کوی دانش - kooy

5 حقیقت عجیب در مورد تخم پرندگان

5 حقیقت عجیب در مورد تخم پرندگان
22 فروردین
20:30 1394
تصویر فوق: مجموعه ای از پوسته های تخم پرندگان که در دپارتمان مجموعه پرنده شناسی موزه تاریخ طبیعی آمریکا نگهداری می شود

هر بهار به هنگام فرارسیدن موعد جشن عید، تب تخم مرغ های رنگی نیز بالا می گیرد و تخم مرغ های پخته شده زینت بخش بشقاب ها می شوند. اما تخم پرندگان افزون بر اینکه بوم نقاشی بیضی شکلی برای علاقمندان به طراحی است و نماد تولد مجدد و باروری محسوب می شود، به خاطر تنوع شکل و اندازه نیز مشهور هستند.

 به عنوان مثال، به گفته محققان در موزه تاریخچه طبیعی آمریکا (AMNH) در شهر نیویورک، تخم پرنده ای به نام کیوی که بومی نیوزیلند است حدود 25 درصد از حجم بدن مادر را اشغال می کند، و بزرگترین تخم در میان پرندگان البته به نسبت ابعاد بدن پرنده کیوی است. البته گذاشتن تخمی بزرگ جثه، فواید خاص خودش را هم دارد، به این معنا که جوجه ای که از چنین تخمی خارج می شود تقریبا بلافاصله بعد از بیرون آمدن قادر به زندگی مستقل است.

  در ادامه نگاهی به 5 حقیقت در مورد تخم پرندگان می اندازیم و رموزی که آنها را احاطه کرده است را به زبان علمی توضیح می دهیم.

1- تنوع اشکال

تخم اشک مانند نوعی پنگوئن قطب شمال.

 

اگر از دیگران بخواهید تا شکل تخمی را در ذهن بیاورند، بسیاری از ایشان ذهنشان به سمت تخم مرغ می رود، این درحالی است که تخم ها بسته به گونه پرنده ای که آنها را تولید می کند ممکن است گرد یا نوک تیز باشند.

مثلا Murre که نوعی پنگوئن بومی شمالگان است، تخمی گلابی شکل دارد. این پرنده ها روی لبه های صخره های نازک تخم گذاری می کنند، اما شکل غیرطبیعی تخمشان باعث محافظت از آن در برابر حوادث می شود.

پل اسویت، مدیر بخش مجموعه پرنده شناسی در AMNH می گوید: "اگر سعی در هل دادن یکی از این تخم ها داشته باشید، به خاطر سنگینی انتهای آن، به صورت مدور به دور خودش خواهد چرخید و همین مکانیسم است که از تخم مرغ محافظت می کند تا روی لبه نازکش نیفتد." 

2-رنگ های استثنایی

معمولا جنس پوسته تخم پرندگان از کلسیم کربنات می باشد که بنابر آنچه در "کتاب دانستنی های تخم پرندگان" ( چاپ دانشگاه شیکاگو، 2014) آمده است به چشم انسان سفید رنگ می آید. اما برخی از پوسته ها حاوی رنگ های فوق بنفشی هستند که به چشم انسان مرئی نیستند، اما احتمالا پرندگان این رنگ ها را تشخیص می دهند.

پوسته های دیگر مثل پوسته آبی زیبای نوعی چکاوک با نام علمی  Phleocryptes melanops نیز نمونه هایی از رنگ های دیگر را پیش چشم ما قرار می دهند. رنگ نهایی بسیاری از پوسته ها حاصل دو رنگ دانه است که عبارتند از: بیلیوردین ها که رنگ های آبی- سبز را می سازد و پروتوپورفیرین ها که طبق آنچه در "کتاب دانستنی های تخم پرندگان" آمده است رنگ های زرد، قرمز و قهوه ای را به پوسته ها می بخشد.

آندسته از پوسته هایی که نقطه یا خط دارند، پروتوپورفیرین شان نیز بیشتر است و این نقاط به استتار تخم کمک می کنند. مثلا آبچلیک با نام علمی  Charadrius melodus، پوسته تخمی قهوه ای رنگ و لک دار دارد که با شن و ماسه محل زندگی این پرنده همخوان است.

3-اندازه های عجیب

تخم پرنده فیلی دو برابر بزرگتر از تخم شترمرغ است

 

بزرگترین تخم پرنده ای که تاکنون شناسایی شده است، متعلق به پرنده فیلی منقرض شده می باشد. طول تخم این پرنده منقرض شده تقریبا برابر با توپ راگبی یا 28 سانتی متر بوده است.

 تخم پرنده مگس خوار کالیوپه. 

 این پرنده که عظیم الجثه و فاقد توانایی پرواز بوده حدود 3 متر قد داشته و در ماداگاسکار زندگی می کرده است تا موقعی که بیماری و شکار بی رویه توسط دریانوردان در قرن 18 موجب انقراض آن شد.

در قیاس با پرنده فیلی، مگس خوار کالیوپه کوچکترین تخم را به لحاظ اندازه در میان پرندگان داراست  که به گفه اسویت وزن آن برابر با یک گیره کاغذی است.

 به گفته وی "تخم پرنده مگس خوار شبیه کپسول بوده، کشیده و سفیدرنگ است".

4-ضخامت غیرمعمول

آنگونه که در "کتاب دانستنی های تخم پرندگان" آمده است، بیشتر پوسته های تخم پرندگان به اندازه ای نازک است تاجوجه بتواند در موعد لازم آنرا شکسته و بیرون بیاید، درعین حال به اندازه ای محکم و ضخیم است تا جنین درحال رشدی را که داخل تخم قرار گرفته است محافظت نماید و وزن مادر یا پدری که روی تخم می نشیند را نیز به خوبی تاب بیاورد.

 پوسته بعضی از تخم ها بسیار ضخیم است. مثلا cassowary که یک پرنده عظیم الجثه و فاقد توانایی پریدن و بومی گینه نو و شمال شرق استرالیاست تخم های سبزرنگی می گذارد که به گفته اسویت ضخامت آنها به حدود یک چهارم یک اینچ یا 0.6 سانتی مترمی رسد.

 اسویت ادامه می دهد "تخم این پرنده شبیه یک آوکادوی بزرگ به نظر می رسد".

5- تکامل

تخم های آمنیوتیک مربوط به دوران باستان می شود. بنا به گفته کتاب دانستی های تخم پرندگان، اولین تخم ها از این دست توسط حیوانات مارمولک مانندی گذاشته شد که "آب پرده داران ابتدایی" نامیده می شدند و حدودا 325 میلیون سال قبل از این طی دوره کاربونیفروس زندگی می کرده اند.

 تخم سبز رنگ cassowary

 

طبق نوشته های کتاب دانستنی های تخم پرندگان، تخم پرنده ها نیز آمنیوتیک است زیرا پوسته سختی داشته و غشاهای متخلخلی در آن به چشم می خورد که امکان عبور اکسیژن و خارج شدن دی اکسید کربن را فراهم می کند. مهم تراز آن اینکه آب پرده داران ابتدایی به دو گروه تقسیم می شوند: یکی همکمانان (نیاکان پستانداران) و خزنده چهرگان (مارمولک ها و پرنده ها).

پرندگان نیز احتمالا از تیره دایناسورهای تروپود هستند، گروهی از دایناسورهای گوشت خوار بزرگ که تیرانوزروس رِکس  نیز یکی از آنهاست. 

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کشف روش جدید تشخیص سرطان کبد و ایجاد روند بهبود آن

کشف روش جدید تشخیص سرطان کبد و ایجاد روند بهبود آن

سرطان کبد اغلب برای انسان ها کشنده است زیرا معمولا در مراحل پایانی بیماری تشخیص داده می شود، اما یک تحقیق جدید بر روی مدل های حیوانی یک روش تشخیص بالقوه این بیماری و ایجاد روند بهبود آن را به محققان نشان داده است. نتایج این تحقیق در نشست سالانه 2015 انجمن آمریکایی تحقیقات سرطان (AACR) در فیلادلفیا ارائه شده است.

مطالعه متن کامل
چیدمان مسحورکننده LED با نمایی خیره کننده

چیدمان مسحورکننده LED با نمایی خیره کننده

این چیدمانِ مسحورکننده ای که از لامپ های LED تشکیل شده است و اثر هنرمندی به نام جیم کمپل می باشد از هر زاویه ای زیباست، اما اگر یک قدم عقب بردارید، سوپرایزر پنهانی را در این اثر می بینید که واقعا آنرا چشم نواز می کند. چیدمان یاد شده که طی هفته جاری در غرفه گالری برایس ولکوویتز، در نمایشگاه طراحی جمعی 2016 طی هفته طراحی نیویورک قرار داده شده است، شیرین کاری پنهانی دارد که باعث جذب بازدیدکنندگان به آن می شود. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
برنج می تواند ایمنی بیشتر را از سایر گونه های گیاهی اقتباس کند

برنج می تواند ایمنی بیشتر را از سایر گونه های گیاهی اقتباس کند

مانند اغلب گیاهان، برنج دارای سیستم ایمنی موثری است که آن را قادر می سازد تا میکروب های بیماری زا را شناسایی و آنها را دفع کند. اما مطالعه جدیدی بیان می کند که مقاومت درونی برنج، هنگامی که یک پروتئین پذیرنده را از یک گونه گیاهی کاملاً متفاوت دریافت می کند، می تواند تا حد زیادی تقویت شود. نتایج این مطالعه می تواند سلامتی و بهره وری برنج را که غذای اصلی نیمی از جمعیت جهان است، افزایش دهد.

مطالعه متن کامل
کلف (Clef)، درصدد تغییر روش ثبت نام در وب سایت هاست

کلف (Clef)، درصدد تغییر روش ثبت نام در وب سایت هاست

کلف به جای کد بازگشایی قفل، از انیمیشن استفاده می کند. استفاده از کد عبور شیوه خوبی برای ثبت نام کردن است، اما دوره آن دیگر گذشته است. به یاد آوردن کد عبور به ازای یک دوجین وب سایت و اپ هایی که استفاده می کنیم دیگر نه عملی است و نه چندان ایمن است و بسیاری از شرکت ها نیز دنبال راه جایگزینی برای این موضوع می گردند.

مطالعه متن کامل
محبوب های نمایش Paris Motor 2014

محبوب های نمایش Paris Motor 2014

انتخاب خودرو برتر در نمایشگاه Paris Motor بسیار سخت شده است، نمایشگاهی که 13000 عضو رسانه ای را در جوش و خروش تماشاگران برای چندروز نگاه داشت.

مطالعه متن کامل