کوی دانش - kooy

دوچرخه بابِل، ایمن‌ترین دوچرخه‌ای که تا به امروز ساخته شده است.

دوچرخه بابِل، ایمن‌ترین دوچرخه‌ای که تا به امروز ساخته شده است.
27 فروردین
18:45 1394
تصویر فوق: دوچرخه بابل، نوآوری کریسپین سینکلر، روی پل برج لندن. به غیر از آب و هوای نامساعد و سختی رکاب زدن، ترس از تصادف با ماشین‌ها نیز جزء علل اصلیِ عدم تمایل افراد به دوچرخه سواری محسوب می‌شود. کریسپین سینکلر در ساخت دوچرخه بابل همین عامل را با توجه به شرایط لندن در نظر گرفته است. داشتن قابلیت هایی مثل وجود محفظه‌ای در اطراف دوچرخه‌سوار، این دوچرخه را به عنوان «ایمن ترین دوچرخه جهان» معرفی می‌کند.

کریسپین کرینسلر با دوچرخه بابل

 

کریسپین سینکلر، سازنده دوچرخه بابل، پسر مخترع معروف سرکلایو سینکلر است. خط تولید ZX سینکلر برای کامپیوتر های خانگی در دهه ۱۸۹۰، موتور الکتریکی C5 سینکلر و دوچرخه تاشویی که اخیراً عرضه شده است، از جمله کارهای سرکلایو سینکلر هستند. علاوه بر این او دوچرخه برقی و نیمه محصوری به نام X-1 را طراحی کرده است که هرگز وارد خط تولید نشد.

دوچرخه نیمه‌خوابیده بابل از طراحی دوچرخه X-1 به عنوان نقطه شروع استفاده کرده است و در دو نوع، یکی پدال برقی و دیگری وابسته به انرژی انسانی، تولید خواهد شد. کریسپین سینکلر گفت: «برخی از ایده‌های مربوط به دوچرخه بابل از X-1 نشأت گرفته است. من تلاش کردم آن را ایمن‌تر طراحی کنم و پدال را به آن اضافه کردم. دوچرخه X-1 فقط الکتریکی بود و پدال برای مواقع ضروری طراحی شده بود اما دوچرخه بابل یک دوچرخه پدالی است که در صورت نیاز می‌توان از قابلیت الکتریکی آن استفاده کرد.»

به غیر از محفظه‌ای که در اطراف دوچرخه‌سوار قرار گرفته است، کمربند ایمنی، محافظ فولادی پا، بوق، آینه عقب، سیستم روشنایی شامل چراغ خودکار در جلو و عقب، چراغ راهنمای دور زدن، چراغ‌های خطر و چراغ‌های ترمز نیز از جمله قابلیت های ایمن دوچرخه بابل هستند. در آزمایش نمونه‌های اولیه، محفظه دوچرخه بنا بر گزارش زمان تصادف با کامیون‌ها سنگین حمل و نقل به جای از بین رفتن، جلوی ضربه را گرفت.

از دیگر مشخصات دوچرخه بابل می‌توان به انتقال توپی Shimano  و ۱۱ سرعته با تغییر الکتریکی Di2 (توپی ۸ سرعته و تغییر مکانیکی در حالت غیر الکتریکی)،‌ رانشگر مهر و موم شده داخلی، ترمز هیدرولیک Shimano، داشتن محلی برای قرار دادن گوشی هوشمند روی فرمان و بسته امنیتی اختیاری اشاره کرد که شامل قفل Kryptonite به شکل U می‌شود. این قفل زمانی که استفاده نمی‌شود به عنوان بخشی از محافظ پا قرار می‌گیرد.

 

نسخه غیر الکتریکی دارای ۲۱ کیلوگرم وزن است.

مدل پدالی-الکتریکی دارای موتور Shimano STEPS و ۲۵۰ واتی است که انرژی آن از باتری لیتیوم-یونی 11.6-Ah و ۳۶ ولتی تأمین می‌شود. با ۴ ساعت شارژ،‌ انرژی برای ۸۰ تا ۱۲۰ کیلومتر بسته به میزان استفاده از حالت الکتریکی، تأمین می‌شود. بیشترین سرعت در حالت الکتریکی در امریکا ۳۲ کیلومتر در ساعت و در اروپا ۲۵ کیلومتر در ساعت است.

سینکلر گفت: «ایمنی برای دوچرخه‌سواران امری ضروری است. من می خواهم افراد بیشتری از دوچرخه سواری لذت ببرند اما فقدان ایمنی به ویژه در شهرهای شلوغ، موجب بی‌علاقگی افراد به دوچرخه سواری می‌شود. دوچرخه بابل به طور خاص طراحی شده است تا از دوچرخه سواران در مقابل شایع‌ترین تصادفات دوچرخه سواری محافظت کند. بنابراین امید است که افراد بیشتری به دوچرخه سواری علاقه‌مند شوند.»

سینکلر در حال حاضر از طریق Indiegogo برای تولید دوچرخه به دنبال کمک مالی است. با پرداخت ۲۹۹۹ پوند (۴۴۳۰ دلار) می‌توان مدل الکتریکی و با ۱۹۹۹ پوند (۲۹۵۰ دلار) مدل غیرالکتریکی را خریداری کرد. قیمت فروشگاهی ۳۴۹۹ دلار برای مدل الکتریکی و ۵۱۷۰ دلار برای مدل غیرالکتریکی در نظر گرفته شده است.

در ویدئو زیر می‌توانید عملکرد دوچرخه را مشاهده کنید:

لطفا صبر کنید ...
کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


«فلایبورد ایر» (Flyboard Air) و بازتعریفی جدید از مفهوم هاوربورد

«فلایبورد ایر» (Flyboard Air) و بازتعریفی جدید از مفهوم هاوربورد

فلایبوردهای واتر جت فرانکی زاپاتا (قهرمان جت اسکی فرانسوی) خیلی زود محبوبیت پیدا کرده و افراد از آن برای تفریح در تعطیلات خود استفاده کردند. آنطور که مشخص شده ممکن است همین فلایبورد ساده سنگ بنای وسیله ای بسیار پیچیده تر باشد. زاپاتا نیز آخر هفته گذشته اقدام به انتشاراولین ویدئو از آخرین وسیله ابداعی خود نمود که فلایبورد ایر نام دارد و در آن نه خبری از جت اسکی است، نه خرطوم مشاهده می شود و نه حتی بند بلکه این وسیله دارای سیستم اختصاصی کنترل و هدایت فلایبورد است، اما واتر جت هایش با حداقل یک موتور توربین جت و مخزن سوخت کوله پشتی جایگزین شده اند.

مطالعه متن کامل
رونمایی  از دوچرخه هوشمند وان موف با نام Electrified S

رونمایی از دوچرخه هوشمند وان موف با نام Electrified S

به تازگی شرکت هلندی وان موف از دوچرخه Electrified S خود رونمایی کرده است که مجموعه ای از ویژگی های پیشرفته از قابلیت اتصال به گوشی هوشمند را گرفته تا قفل نامرئی که بوسیله آن صاحب خودش را تشخیص می دهد را درون آن می توان مشاهده کرد و و حتی تقویت قدرت حاصل از رکاب زنی اش هم تا 500% نسبت به دوچرخه های معمولی بیشتر است. برای بررسی این محصول جالب با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
یخچال هوشمند سامسونگ به شما اجازه می‌دهد با دوربین‌های داخلیِ تعبیه‌شده در آن، محتویات یخچال را بررسی کنید.

یخچال هوشمند سامسونگ به شما اجازه می‌دهد با دوربین‌های داخلیِ تعبیه‌شده در آن، محتویات یخچال را بررسی کنید.

این روزها با وجود قابلیت های جدید یخچالها که حتی شامل بخش‌های خنک‌کننده‌ی مستقل و صفحه‌ نمایش های لمسی در تمام اشکال و اندازه‌ها و انواع قابلیت های دیگر که با زرق‌و‌برق تمام تبلیغ می شوند، جای تعجب بود اگر سامسونگ بدون اینکه یخچالی با قابلیت‌های عجیب عرضه کند بخواهد وارد CES شود.

مطالعه متن کامل
چرخ‌ Evelo Omni می‌تواند هر دوچرخه‌ای را تبدیل به دوچرخه‌ی الکتریکی کند.

چرخ‌ Evelo Omni می‌تواند هر دوچرخه‌ای را تبدیل به دوچرخه‌ی الکتریکی کند.

خواه برای تفریح دوچرخه‌سواری می‌کنید یا برای کارتان، شکی نیست که گاهی برای راندنِ دوچرخه نیاز به کمی کمک دارید. چرخ Evelo Omni می‌تواند این کمک را ارائه دهد. این چرخ را می‌توان جایگزین چرخ جلوی اکثر دوچرخه‌ها کرد و از قدرت الکتریکی آن استفاده نمود.

مطالعه متن کامل
تایرهای جدید دوچرخه

تایرهای جدید دوچرخه

لاستیک های دوچرخه بخاطر ضخامت کمی که دارند نسبت به سطح جاده بسیار آسیب پذیر هستند. البته شرکت tannus تولید کننده تایرهای دوچرخه برای محصول جدیدش نظر دیگری دارد.

مطالعه متن کامل
واسیلی کیلیوکین و عرضه کانسپت قایق پرنده موناکو 2050

واسیلی کیلیوکین و عرضه کانسپت قایق پرنده موناکو 2050

پیش از این خبر مربوط به عرضه طرح واسیلی کیلیوکین برای رقابت موناکو 2050 اعلام شده بود، اما به تازگی انیمیشن مفصل تری از این پروژه منتشر شده است که آنرا در اختیار خوانندگان خود قرار می دهیم. همانگونه که در ویدئوی مربوطه نیز مشاهده می کنید، قابلیت های ترکیب قایق و هواپیما با همدیگر و نحوه تعامل فناوری حمل و نقل در آینده با جزئیات بیشتری به تصویر کشیده شده است.

مطالعه متن کامل
چگونه به طور همزمان سه برنامه یا بیشتر در Galaxy Note 4 اجرا نماییم

چگونه به طور همزمان سه برنامه یا بیشتر در Galaxy Note 4 اجرا نماییم

زمینه‌های تجربی زیادی وجود دارد که Samsung Galaxy Note 4 در آن‌ها برتری دارد و یکی از آن‌ها عملکرد چند تکلیفی است. با وجود یک صفحه نمایش بزرگ، سخت افزار قدرتمند و حالت Multi Window، این گوشی می‌تواند به راحتی بین چندین برنامه حرکت کرده و حتی آن‌ها را در کنار یکدیگر اجرا نماید. ولی در حالی که حالت Multi Window ی اشاره شده در حین اجرای همزمان 2 برنامه اجرا می شود، ترفندی وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد تا برنامه سوم را در پنجره معلق اجرا نمایید.

مطالعه متن کامل
معرفی بهترین گوشی های هوشمند موجود در بازار در ماه ژوئن (2015)

معرفی بهترین گوشی های هوشمند موجود در بازار در ماه ژوئن (2015)

با توجه به تنوع زیاد گوشی های هوشمند از سازندگان مطرح سراسر دنیا، هر شخصی در انتخاب گوشی مورد نظرش سردرگم می شود. کدام یک از این گوشی های هوشمند فوق العاده را می توان انتخاب کرد؟

مطالعه متن کامل
ادعای جدید سامسونگ: گوشی S6، شیوه عکاسی شما را تغییر می دهد

ادعای جدید سامسونگ: گوشی S6، شیوه عکاسی شما را تغییر می دهد

چندی پیش، سامسونگ ویدئویی تبلیغاتی با عنوان "S6: با شیوه شارژ متفاوت" را ارائه نمود که در آن قابلیت شارژ آخرین سری گوشی های سامسونگ را که تابحال در هیچ دستگاه دیگری من جمله آیفون، دیده نشده بود را به نمایش گذاشت. اخیراً نیز سامسونگ ویدئوی تبلیغاتی دیگری را درباره دوربین عقبیِ گوشی های S6 و S6 Edge منتشر کرده است.

مطالعه متن کامل
آیا تلفن همراه شما قابل ردیابی است؟

آیا تلفن همراه شما قابل ردیابی است؟

در فیلم های تلویزیونی اغلب مشاهده می کنیم که افراد از روی تلفن همراهشان ردیابی و دستگیر می شوند. صحنه های زیادی وجود دارند که در آنها افراد تلفن همراهشان را به داخل رودخانه پرت می کنند یا آن را خرد می کنند تا از ردیابی توسط پلیس یا جنایتکاران مجهز، در امان باشند.

مطالعه متن کامل