کوی دانش - kooy

تسهیل فعالیتهای مرتبط با مدیریت نفت خام: دانشمندان موفق شدند ویسکوزیتۀ نفت سنگین را تا 90% کاهش دهند

تسهیل فعالیتهای مرتبط با مدیریت نفت خام: دانشمندان موفق شدند ویسکوزیتۀ نفت سنگین را تا 90% کاهش دهند
21 فروردین
22:15 1394
یک تیم علمی چند رشته ای، خواص فیزیکی نفت خام سنگین و فوق سنگین را با استفاده از مواد شیمیایی بهبود بخشیدند. این خواص شامل ویسکوزیته (گرانرَوی)، کشش سطحی و دانسیته است. هدف این پژوهش، تسهیل فعالیتهای مرتبط با مدیریت نفت خام و افزایش سودآوری اقتصادی آن در طی مراحل استخراج، انتقال و فرآوری است.

«میگِل آنخِل وازکِز گوارا» بالاترین مقام در این پژوهش، در آزمایشگاه سنتز آلیِ گروه شیمی دانشگاه گوانجواتوی مکزیک گفت: «60 درصد از نفتی که در مکزیک استخراج می شود، دارای مشخصات نفت خام سنگین و فوق سنگین است که به علت هزینه های بالای استخراج، انتقال و فرآوری، مشکلات اقتصادی مختلفی را ایجاد می کند. برای پاسخ به این نیازها، یک تیم پژوهشی از دانشگاه گوانجواتو وارد عمل شد. تمرکز اصلی ما روی طراحی، سنتز، بهینه سازی و مقیاس گذاری نوعی ترکیبات آلی است که در پایانِ سنتز و به منظور کاهش ویسکوزیته نفت خام سنگین و فوق سنگین، استفاده می شود.»

دکتر وازکِز گوارا گفت: در طراحی این مواد شیمیایی، شرایط برخی از چاه های نفت خام که در آنها از این ترکیبات به منظور اطمینان یابی از مؤثر بودنشان استفاده شده نیز در نظر گرفته شد.

به طور مشابه، موضوعِ امنیت مواد و میزان دسترس پذیری مواد خام در مکزیک به دقت مورد توجه قرار گرفت تا هزینه های مرتبط با این موضوعات کم شود. چالش های اصلی موجود در راه رسیدن به محصولی که بتواند وظایف تعریف شده را انجام دهد و از محیط زیست حفاظت کند، عبارتند از ثبات محصول و تقلیل یا حذف مواد زائد ناشی از فرایند سنتز.

در این پژوهش دانشمندانی از انستیتوی نفت مکزیک، دانشگاه خودگردانِ سان لوئیس پوتوسی، مؤسسه سیوداد مادِرو تامائولیپاس، و دانشگاه صنعتی گوانجواتو مشارکت داشتند.
وازکِز گوارا گفت: «کار ما از سال 2010 شروع شد و در سال 2013 به نتیجه گیری رسید که حاصل آن، طراحی و سنتزِ ملکولهای آلی در مقیاس آزمایشگاهی و صنعتی و با استفاده از موادِ به صرفه و بی خطر بود. هیچ محصول فرعی بر اثر این طرح تولید نمی شود لذا منافع زیست محیطی به همراه دارد.» وی همچنین بیان کرد عملکرد این ترکیبات در کاهش ویسکوزیته در سطح آزمایشگاهی و چاه (مخزن)، بسیار خوب بود زیرا کاهش بیش از 90 درصدی در ویسکوزیته مشاهده شد.

همچنین یکی دیگر از دستاوردهای این پژوهش، کاهش ویسکوزیته نفت سنگین در طی انتقال از طریق خطوط لوله است که علت این کاهش ویسکوزیته را به پراکنده شدن آسفالتین ها در لوله منسوب می کنند، زیرا پراکندگی این مواد باعث می شود از پدیده کلوخه شدن (caking) و پیامدهای منفی آن در عملیات انتقال، جلوگیری شود. به عنوان مثال می توان به پیامدهایی از قبیل توقف تولید به علت گرفتگی لوله و هزینه های عملیاتی اضافه (خط لوله، سیستمهای پمپاژ و تانکهای ذخیره سازی و غیره) اشاره کرد.

وازکِز گوارا در صحبتهای خود اشاره کرد که هنگام بررسی جزئیات این فرآیند در میدان و هنگامِ شیفت تولیدِ ساعت 8 صبح، در حالی که یک مطالعه روی انتقالِ دانهولِ نفت در حال انجام بود، 1.5 متر مکعب (9.43 بشکه) نفتِ استخراج شده به دست آمد.

وی گفت: «ابتدا از ساعت 10 صبح به مدت 18 ساعت از ترکیب شیمیایی استفاده کردیم که میانگین میزان استخراج نفت برابر 3.62 متر مکعب شد، این برابر است با 13.34 بشکه نفت در روز که به طور متوسط مساوی یکصد هزار دلار در روز به ازای هر میدان است.»

بودجه این پروژه از سوی «شورای ملی علوم و فناوری» و همچنین وزارت انرژی این کشور تأمین شد. همچنین «مرسد مارتینز روزالس» و «فابیولا ایرِنه لوپز والیو» از دیگر اعضای این تیم پژوهشی بودند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

قاسم کیاحیرتی

قاسم کیاحیرتی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
نکته بهداشتی: زمانی که یک کودک انگشتش را می مکد

نکته بهداشتی: زمانی که یک کودک انگشتش را می مکد

زمانی که یک کودک چهار ساله یا بزرگتر انگشتش را بمکد، بهداشت دهان و دندانش به خطر می افتد.

مطالعه متن کامل
کشف مصنوعات بردگان آمریکایی، کارولینای جنوبی

کشف مصنوعات بردگان آمریکایی، کارولینای جنوبی

پژوهشگران، مصنوعات باستانی دوره های برده داری پیشین را یافته اند که میتواند "نبودهای" تاریخ بردگان منجمله سرخپوستان را پوشش دهد. محوطه باستانی "Hume Plantation" یک سایت غنی از ابزارها و مصنوعات ماقبل تاریخی و تاریخی دوره های سرخپوستان، اروپایی ها و آفریقایی ها در آمریکاست.

مطالعه متن کامل
تقابل بزرگان PCIe SSD: آزمایش سامسونگ XP941  با ظرفیت های 128GB و 256GB در مقابل OCZ RevoDrive 350 با ظرفیت 480GB

تقابل بزرگان PCIe SSD: آزمایش سامسونگ XP941 با ظرفیت های 128GB و 256GB در مقابل OCZ RevoDrive 350 با ظرفیت 480GB

در حال حاضر، در دوران انتقال PCIe هستیم. تقریبا هر فروشنده کنترل SSD، طرح های PCIe آینده خود را نشان داده است یا حداقل درباره اش حرف زده است، و اولین طرح باید اوایل 2015 وارد بازار شود. در صورتیکه تمایل به دانستن بیشتر در مورد این تکنولوژی هستید، با ما در کوی همراه باشید.

مطالعه متن کامل
 گوگل کیپ، قابلیت های به اشتراک گذاری یادداشت ها و کار بر روی آنها را بصورت آنلاین به سایر قابلیت های خود اضافه کرد

گوگل کیپ، قابلیت های به اشتراک گذاری یادداشت ها و کار بر روی آنها را بصورت آنلاین به سایر قابلیت های خود اضافه کرد

Google Keep اپ بسیار قدرتمندی است، اما ایرادش اینست که در زمره آندسته اپ های گوگلی است که نسبت به خیلی از همتایانش، دیر به دیر بروزرسانی می شود. به همین خاطر، در قیاس با سایر اپ های یادداشت برداری یا نوشتن وظایف، از نظر کارکردها و ویژگی هایی که دارد بسیار ساده تر می باشد. اما بروزرسانی جدید که روی همین اپ صورت گرفته، چند ویژگی ِکاربردیِ بسیار خوب را به Keep اضافه کرده است.

مطالعه متن کامل
DuoPad صفحه نمایشی لمسی برای کار با کامپیوترهای رومیزی

DuoPad صفحه نمایشی لمسی برای کار با کامپیوترهای رومیزی

با آمدن ویندوز 8 و در ادامه آن، ویندوز 10، می توان از سیستم عامل های جدید مایکروسافت دریافت که این شرکت در محصولات جدید خود تمرکز بیشتری بر روی استفاده از صفحات نمایش لمسی دارد. به همین دلیل بسیاری از شرکت های تولید کامپیوتر، لپ تاپ ها و دیگر محصولات خود را با صفحات لمسی تولید می کنند. اما برای کامپیوترهای رومیزی چه باید کرد؟ DuoPad صفحه ای است شبیه صفحات لمسی که با استفاده از آن می توان به کامپیوترهای رومیزی قابلیت تاچ را اضافه کرد. مسلما کارکردن با یک کامپیوتر رومیزی با صفحه نمایش لمسی تجربه فوق العاده ای خواهد بود.

مطالعه متن کامل