کوی دانش - kooy

شناسایی استراتژی هایی که اسفنج دریایی را قادر به بقا در قطب جنوب و عرض های جغرافیایی گرمسیری می کند

شناسایی استراتژی هایی که اسفنج دریایی را قادر به بقا در قطب جنوب و عرض های جغرافیایی گرمسیری می کند
22 فروردین
14:15 1394
طبق یافته های مطالعه ای جدید، اسفنج دریایی به نام Mycale acerata که در آبهای قطب جنوب وجود دارد، می تواند زرده ای تولید کند که جنس آن تماما از چربی است و باعث رشد سریع لارو این جانور شده و امکان بقای گونه های مختلف این اسفنج ها را در آب های سرد اقیانوس جنوبی افزایش می دهد.

 اسفنج دریایی Mycale acerata که بومی آب های قطب جنوب می باشد، قادر به تولید زرده ای تماما از جنس چربی است که باعث رشد سریع لاروهای آن شده و نرخ بقای گونه های این اسفنج را در آب های سرد اقبانوس جنوبی افزایش می دهد. مطلب یادشده نتیجه گیری های مقاله ای است که به تازگی در ژورنال PLOS ONE به چاپ رسیده و توسط متخصصانی به نام های آنا ریسگو، سرخیو تابوآدا، لارا سانچز ویلا، خوان سولا و کونچیتا آویلا از دپارتمان زیست شناسی حیوانات و موسسه Biodiversity Research Institute  از UB به نگارش درآمده است.

زرده منبعی برای ذخیره انرژی است که لاروها و جنین تمام حیوانات از جمله بی مهرگان دریایی از آن تغذیه می کنند. در بسیاری از موارد، پلاکت های زرده نامتجانس بوده و حاوی پروتیئن و لیپید هر دو به نسبت های مختلف می باشند. با این وجود، مطالعه یادشده نشان می دهد که Mycale acerata قادر به تولید زرده ای با ماهیت لیپید انحصاری است، یک استراتژی بقای شگفت انگیز که ممکن است سایر اسفنج های موجود در اقیانوس قطب جنوب نیز آنرا به کار بگیرند.

آیا ترکیب زرده تولیدی توسط این موجودات بسته به زیستگاه اسفنج ها نیز فرق دارد؟

به گفته آنا ریسگو نویسنده ارشد این مطالعه "هر لارو اسنفج دریایی، وابسته به لسیتین است، یعنی تا زمان پا گرفتن کاملا برای تغذیه خود به ذخایر زرده وابسته است." علی رغم این موضوع، تاکنون هیچ مطالعه مقایسه ای در مورد ماهیت و محتوای زرده در  گونه های هم جنس اسفنج های دریایی  که در زیست محیط های مختلفی وجود دارند انجام نگرفته است، حتی با وجود اقرار به این نکته که اسفنج ها ارگانیسم هایی دارای ارزش اکولوژیکی بسیار بالا در اکوسیستم های دریایی هستند. ریسگو اضافه می کند "مطالعه انجام گرفته توسط تیم محققان ما اولین مطالعه در نوع خود است که دست به تحلیل شکل گیری و رشد جنین و تشکیل زرده در دو گونه اسفنج دریایی زده است که در نواحی عرضی متضادی سکونت دارند، یعنی M. acerata که در آبهای قطب جنوب یافت می شود وM. laevis که در دریای کارائیب موجود می باشد."

 تیم مطالعاتیUB-IRBio  جمعیت M. acerata را در جزیره دیسپشن در مجمع الجزایر شت لند جنوبی مورد بررسی قرار داد. این گونه از اسفنج که در آب های کم عمق یافت می شود، از باکتری، آغازیان و مواد آلی معلق تغذیه می نماید. 

هدف: بقا در زمستان قطب جنوب

می توان موفقیت تکاملی گونه های اسفنج های موجود در آب های سرد قطب جنوب را تا حدی به واسطه زرده چربی شان توضیح داد. ریسگو توضیح می دهد "زرده لیپید به نسبت زرده پروتئین، انرژی بسیار بیشتری را فراهم می آورد، همچنین نرخ متابولیسمی که طی آن ذخایر این نوع زرده  به موازات تکامل جانور مصرف می شوند نیز بالاتر است و رشد لارو نیز بسیار سریع تر می باشد". در مراحل اولیه که لارو بسیار جوان است و به تازگی در جای خود مستقر شده است و آسیب پذیری بیشتری دارد، زرده لیپید به لارو کمک می کند تا به اندازه ای رشد کند که بتواند در برابر شکارچیان دوام آورده و سیستم آبخیزی را توسعه بدهد که آب را فیلتر کرده و غذا تهیه نماید.

به گفته وی "به هنگام فرا رسیدن تابستان کوتاه مدت قطب جنوب، همین استراتژی امکان تطابق گونه های اسفنج را با شرایط زیست محیطی فراهم می آورد تا از منابع به شکل بهتری استفاده کنند و زمستان جنوبی را تاب بیاورند."

 طبق گفته های سرخیو تابوادا "اکوسیستم دریایی در جزیره دیسپشن بسیار خاص است، به این معنا که در این جزیره تمام نشانه ها حاکی از آنست که گونه های ساکن در آب های کم عمق بیشتر در معرض اثرات منفی گرمایش جهانی قرار دارند. با این وجود، گونه هایی که در آب های عمیق دارای درجه حرارت ثابت تر ساکن هستند، به وسطه آب شدن یخ های قطبی در معرض اثرات منفی به مراتب بیشتری هم قرار دارند".

بقا در صخره های مرجانی استوایی

 اسفنج Mycale laevis کیلومترها دورتر از سواحل قطب جنوب در صخره های مرجانی استوایی نیز ساکن می باشد و زرده ای نامتجانس را تولید می کند که دارای ترکیب پروتئین، لیپیدها و گلیکوژن می باشد. در این گونه ها، زرده لیپیدی صرفا 30 درصد از ذخایر کلی تغذیه ای جنین ها و لاروها را تشکیل می دهد. ریسگو تاکید می کند که "اکوسیستم های دریایی استوایی بسیار خشن هستند، زیرا میزان منایع غذایی در دسترس آنها بسیار کم است". تحت چنین شرایطی، زرده نامتجانس به لاروها امکان ماندن در آب را به مدت زمان بیشتری می دهد، زیرا نرخ متابولیسم پایین تر است و دیگر سو توانایی پراکندگی این موجودات افزایش می یابد. اما لاروهایی که آسیب پذیرتر بوده و در مراحل  اولیه رشد قرار دارند زیر مرجان ها پنهان می شوند تا در مقابل شکارچیان از خود محافظت کنند.

اسفنج های دریایی و سوالات بی پاسخ بی شمار

برای انجام چنین مطالعاتی، محققان ابتدا برآورد اثری جدی را که معمولا در مورد سایر ارگانیسم های دریایی (مثل سخت پوستان)  انجام می شود، اعمال می کنند. طبق نظر نویسندگان، کاربردهای اکولوژیکی مطالعه را می توان به سایر گونه های اسفنج ها نیز تعمیم داد. ریسگو ادامه می دهد: "زیست شناسی تولید مثل اسفنج دریایی از موضوعاتی است که اطلاعات بسیار کمی در مورد آن داریم، هرچند که اسفنج ها از گونه های کلیدی در اکوسیستم های دریایی هستند، به علاوه راجع به ماهیت زرده در گونه های قطب جنوب هم چیز زیادی نمی دانیم. در نتیجه، محققان نتایج بدست آمده را به سایر گونه های ساکن در اقیانوس جنوبی نیز تعمیم می دهند تا ببینیم آیا موضوع، تطبیق پذیری ارگانیسم های یادشده مستقر در آب های سرد با شرایط است یا خیر." دانش مربوط به محتوی لیپیدهای زرده ها، اطلاعاتی را در مورد عملکرد لاروها در آب در اختیار می گذارد که خود یکی از عوامل ناشناخته راجع به بسیاری از گونه هاست و به افزایش شناخت ما از توزیع جمعیت، پراکندگی و تعامل این گونه ها با هم کمک می کند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

  1. مصطفی
    مصطفی 02 دی, 21:02

    بسیار متشکرم کار ارزشمندی در این سایت در حال انجام هست امیدوارم موفق باشید

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
سه‌چرخه برقی ویلیس 2 (Wheelys2) یک کافی‌شاپ کامل و متحرک هم هست.

سه‌چرخه برقی ویلیس 2 (Wheelys2) یک کافی‌شاپ کامل و متحرک هم هست.

ویلیس 2 برای افرادی ساخته شده که از کمی پدال زدن و دست‌فروشی واهمه‌ای ندارند.

مطالعه متن کامل
لاستیک جدید دوچرخه با قابلیت باد شدن خودکار هنگام دوچرخه‌سواری

لاستیک جدید دوچرخه با قابلیت باد شدن خودکار هنگام دوچرخه‌سواری

سه سال پیش، بنجامین کرمپل، لاستیکی اختراع کرد که با استفاده از حرکت دوچرخه می‌توانست بادِ خود را حفظ کند. این اختراع، ایده‌‌ی جالبی بود اما دوچرخه‌سوار می بایست لاستیک‌های قبلیِ خود را فراموش می‌کرد و در عین حال، سازوکارِ باد‌کردن ممکن بود با ساییده‌شدنِ آج‌های چرخ مختل شود. کرمپل این‌بار وسیله‌ی بهتری اختراع کرده است.

مطالعه متن کامل
حسگرهای گِرافنی: قابل تنظیم و با حساسیت بالا

حسگرهای گِرافنی: قابل تنظیم و با حساسیت بالا

محققین موفق به ساخت حسگری بر پایه گرافن شده اند که در تشخیص مولکول هایی مانند پروتئین ها و داروها کاربرد دارد. این دستگاه، یکی از اولین دستگاه هایی است که با استفاده از خواص نوری و الکترونیکی منحصر به فرد گرافن کاربردی عملی پیدا کرده است.

مطالعه متن کامل
ساخت مدل اتمی رتروویروس نابالغ

ساخت مدل اتمی رتروویروس نابالغ

درمان رتروویروس هایی همانند اچ آی وی مشکل است. زیرا این نوع ویروس ها مراحل چند گانه ای را طی کرده و ذرات عفونی تولید می کنند. ویروس های منتشره از این سلول های عفونی در ابتدا در وضعیت نابالغ قرار دارند و متشکل از ژنوم آر ان اِی می باشند که توسط پوششی از پروتئین احاطه شده است. حال یک مدل اتمی از RSV رتروویروس نابالغ توسط محققان ساخته شده است تا بتوان ویروس را شناخته و آنرا بلوکه کرد.

مطالعه متن کامل
نقشه فعالیت مغز، راز توسعه بینایی نوزادان را برملا می سازد

نقشه فعالیت مغز، راز توسعه بینایی نوزادان را برملا می سازد

عملکردهای بینایی همانند دریافت مسیر حرکت، به سرعت بعد از تولد در مسیر توسعه قرار گرفته و به مرور زمان و همگام با تجربه کردن جهان توسط کودکان رشد می کنند تا به تکامل خود برسند. با این وجود شواهد مستقیم از نحوه روی دادن این روند در ذهن تاکنون در دسترس قرار نداشت، به این خاطر که مطالعه تصویربرداری کارکردی روی عملکرد بینایی نوزادان بیدار انجام نگرفته بود.

مطالعه متن کامل