کوی دانش - kooy

نرم افزاری که محل نشت را در لوله های آب، نفت و گاز پیدا می کند

نرم افزاری که محل نشت را در لوله های آب، نفت و گاز پیدا می کند
24 فروردین
20:30 1394
یک نرم افزار جدید با استفاده از قوانین فیزیک و با به کارگیری یک مدل ریاضی از مکانیک سیالات، وقوع اختلال در تأسیسات گاز، نفت و آب را محاسبه می کند. این نرم افزار که VIVIUNAM نام دارد به طور بلادرنگ به استنباط های منطقی می پردازد که آن را قادر می سازد نوع نقص به وجود آمده را تعیین کند و ریشۀ مشکل به وجود آمده را بیابد. بدین ترتیب از اتلاف وقت برای حفاری یا جستجوی دستی در خط لوله به منظور یافتن مشکل، جلوگیری می شود.

شبکه های توزیع آب، گاز و نفت، اغلب با نشت در مخازن، نقص پمپها یا خرابی اتصالات مواجه می شوند. به منظور اجتناب از زیانهای اقتصادی ناشی از این عوامل، یک پژوهشگر مکزیکی به نام کریستینا وِرد رودارت، از انستیتوی مهندسی دانشگاه خودگردان ملی مکزیک (UNAM)، یک محافظِ مجازی طراحی کرده که وجود وضعیت غیر عادی در هر نوع لوله را فوراً تشخیص می دهد.

این سیستمِ دیده بانِ مجازی، با الگوریتمی کار می کند که با استفاده از قوانین فیزیک و اِعمالِ یک مدل ریاضی از مکانیک سیالات، پس از انجام یک رشته محاسبات، داده هایی را به دست می آورد که رفتار خطوط لولۀ آب، نفت یا گاز در شرایط کارکردنِ عادی را نشان می دهد. سپس این داده ها به نوبه خود با داده های ثبت شده از اندازه گیری فشار لوله مقایسه می شود و اختلاف میان این دو، وجود نشت در لوله را نمایان می سازد.

عدم تطابق میان نتایج مدل ریاضی و اندازه گیری هایی که به طور خودکار ثبت می شوند، مؤید وجود نقص یا رویدادی غیر عادی در تأسیسات است. در این صورت احتمالات مختلف توسط نرم افزار بررسی می شود. مثلاً، ممکن است سنسور فشار قطع شده باشد، نشتی وجود داشته باشد، یکی از اتصالات خراب باشد یا اختلالی پیش آمده باشد که باعث تغییر رفتار سیال درون خط لوله می شود.

وِرد رودارت، که دارای درجۀ دکترای تخصصی در مهندسی برق از دانشگاه دویسبرگ آلمان است، می گوید در صنایع پتروشیمی و همچنین فرایندهای عمومی مواد که با سیستمهای انتقال سیال سر و کار داریم، برای اینکه بتوان از حوادث ناشی از سیالات فرّار یا آلاینده هایی که اثرات زیانبار زیست محیطی به دنبال دارند و به اجتماع و اقتصاد خسارت وارد می آورند اجتناب کنیم، باید از سامانه های نظارتی کارآمد، ایمن و خودکار برخوردار باشیم. از همین رو، پیشنهاد وی نصب نرم افزار VIVIUNAM در سیستمهای کنترلی شبکه های توزیع است تا با گزارش اختلالات، بتوان طرحهای عملیات احتمالی (contingency plans) را به طور مناسب پیاده سازی کرد.

در بسیاری از شبکه های پایپینگ از جمله سیستم آبرسانی کوتزامالا در مکزیک، ایستگاه پمپاژ زوتِپینگو در مکزیکوسیتی، یا شبکه توزیع شرکت Pemex (شرکت دولتی نفت مکزیک)، خطوط لوله دارای گیج های فشار سنج و جریان سنج است اما به گفتۀ کریستینا وِرد به جای اینکه از داده های به دست آمده از این گیج ها برای یافتن محل نشت و رفع مشکل بهره برداری شود، از آنها فقط برای مقاصد اداری استفاده می شود.

در آزمایش عملی که روی این نرم افزار انجام شد، با ایجاد یک نشتی عمدی در یک خط لولۀ پایلوت به طول 200 متر و قطر 10.4 اینچ که به سنسورهای فشار و جریان مجهز بود، نرم افزار VIVIUNAM از طریق یک لپ تاپ اجرا شد و توانست اثر بخشی الگوریتمهایی که توسط دانش پژوهان دانشگاه UNAM تهیه شده بود را به اثبات برساند.

فناوری نشت یابی به کار رفته در این نرم افزار، بر اساسِ موازنۀ جرم ها استوار است و با اندازه گیری جریان، فشار و دما در دو انتهای یک خط لوله بدون لوله های فرعی کار می کند. کالیبراسیون هر یک از مدل ها، بر اساس نحوۀ قرارگیری قسمتهای مختلف خط لوله نسبت به هم، و خواص فیزیکی سیال مربوطه انجام می شود. همچنین تکنیک به کار رفته در آن، مقرون به صرفه است زیرا به غیر از سنسورهایی که به طور معمول در خطوط توزیع وجود دارد، به سنسورهای دیگری نیاز ندارد و نرم افزار برای آنکه بتواند کار خود را انجام دهد، تنها به داده های به دست آمده از شبکه توزیع نیاز دارد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

قاسم کیاحیرتی

قاسم کیاحیرتی

  1. خردمند
    خردمند 05 آبان, 10:29

    با سلام.ممنونم از مطلب مفیدتون. یک سوالی داشتم که ممنون میشم جوابشو برام ایمیل کنید نرم افزار viviunam محل نشت رو هم میتونه پیدا کنه یا فقط نشون میده که لوله نشت داره؟

  2. علي صادقيان
    علي صادقيان 28 خرداد, 12:11

    باسلام چطور ميشه اين برنامه وو دانلود يا تهيه كرد؟

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


عکسبرداری و ویرایش تصویر همانند یک حرفه ای در اندروید

عکسبرداری و ویرایش تصویر همانند یک حرفه ای در اندروید

حدود 15 سال قبل، زمانی که سازندگان تلفن همراه اقدام به نصب دوربین دیجیتال بر روی گوشی های تلفن همراه نمودند، جهشی کوانتومی در این فناوری اتفاق افتاد. پیش از این انقلاب گجتی، گوشی تلفن همراه صرفاً برای استفاده برای تماس ها، پیامک ها و ایمیل ها بود. اما اکنون گوشیها در تاج خود دوربینهای بسیار پرقدرتی را میزبانی می کنند. با اینحال، داشتن دوربینهای پرقدرت کافی نیست. تکمیل کننده این ابزارهای خوب، مهارت کاربر در تصویربرداری و ویرایش تصاویر است. در ادامه 10 اَپ اندرویدی را به شما معرفی می کنیم که با آنها می توانید تصاویری همانند یک حرفه ای بیاندازید. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چگونه اعلانهای اندروید را در ویندوز 10 فعال کنیم

چگونه اعلانهای اندروید را در ویندوز 10 فعال کنیم

ظاهراً به رخ کشیدن قابلیت های ویندوز 10 توسط مایکروسافت، تمامی ندارد. با اینکه این قابلیت هنوز هم در حال تکمیل است ولی وجود اعلانهای اندروید بر روی «مرکز عملیات» ویندوز 10 نیز بسیار وسوسه کننده است. برای دسترسی به اعلانهای گوشی همراهتان بر روی کامپیوتر می بایست اجازه برخی دسترسی ها را به کورتانا بدهید و البته حوصله و صبر کافی در برخورد با برخی باگهای احتمالی در قابلیتی که هنوز در حال تکمیل است را نیز داشته باشید! برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چگونه تقویم گوگل را با توجه به نواحی زمانی مختلف تنظیم کنیم.

چگونه تقویم گوگل را با توجه به نواحی زمانی مختلف تنظیم کنیم.

اگر مسافرتهای بین المللی زیادی دارید و در نواحی زمانی مختلف با رویدادهای مختلف سروکار دارید، حتماً از گوشی موبایل خود برای کمک به امور روزانه بهره می گیرید. در اینحال تغییرات زمانی می تواند برای شما یک چالش باشد. گوگل برای این موضوع هم فکر کرده و تقویمش را به امکان جالبی مجهز کرده است. از این قابلیت می توانید بدون نگرانی از اینکه هم اکنون دقیقا در کجای این کره خاکی هستید، برای مطلع شدن از رویدادهای خاص استفاده نمایید. با کوی دانش همراه شوید تا این قابلیت جدید را با هم مرور کنیم...

مطالعه متن کامل
iOS به نسخه دهم رسید، قابلیتها و گوشی های قابل ارتقا

iOS به نسخه دهم رسید، قابلیتها و گوشی های قابل ارتقا

در یک صبح پرهیجان در سانفرانسیسکو، رویداد اپل برگزار شد و در آن قابلیتهای نسخه جدید سیستم عامل اپل معرفی گردید. در ادامه این قابلیتها را به همراه لیست گوشی هایی که قادر به استفاده از این سیستم عامل هستند به شما معرفی می کنیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
Microsoft SQL Server 2016 با وعده کارآمدی بیشتر در تحلیل دیتا

Microsoft SQL Server 2016 با وعده کارآمدی بیشتر در تحلیل دیتا

بیایید نگاهی بهتر به این محصول بیاندازیم. برای بسیاری از افراد، نرم افزار پایگاه داده ی رابطه ای مثل تماشای یک نقاشی روی دیوار دلنشین بود ولی برای بسیاری از شرکتهای تجاری، پایگاه های داده، صرفاً محل انبار دیتا نیست و یک زیرساخت مهم و حیاتی برای کل عملیات می باشد. مایکروسافت در نسخه 2014 خود استارت تحلیل دیتا را زد و اکنون نیز نسخه 2016 را می توان برای 180 روز رایگان دریافت کرد. در ادامه به بررسی قابلیت های این نسخه می پردازیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کشف داروی ضد ویروس ابولا در موش ها

کشف داروی ضد ویروس ابولا در موش ها

چندی پیش اخبار نگران کننده ای درباره ی گسترش ابتلاء به بیماری وبا در سطح جهان منتشر شد. در طی پخش گزارش ها از سراسر جهان مبنی بر افزایش روزافزون مرگ ناشی از آلودگی به ویروس ابولا، عملکرد سازمان های بین المللی بهداشت توسط مردم و حکومت ها به چالش کشیده شد. البته خوشبختانه دانشمندان به تازگی موفق به کشف یک داروی مؤثر در درمان موش های آلوده شده اند.

مطالعه متن کامل
سلول های تومور پروستات را می توان با استفاده از درمان توسط «ژن خودکشی» از میان می برد

سلول های تومور پروستات را می توان با استفاده از درمان توسط «ژن خودکشی» از میان می برد

نتایج حاصل از مطالعه آزمایشی بالینی طولانی مدتی که توسط محققان سرطان در بیمارستان متودیست هیوستون انجام شده است نشان می دهد پرتودرمانی در ترکیب با "معالجه ژنی خودکشی"، تکنیکی که در آن سلول های سرطان پروتستات به صورت ژنتیکی دستکاری می شوند تا سیستم ایمنی بیمار را وادار به حمله به این سلول ها نمایند، راهبرد موثر و ایمن تری را در مقابله با بیماری در اختیار قرار می دهد.

مطالعه متن کامل
«میکل آنژ» در نقاشی «آفرینش آدم» از علم ریاضی استفاده کرده است!

«میکل آنژ» در نقاشی «آفرینش آدم» از علم ریاضی استفاده کرده است!

تحقیقات جدید نشان می دهد که «میکل آنژ» به هنگام خلق اثر هنریِ «آفرینش آدم» در سقف کلیسای سیستین (در واتیکان) از نسبت طلایی 1.6 استفاده کرده است. اگر شما یک خط را به گونه ای به دو قسمت تقسیم کنید که نسبت قسمت بلندتر به قسمت کوچکتر برابر نسبت کل طول خط به قسمت بلندتر باشد، نسبت طلایی به دست می آید.

مطالعه متن کامل
درمان جدید برای معالجه نابینایی توسط سلولهای بنیادی

درمان جدید برای معالجه نابینایی توسط سلولهای بنیادی

بیش از 30 میلیون نفر از مردم جهان با دژنراسیون ماکولار مربوط به سن (AMD) درگیر هستند که موجب ایجاد درد و نقطه سیاه رنگی در مرکز بینایی فرد شده و درنهایت منتهی به نابینایی وی خواهد شد. اخیراً مطالعاتی در دانشگاه کالج لندن انجام شده است که خبر از معالجه احتمالی برای برطرف شدن این مشکل، آنهم برای اولین بار در تاریخ علم پزشکی می دهد. پرفسور پت کافِی طی هشت سال گذشته درصدد یافتن درمانی با استفاده از سلولهای بنیادی برای این دسته از بیماران بوده است. اولین بیمار دریافت کننده این روش درمانی در مرداد ماه سال قبل، نشانه های مثبتی را نشان داد.

مطالعه متن کامل
طراحی تراشه خورشیدی که بستن پنجره‌ها را یادآوری می‌کند.

طراحی تراشه خورشیدی که بستن پنجره‌ها را یادآوری می‌کند.

سیستم‌های حسگر جهت یادآوری کردن باز یا بسته بودن پنجره‌ها در خانه بسیار مفیدند. اما این حسگر‌ها یا با سیم‌کشی‌های الکترونیکی کار می‌کنند و یا باید به وسیله باتری شارژ شوند. یک تراشه جدید رادیویی برای کنترل پنجره‌ها طراحی شده است که با انرژی خورشیدی شارژ می‌شود.

مطالعه متن کامل