کوی دانش - kooy

مطالعه ای جدید نشان می دهد تفاوت جنسیتی در قضاوتهای اخلاقی ریشه در احساسات دارد و نه منطق

مطالعه ای جدید نشان می دهد تفاوت جنسیتی در قضاوتهای اخلاقی ریشه در احساسات دارد و نه منطق
19 فروردین
07:15 1394
بر اساس باز تحلیل جدید 40 مطالعه، مردان نسبت به زنان در قضاوتهای اخلاقی بیشتر سودگرایی را ترجیح می دهند. این تفاوت جنسیتی در تصمیم گیریهای اخلاقی به دلیل ناسازگاری عاطفی شدیدتر در مقابل اعمال آسیب زا در میان زنان می باشد؛ مطالعه هیچ مدرکی برای تفاوت جنسیتی در ارزیابی عقلانی خروجیهای اعمال آسیب زا پیدا نکرده است.

با فرض اینکه یک ماشین زمان موجود باشد، آیا درست است برای جلوگیری از جنگ جهانی دوم و نجات میلیونها زندگی، آدولف هیتلر را زمانیکه هنوز یک هنرمند اتریشی جوان بود بکشیم؟ آیا یک افسر پلیس باید مظنونین بمبگذاری را برای یافتن مواد انفجاری احتمالی که می تواند افراد زیادی را در یک کافه محلی بکشد، شکنجه کند؟ در مواجهه با چنین وضعیتهای دشواری معمولا مردان نسبت به زنان بیشتر خواهان پذیرش اعمال آسیب زا به خاطر منافع بزرگتر می باشند. به عنوان مثال، احتمال کمتری دارد که زنان از کشتن هیتلر جوان یا شکنجه مظنونین بمبگذاری حمایت کنند، حتی در صورتی که انجام آن کار در نهایت زندگیهای بیشتری را نجات دهد.

بر اساس پژوهشی جدید که توسط انجمن شخصیت و روانشناسی اجتماعی منتشر شده است، این تفاوت جنسیتی در تصمیم گیریهای اخلاقی به دلیل ناسازگاری عاطفی شدیدتر زنان در مقابل اعمال آسیب زا می باشد، طی این مطالعه، هیچ مدرکی برای تفاوت جنسیتی در ارزیابی عقلانی خروجیهای اعمال آسیب زا بدست نیامد.

ربکا فرایسدورف نویسنده سرپرست پژوهش می گوید: "احتمال بیشتری دارد که زنان واکنش منفی جسورانه ای در مقابل آسیب رساندن به یک نفر داشته باشند، در حالیکه مردان واکنشهای عاطفی کمتری را در مقابل آسیب زدن به کسی تجربه می کنند." فرایسدورف می گوید نتایج برخلاف کلیشه رایجی است که می گوید چون زنان احساسی ترند، پس کم منطق تر هم می باشند. مقاله، سوم آوریل 2015 (14 فروردین 1394) در بولتن انجمن شخصیت و روانشناسی اجتماعی منتشر شده است.

فرایسدورف، دانشجوی تحصیلات تکمیلی روانشناسی اجتماعی در دانشگاه لاوریر کانادا با همکاری پائول کانوی، فوق دکترای روانشناسی در دانشگاه کلگن و برترام گاورونسکی، پروفسور روانشناسی در دانشگاه تگزاس آستین، در باز تحلیل داده هایی از 6100 مشارکت کننده در مقیاس بزرگ، تفاوت جنسیتی در قضاوتها در مورد وضعیتهای دشوار اخلاقی را بررسی کرده است. از مشارکات کنندگان 20 پرسش پرسیده شد که وضعیتهای دشوار اخلاقی مختلفی شامل تصمیم گیری درباره جنایت، شکنجه، دروغگویی، سقط جنین و تحقیق روی حیوانات را شامل می شدند.

مطالعه، دو اصل فلسفی متقابل که به اخلاق مربوط می شوند را بررسی کرده است. در علم اخلاق، اخلاقی بودن یک عمل به مطابقت آن عمل با یک قاعده اخلاقی بستگی دارد. امانوئل کانت فیلسوف قرن هجدهم که مشهورترین توضیح دهنده این نظریه است، استدلال کرده است که دروغگویی همیشه اشتباه است حتی اگر یک جنایتکار سوال کند که آیا طعمه مورد نظر او داخل خانه است و در نتیجه بتواند او را بکشد. در مقابل سودگرایی می گوید که یک عمل اخلاقی است اگر بیشترین منفعت یا منفعت بیشتر افراد را تامین کند. از دیدگاه سودگرایی، یک عمل بسته به خروجی بالقوه آن می تواند در یک موقعیت، اخلاقی و در موقعیت دیگر، غیر اخلاقی باشد.

گروه پژوهشی با استفاده از یک روند آماری پیشرفته به منظور تعیین شدت فاکتورهای اخلاقگرایی و سودگرایی متوجه شدند زنان نسبت به مردان احتمال بیشتری دارد که به اصول اخلاقی پایبند باشند. با این وجود پژوهشگران  هیچ مدرکی برای تفاوت جنسیتی در منطق سودگرایی نیافته اند. یافته ها نشان می دهد که زنان نسبت به مردان ناسازگاری عاطفی قویتری در مقابل آسیب زدن دارند. با این وجود مردان و زنان در سطوح مشابه تفکر منطقی در مورد خروجیهای اعمال آسیب زا درگیر شده اند. فرایسدورف می گوید: نتایج با پژوهش پیشین که نشان می داد زنان نسبت به مردان همدلی بیشتری در مقابل احساسات دیگران دارند، مطابقت دارد، در حالیکه تفاوت جنسیتی در تواناییهای شناختی بسیار کم است یا اصلا وجود ندارد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

رضا جعفری

رضا جعفری

کارشناسی ارشد تبدیل انرژی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
استرس طولانی باعث اختلالات روانی در فرد می شود.

استرس طولانی باعث اختلالات روانی در فرد می شود.

استرس طولانی مدت به سلول های ایمنی بدن آسیب خواهد زد و ممکن است در آینده باعث اختلالات روانی شود. تاثیر استرس بر روی سیستم ایمنی بدن توسط یک گروه تحقیقاتی به رهبری پروفسور Georg Juckel در کلینیک دانشگاه "LWL" بوخوم آلمان مورد مطالعه قرار گرفت و مجله علمی " RUBIN" در این باره گزارشی به چاپ رسانده که باهم مرور می کنیم.

مطالعه متن کامل
درمان هپاتیت B با دارو‌های ضد سرطان

درمان هپاتیت B با دارو‌های ضد سرطان

پژوهشگران استرالیایی، درمانی بالقوه برای عفونت ویروس هپاتیت B با 100 درصد موفقیت در از بین بردن عفونتِ نمونه‌های پیش‌بالینی پیدا کرده‌اند. بیماران استرالیایی اولین گروهی هستند که در جهان به این درمان دسترسی داشته‌اند. این درمان در مرحله 1/2a آزمایش‌های بالینی است و ترکیبی از داروی ضد ویروس و داروی ضد سرطان است.

مطالعه متن کامل
مطالعه ای نشان می دهد که ماهیت پرورش تماماً  به مادر برمی گردد

مطالعه ای نشان می دهد که ماهیت پرورش تماماً به مادر برمی گردد

بقای نژادهای اصلح، حداقل در دنیای سنجاب ها، تماماً به مادرشان برمی گردد.

مطالعه متن کامل
آب شیرین کنِ Desolenator با استفاده از انرژی خورشید آب تمیز آشامیدنی در اختیار قرار می دهد

آب شیرین کنِ Desolenator با استفاده از انرژی خورشید آب تمیز آشامیدنی در اختیار قرار می دهد

دسولنیتر با استفاده از نورخورشید آب شیرین درست می کند شاید روزی از راه برسد که شیرین کردن آب، راه نجات بخش نواحی دارای کمبود آب سالم بهداشتی جهان باشد، اما درحال حاضر این فن آوری روندی غالبا گران قیمت و انرژی بر دارد . تیمی که بر روی پروژه دِسولِنیتِر کار می کنند بسیار امیدوارند نتیجه تلاش هایشان موجب تامین آب آشامیدنی موردنیاز نواحی دارای کمبود شود، آنهم با آب شیرین کنی سیار که انرژی خود را صرفا از نورخورشید تهیه می کند.

مطالعه متن کامل
تصاویر پس زمینه نامحدود بر روی گوشی ویا تبلت اندرویدی

تصاویر پس زمینه نامحدود بر روی گوشی ویا تبلت اندرویدی

تا حالا به این موضوع فکر کردید که چقدر خوب بود اگه می شد تصاویر پس زمینه گوشی یا تبلت اندرویدی خودتان را، خودتان در سریعترین زمان تولید کنید. با استفاده از یک اَپ بنام Tapet این کار قابل انجام شده است. برای بررسی این موضوع با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل