کوی دانش - kooy

نبود سیگنال موج گرانشی، محدودیت در مورد جهانِ قابل شناخت را گسترش می دهد

نبود سیگنال موج گرانشی، محدودیت در مورد جهانِ قابل شناخت را گسترش می دهد
24 فروردین
05:30 1394
دستگاهی را تصور کنید که می تواند حرکاتی را که یک میلیارد بار کوچکتر از اتم هستند و فقط برای یک میلیونیم ثانیه باقی می مانند، اندازه گیری کند. در حال حاضر هولومتر آزمایشگاه فرمی تنها دستگاه با توانایی انجام اندازه گیریهای بسیار دقیق فضا و زمان می باشد و به تازگی داده های جمع آوری شده، محدودیتها در مورد تئوریهای مربوط به اجسام عجیبی از جهان اولیه را افزایش داده اند.

جهان ما به اندازه وسعتش، رمزآلود است. براساس نظریه نسبیت عام اینشتین، هر چیزی که شتاب دارد، امواج گرانشی ایجاد می کند، این امواج اختلالاتی در تار و پود فضا و زمان می باشند که با سرعت نور حرکت می کنند و به صورت نامحدود درون فضا ادامه می یابند. دانشمندان در تلاشند تا این منابع احتمالی را با هر روشی اندازه گیری کنند تا به آغاز جهان برسند.

آزمایش هولومتر که در آزمایشگاه فرمی وزارت انرژی آمریکا انجام می شود، به امواج گرانشی با فرکانسهایی در محدوده یک میلیون سیکل بر ثانیه حساس است. بنابراین این آزمایش طیفی را بررسی می کند که توسط آزمایشهای دیگر مانند رصدخانه موج گرانشی تداخل سنج لیزری پوشش داده نمی شوند، این رصدخانه در جستجوی امواجی با فرکانس پایینتر برای شناسایی رویدادهای کیهانی عظیم مانند برخورد سیاهچاله ها و ادغام ستاره های نوترونی می باشد.

کریگ هوگان مدیر مرکز اختر فیزیک ذره در آزمایشگاه فرمی می گوید: "این پیشرفت بزرگی در میزان حساسیت نسبت به همه کارهایی که پیش از این انجام گرفته، می باشد."

این حساسیت منحصر به فرد برای هولومتر امکان بررسی منابع عجیبی که با روشهای دیگر یافت نمی شوند را فراهم می کند. این منابع شامل سیاهچاله های بسیار کوچک و رشته های کیهانی می باشند، هر دو پدیده احتمالی مربوط به اوایل جهان می باشند و دانشمندان انتظار دارند که امواج گرانشی با فرکانس بالا تولید کنند. سیاهچاله های بسیار کوچک می توانند کمتر از یک متر عرض داشته باشند و یک میلیون بار در هر ثانیه دور یکدیگر بچرخند، رشته های کیهانی حلقه هایی در فضا-زمان می باشند که با سرعت نور ارتعاش می کنند.

هولومتر از دو تداخل سنج مایکلسون تشکیل شده که هر کدام یک پرتوی لیزر را روی دو بازوی 40 متری تقسیم می کنند. پرتوها از آینه هایی در انتهای بازوها بازتاب شده و برای به هم پیوستن مجدد، مسیر را برمی گردند. عبور امواج گرانشی طول مسیر پرتوها را تغییر می دهد و موجب نوساناتی در درخشندگی نور لیزر می شود که فیزیکدانان می توانند آن را شناسایی کنند.

گروه هولومتر پنج سال را صرف ساختن دستگاه و کوچکسازی منابع اختلال برای آماده سازی آزمایش کرده اند. در حال حاضر هولومتر به صورت پیوسته داده ها را می گیرد، فیزیکدانان با استفاده از مقدار یک ساعت از این داده ها، توانستند تایید کنند که هیچ موج گرانشی فرکانس بالایی در دامنه ای که آنها جستجو می کنند، وجود ندارد.

عدم وجود سیگنال، اطلاعات ارزشمندی را در مورد جهان ما ارائه می دهد. اگرچه این نتیجه ثابت نمی کند که اجسام عجیب (مانند سیاهچاله های بسیار کوچک و رشته های کیهانی) وجود دارند ولی ناحیه ای از جهان که می توانند در آنجا وجود داشته باشند را محدود می کند.

هوگان می گوید: "این بدان معنی است که اگر حلقه های رشته کیهانی اولیه یا منظومه های دوتایی سیاهچاله های بسیار کوچک وجود داشته باشند، بایستی بسیار دور باشند. این موضوع محدودیتی را در مورد اینکه چه میزان از این اجسام می تواند آنجا باشد، ایجاد می کند."

شناسایی این امواج گرانشی فرکانس بالا هدف ثانویه هولومتر است. هدف اصلی آن تعیین این موضوع است که آیا جهان ما مانند یک هولوگرام دوبعدی که اطلاعات درون بیتهای دوبعدی در مقیاس پلانک کدگذاری شده اند، عمل می کند، مقیاس پلانک اندازه ای در حدود ده تریلیون تریلیون بار کوچکتر از یک اتم است. این تحقیق همچنان در حال انجام است.

بابی لانزا پژوهشگری که اخیرا موفق به اخذ دکترای خود با انجام پژوهش روی هولومتر شده، می گوید: "برای من بسیار لذت بخش است که می توانم در این مسائل علمی جدید سهیم باشم. این بخشی از تهیه تصویری کامل از جهان می باشد." بابی لانزا نویسنده سرپرست مقاله ای در مورد نتایج پژوهش است.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

رضا جعفری

رضا جعفری

کارشناسی ارشد تبدیل انرژی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
گفتگوهای سطح بالای دو شرکت اپل و سامسونگ درباره استفاده از سیم کارتهایی با استاندارد جدید

گفتگوهای سطح بالای دو شرکت اپل و سامسونگ درباره استفاده از سیم کارتهایی با استاندارد جدید

انجمن جهانی GSM یا به طور مخفف GSMA، نهادی است که به نمایندگی از اپراتورهای تلفن همراه، در مورد استاندارد های صنعت ارتباطات همراه تصمیم می گیرد. این انجمن قرار است بزودی یک بمب خبری را منتشر نماید. این سازمان مدتی است که مشغول فعالیت بر روی استانداردی برای سیم کارت های e-SIM یا همان سیم کارت سرخود گوشی ها است.

مطالعه متن کامل
سلفی انداختن در شب: 5 گوشی هوشمند با فلش LED در جلو

سلفی انداختن در شب: 5 گوشی هوشمند با فلش LED در جلو

سال‌ها، تولید‌کنندگان گوشی‌های هوشمند به دوربین جلو بی‌اعتنا بودند و روی دوربین پشتی به عنوان دوربین اصلی تمرکز داشتند. با این وجود با توجه به اینکه در این سالها روند سلفی گرفتن به شکلی غیر قابل پیش‌‌بینی افزایش یافته است، برخی تولید‌کنندگان با سرعت بیشتری به این شیوه عکاسی پاسخ دادند.

مطالعه متن کامل
رباطِ ساخت انسان، می تواند جایگزین رباط متقاطع قدامی شود که دچار پارگی شده است

رباطِ ساخت انسان، می تواند جایگزین رباط متقاطع قدامی شود که دچار پارگی شده است

تصویری از یک رباط متقاطع قدامی پاره شده. اگر جزو افرادی باشید که خبرهای ورزشی را تعقیب می کنند احتمالا راجع به ورزشکارانی که ACL یا رباط متقاطع قدامی شان پاره شده شنیده اید. این رباط ران را به "درشت نی" متصل می سازد و اگر پاره شود دیگر درست نمی شود. معالجاتی که برای حل این مشکل به کار گرفته می شود غالبا شامل بازسازی ACL با استفاده از پیوندهایی از تاندون کاسه زانو است که استخوان کشکک (یا کاسه زانو) را به درشت نی متصل می کند (هرچند که انجام این کار نیز مشکلات خاص خودش را دارد). اکنون دانشمندان دانشگاه نورث وسترن در ایلینویز درحال تولید جایگزینی مصنوعی برای ACL هستند، که معالجه را بسیار موثرترمی سازد.

مطالعه متن کامل
جمع آوری داده در بافتهای بدن توسط نخ های هوشمند

جمع آوری داده در بافتهای بدن توسط نخ های هوشمند

برای اولین بار، محققان توانستند نوعی بافت منسوج تولید کنند که از آن بعنوان ماده اولیه در ساخت منسوجات هوشمند برای نسل جدیدِ دستگاههای تشخیص وضعیت بیمار استفاده می شود. محققان، به سرپرستی دانشگاه مهندسی تافتز با یکپارچه سازی حسگرهایی در مقیاس نانو با مدارهای الکترونیکی و میکروفلوئیدها درون بافتی که در ساختارش از کتان ساده تا الیاف پیچیده استفاده شده بود توانستند از طریق لایه های چندگانه این مجموعه بافتی به جمع آوری داده های تشخیصی از بدن انسان آنهم در لحظه بپردازند. این داده ها بصورت بی سیم منتقل شدند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
نکته بهداشتی: آب بنوشید

نکته بهداشتی: آب بنوشید

آب نوشیدن در سرتاسر روز می تواند به شما اطمینان دهد که بدن شما مایعات کافی دارد، بویژه زمانی که هوا گرم است.

مطالعه متن کامل