کوی دانش - kooy

فناوری Industry Cockpit اتاق فرمانی برای انطباق تولیدات کارخانه با خواسته های مشتریان و انعطاف بیشتر در فرآیندهای تولید

فناوری Industry Cockpit اتاق فرمانی برای انطباق تولیدات کارخانه با خواسته های مشتریان و انعطاف بیشتر در فرآیندهای تولید
25 فروردین
23:45 1394
مشتری همواره انتظار دارد محصول مورد نظرش مطابق نیازهای او ساخته شود، و این به تنهایی او را راضی نمی کند، بلکه انتظار دارد در نوع روش ساخت محصول نیز نقش داشته باشد. در نتیجه، ضروری است فرآیندهای تولیدی و همچنین اجرایی که تولیدکنندگان از آن استفاده می کنند، انعطاف پذیر باشد. این امر چالش بزرگی برای شرکت ها محسوب می شود، زیرا بیشتر این فرآیندها دارای ماهیت خشک و تغییرناپذیر هستند. اکنون اما به کمک فناوری Industry Cockpit، تولید امری تغییرپذیرتر شده است. این فناوری از 24 لغایت 28 فروردین ماه، از سوی محققان مؤسسه فرانهوفر آلمان و در نمایشگاه صنعتی هانوفر ارائه می شود.

نوع جدیدی از یک مرکز اطلاعات و تصمیم سازی، به کمک تولیدکنندگان آمده است. این مرکز، فرآیندها و سیستمهای موجود در سطح یک بنگاه اقتصادی را در یک شبکه فرآیند منعطف، به یکدیگر ارتباط می دهد. بدین ترتیب می توان به طور متمرکز بر این فرآیندها نظارت داشت و در زمان لازم آنها را تغییر داد. درست مثل میز اضطراری گروههای امداد و نجات و پلیس که تمام اطلاعات مهم به صورت یکجا مدیریت می شود. امدادگران به منظور آواربرداری و نجات انسانهای مجروح، به بهترین نمای کلی ممکن از منطقۀ آسیب دیده نیازمندند. در مراکز فرماندهی این گروهها، مدیران عملیاتی می توانند محل حضور امدادگران را زیر نظر گرفته و با استفاده از دوربینهای نصب شده روی کلاه خود امدادگران، از وضعیت موقعیت مربوطه آگاهی یافته و در نحوۀ توزیع امدادگران هماهنگی ایجاد کنند.

تولید محصولات سفارشی، نیازمند فرآیندهای منعطف است
اکنون محققان انستیتوی Production Systems and Design Technology IPK در برلین که به مؤسسه فرانهوفر وابسته است، با همکاری شرکت نرم افزاری Pickert & Partner GmbH در کارلسروهه آلمان، اتاق فرمان مشابهی را به وجود آورده اند. این اتاق فرمان یا مرکز اطلاعات و تصمیم سازی، وظیفه اش کمک به مدیران تولید، اپراتورهای ماشین آلات و برنامه ریزان در بنگاه های اقتصادی است تا فرآیندهای پیچیدۀ اجرایی و تولیدی را بهتر درک کرده و آنها را برای انطباق با هر یک از سفارشات، تغییر دهند. چنین سامانه ای به شدت مورد نیاز تولیدکنندگان است، زیرا خواسته مشتری به طور روزافزون در حال تبدیل شدن به کانون اصلی توجه است. سفارشی سازی فقط مخصوص محصولات نهایی نیست، بلکه روز به روز نقش پر رنگ تری در فرآیندهای تولید می یابد. مثلاً اگر یکی از مشتریان از شما بخواهد همراه با محصول نهایی، نمایۀ دمایی مربوط به فرآیند سرمایش آن را هم به وی تحویل دهید، مشتری دیگر ممکن است یکی از شاخص های کلیدی عملکرد آن محصول را از شما بخواهد.

کل تولید در مقابل دیدگان شما
حال که قرار است مشتریان در فرآیندهای تولید دست ببرند، شرکت چگونه می تواند به عنوان یک واحد مستقل به کار خود ادامه دهد در حالی که محصولات باید همچون گذشته با بالاترین سرعت ممکن از انتهای نوار نقاله خارج شوند؟ اینجا است که اتاق فرمان Industry Cockpit به کمک می آید. نیکول اُرت ویگ، از محققان مؤسسه IPK می گوید: «محصولات، ماشین آلات، سیستمهای اطلاعاتی و افراد، همگی در این سامانه به هم می پیوندند.» وی گفت: «این امر، فرد را قادر می سازد تا خیلی سریع چک کند که آیا و چگونه می توان الزامات مطرح شده توسط یک مشتری خاص را محقق ساخت؟ و سپس روند تولید را بر اساس آن هدایت می کند.» در زندگی روزمرۀ مدیر تولید، این توانایی به معنی امکان اجرا نمودن فرآیند تولید برای هر محصول خاص از طریق اتاق فرمان و بدون هیچ وقفه است (با لحاظ کردن الزامات هر یک از مشتریان) در حالی که در آینده نیز قادر است تغییرات لازمه را تنها با چند کلیک از طریق اتاق فرمان، به اجرا بگذارد. وی برای این کار هیچ نیازی به داشتن تجربه در برنامه سازی ندارد و حتی می تواند ابزارهای کنترلی را با استفاده از حرکات دست تنظیم نماید. این اتاق فرمان همچنین اطلاعات مورد نیاز سایر کارمندان را در مکان مناسب در اختیارشان می گذارد. برای مثال، یک اپراتور می تواند داده های فرآیند را ببیند و بر آن نظارت نماید.

اگرچه در حال حاضر نیز اتاق های فرمان صنعتی وجود دارند، اما برای تولید به طور سفارشی و منعطف، مناسب نیستند. زیرا در آن سامانه ها تنها برای اینکه بتوان تعداد اندکی از مراحل را تغییر داد، کارهای زیادی باید انجام شود، لذا آنها بسیار خشک و تغییرناپذیرند. علاوه بر این، آنها برای هر یک از ماشین آلات به طور اختصاصی در نظر گرفته می شوند. اُرت ویگ می گوید: «سامانه جدید ما، یک ابزار پویا است، و بر محصول متمرکز است. برای اولین بار است که می توانیم محصولات مختلف، فرآیندها، وظایف، یا حتی سیستمهای ماشینی، همه را به طور انعطاف پذیر مورد توجه قرار دهیم.» این محققان قرار است یک نمونه آزمایشی از این سامانه را در نمایشگاه تجاری هانوفر آلمان ارائه کنند. این دانشمندان امیدوارند تا پایان سال 2016، صنایع بتوانند این اتاق فرمان را برای استفاده تهیه نمایند.

ربات های انطباقی مورد استفاده در صنایع تولیدی
برای آن که عمل تولید، انعطاف پذیر تر شود، به ماشین آلات انطباق پذیرتر نیاز است. ساشا رینکوبِر، رئیس سیستمهای تولید در مؤسسه IPK در صحبتهای خود فاش کرد: «به همین خاطر داریم ربات هایی مخصوص فرآوری محصول طراحی می کنیم. زیرا برخلاف ماشین ابزارهای بزرگ که پرهزینه هستند و چندان انعطافی ندارند، ربات ها را می توان بر حسب الزامات خاصی که از طرف مشتری تعیین می شود تنظیم کرد.» وی گفت: «یکی از این سلولهای رباتیک را در هانوفر ارائه می کنیم که همه اجزاء لازم برای یک ربات صنعتی که قرار است به عنوان ماشین فرآوری محصول استفاده شود را دارا است.» برای کار کردن این گونه ربات ها، روشهای خاصی برای انجام تنظیمات و کنترل ها نیاز است که با آنها می توان هر نوع انحراف مکانیکی را در ربات جبران کرد. بدین منظور، یک پلتفرم توسعه به طور جداگانه برای این ربات توسط محققان تهیه شده  است. با استفاده از این رابط، محققان می توانند نرم افزارهای تنظیمی و کنترلی اضافه تری را روی ربات نصب کنند. همچنین آنها می توانند فرآیندهای جدید را طرح ریزی نموده و ابتدا آنها را روی یک کامپیوتر PC جداگانه به صورت برنامه رایانه ای در آورده و سپس آنها را روی ربات صنعتی واقعی آزمایش نمایند.

درباره نویسنده

قاسم کیاحیرتی

قاسم کیاحیرتی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کشف پروتئینی که ممکن است به کابوس دیابت نوع دوم پایان دهد.

کشف پروتئینی که ممکن است به کابوس دیابت نوع دوم پایان دهد.

دانشمندان پروتئینی در بدن کشف کرده‌اند که ممکن است بتواند در درمان دیابت نوع دوم مؤثر واقع شود.

مطالعه متن کامل
باغچه هوشمند خانگی مخصوص شهرنشینان تنبل

باغچه هوشمند خانگی مخصوص شهرنشینان تنبل

شرکتی اصالتا فنلاندی باغچه ای هوشمند را ابداع کرد که در آن خبری از خاک نیست و از نور چراغ و پمپ آب برای پرورش گیاهان و سبزیجات سالادی و حتی گل های خوراکی استفاده می شود. نسل دوم این دستگاه بنام Plantui Plantation علاوه بر داشتن ویژگی های مدل قبلی، قادر است گیاهان بزرگتری را نیز پرورش دهد و گنجایش بیشتری دارد.

مطالعه متن کامل
به زودی خواهیم توانست از خاک اره هرچه می خواهیم تهیه کنیم

به زودی خواهیم توانست از خاک اره هرچه می خواهیم تهیه کنیم

خاک اره را می توان تبدیل به مکمل سوخت و کلی چیزهای دیگر نمود. این همان چیزی است که از علم توقع می رود، امروز به لطف دانشمندان یکی از دانشگاه های بلژیک که روند شیمیایی نوینی را ابداع کرده اند، همان خاک اره را می توان به زودی درگازوئیل و سایر محصولاتی که معمولا از مشتقات نفت هستند به کار برد. محققان مرکز شیمی سطحی و کاتالیز دانشگاه کولوون توانسته اند سلولوز موجود در خاک اره را گرفته و آنرا تبدیل به زنجیره های هیدروکربنی نمایند که می توان به عنوان مکمل در گازوئیل یا سایر مواد سازنده برای تولیدپلاستیک، تایر، نایلون، فوم های عایق و سایر مواد معمول از اتیلن، پروپیلن و بنزین به کارشان برد.

مطالعه متن کامل
 لپ تاپ مخصوص بازی "MSI" با کیبورد مکانیکی

لپ تاپ مخصوص بازی "MSI" با کیبورد مکانیکی

اگر شما برای بازی از لپ تاپ استفاده می کنید، می دانید که کیبورد ظریف و باریک لپ تاپ مناسب بازی نیست و بازی با کیبورد کامپیوتر های رومیزی راحت تر است. اما شرکت "MSI" شما را متعجب خواهد کرد! چرا که لپ تاپ مخصوص بازی "GT80 Titan" با کیبورد مکانیکی، مشکل شما را حل می کند..

مطالعه متن کامل
برج پالایشگر هوا، از هوای آلوده جواهر تولید می کند

برج پالایشگر هوا، از هوای آلوده جواهر تولید می کند

برج Smog Free سازه ای با ابعاد 7 در 3.5 متر است که هوای آلوده را به درون خود کشیده و سپس با تصفیه هوا آنرا به محیط اطراف بازمی گرداند. گرد و غبار بسیاری از شهرهای بزرگ سرتاسر جهان را تحت تاثیر قرار داده و موجب مشکلات سلامتی برای افراد ساکن شهرها می شود. هنرمند هلندی به نام دان روسگارد برای جلب توجه همگان به این مسئله به فکر ساخت بزرگترین تصفیه کننده هوای جهان افتاده است. برج Smog Free به منظور فراهم سازی هوای پاک برای تنفس شهروندان ساخته شده که گذشته از این گرد و غبار را بدل به جواهر هم می کند.

مطالعه متن کامل