کوی دانش - kooy

هشدار وقوع زلزه توسط گوشی هوشمند

هشدار وقوع زلزه توسط گوشی هوشمند
23 فروردین
22:45 1394
تصویر فوق: آسیب های وارده توسط سونامی در شمال شیلی، ناشی از زلزله 8.2 ریشتر آوریل 2014، می دانید که با تکان دادن گوشی هوشمند می توان محل پارک اتومبیل، رستورانی خوب برای صرف غذا و پرداخت هزینه غذای صرف شده را انجام داد. حال دانشمندان روشی یافته اند که بشود با استفاده از همین تلفن های لرزشی و مجهزبه جی پی اس، روزی هشدار زلزله را نیز به اطلاع افراد رساند.

سیستم های هشدار سریع زلزله بر مبنای فاصله زمانی بین دو مجموعه از موج های لرزه ای قرار دارند. مجموعه اول  که امواج پی نامیده می شوند، غالبا باعث بوجود آمدن تکان شدیدی می شود. ولی لرزشی که بیشترین میزان خسارات را وارد می کند از موج های سطحی آهسته تر ناشی می شود که موج های اس نام دارند. در شهرهایی که دور از گسل های قدرتمند ساخته شده باشند، ابزارهای لرزه سنجِ نصب شده روی گسل های خطرناک، توانایی شناسایی امواچ پی و فرستادن هشدار به افراد را پیش از آغاز رسیدن موج های اس دارد. زمانی که بعد از هشدار در اختیار افراد قرار دارد ممکن است بین چند ثانیه تا یک دقیقه باشد، اما همین زمان هم برای متوقف سازی قطار یا توقف جراحی در بیمارستان ها و یافتن جان پناه کافی است. سارا مینسون نویسنده این مطالعه و زمین شناس در سازمان زمین شناسی آمریکا در منلو پارک کالیفرنیا می گوید "چند ثانیه نیز می تواند زمانی بسیار حیاتی باشد."

 طبق مطالعه ای که 10 آوریل در ژورنال Science Advances به چاپ رسیده است، درصورت وقوع زلزله های بزرگ 7 ریشتر و بالاتر، می شود از سنسورهای جی پی اس گوش های هوشمند برای صدرو هشدار، آنهم چند ثانیه جلوتر بهره گرفت.

 محققان سیستم جدید را با مدلسازی کامپیوتری تست کردند، هرچند که در فضای واقعی نبوده است، اما قرار است پروژه پیلوت آن امسال در شیلی اجرا شود.

 

سیستم هشدار جی پی اس بی نهایت ساده است، به این ترتیب که اگر گیرنده های جی پی اس چند تلفن ناگهان در یک جهت تکان بخورند احتمالا مسله زمین لرزه نیست. اما اگر جی پی اس چند هزار تلفن ناگهان در یک مسیر تکان بخورد آنگاه جنبش حاصل به احتمال زیاد نشات گرفته از لرزشی در لایه های زمین می باشد. 

(درصورت وقوع  زمین لرزه های بزرگ، زمین به صورت افقی یا عمودی به عمق چندین متر جهش پیدا می کند).

تلفن های هوشمند قادر به شناسایی مکان و بزرگی زمین لرزه از روی میزان حرکت سطوح و سپس فرستادن هشدار به افراد هستند.

 مدل های کامپیوتری، داده های جی پی اس حاصل از یک زمین لرزه فرضی 7 ریشتری را روی گسل هِی وارد کالیفرنیا  شبیه سازی نموده و داده های جی پی اس زلزله سال 2011 توهوکوی ژاپن را بررسی نمودند. این تیم تحقیقاتی از حساسیت گوشی هوشمند گوگل نکسوس 5 برای اجراسازی مدل ها استفاده کرد. تلفن یادشده حرکات زمین شناسی به کوچکی 0.5 اینچ (1 سانتی متر) را نیز لحاظ کرد.

 مینسون امیدوار است تا با جمع شدن تعداد کافی افراد داوطلب دور هم، بشود از شبکه گوشی هوشمند در نواحی دورافتاده جهان، که گوشی های هوشمند حضور دارند اما تدابیری برای هشدار زلزله اندیشیده نشده، برای مطلع سازی به موقع افراد استفاده کرد.

دانشمندان شاغل در سازمان زمین شناسی آمریکا هم اکنون توئیتر را بدنبال یافتن کلمات کلیدی مربوط به زلزله تحت نظر دارند که تایید اولیه ای بر سودمندی سیستم جدید می باشد.

مینسون اظهار می دارد: "احتمالا بیشترین فایده این سیستم در بخش هایی از جهان است که شبکه نداشته و نمی توانند دست به شبکه سازی بزنند. امید ما براین است که به این ترتیب بتوان اثر چشمگیری برجای گذاشت، زیرا در اکثریت کشورهای دنیا هیچ نوع سیستم هشدار فوری یا واکنش سریعی در برابر زلزله وجود ندارد. اما آنچه که به وفور در دسترس مردم قرار دارد همین گوشی های هوشمند است."

البته قبل از آنکه سیستم هشدار گوشی هوشمند امکان تحقق پیدا کند، ابتدا باید بر مشکلی بزرگ غلبه شود و آن دسترسی به داده های خام جی پی اس است که تولیدکنندگان گوشی های هوشمند هم اکنون از این دسترسی جلوگیری می کنند. همان پردازشی که مکان یابی جی پی اسی را برای کاربران گوشی های هوشمند انجام می دهد، سیگنال های زمین لرزه را مخفی می کند. بنابراین احتمالا پیش از آنکه سیستم هشدار فوری تحقق پیدا کند نیاز به برنامه ریزی مجدد نرم افزار گوشی ها و سفت افزار چیپهایشان است. همچنین، لازم است تا چند صد نفر از مردم در نزدیکی کانون زلزله قرار داشته باشند  تا گوشی هایشان هشدار را به سایرین ارسال کند.

دانشمندان بایستی به منظور صورت دادن تست سیستم جدید در شیلی، 250 گوشی هوشمند را هک کنند تا به داده های خام جی پی اس دسترسی داشته باشند.

همین تیم تحقیقاتی در پژوهش مربوط به سیستم هشدار سریع زلزله سواحل غربی به نام Shake Alert که هزینه 145 میلیون دلاری برداشته نیز شرکت داشته اند. سیستم مزبور هم از داده های ج پی اس و هم از لرزه سنج بهره گیری می کند. 

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
بازآفرینی مسجد قدس توسط آرش تهرانی با الهام از الگویی اسلامی

بازآفرینی مسجد قدس توسط آرش تهرانی با الهام از الگویی اسلامی

آرش تهرانی کانسپت طرحی را برای نوسازی مکانی مذهبی در یکی از پرتردد ترین چهار راه های تهران ارائه داده است که متعلق به "مسجد قدس" می باشد. تهرانی می گوید: "درحال حاضر، این مسجد نمای نامطلوبی دارد و متشکل از چند بخش است که در محل مناسب قرار داده نشده اند. مسجد یادشده عبارت از یک ساختمان گنبدمانند و مناره ای ناتمام است. کارفرما (شهرداری تهران) تصمیم دارد که نمای غیراسلامی مثلثی شکل این مسجد حذف شود و چشم انداز اطرافش نیز بازسازی گردد".

مطالعه متن کامل
سیستم جلوگیری از تصادم هواپیمای آلتاکاس (ALTACAS)

سیستم جلوگیری از تصادم هواپیمای آلتاکاس (ALTACAS)

سیستم های کنترل ترافیک کنونی بیشتر برای نظارت بر هواپیما به هنگام پرواز طراحی شده اند ولی آمار سوانح هوایی نشان می دهد که 66 درصد از سوانح مرگبار هوایی در حین تیک آف یا فرود اتفاق می افتند. شرکت ALTACAS Technology برای غلبه بر مشکل یاد شده اقدام به توسعه سیستم پیشگیری از تصادم هوایی، فرود و تیک آف هواپیما یا اختصاراً ALTACAS نموده است.

مطالعه متن کامل
 تایید داروی مخصوص معکوس سازی اثر داروی رقیق کننده خون توسط اف دی ای

تایید داروی مخصوص معکوس سازی اثر داروی رقیق کننده خون توسط اف دی ای

استفاده از پراکس بایند (Praxbind) در مواقع اورژانسی که نمی توان خونریزی ناشی از مصرف پراداکسا (Pradaxa) را کنترل کرد بلامانع اعلام شد.

مطالعه متن کامل
اختراع جدیدی که می تواند بدنتان را به یک صفحه ی کنترل لمسی برای تلفن همراهتان تبدیل کند

اختراع جدیدی که می تواند بدنتان را به یک صفحه ی کنترل لمسی برای تلفن همراهتان تبدیل کند

دیدگاه دانشمندان مؤسسه ی ماکس پلانک در آلمان این است که لمس کردن صفحه ی تلفن همراه برای ارتباط با آن روزی به یک روش قدیمی تبدیل خواهد شد و شما قادر خواهید بود با لمس کردن نقاط مختلف بدنتان دستورها را به تلفن بفرستید. این دانشمندان اختراعی را ارائه داده اند که "iSkin" نام دارد. این اختراع دارای حسگرهای حساس به فشار است که در زیر یک پوشش سیلیکونی نازک قرار گرفته اند که روی پوست شما می چسبد.

مطالعه متن کامل
ناسا تأثیرات تغییرات اقلیمی بر قطب شمال را مورد بررسی قرار میدهد.

ناسا تأثیرات تغییرات اقلیمی بر قطب شمال را مورد بررسی قرار میدهد.

ناسا برنامه پژوهشی گسترده و چندین ساله ای برای بررسی تأثیرات اکولوژیکی اقلیمِ در حال تغییر در آلاسکا و شمال غرب کانادا، نظیر ذوب پرموفراست، آتش سوزی های طبیعی و تغییرات کنام های اکولوژیکی حیات وحش، به عنوان بخشی از تلاش برای مطالعه تأثیرات محیطی و جامعه شناختی تغییرات اقلیمی شروع می کند.

مطالعه متن کامل