کوی دانش - kooy

نرم افزاری که محل نشت را در لوله های آب، نفت و گاز پیدا می کند

نرم افزاری که محل نشت را در لوله های آب، نفت و گاز پیدا می کند
24 فروردین
20:30 1394
یک نرم افزار جدید با استفاده از قوانین فیزیک و با به کارگیری یک مدل ریاضی از مکانیک سیالات، وقوع اختلال در تأسیسات گاز، نفت و آب را محاسبه می کند. این نرم افزار که VIVIUNAM نام دارد به طور بلادرنگ به استنباط های منطقی می پردازد که آن را قادر می سازد نوع نقص به وجود آمده را تعیین کند و ریشۀ مشکل به وجود آمده را بیابد. بدین ترتیب از اتلاف وقت برای حفاری یا جستجوی دستی در خط لوله به منظور یافتن مشکل، جلوگیری می شود.

شبکه های توزیع آب، گاز و نفت، اغلب با نشت در مخازن، نقص پمپها یا خرابی اتصالات مواجه می شوند. به منظور اجتناب از زیانهای اقتصادی ناشی از این عوامل، یک پژوهشگر مکزیکی به نام کریستینا وِرد رودارت، از انستیتوی مهندسی دانشگاه خودگردان ملی مکزیک (UNAM)، یک محافظِ مجازی طراحی کرده که وجود وضعیت غیر عادی در هر نوع لوله را فوراً تشخیص می دهد.

این سیستمِ دیده بانِ مجازی، با الگوریتمی کار می کند که با استفاده از قوانین فیزیک و اِعمالِ یک مدل ریاضی از مکانیک سیالات، پس از انجام یک رشته محاسبات، داده هایی را به دست می آورد که رفتار خطوط لولۀ آب، نفت یا گاز در شرایط کارکردنِ عادی را نشان می دهد. سپس این داده ها به نوبه خود با داده های ثبت شده از اندازه گیری فشار لوله مقایسه می شود و اختلاف میان این دو، وجود نشت در لوله را نمایان می سازد.

عدم تطابق میان نتایج مدل ریاضی و اندازه گیری هایی که به طور خودکار ثبت می شوند، مؤید وجود نقص یا رویدادی غیر عادی در تأسیسات است. در این صورت احتمالات مختلف توسط نرم افزار بررسی می شود. مثلاً، ممکن است سنسور فشار قطع شده باشد، نشتی وجود داشته باشد، یکی از اتصالات خراب باشد یا اختلالی پیش آمده باشد که باعث تغییر رفتار سیال درون خط لوله می شود.

وِرد رودارت، که دارای درجۀ دکترای تخصصی در مهندسی برق از دانشگاه دویسبرگ آلمان است، می گوید در صنایع پتروشیمی و همچنین فرایندهای عمومی مواد که با سیستمهای انتقال سیال سر و کار داریم، برای اینکه بتوان از حوادث ناشی از سیالات فرّار یا آلاینده هایی که اثرات زیانبار زیست محیطی به دنبال دارند و به اجتماع و اقتصاد خسارت وارد می آورند اجتناب کنیم، باید از سامانه های نظارتی کارآمد، ایمن و خودکار برخوردار باشیم. از همین رو، پیشنهاد وی نصب نرم افزار VIVIUNAM در سیستمهای کنترلی شبکه های توزیع است تا با گزارش اختلالات، بتوان طرحهای عملیات احتمالی (contingency plans) را به طور مناسب پیاده سازی کرد.

در بسیاری از شبکه های پایپینگ از جمله سیستم آبرسانی کوتزامالا در مکزیک، ایستگاه پمپاژ زوتِپینگو در مکزیکوسیتی، یا شبکه توزیع شرکت Pemex (شرکت دولتی نفت مکزیک)، خطوط لوله دارای گیج های فشار سنج و جریان سنج است اما به گفتۀ کریستینا وِرد به جای اینکه از داده های به دست آمده از این گیج ها برای یافتن محل نشت و رفع مشکل بهره برداری شود، از آنها فقط برای مقاصد اداری استفاده می شود.

در آزمایش عملی که روی این نرم افزار انجام شد، با ایجاد یک نشتی عمدی در یک خط لولۀ پایلوت به طول 200 متر و قطر 10.4 اینچ که به سنسورهای فشار و جریان مجهز بود، نرم افزار VIVIUNAM از طریق یک لپ تاپ اجرا شد و توانست اثر بخشی الگوریتمهایی که توسط دانش پژوهان دانشگاه UNAM تهیه شده بود را به اثبات برساند.

فناوری نشت یابی به کار رفته در این نرم افزار، بر اساسِ موازنۀ جرم ها استوار است و با اندازه گیری جریان، فشار و دما در دو انتهای یک خط لوله بدون لوله های فرعی کار می کند. کالیبراسیون هر یک از مدل ها، بر اساس نحوۀ قرارگیری قسمتهای مختلف خط لوله نسبت به هم، و خواص فیزیکی سیال مربوطه انجام می شود. همچنین تکنیک به کار رفته در آن، مقرون به صرفه است زیرا به غیر از سنسورهایی که به طور معمول در خطوط توزیع وجود دارد، به سنسورهای دیگری نیاز ندارد و نرم افزار برای آنکه بتواند کار خود را انجام دهد، تنها به داده های به دست آمده از شبکه توزیع نیاز دارد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

قاسم کیاحیرتی

قاسم کیاحیرتی

 1. خردمند
  خردمند 05 آبان, 10:29

  با سلام.ممنونم از مطلب مفیدتون. یک سوالی داشتم که ممنون میشم جوابشو برام ایمیل کنید نرم افزار viviunam محل نشت رو هم میتونه پیدا کنه یا فقط نشون میده که لوله نشت داره؟

 2. علي صادقيان
  علي صادقيان 28 خرداد, 12:11

  باسلام چطور ميشه اين برنامه وو دانلود يا تهيه كرد؟

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


عکسبرداری و ویرایش تصویر همانند یک حرفه ای در اندروید

عکسبرداری و ویرایش تصویر همانند یک حرفه ای در اندروید

حدود 15 سال قبل، زمانی که سازندگان تلفن همراه اقدام به نصب دوربین دیجیتال بر روی گوشی های تلفن همراه نمودند، جهشی کوانتومی در این فناوری اتفاق افتاد. پیش از این انقلاب گجتی، گوشی تلفن همراه صرفاً برای استفاده برای تماس ها، پیامک ها و ایمیل ها بود. اما اکنون گوشیها در تاج خود دوربینهای بسیار پرقدرتی را میزبانی می کنند. با اینحال، داشتن دوربینهای پرقدرت کافی نیست. تکمیل کننده این ابزارهای خوب، مهارت کاربر در تصویربرداری و ویرایش تصاویر است. در ادامه 10 اَپ اندرویدی را به شما معرفی می کنیم که با آنها می توانید تصاویری همانند یک حرفه ای بیاندازید. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چگونه اعلانهای اندروید را در ویندوز 10 فعال کنیم

چگونه اعلانهای اندروید را در ویندوز 10 فعال کنیم

ظاهراً به رخ کشیدن قابلیت های ویندوز 10 توسط مایکروسافت، تمامی ندارد. با اینکه این قابلیت هنوز هم در حال تکمیل است ولی وجود اعلانهای اندروید بر روی «مرکز عملیات» ویندوز 10 نیز بسیار وسوسه کننده است. برای دسترسی به اعلانهای گوشی همراهتان بر روی کامپیوتر می بایست اجازه برخی دسترسی ها را به کورتانا بدهید و البته حوصله و صبر کافی در برخورد با برخی باگهای احتمالی در قابلیتی که هنوز در حال تکمیل است را نیز داشته باشید! برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چگونه تقویم گوگل را با توجه به نواحی زمانی مختلف تنظیم کنیم.

چگونه تقویم گوگل را با توجه به نواحی زمانی مختلف تنظیم کنیم.

اگر مسافرتهای بین المللی زیادی دارید و در نواحی زمانی مختلف با رویدادهای مختلف سروکار دارید، حتماً از گوشی موبایل خود برای کمک به امور روزانه بهره می گیرید. در اینحال تغییرات زمانی می تواند برای شما یک چالش باشد. گوگل برای این موضوع هم فکر کرده و تقویمش را به امکان جالبی مجهز کرده است. از این قابلیت می توانید بدون نگرانی از اینکه هم اکنون دقیقا در کجای این کره خاکی هستید، برای مطلع شدن از رویدادهای خاص استفاده نمایید. با کوی دانش همراه شوید تا این قابلیت جدید را با هم مرور کنیم...

مطالعه متن کامل
iOS به نسخه دهم رسید، قابلیتها و گوشی های قابل ارتقا

iOS به نسخه دهم رسید، قابلیتها و گوشی های قابل ارتقا

در یک صبح پرهیجان در سانفرانسیسکو، رویداد اپل برگزار شد و در آن قابلیتهای نسخه جدید سیستم عامل اپل معرفی گردید. در ادامه این قابلیتها را به همراه لیست گوشی هایی که قادر به استفاده از این سیستم عامل هستند به شما معرفی می کنیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
Microsoft SQL Server 2016 با وعده کارآمدی بیشتر در تحلیل دیتا

Microsoft SQL Server 2016 با وعده کارآمدی بیشتر در تحلیل دیتا

بیایید نگاهی بهتر به این محصول بیاندازیم. برای بسیاری از افراد، نرم افزار پایگاه داده ی رابطه ای مثل تماشای یک نقاشی روی دیوار دلنشین بود ولی برای بسیاری از شرکتهای تجاری، پایگاه های داده، صرفاً محل انبار دیتا نیست و یک زیرساخت مهم و حیاتی برای کل عملیات می باشد. مایکروسافت در نسخه 2014 خود استارت تحلیل دیتا را زد و اکنون نیز نسخه 2016 را می توان برای 180 روز رایگان دریافت کرد. در ادامه به بررسی قابلیت های این نسخه می پردازیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
16 اپ بسیار مفید برای آیفون و تبلت های روت شده

16 اپ بسیار مفید برای آیفون و تبلت های روت شده

صرف نظر از اینکه به چه دلیلی دست به روت کردن وسیله آندرویدی زده باشید، نیازمند اپ های مناسب برای استفاده کردن از قابلیت های گوشی تان هستید. بر این اساس می توان اپ هایی را پیدا کرد که برای سفارشی سازی ظاهر وسیله، دستکاری کردن عملکرد، مدیریت فایل ها و اپ ها، توانمندسازی هات اسپات و شبکه سازی ایمن و سایر قابلیت ها به کار بیاید. البته گوگل توصیه به روت کردن ابزار نمی کند، اما اگر شما به عنوان کاربر دست به این کار بزنید هم ناراحت نمی شود، به همین خاطر بیشتر اپ های محبوب برای ابزارهای روت شده آندرویدی در پلی استور نیز یافت می شود. حتما تاکنون مطالبی را در مورد روت کردن ابزار آندرویدی مطالعه کرده اید، حال بیایید نگاهی به نحوه استفاده حداکثری از ابزار روت شده بیندازیم.

مطالعه متن کامل
چرا قلب انسان را نمی توان احیا کرد؟

چرا قلب انسان را نمی توان احیا کرد؟

محققان روند درون زادی را کشف کرده اند که مسئول کنترل بازتولید سلول های ماهیچه قلب محسوب شده و ممکن است از نتایج این کشف بتوان برای ابداع درمان های جدید برای حملات قلبی و سرطان بهره گرفت. آسیب به قلبِ انسان موجب مرگ سلول های ماهیچه ی قلبی می شود که به نوبه خود عملکرد قلب را کاهش داده و در نهایت مرگ فرد را به دنبال دارد. اما این موضوع در ارتباط با ماهی های راه راه یا دوزیستان صدق نمی کند

مطالعه متن کامل
فن آوری پرتاب سنج Shottracker خودکار قابل پوشید به همراه اپلیکیشن کنترل اطلاعات آماری در بسکتبال

فن آوری پرتاب سنج Shottracker خودکار قابل پوشید به همراه اپلیکیشن کنترل اطلاعات آماری در بسکتبال

پرتاب سنج Shottracker دستگاهی است که به طور خودکار آمار پرتاب های موفق و نا موفق بسکتبال را زیر نظر گرفته و روی گوشی هوشمند نمایش می دهد. این دستگاه برای مسئله "چیزی که قابل اندازه گیری نیست، قابل بهتر شدن نیست." راه حلی دارد. با سه جز: یک مچ بند، حس گر اینترنتی و اپلیکیشن تا به ورزشکار نشان دهد که برای بهتر شدن به چه چیزی نیاز دارد.

مطالعه متن کامل
زالوی غول پیکر، قرمز رنگ و ترسناک، شکار خود را تماما می بلعد.

زالوی غول پیکر، قرمز رنگ و ترسناک، شکار خود را تماما می بلعد.

این زالوی قرمز و غول پیکر برای دنیای علم هنوز پدیده تازه ایست که طبقه بندی نشده است ، زالوی قرمز و غول پیکر، توسط قبیله ای در اطراف ناحیه بورنئو – Borneo- نام گذاری شده است. به طور معمول، زالوها خون شکار را می مکند : با این وجود این نوع از زالوها خیلی بزرگ هستند و به جای مکیدنِ خون شکارش، تمام شکار را می بلعد. فیلم هایی که در اینترنت درباه آن وجود دارد، برای برخی افراد قابل دیدن نیست.

مطالعه متن کامل
انتشار عکس‌های جدیدی از فبلت 5.9 میلیمتری Samsung Galaxy A8

انتشار عکس‌های جدیدی از فبلت 5.9 میلیمتری Samsung Galaxy A8

سامسونگ در حال آماده سازی یک گوشی هوشمند فوق باریک است. این گوشی که Galaxy A8 می‌باشد، بر اساس عکس‌های افشا شده دارای بدنه ای 5.9 میلیمتری است که باریک‌ترین گوشی دنیا نیست ولی باریک‌ترین گوشیِ تولید شده توسط سامسونگ تاکنون می باشد.

مطالعه متن کامل