کوی دانش - kooy

دوچرخه بابِل، ایمن‌ترین دوچرخه‌ای که تا به امروز ساخته شده است.

دوچرخه بابِل، ایمن‌ترین دوچرخه‌ای که تا به امروز ساخته شده است.
27 فروردین
18:45 1394
تصویر فوق: دوچرخه بابل، نوآوری کریسپین سینکلر، روی پل برج لندن. به غیر از آب و هوای نامساعد و سختی رکاب زدن، ترس از تصادف با ماشین‌ها نیز جزء علل اصلیِ عدم تمایل افراد به دوچرخه سواری محسوب می‌شود. کریسپین سینکلر در ساخت دوچرخه بابل همین عامل را با توجه به شرایط لندن در نظر گرفته است. داشتن قابلیت هایی مثل وجود محفظه‌ای در اطراف دوچرخه‌سوار، این دوچرخه را به عنوان «ایمن ترین دوچرخه جهان» معرفی می‌کند.

کریسپین کرینسلر با دوچرخه بابل

 

کریسپین سینکلر، سازنده دوچرخه بابل، پسر مخترع معروف سرکلایو سینکلر است. خط تولید ZX سینکلر برای کامپیوتر های خانگی در دهه ۱۸۹۰، موتور الکتریکی C5 سینکلر و دوچرخه تاشویی که اخیراً عرضه شده است، از جمله کارهای سرکلایو سینکلر هستند. علاوه بر این او دوچرخه برقی و نیمه محصوری به نام X-1 را طراحی کرده است که هرگز وارد خط تولید نشد.

دوچرخه نیمه‌خوابیده بابل از طراحی دوچرخه X-1 به عنوان نقطه شروع استفاده کرده است و در دو نوع، یکی پدال برقی و دیگری وابسته به انرژی انسانی، تولید خواهد شد. کریسپین سینکلر گفت: «برخی از ایده‌های مربوط به دوچرخه بابل از X-1 نشأت گرفته است. من تلاش کردم آن را ایمن‌تر طراحی کنم و پدال را به آن اضافه کردم. دوچرخه X-1 فقط الکتریکی بود و پدال برای مواقع ضروری طراحی شده بود اما دوچرخه بابل یک دوچرخه پدالی است که در صورت نیاز می‌توان از قابلیت الکتریکی آن استفاده کرد.»

به غیر از محفظه‌ای که در اطراف دوچرخه‌سوار قرار گرفته است، کمربند ایمنی، محافظ فولادی پا، بوق، آینه عقب، سیستم روشنایی شامل چراغ خودکار در جلو و عقب، چراغ راهنمای دور زدن، چراغ‌های خطر و چراغ‌های ترمز نیز از جمله قابلیت های ایمن دوچرخه بابل هستند. در آزمایش نمونه‌های اولیه، محفظه دوچرخه بنا بر گزارش زمان تصادف با کامیون‌ها سنگین حمل و نقل به جای از بین رفتن، جلوی ضربه را گرفت.

از دیگر مشخصات دوچرخه بابل می‌توان به انتقال توپی Shimano  و ۱۱ سرعته با تغییر الکتریکی Di2 (توپی ۸ سرعته و تغییر مکانیکی در حالت غیر الکتریکی)،‌ رانشگر مهر و موم شده داخلی، ترمز هیدرولیک Shimano، داشتن محلی برای قرار دادن گوشی هوشمند روی فرمان و بسته امنیتی اختیاری اشاره کرد که شامل قفل Kryptonite به شکل U می‌شود. این قفل زمانی که استفاده نمی‌شود به عنوان بخشی از محافظ پا قرار می‌گیرد.

 

نسخه غیر الکتریکی دارای ۲۱ کیلوگرم وزن است.

مدل پدالی-الکتریکی دارای موتور Shimano STEPS و ۲۵۰ واتی است که انرژی آن از باتری لیتیوم-یونی 11.6-Ah و ۳۶ ولتی تأمین می‌شود. با ۴ ساعت شارژ،‌ انرژی برای ۸۰ تا ۱۲۰ کیلومتر بسته به میزان استفاده از حالت الکتریکی، تأمین می‌شود. بیشترین سرعت در حالت الکتریکی در امریکا ۳۲ کیلومتر در ساعت و در اروپا ۲۵ کیلومتر در ساعت است.

سینکلر گفت: «ایمنی برای دوچرخه‌سواران امری ضروری است. من می خواهم افراد بیشتری از دوچرخه سواری لذت ببرند اما فقدان ایمنی به ویژه در شهرهای شلوغ، موجب بی‌علاقگی افراد به دوچرخه سواری می‌شود. دوچرخه بابل به طور خاص طراحی شده است تا از دوچرخه سواران در مقابل شایع‌ترین تصادفات دوچرخه سواری محافظت کند. بنابراین امید است که افراد بیشتری به دوچرخه سواری علاقه‌مند شوند.»

سینکلر در حال حاضر از طریق Indiegogo برای تولید دوچرخه به دنبال کمک مالی است. با پرداخت ۲۹۹۹ پوند (۴۴۳۰ دلار) می‌توان مدل الکتریکی و با ۱۹۹۹ پوند (۲۹۵۰ دلار) مدل غیرالکتریکی را خریداری کرد. قیمت فروشگاهی ۳۴۹۹ دلار برای مدل الکتریکی و ۵۱۷۰ دلار برای مدل غیرالکتریکی در نظر گرفته شده است.

در ویدئو زیر می‌توانید عملکرد دوچرخه را مشاهده کنید:

لطفا صبر کنید ...
کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


«فلایبورد ایر» (Flyboard Air) و بازتعریفی جدید از مفهوم هاوربورد

«فلایبورد ایر» (Flyboard Air) و بازتعریفی جدید از مفهوم هاوربورد

فلایبوردهای واتر جت فرانکی زاپاتا (قهرمان جت اسکی فرانسوی) خیلی زود محبوبیت پیدا کرده و افراد از آن برای تفریح در تعطیلات خود استفاده کردند. آنطور که مشخص شده ممکن است همین فلایبورد ساده سنگ بنای وسیله ای بسیار پیچیده تر باشد. زاپاتا نیز آخر هفته گذشته اقدام به انتشاراولین ویدئو از آخرین وسیله ابداعی خود نمود که فلایبورد ایر نام دارد و در آن نه خبری از جت اسکی است، نه خرطوم مشاهده می شود و نه حتی بند بلکه این وسیله دارای سیستم اختصاصی کنترل و هدایت فلایبورد است، اما واتر جت هایش با حداقل یک موتور توربین جت و مخزن سوخت کوله پشتی جایگزین شده اند.

مطالعه متن کامل
رونمایی  از دوچرخه هوشمند وان موف با نام Electrified S

رونمایی از دوچرخه هوشمند وان موف با نام Electrified S

به تازگی شرکت هلندی وان موف از دوچرخه Electrified S خود رونمایی کرده است که مجموعه ای از ویژگی های پیشرفته از قابلیت اتصال به گوشی هوشمند را گرفته تا قفل نامرئی که بوسیله آن صاحب خودش را تشخیص می دهد را درون آن می توان مشاهده کرد و و حتی تقویت قدرت حاصل از رکاب زنی اش هم تا 500% نسبت به دوچرخه های معمولی بیشتر است. برای بررسی این محصول جالب با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
یخچال هوشمند سامسونگ به شما اجازه می‌دهد با دوربین‌های داخلیِ تعبیه‌شده در آن، محتویات یخچال را بررسی کنید.

یخچال هوشمند سامسونگ به شما اجازه می‌دهد با دوربین‌های داخلیِ تعبیه‌شده در آن، محتویات یخچال را بررسی کنید.

این روزها با وجود قابلیت های جدید یخچالها که حتی شامل بخش‌های خنک‌کننده‌ی مستقل و صفحه‌ نمایش های لمسی در تمام اشکال و اندازه‌ها و انواع قابلیت های دیگر که با زرق‌و‌برق تمام تبلیغ می شوند، جای تعجب بود اگر سامسونگ بدون اینکه یخچالی با قابلیت‌های عجیب عرضه کند بخواهد وارد CES شود.

مطالعه متن کامل
چرخ‌ Evelo Omni می‌تواند هر دوچرخه‌ای را تبدیل به دوچرخه‌ی الکتریکی کند.

چرخ‌ Evelo Omni می‌تواند هر دوچرخه‌ای را تبدیل به دوچرخه‌ی الکتریکی کند.

خواه برای تفریح دوچرخه‌سواری می‌کنید یا برای کارتان، شکی نیست که گاهی برای راندنِ دوچرخه نیاز به کمی کمک دارید. چرخ Evelo Omni می‌تواند این کمک را ارائه دهد. این چرخ را می‌توان جایگزین چرخ جلوی اکثر دوچرخه‌ها کرد و از قدرت الکتریکی آن استفاده نمود.

مطالعه متن کامل
تایرهای جدید دوچرخه

تایرهای جدید دوچرخه

لاستیک های دوچرخه بخاطر ضخامت کمی که دارند نسبت به سطح جاده بسیار آسیب پذیر هستند. البته شرکت tannus تولید کننده تایرهای دوچرخه برای محصول جدیدش نظر دیگری دارد.

مطالعه متن کامل
شیوع آپنه خواب در زنان مبتلا به دیابت بارداری

شیوع آپنه خواب در زنان مبتلا به دیابت بارداری

نتایج پژوهشی جدید در تایلند نشان داد آپنه (ایست موقتی تنفس انسدادی خواب: OSA) در زنان باردار آسیایی و چاق که به دیابت بارداری دچار هستند، حتی زمانی که با رژیم غذایی دیابت خود را کنترل کرده باشند، شایع است.

مطالعه متن کامل
لذت نوشیدن قهوه اسپرسو در فضا، با استفاده از فنجان های عجیب فضایی، دستاورد مهندسان دانشگاه Portland State

لذت نوشیدن قهوه اسپرسو در فضا، با استفاده از فنجان های عجیب فضایی، دستاورد مهندسان دانشگاه Portland State

امروزه تجهیزات جانبی فضایی آنقدر مدرن شده اند که حتی می توان یک دستگاه قهوه ساز ایتالیائی سفارشی را در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) دید. متاسفانه هرچند با نصب این دستگاه، مشکل وجود این نوشیدنی دلچسب در فضا رفع شده است، اما با آمدن اسپرسو و انواع نوشیدنی ها به فضا، مشکل دیگری بوجود آمد و آن هم اینکه فضانوردان همچنان باید کاپوچینوهای خود را از درون کیسه های پلاستیکی بنوشند. به همین دلیل، مهندسان دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر Maseeh دانشگاه Portland State، به کمک قهوه خورهای حرفه ای ساکن فضای بدون جاذبه آمده اند. آن ها فنجان های میکروگرانشی خاصی برای نوشیدن قهوه اسپرسو در فضا طراحی کرده اند که می توانند مانند همتاهای زمینی خود عمل کنند.

مطالعه متن کامل
گیاهان معلق مسحور کننده، ترکیبی از فناوری و طبیعت

گیاهان معلق مسحور کننده، ترکیبی از فناوری و طبیعت

توماس بیالک و الکساندر لازینسکی دانشجویانی هستند که علاقه فراوانی به طبیعت و فناوری به صورت توامان دارند، به همین خاطر تصمیم گرفتند این دو مقوله را در قالب گیاهان معلق باهم ترکیب کرده و نام این ابداع را Air Flower بگذارند. طرح ارائه شده این دو، مشابه بن سای های معلق ژاپنی می ماند، با این تفاوت که وزن سنگین تری داشته و قادر به معلق بودن در ارتفاعی بالاتر است.

مطالعه متن کامل
نحوه تست صفحه نمایش گوشی‌های اندرویدی

نحوه تست صفحه نمایش گوشی‌های اندرویدی

هیچ یک از محصولات الکترونیکی عاری از نقص فنی نیستند. نقص برخی از محصولات به محض رسیدن به دست مشتری پدیدار می‌شود و برخی دیگر سالها پنهان می‌ماند.

مطالعه متن کامل
NFC، کلیدی برای بازکردن چمدان‌های هوشمند

NFC، کلیدی برای بازکردن چمدان‌های هوشمند

فناوریِ Egeetouch مشکلی در سفرهایمان را حل کرده‌است که حتی خودمان هم به آن کمتر توجه می کردیم: قفل‌های بدون کلید برای چمدان‌هایتان که با NFC عمل می کنند.

مطالعه متن کامل