کوی دانش - kooy

نرم افزاری که محل نشت را در لوله های آب، نفت و گاز پیدا می کند

نرم افزاری که محل نشت را در لوله های آب، نفت و گاز پیدا می کند
24 فروردین
20:30 1394
یک نرم افزار جدید با استفاده از قوانین فیزیک و با به کارگیری یک مدل ریاضی از مکانیک سیالات، وقوع اختلال در تأسیسات گاز، نفت و آب را محاسبه می کند. این نرم افزار که VIVIUNAM نام دارد به طور بلادرنگ به استنباط های منطقی می پردازد که آن را قادر می سازد نوع نقص به وجود آمده را تعیین کند و ریشۀ مشکل به وجود آمده را بیابد. بدین ترتیب از اتلاف وقت برای حفاری یا جستجوی دستی در خط لوله به منظور یافتن مشکل، جلوگیری می شود.

شبکه های توزیع آب، گاز و نفت، اغلب با نشت در مخازن، نقص پمپها یا خرابی اتصالات مواجه می شوند. به منظور اجتناب از زیانهای اقتصادی ناشی از این عوامل، یک پژوهشگر مکزیکی به نام کریستینا وِرد رودارت، از انستیتوی مهندسی دانشگاه خودگردان ملی مکزیک (UNAM)، یک محافظِ مجازی طراحی کرده که وجود وضعیت غیر عادی در هر نوع لوله را فوراً تشخیص می دهد.

این سیستمِ دیده بانِ مجازی، با الگوریتمی کار می کند که با استفاده از قوانین فیزیک و اِعمالِ یک مدل ریاضی از مکانیک سیالات، پس از انجام یک رشته محاسبات، داده هایی را به دست می آورد که رفتار خطوط لولۀ آب، نفت یا گاز در شرایط کارکردنِ عادی را نشان می دهد. سپس این داده ها به نوبه خود با داده های ثبت شده از اندازه گیری فشار لوله مقایسه می شود و اختلاف میان این دو، وجود نشت در لوله را نمایان می سازد.

عدم تطابق میان نتایج مدل ریاضی و اندازه گیری هایی که به طور خودکار ثبت می شوند، مؤید وجود نقص یا رویدادی غیر عادی در تأسیسات است. در این صورت احتمالات مختلف توسط نرم افزار بررسی می شود. مثلاً، ممکن است سنسور فشار قطع شده باشد، نشتی وجود داشته باشد، یکی از اتصالات خراب باشد یا اختلالی پیش آمده باشد که باعث تغییر رفتار سیال درون خط لوله می شود.

وِرد رودارت، که دارای درجۀ دکترای تخصصی در مهندسی برق از دانشگاه دویسبرگ آلمان است، می گوید در صنایع پتروشیمی و همچنین فرایندهای عمومی مواد که با سیستمهای انتقال سیال سر و کار داریم، برای اینکه بتوان از حوادث ناشی از سیالات فرّار یا آلاینده هایی که اثرات زیانبار زیست محیطی به دنبال دارند و به اجتماع و اقتصاد خسارت وارد می آورند اجتناب کنیم، باید از سامانه های نظارتی کارآمد، ایمن و خودکار برخوردار باشیم. از همین رو، پیشنهاد وی نصب نرم افزار VIVIUNAM در سیستمهای کنترلی شبکه های توزیع است تا با گزارش اختلالات، بتوان طرحهای عملیات احتمالی (contingency plans) را به طور مناسب پیاده سازی کرد.

در بسیاری از شبکه های پایپینگ از جمله سیستم آبرسانی کوتزامالا در مکزیک، ایستگاه پمپاژ زوتِپینگو در مکزیکوسیتی، یا شبکه توزیع شرکت Pemex (شرکت دولتی نفت مکزیک)، خطوط لوله دارای گیج های فشار سنج و جریان سنج است اما به گفتۀ کریستینا وِرد به جای اینکه از داده های به دست آمده از این گیج ها برای یافتن محل نشت و رفع مشکل بهره برداری شود، از آنها فقط برای مقاصد اداری استفاده می شود.

در آزمایش عملی که روی این نرم افزار انجام شد، با ایجاد یک نشتی عمدی در یک خط لولۀ پایلوت به طول 200 متر و قطر 10.4 اینچ که به سنسورهای فشار و جریان مجهز بود، نرم افزار VIVIUNAM از طریق یک لپ تاپ اجرا شد و توانست اثر بخشی الگوریتمهایی که توسط دانش پژوهان دانشگاه UNAM تهیه شده بود را به اثبات برساند.

فناوری نشت یابی به کار رفته در این نرم افزار، بر اساسِ موازنۀ جرم ها استوار است و با اندازه گیری جریان، فشار و دما در دو انتهای یک خط لوله بدون لوله های فرعی کار می کند. کالیبراسیون هر یک از مدل ها، بر اساس نحوۀ قرارگیری قسمتهای مختلف خط لوله نسبت به هم، و خواص فیزیکی سیال مربوطه انجام می شود. همچنین تکنیک به کار رفته در آن، مقرون به صرفه است زیرا به غیر از سنسورهایی که به طور معمول در خطوط توزیع وجود دارد، به سنسورهای دیگری نیاز ندارد و نرم افزار برای آنکه بتواند کار خود را انجام دهد، تنها به داده های به دست آمده از شبکه توزیع نیاز دارد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

قاسم کیاحیرتی

قاسم کیاحیرتی

  1. خردمند
    خردمند 05 آبان, 10:29

    با سلام.ممنونم از مطلب مفیدتون. یک سوالی داشتم که ممنون میشم جوابشو برام ایمیل کنید نرم افزار viviunam محل نشت رو هم میتونه پیدا کنه یا فقط نشون میده که لوله نشت داره؟

  2. علي صادقيان
    علي صادقيان 28 خرداد, 12:11

    باسلام چطور ميشه اين برنامه وو دانلود يا تهيه كرد؟

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


عکسبرداری و ویرایش تصویر همانند یک حرفه ای در اندروید

عکسبرداری و ویرایش تصویر همانند یک حرفه ای در اندروید

حدود 15 سال قبل، زمانی که سازندگان تلفن همراه اقدام به نصب دوربین دیجیتال بر روی گوشی های تلفن همراه نمودند، جهشی کوانتومی در این فناوری اتفاق افتاد. پیش از این انقلاب گجتی، گوشی تلفن همراه صرفاً برای استفاده برای تماس ها، پیامک ها و ایمیل ها بود. اما اکنون گوشیها در تاج خود دوربینهای بسیار پرقدرتی را میزبانی می کنند. با اینحال، داشتن دوربینهای پرقدرت کافی نیست. تکمیل کننده این ابزارهای خوب، مهارت کاربر در تصویربرداری و ویرایش تصاویر است. در ادامه 10 اَپ اندرویدی را به شما معرفی می کنیم که با آنها می توانید تصاویری همانند یک حرفه ای بیاندازید. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چگونه اعلانهای اندروید را در ویندوز 10 فعال کنیم

چگونه اعلانهای اندروید را در ویندوز 10 فعال کنیم

ظاهراً به رخ کشیدن قابلیت های ویندوز 10 توسط مایکروسافت، تمامی ندارد. با اینکه این قابلیت هنوز هم در حال تکمیل است ولی وجود اعلانهای اندروید بر روی «مرکز عملیات» ویندوز 10 نیز بسیار وسوسه کننده است. برای دسترسی به اعلانهای گوشی همراهتان بر روی کامپیوتر می بایست اجازه برخی دسترسی ها را به کورتانا بدهید و البته حوصله و صبر کافی در برخورد با برخی باگهای احتمالی در قابلیتی که هنوز در حال تکمیل است را نیز داشته باشید! برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چگونه تقویم گوگل را با توجه به نواحی زمانی مختلف تنظیم کنیم.

چگونه تقویم گوگل را با توجه به نواحی زمانی مختلف تنظیم کنیم.

اگر مسافرتهای بین المللی زیادی دارید و در نواحی زمانی مختلف با رویدادهای مختلف سروکار دارید، حتماً از گوشی موبایل خود برای کمک به امور روزانه بهره می گیرید. در اینحال تغییرات زمانی می تواند برای شما یک چالش باشد. گوگل برای این موضوع هم فکر کرده و تقویمش را به امکان جالبی مجهز کرده است. از این قابلیت می توانید بدون نگرانی از اینکه هم اکنون دقیقا در کجای این کره خاکی هستید، برای مطلع شدن از رویدادهای خاص استفاده نمایید. با کوی دانش همراه شوید تا این قابلیت جدید را با هم مرور کنیم...

مطالعه متن کامل
iOS به نسخه دهم رسید، قابلیتها و گوشی های قابل ارتقا

iOS به نسخه دهم رسید، قابلیتها و گوشی های قابل ارتقا

در یک صبح پرهیجان در سانفرانسیسکو، رویداد اپل برگزار شد و در آن قابلیتهای نسخه جدید سیستم عامل اپل معرفی گردید. در ادامه این قابلیتها را به همراه لیست گوشی هایی که قادر به استفاده از این سیستم عامل هستند به شما معرفی می کنیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
Microsoft SQL Server 2016 با وعده کارآمدی بیشتر در تحلیل دیتا

Microsoft SQL Server 2016 با وعده کارآمدی بیشتر در تحلیل دیتا

بیایید نگاهی بهتر به این محصول بیاندازیم. برای بسیاری از افراد، نرم افزار پایگاه داده ی رابطه ای مثل تماشای یک نقاشی روی دیوار دلنشین بود ولی برای بسیاری از شرکتهای تجاری، پایگاه های داده، صرفاً محل انبار دیتا نیست و یک زیرساخت مهم و حیاتی برای کل عملیات می باشد. مایکروسافت در نسخه 2014 خود استارت تحلیل دیتا را زد و اکنون نیز نسخه 2016 را می توان برای 180 روز رایگان دریافت کرد. در ادامه به بررسی قابلیت های این نسخه می پردازیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
لامپ جدید سونی: هم LED و هم یک بلندگوی بلوتوثی

لامپ جدید سونی: هم LED و هم یک بلندگوی بلوتوثی

داشتن سیستم صوتی در تمام اتاق‌های خانه، همیشه ممکن یا به‌صرفه نیست. اگر لامپ‌ها می‌توانستند موسیقی پخش کنند، آن وقت با یک تیر دو نشان می‌زدیم. سونی ژاپن دقیقاً به همین خواسته توجه کرده است . آنها لامپی LED طراحی کرده‌اند که در آن بلندگوی بلوتوثی نیز تعبیه شده است.

مطالعه متن کامل
عرضه کاستوم رام جدید کمپانی OnePlus با نام OxygenOS برای اندروید

عرضه کاستوم رام جدید کمپانی OnePlus با نام OxygenOS برای اندروید

با یک هفته تاخیر، سرانجام کاستوم رام OxygenOS عرضه شد. نسخه اولیه این شرکت از سیستم عامل تلفن همراه خود که مبتنی بر اندروید آب نبات چوبی است با کمی تغییر عرضه شده است.

مطالعه متن کامل
معرفی 5 گوشی هوشمند با دوربین‌های غیرعادی

معرفی 5 گوشی هوشمند با دوربین‌های غیرعادی

در چند سال اخیر، متخصصان و کاربران زیادی شاکی از این بوده‌اند که تولید کنندگان گوشی‌های هوشمند نوآوری کمتری را وارد بازار کرده‌اند. با این حال، در حالیکه ممکن است درست باشد که جنبه‌های خاصی از گوشی‌های هوشمند در سال‌ها دچار پیشرفت کمی شده‌اند (عملکرد در دنیای واقعی و طول عمر باتری دو مثال واضحی هستند که به اذهان خطور می‌کند)، ولی به نظر می‌رسد که تکنولوژی دوربین ناحیه‌ای است که تولید کنندگان گوشی‌های هوشمند در آن‌ها سنگ تمام گذاشته‌اند. دیافراگم گسترده‌تر، سنسورهای بزرگ‌تر، پیکسل‌های فردی بزرگ‌تر، سیستم‌های فوکوس خودکار تجملی، دوربین‌هایی با دو لنز، سنسورهایی با رزولوشن بالا، شیشه محافظ از جنس یاقوت کبود، عکس‌های درون‌یابی، فلش‌های دوگانه و سه‌گانه، تثبیت کننده تصویر نوری، همه تکنولوژی‌های جدیدی با هدف بهبود کیفیت عکس و ویدیوها در گوشی‌های رده بالا هستند. بدون حرف اضافه به سراغ معرفی 5 گوشی هوشمند اندرویدی می‌رویم که دارای دوربین‌های غیرعادی، کامل و متفکرانه‌ای هستند.با این حال، در حالیکه ممکن است درست باشد که جنبه‌های خاصی از گوشی‌های هوشمند در سال‌ها دچار پیشرفت کمی شده‌اند (عملکرد در دنیای واقعی و طول عمر باتری دو مثال واضحی هستند که به اذهان خطور می‌کند)، ولی به نظر می‌رسد که تکنولوژی دوربین ناحیه‌ای است که تولید کنندگان گوشی‌های هوشمند در آن‌ها سنگ تمام گذاشته‌اند.

مطالعه متن کامل
مقایسه پرچمدارن HTC One M9 و LG G4: اولین نگاه

مقایسه پرچمدارن HTC One M9 و LG G4: اولین نگاه

در سری مقایسه‌های اولین نگاه خود، بهترین گوشی HTC یعنی One M9 را در مقابل پرچمدار LG که به تازگی معرفی شده قرار دادیم. در نگاه اول، گوشی HTC، گوشی G4 را در همه چیز از نظر طراحی، مشخصات و رابط کاربری شکست می‌دهد. گوشی One M9 به زیبایی در یک بدنه آلومینیومی قرار داده شده، در حالی که پشت پلاستیکی G4، در این مقایسه ضعیف تر و محدودتر است. خوشبختانه، شما می‌توانید درب پشتی را باز کرده و باتری را تعویض کنید، به علاوه الجی دارای یک نسخه چرمی ویژه از G4 است.

مطالعه متن کامل
محققان از تلفن های هوشمند برای هشدار زلزله استفاده می کنند

محققان از تلفن های هوشمند برای هشدار زلزله استفاده می کنند

طبق یک تحقیق جدید، تلفن های هوشمند و سایر وسایل شخصی الکترونیکی در مناطقی که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند به عنوان سیستم های هشدار زود هنگام زمین لرزه های بزرگ عمل می کنند. این فناوری می تواند در مناطقی که توان خرید سیستم های متفاوت با کیفیت و گران قیمت برای هشدار زود هنگام زلزله را ندارند به کار گرفته شود یا کمکی برای این سیستم ها باشند.

مطالعه متن کامل