که در معرض خطر جدی قرار دارند به سمت شرق اقیانوس آرام شمالی مهاجرت می کنند."(2015)

بنا به گفته میته امکان دارد آنچه محققان دو گروه نهنگ شرقی و غربی تصور می کنند درحقیقت یک گونه نهنگ باشند، هرچند برای اطمینان یافتن از این موضوع نیاز به تحقیقات بیشتر است.

 شواهد بدست آمده از روی عکس های نهنگ ها که  توسط محققان  گرفته شده نیز موید همین نکته است. به عنوان مثال، تصویر 10 نهنگ خاکستری غربی که در روسیه شناسایی شده اند درنزدیکی بریتیش کلمبیا و باجا کالیفرنیای مکزیک نیز گرفته شده بود.

تحقیقاتی که بر روی ژن های این دو گروه از نهنگ ها صورت گرفته است نیز نشان می دهد که دو گروه نهنگ های یادشده در اصل یکی هستند.

 علاوه بر این ها دو نهنگ خاکستری دیگر به نام های فلکس و ایجنت نیز که توسط میته و همکارانش تگ روی بدنشان نصب شده بود مسیر مهاجرتی شبیه  واروارا را در پیش گرفتند. هرچند که «تگِ ایجنت» از خلیج آلاسکا به بعد علامتی از خود منتشر نکرد و تگ فلکس نیز نزدیک شهر لینکلن در اورگان از کار افتاد. 

 میته اعتقاد دارد که احتمالا نهنگ هایی که از نوع خاکستری غربی تصور می شوند، نشات گرفته از جمعیت نهنگ های خاکستری هستند که پیش از این منقرض شده تصور می شدند. یا شاید در واقع نهنگهای خاکستری شرقی باشند که بعد از ناپدیدشدن انواع غربی، حوزه خود را گسترش داده اند.

 وی ادامه می دهد: "این سوالی است که باید منتظر پیدا کردن پاسخش باشیم و فعلا در حال تحقیق هستیم".

سفر واروارا

چند نکته از سفر واروارا توجه محققان را به خود جلب کرد. یکی از این نکات عدم تعقیب مسیر یکسان در رفت و بازگشت توسط این نهنگ بود. همین موضوع نشان می دهد که وی مسیر کلی را می دانسته است و نیازی به جهت یابی نداشته است.

میته اظهار می دارد: "دیدگاه من نسبت به مهارت های جهت یابی نهنگ های خاکستری بسیار تغییر کرده است.

به نظر می رسد  که واروارا در مدت سفر 5 و نیم ماهه خود تغذیه هم داشته است. همانند دیگر نهنگ های ماهی سیمی (نهنگ هایی که در دهان خود صفحات سیمی برای فیلتر غذا دارند) نهنگ های خاکستری معمولا در مدت مهاجرت غذا نمی خورند.

 میته ادامه می دهد: "نهنگ های مذکور به هنگام حضور در روسیه حسابی تغذیه می کنند تا توان کافی را برای انجام مسافرت طولانی خود داشته باشند".

مطالعه مزبور در تاریخ 15 آوریل در نسخه آنلاین  ژورنال Biology Letters چاپ شده است. 

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کاوش بی سابقه سیاه چاله غول پیکر کهکشان راه شیری

کاوش بی سابقه سیاه چاله غول پیکر کهکشان راه شیری

تصویر فوق: سیاه چاله فوق عظیم که در قلب کهکشان راه شیری قرار دارد و به نام ساگیتاریوس A* شناخته می شود. دانمشندان توجه بیشتری را نسبت به سیاه چاله غول پیکری که در قلب کهکشان راه شیری واقع است مبذول داشته اند.

مطالعه متن کامل
ترکیب Test Article مربوط به استیمولاتور استارلاینرِ بوئینگ

ترکیب Test Article مربوط به استیمولاتور استارلاینرِ بوئینگ

به تازگی در مرکز فضایی کندی، قسمت های بالایی و پایینی کپسول CST-100 Structural Test Article با هم ترکیب شدند.

مطالعه متن کامل
دو گونه پستاندار ریزجُثه مربوط به دوره زمین‌شناسی ژوراسیک در چین کشف شدند.

دو گونه پستاندار ریزجُثه مربوط به دوره زمین‌شناسی ژوراسیک در چین کشف شدند.

ممکن است دایناسورها در خلال دوره ژوراسیک وابسته به گیاهان بوده باشند ولی این موجودات غول پیکر، موجودات کوچک جونده‌مانندی را در زیستگاه خودشان سهیم کرده بودند. دو گونه جدید از این پستانداران اولیه که در جیب جا می‌گیرند در چین کشف شدند (البته فرض می کنیم انسان‌هایی هم عصر آنها بودند که لباسی به تن و جیبی در آن داشتند!). یکی از آنها بر روی درختان زندگی می‌کرده و چنگال‌های محکمی داشته است و دیگری تونل حفر می‌کرده و دارای پنجه‌های بیلچه مانندی بوده است.

مطالعه متن کامل
بررسی iPod لمسی (نسل ششم) در مقابلِ Nintendo 3DS XL ِ جدید

بررسی iPod لمسی (نسل ششم) در مقابلِ Nintendo 3DS XL ِ جدید

توضیحِ هدفِ iPod دشوار است اما منصفانه است که بگوییم iPod یکی از بزرگترین دستگاه‌هایی است که برای بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اینجا می‌خواهیم این محصول را با آخرین نسخه‌ی عرضه‌شده‌ی New 3DS XL مقایسه کنیم که کاملاً به بازی اختصاص دارد.

مطالعه متن کامل
کشف سیاره ای بسیار شبیه به سیاره زمین توسط ناسا!

کشف سیاره ای بسیار شبیه به سیاره زمین توسط ناسا!

آژانس فضایی آمریکا (ناسا) در کنفرانسی خبریِ خود (1 مرداد 1394) از آخرین اکتشافات تلسکوپ فضایی کپلر در زمینه کاوش فراسیاره ها خبر داد. این تلسکوپ در سال 2009 و با هدف کشف سیاره هایی که در «منطقه مسکونی» یا همان منطقه «گلدیلاک» قرار دارند به فضا پرتاب شد. سیاره هایی که در این منطقه قرار دارند با فاصله ای کاملاً امن به دور ستاره خود می گردند به طوری که امکان وجود آب مایع بر روی سطح این سیاره ها وجود دارد. اکثر سیاره های کشف شده توسط تلسکوپ کپلر، از نوع سیاره های گازی غول پیکر، مشابه مریخ در منظومه شمسی، بوده اند و فقط هشت سیاره در منطقه گلدیلاک تا کنون کشف شده که اندازه آنها کمتر از دو برابر اندازه سیاره زمین است.

مطالعه متن کامل