کوی دانش - kooy

تسهیل فعالیتهای مرتبط با مدیریت نفت خام: دانشمندان موفق شدند ویسکوزیتۀ نفت سنگین را تا 90% کاهش دهند

تسهیل فعالیتهای مرتبط با مدیریت نفت خام: دانشمندان موفق شدند ویسکوزیتۀ نفت سنگین را تا 90% کاهش دهند
21 فروردین
22:15 1394
یک تیم علمی چند رشته ای، خواص فیزیکی نفت خام سنگین و فوق سنگین را با استفاده از مواد شیمیایی بهبود بخشیدند. این خواص شامل ویسکوزیته (گرانرَوی)، کشش سطحی و دانسیته است. هدف این پژوهش، تسهیل فعالیتهای مرتبط با مدیریت نفت خام و افزایش سودآوری اقتصادی آن در طی مراحل استخراج، انتقال و فرآوری است.

«میگِل آنخِل وازکِز گوارا» بالاترین مقام در این پژوهش، در آزمایشگاه سنتز آلیِ گروه شیمی دانشگاه گوانجواتوی مکزیک گفت: «60 درصد از نفتی که در مکزیک استخراج می شود، دارای مشخصات نفت خام سنگین و فوق سنگین است که به علت هزینه های بالای استخراج، انتقال و فرآوری، مشکلات اقتصادی مختلفی را ایجاد می کند. برای پاسخ به این نیازها، یک تیم پژوهشی از دانشگاه گوانجواتو وارد عمل شد. تمرکز اصلی ما روی طراحی، سنتز، بهینه سازی و مقیاس گذاری نوعی ترکیبات آلی است که در پایانِ سنتز و به منظور کاهش ویسکوزیته نفت خام سنگین و فوق سنگین، استفاده می شود.»

دکتر وازکِز گوارا گفت: در طراحی این مواد شیمیایی، شرایط برخی از چاه های نفت خام که در آنها از این ترکیبات به منظور اطمینان یابی از مؤثر بودنشان استفاده شده نیز در نظر گرفته شد.

به طور مشابه، موضوعِ امنیت مواد و میزان دسترس پذیری مواد خام در مکزیک به دقت مورد توجه قرار گرفت تا هزینه های مرتبط با این موضوعات کم شود. چالش های اصلی موجود در راه رسیدن به محصولی که بتواند وظایف تعریف شده را انجام دهد و از محیط زیست حفاظت کند، عبارتند از ثبات محصول و تقلیل یا حذف مواد زائد ناشی از فرایند سنتز.

در این پژوهش دانشمندانی از انستیتوی نفت مکزیک، دانشگاه خودگردانِ سان لوئیس پوتوسی، مؤسسه سیوداد مادِرو تامائولیپاس، و دانشگاه صنعتی گوانجواتو مشارکت داشتند.
وازکِز گوارا گفت: «کار ما از سال 2010 شروع شد و در سال 2013 به نتیجه گیری رسید که حاصل آن، طراحی و سنتزِ ملکولهای آلی در مقیاس آزمایشگاهی و صنعتی و با استفاده از موادِ به صرفه و بی خطر بود. هیچ محصول فرعی بر اثر این طرح تولید نمی شود لذا منافع زیست محیطی به همراه دارد.» وی همچنین بیان کرد عملکرد این ترکیبات در کاهش ویسکوزیته در سطح آزمایشگاهی و چاه (مخزن)، بسیار خوب بود زیرا کاهش بیش از 90 درصدی در ویسکوزیته مشاهده شد.

همچنین یکی دیگر از دستاوردهای این پژوهش، کاهش ویسکوزیته نفت سنگین در طی انتقال از طریق خطوط لوله است که علت این کاهش ویسکوزیته را به پراکنده شدن آسفالتین ها در لوله منسوب می کنند، زیرا پراکندگی این مواد باعث می شود از پدیده کلوخه شدن (caking) و پیامدهای منفی آن در عملیات انتقال، جلوگیری شود. به عنوان مثال می توان به پیامدهایی از قبیل توقف تولید به علت گرفتگی لوله و هزینه های عملیاتی اضافه (خط لوله، سیستمهای پمپاژ و تانکهای ذخیره سازی و غیره) اشاره کرد.

وازکِز گوارا در صحبتهای خود اشاره کرد که هنگام بررسی جزئیات این فرآیند در میدان و هنگامِ شیفت تولیدِ ساعت 8 صبح، در حالی که یک مطالعه روی انتقالِ دانهولِ نفت در حال انجام بود، 1.5 متر مکعب (9.43 بشکه) نفتِ استخراج شده به دست آمد.

وی گفت: «ابتدا از ساعت 10 صبح به مدت 18 ساعت از ترکیب شیمیایی استفاده کردیم که میانگین میزان استخراج نفت برابر 3.62 متر مکعب شد، این برابر است با 13.34 بشکه نفت در روز که به طور متوسط مساوی یکصد هزار دلار در روز به ازای هر میدان است.»

بودجه این پروژه از سوی «شورای ملی علوم و فناوری» و همچنین وزارت انرژی این کشور تأمین شد. همچنین «مرسد مارتینز روزالس» و «فابیولا ایرِنه لوپز والیو» از دیگر اعضای این تیم پژوهشی بودند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

قاسم کیاحیرتی

قاسم کیاحیرتی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
بی. ام. و. سری 3 با قدرت هیبریدی به روز می شود

بی. ام. و. سری 3 با قدرت هیبریدی به روز می شود

بی. ام. و. سری 3 برای مدت ها خودروی برتر بازار در میان سدان های با کیفیت بالا و جمع و جور به شمار می رفت. اما اخیراً با وجود امثال مرسدس کلاس C و لکسوس IS که با سبک متفاوتش به حریم بی. ام. و. تجاوز کرده، این خودرو در رقابت عقب مانده است. در تلاشی برای سبقت گرفتن از رقبا، بی. ام. و. ظاهر این خودرو را به روز کرده و آن را به همراه یک موتور سه سیلندر و سیستم هیبرید با شارژ کابلی، به عنوان گزینه ای برای این رقابت معرفی کرده است.

مطالعه متن کامل
فناوری های فوق العاده ای که در راهند

فناوری های فوق العاده ای که در راهند

برای بررسی چند فناوری در این مطلب، با کوی دانش همراه شوید ...

مطالعه متن کامل
مقایسه گلکسی Note Edge ِ سامسونگ با G3 ال‌جی

مقایسه گلکسی Note Edge ِ سامسونگ با G3 ال‌جی

یکی از جذاب ترین گوشی های هوشمند اخیر، گلکسی Note Edge سامسونگ است، که با صفحه نمایشی غیر معمول و جدیدش، موجی تازه از نوآوری را وارد صنعت گوشی های هوشمند کرده است. با این وجود چگونه این گوشی که بدون شک دارای جایگاه ویژه ای است، می‌خواهد در مقابل اولین گوشی هوشمند از تولید کننده ای شناخته شده در ارائه صفحه نمایش Quad HD و pixel-rich، یعنی G3 ال‌جی، بایستد؟ علاوه بر این، آیا شما فبلت عجیب سامسونگ را به گوشی برجسته ای که LG اخیرا عرضه کرده است، ترجیح دهید؟ ما این دو گوشی را مقایسه می‌کنیم و به این سوال ها پاسخ می‌دهیم.

مطالعه متن کامل
 یک پیشنهاد عالی ! خرید لپ تاپ Lenovo ،IdeaPad U530  به قیمت 799 دلار

یک پیشنهاد عالی ! خرید لپ تاپ Lenovo ،IdeaPad U530 به قیمت 799 دلار

چه احساس خوبیست وقتی لپ تاپی می خرید و درست روز بعد متوجه می شوید آنچه خریدید علاوه بر عملکرد عالی اش، در مقایسه با لپ تاپ های هم سطح خودش نظیر ندارد. اگر همین الان مقداری پس انداز دارید، درنگ نکنید، برای انجام یک خرید خوب، به شما IdeaPad U530 را پیشنهاد می کنیم زیرا علاوه بر نکات مثبتی که گفته شد، می توانید با قیمت 500 دلار پایین تر(از لپ تاپ های هم سطح خودش) آن را بخرید یعنی به عبارتی تنها 799 دلار!

مطالعه متن کامل
راه اندازی پایگاه داده های اینترنتی برای DNA

راه اندازی پایگاه داده های اینترنتی برای DNA

دانشمندان به دنبال راه اندازی پایگاه داده های DNA بر روی اینترنت هستند تا بتوانند از این طریق شبکه ای را برای آنالیز ژن ها در مقیاسی جدید بنیان گذاری کنند. ائتلافی متشکل از گروهی از متخصصان ژنتیک (نسل شناسان) و برنامه نویسان کامپیوتری، که نام ائتلاف خود را "اتحاد جهانی برای علم ژنتیک و سلامت" گذاشته اند، در حال توسعه ساز و کاری هستند تا بتوانند اطلاعات مربوط به DNA را به صورت اینترنتی در اختیار دانشمندان سراسر دنیا قرار دهند. محققان امیدوارند تا کار آنها نیز بتواند همانند پروتکول HTTP که توسط Tim Berners-Lee در سال 1989 ارائه شد، به علم پزشکی کمک کند.

مطالعه متن کامل