کوی دانش - kooy

هشدار وقوع زلزه توسط گوشی هوشمند

هشدار وقوع زلزه توسط گوشی هوشمند
23 فروردین
22:45 1394
تصویر فوق: آسیب های وارده توسط سونامی در شمال شیلی، ناشی از زلزله 8.2 ریشتر آوریل 2014، می دانید که با تکان دادن گوشی هوشمند می توان محل پارک اتومبیل، رستورانی خوب برای صرف غذا و پرداخت هزینه غذای صرف شده را انجام داد. حال دانشمندان روشی یافته اند که بشود با استفاده از همین تلفن های لرزشی و مجهزبه جی پی اس، روزی هشدار زلزله را نیز به اطلاع افراد رساند.

سیستم های هشدار سریع زلزله بر مبنای فاصله زمانی بین دو مجموعه از موج های لرزه ای قرار دارند. مجموعه اول  که امواج پی نامیده می شوند، غالبا باعث بوجود آمدن تکان شدیدی می شود. ولی لرزشی که بیشترین میزان خسارات را وارد می کند از موج های سطحی آهسته تر ناشی می شود که موج های اس نام دارند. در شهرهایی که دور از گسل های قدرتمند ساخته شده باشند، ابزارهای لرزه سنجِ نصب شده روی گسل های خطرناک، توانایی شناسایی امواچ پی و فرستادن هشدار به افراد را پیش از آغاز رسیدن موج های اس دارد. زمانی که بعد از هشدار در اختیار افراد قرار دارد ممکن است بین چند ثانیه تا یک دقیقه باشد، اما همین زمان هم برای متوقف سازی قطار یا توقف جراحی در بیمارستان ها و یافتن جان پناه کافی است. سارا مینسون نویسنده این مطالعه و زمین شناس در سازمان زمین شناسی آمریکا در منلو پارک کالیفرنیا می گوید "چند ثانیه نیز می تواند زمانی بسیار حیاتی باشد."

 طبق مطالعه ای که 10 آوریل در ژورنال Science Advances به چاپ رسیده است، درصورت وقوع زلزله های بزرگ 7 ریشتر و بالاتر، می شود از سنسورهای جی پی اس گوش های هوشمند برای صدرو هشدار، آنهم چند ثانیه جلوتر بهره گرفت.

 محققان سیستم جدید را با مدلسازی کامپیوتری تست کردند، هرچند که در فضای واقعی نبوده است، اما قرار است پروژه پیلوت آن امسال در شیلی اجرا شود.

 

سیستم هشدار جی پی اس بی نهایت ساده است، به این ترتیب که اگر گیرنده های جی پی اس چند تلفن ناگهان در یک جهت تکان بخورند احتمالا مسله زمین لرزه نیست. اما اگر جی پی اس چند هزار تلفن ناگهان در یک مسیر تکان بخورد آنگاه جنبش حاصل به احتمال زیاد نشات گرفته از لرزشی در لایه های زمین می باشد. 

(درصورت وقوع  زمین لرزه های بزرگ، زمین به صورت افقی یا عمودی به عمق چندین متر جهش پیدا می کند).

تلفن های هوشمند قادر به شناسایی مکان و بزرگی زمین لرزه از روی میزان حرکت سطوح و سپس فرستادن هشدار به افراد هستند.

 مدل های کامپیوتری، داده های جی پی اس حاصل از یک زمین لرزه فرضی 7 ریشتری را روی گسل هِی وارد کالیفرنیا  شبیه سازی نموده و داده های جی پی اس زلزله سال 2011 توهوکوی ژاپن را بررسی نمودند. این تیم تحقیقاتی از حساسیت گوشی هوشمند گوگل نکسوس 5 برای اجراسازی مدل ها استفاده کرد. تلفن یادشده حرکات زمین شناسی به کوچکی 0.5 اینچ (1 سانتی متر) را نیز لحاظ کرد.

 مینسون امیدوار است تا با جمع شدن تعداد کافی افراد داوطلب دور هم، بشود از شبکه گوشی هوشمند در نواحی دورافتاده جهان، که گوشی های هوشمند حضور دارند اما تدابیری برای هشدار زلزله اندیشیده نشده، برای مطلع سازی به موقع افراد استفاده کرد.

دانشمندان شاغل در سازمان زمین شناسی آمریکا هم اکنون توئیتر را بدنبال یافتن کلمات کلیدی مربوط به زلزله تحت نظر دارند که تایید اولیه ای بر سودمندی سیستم جدید می باشد.

مینسون اظهار می دارد: "احتمالا بیشترین فایده این سیستم در بخش هایی از جهان است که شبکه نداشته و نمی توانند دست به شبکه سازی بزنند. امید ما براین است که به این ترتیب بتوان اثر چشمگیری برجای گذاشت، زیرا در اکثریت کشورهای دنیا هیچ نوع سیستم هشدار فوری یا واکنش سریعی در برابر زلزله وجود ندارد. اما آنچه که به وفور در دسترس مردم قرار دارد همین گوشی های هوشمند است."

البته قبل از آنکه سیستم هشدار گوشی هوشمند امکان تحقق پیدا کند، ابتدا باید بر مشکلی بزرگ غلبه شود و آن دسترسی به داده های خام جی پی اس است که تولیدکنندگان گوشی های هوشمند هم اکنون از این دسترسی جلوگیری می کنند. همان پردازشی که مکان یابی جی پی اسی را برای کاربران گوشی های هوشمند انجام می دهد، سیگنال های زمین لرزه را مخفی می کند. بنابراین احتمالا پیش از آنکه سیستم هشدار فوری تحقق پیدا کند نیاز به برنامه ریزی مجدد نرم افزار گوشی ها و سفت افزار چیپهایشان است. همچنین، لازم است تا چند صد نفر از مردم در نزدیکی کانون زلزله قرار داشته باشند  تا گوشی هایشان هشدار را به سایرین ارسال کند.

دانشمندان بایستی به منظور صورت دادن تست سیستم جدید در شیلی، 250 گوشی هوشمند را هک کنند تا به داده های خام جی پی اس دسترسی داشته باشند.

همین تیم تحقیقاتی در پژوهش مربوط به سیستم هشدار سریع زلزله سواحل غربی به نام Shake Alert که هزینه 145 میلیون دلاری برداشته نیز شرکت داشته اند. سیستم مزبور هم از داده های ج پی اس و هم از لرزه سنج بهره گیری می کند. 

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تولد کرگدن نادر سوماترایی

تولد کرگدن نادر سوماترایی

کرگدن سوماترایی که با نام های کرگدن مودار یا کرگدن دو شاخ آسیایی نیز شناخته شده است، یک عضو نادر از خانواده Rhinocerotidae و یکی از پنج کرگدن موجود در جهان است. این تنها گونه موجود از جنس Dicerorhinus می باشد که به خاطر شکار غیرقانونی و تخریب زیستگاه تقریباً در حیات وحش منقرض شده تصور می شوند. از این رو تولد یک کرگدن جدید اتفاق بسیار بزرگ و با ارزشی می باشد.

مطالعه متن کامل
معرفی 10 گوشی هوشمند فوق العاده که از پردازشگرهای شرکت کوالکوم استفاده نمی کنند.

معرفی 10 گوشی هوشمند فوق العاده که از پردازشگرهای شرکت کوالکوم استفاده نمی کنند.

آیا تاکنون دقت کرده اید که اکثر گوشی های هوشمند فوق العاده دیگر از پردازشگرهای شرکت کوالکوم استفاده نمی کنند؟ این موضوع آغازی برای پایان کار شرکت کوالکوم است، مشخصاً زمانی که پای چیپ ست های موبایل در میان باشد، رقبای جدی پای به این عرصه می گذارند. از این میان شرکت MediaTek به عنوان یه غول بزرگ در آسیا قدرت نمایی می کند، Intel کم کم خود را به سایر رقبا نزدیک می کند و سامسونگ نیز رقیبی سرسخت و جدی برای کوالکوم می باشد. البته گاهی اوقات سامسونگ از پردازشگرهای کوالکوم در گوشی هایش بهره می برد. در ادامه تعدادی از گوشی های هوشمند فوق العاده ایی را انتخاب کردیم که از پردازشگرهای کوالکوم استفاده نمی کنند. با کوی همراه باشید تا با این گوشی ها آشنا شوید...

مطالعه متن کامل
کشف یک سیاه چاله بعد پنجمی و ابهام در صحت نظریه نسبیت عام

کشف یک سیاه چاله بعد پنجمی و ابهام در صحت نظریه نسبیت عام

با توجه به کشف سیاه چاله ای حلقه مانند در کیهان که حداقل 5 بعد دارد امکان ایجاد ابهام در صحت نظریه نسبیت عام انیشتین دور از ذهن نیست . شاید عده بسیاری فکر کنند که «کیهان» بر پایه قواعد تغییرناپذیری بنا شده است، اما شاید این قواعد به آن درجه که ما فکر می کردیم مستحکم نبوده باشد. تیمی از فیزیکدانان دانشگاه کمبریج با انجام شبیه سازی های کامپیوتری که نشان دهنده سیاه چاله ای 5 بعدی و حلقه مانند است و خلق تَکینِگی برهنه که می تواند منتهی به معادلاتی فراتر از آنچه در نظریه نسبیت ذکر شده، بشود و بدین ترتیب احتمال ایجاد شبهه در نظریه انیشتین را مطرح ساخته اند.

مطالعه متن کامل
داروهای متداول می‌توانند بهبودِ آسیبِ مغزی را به تأخیر بیاندازند.

داروهای متداول می‌توانند بهبودِ آسیبِ مغزی را به تأخیر بیاندازند.

نتایج پژوهشی جدید نشان داد داروهای مورد استفاده برای درمانِ شکایاتِ شایع می‌توانند بهبودِ آسیبِ مغزی را به تأخیر بیاندازند. این پژوهش توسط پژوهشگرانِ دانشگاه شرق آنجلینا (UEA) با همکاری دیگر دانشگاه‌های انگلستان از جمله آستون و NHS انجام شده‌ است و نتایج آن در مجله‌ی آسیبِ مغزی انتشار یافته است.

مطالعه متن کامل
تولد یک زبان برنامه نویسی جدید برای کار با داده های بزرگ

تولد یک زبان برنامه نویسی جدید برای کار با داده های بزرگ

محققان پوتسدام موفق به توسعه یک زبان برنامه نویسی جدید و منبع باز مبتنی بر زبان برنامه نویسی پایتون برای استفاده جهت بررسی تغییرات اقلیمی و سایر شبکه های اشباع از داده در سطح ماکروسکوپی شده اند.

مطالعه متن کامل