کوی دانش - kooy

مطالعه ای جدید نشان می دهد تفاوت جنسیتی در قضاوتهای اخلاقی ریشه در احساسات دارد و نه منطق

مطالعه ای جدید نشان می دهد تفاوت جنسیتی در قضاوتهای اخلاقی ریشه در احساسات دارد و نه منطق
19 فروردین
07:15 1394
بر اساس باز تحلیل جدید 40 مطالعه، مردان نسبت به زنان در قضاوتهای اخلاقی بیشتر سودگرایی را ترجیح می دهند. این تفاوت جنسیتی در تصمیم گیریهای اخلاقی به دلیل ناسازگاری عاطفی شدیدتر در مقابل اعمال آسیب زا در میان زنان می باشد؛ مطالعه هیچ مدرکی برای تفاوت جنسیتی در ارزیابی عقلانی خروجیهای اعمال آسیب زا پیدا نکرده است.

با فرض اینکه یک ماشین زمان موجود باشد، آیا درست است برای جلوگیری از جنگ جهانی دوم و نجات میلیونها زندگی، آدولف هیتلر را زمانیکه هنوز یک هنرمند اتریشی جوان بود بکشیم؟ آیا یک افسر پلیس باید مظنونین بمبگذاری را برای یافتن مواد انفجاری احتمالی که می تواند افراد زیادی را در یک کافه محلی بکشد، شکنجه کند؟ در مواجهه با چنین وضعیتهای دشواری معمولا مردان نسبت به زنان بیشتر خواهان پذیرش اعمال آسیب زا به خاطر منافع بزرگتر می باشند. به عنوان مثال، احتمال کمتری دارد که زنان از کشتن هیتلر جوان یا شکنجه مظنونین بمبگذاری حمایت کنند، حتی در صورتی که انجام آن کار در نهایت زندگیهای بیشتری را نجات دهد.

بر اساس پژوهشی جدید که توسط انجمن شخصیت و روانشناسی اجتماعی منتشر شده است، این تفاوت جنسیتی در تصمیم گیریهای اخلاقی به دلیل ناسازگاری عاطفی شدیدتر زنان در مقابل اعمال آسیب زا می باشد، طی این مطالعه، هیچ مدرکی برای تفاوت جنسیتی در ارزیابی عقلانی خروجیهای اعمال آسیب زا بدست نیامد.

ربکا فرایسدورف نویسنده سرپرست پژوهش می گوید: "احتمال بیشتری دارد که زنان واکنش منفی جسورانه ای در مقابل آسیب رساندن به یک نفر داشته باشند، در حالیکه مردان واکنشهای عاطفی کمتری را در مقابل آسیب زدن به کسی تجربه می کنند." فرایسدورف می گوید نتایج برخلاف کلیشه رایجی است که می گوید چون زنان احساسی ترند، پس کم منطق تر هم می باشند. مقاله، سوم آوریل 2015 (14 فروردین 1394) در بولتن انجمن شخصیت و روانشناسی اجتماعی منتشر شده است.

فرایسدورف، دانشجوی تحصیلات تکمیلی روانشناسی اجتماعی در دانشگاه لاوریر کانادا با همکاری پائول کانوی، فوق دکترای روانشناسی در دانشگاه کلگن و برترام گاورونسکی، پروفسور روانشناسی در دانشگاه تگزاس آستین، در باز تحلیل داده هایی از 6100 مشارکت کننده در مقیاس بزرگ، تفاوت جنسیتی در قضاوتها در مورد وضعیتهای دشوار اخلاقی را بررسی کرده است. از مشارکات کنندگان 20 پرسش پرسیده شد که وضعیتهای دشوار اخلاقی مختلفی شامل تصمیم گیری درباره جنایت، شکنجه، دروغگویی، سقط جنین و تحقیق روی حیوانات را شامل می شدند.

مطالعه، دو اصل فلسفی متقابل که به اخلاق مربوط می شوند را بررسی کرده است. در علم اخلاق، اخلاقی بودن یک عمل به مطابقت آن عمل با یک قاعده اخلاقی بستگی دارد. امانوئل کانت فیلسوف قرن هجدهم که مشهورترین توضیح دهنده این نظریه است، استدلال کرده است که دروغگویی همیشه اشتباه است حتی اگر یک جنایتکار سوال کند که آیا طعمه مورد نظر او داخل خانه است و در نتیجه بتواند او را بکشد. در مقابل سودگرایی می گوید که یک عمل اخلاقی است اگر بیشترین منفعت یا منفعت بیشتر افراد را تامین کند. از دیدگاه سودگرایی، یک عمل بسته به خروجی بالقوه آن می تواند در یک موقعیت، اخلاقی و در موقعیت دیگر، غیر اخلاقی باشد.

گروه پژوهشی با استفاده از یک روند آماری پیشرفته به منظور تعیین شدت فاکتورهای اخلاقگرایی و سودگرایی متوجه شدند زنان نسبت به مردان احتمال بیشتری دارد که به اصول اخلاقی پایبند باشند. با این وجود پژوهشگران  هیچ مدرکی برای تفاوت جنسیتی در منطق سودگرایی نیافته اند. یافته ها نشان می دهد که زنان نسبت به مردان ناسازگاری عاطفی قویتری در مقابل آسیب زدن دارند. با این وجود مردان و زنان در سطوح مشابه تفکر منطقی در مورد خروجیهای اعمال آسیب زا درگیر شده اند. فرایسدورف می گوید: نتایج با پژوهش پیشین که نشان می داد زنان نسبت به مردان همدلی بیشتری در مقابل احساسات دیگران دارند، مطابقت دارد، در حالیکه تفاوت جنسیتی در تواناییهای شناختی بسیار کم است یا اصلا وجود ندارد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

رضا جعفری

رضا جعفری

کارشناسی ارشد تبدیل انرژی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
دستگاه جدید کنترل وزن، در افراد چاق احساس سیری ایجاد می‌کند.

دستگاه جدید کنترل وزن، در افراد چاق احساس سیری ایجاد می‌کند.

دستگاه الکتریکی جدیدی طراحی شده است که تحریک کننده مغز می‌باشد و به کاهش وزن و لاغری کمک می‌کند. این دستگاه با کنترل منظم مسیر‌های عصبی بین مغز و شکم در افراد چاق احساس سیری ایجاد می‌کند.

مطالعه متن کامل
مطالعه یک تصویر بدیع، ازکارافتادگی نقش عملکردی "مغز اجتماعی" را در مبتلایان به اختلال طیف اوتیسم آشکار ساخت

مطالعه یک تصویر بدیع، ازکارافتادگی نقش عملکردی "مغز اجتماعی" را در مبتلایان به اختلال طیف اوتیسم آشکار ساخت

تیمی از دانشمندان دانشگاه UCLA دریافتند که نواحی مغزی مرتبط با رفتارهای اجتماعی در جوانان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم عملکرد بالا (ASD) در قیاس با افرادی که فاقد ASD هستند، هم رشد نیافته است و هم شبکه بندی آن به صورت ناقص انجام گرفته است.

مطالعه متن کامل
طراحی عضلانی اینفینیتی، ارائه مفهوم جدیدی از گرن توریسمو

طراحی عضلانی اینفینیتی، ارائه مفهوم جدیدی از گرن توریسمو

اگر سال 2014، بدون رونمایی از حداقل یک اعلام حضور دیگر از ویژن GT به پایان می‌رسید اصلاً جالب نبود. اما اینفینیتی کاری کرد این رونمایی رخ دهد و همه چیز تکمیل باشد. به همین منظور از مفهوم ویژن گرن توریسموی خود پرده‌ برداری نموده است: ماشین مسابقه‌ای که «تصویری از عملکرد برتر ماشین‌های ساخت اینفینیتی را در آینده» نشان می‌دهد.

مطالعه متن کامل
رونمایی از لامبورگینی اُوِنتادور ال پی 4-750 سوپر ولوچی در نمایشگاه اتومبیل ژنو 2015

رونمایی از لامبورگینی اُوِنتادور ال پی 4-750 سوپر ولوچی در نمایشگاه اتومبیل ژنو 2015

ترکیبی از قدرت ارتقا یافته، آیرودینامیک بهبود یافته و کاهش وزن بیشتر همگی در مدل جدیدی از لامبورگینی به نام "اونتادور ال پی 4-750 سوپر ولوچی" در نمایشگاه اتومبیل ژنو 2015 رونمایی شد. اتومبیل یادشده که با تمرکز خاص بر کاهش وزن طراحی شده است، موفق شده تا به واسطه استفاده حداکثری از فیبرکربن، 50 کیلوگرم سبک تر باشد.

مطالعه متن کامل
پولارایزر آیفون 6  بالاخره امکان دیدن صفحه تلفن را درآفتاب می دهد

پولارایزر آیفون 6 بالاخره امکان دیدن صفحه تلفن را درآفتاب می دهد

در نبرد بر سر تعیین اینکه صفحه نمایش کدام گوشی هوشمند برتر است، هیچ معیاری بهتر از این نیست که عیار صفحات نمایش را در آفتاب بسنجیم. صفحات نمایشی تمامی گوشی ها درمقابل نور آفتاب کم می آورند و مردم مجبورند چشم ها را به هم فشرده کرده و صفحه را با دست دیگرشان بپوشانند تا بتوانند متن پیامی را که به تازگی دریافت کرده اند بخوانند. بعضی ها برای مبارزه با نورخورشید از عینک های پولاریزه شده استفاده می کنند و اگر بخواهند با آنها صفحه نمایش گوشی خود را مشاهده کنند باز هم برایشان مشکل است.

مطالعه متن کامل