کوی دانش - kooy

می خواهید سریع کپی 3 بعدی از وسیله موردنظرتان تهیه کنید؟ چیپ دوربین مخصوص گوشی های هوشمند، رزولوشن 3 بعدی فوق ظریفی را به ارمغان می آورد

می خواهید سریع کپی 3 بعدی از وسیله موردنظرتان تهیه کنید؟ چیپ دوربین مخصوص گوشی های هوشمند، رزولوشن 3 بعدی فوق ظریفی را به ارمغان می آورد
19 فروردین
10:00 1394
فرض کنید نیازمند تهیه کپی نسبتا دقیقی از یک شیء باشید. حال فرض کنید که برای تهیه این کپی فقط لازم باشد گوشی هوشمندتان را از جیب درآورده، اسنپ شاتی را با استفاده از دوربین ادغام شده 3 بعدی آن بگیرید و این تصویر را به پرینتر 3 بعدی خود ارسال نمایید و ظرف چند دقیقه کپی دقیقی از شیء که در حد چند میکرون اختلاف داشته باشد به دستتان خواهد رسید. البته آنچه گفته شد ممکن است به همین زودی ها و به لطف دوربین 3 بعدی با رزولوشن بالایی که در کال تک ساخته شده ممکن شود.

هرزمان که نیاز به تهیه کپی دقیقی از یک شیء با استفاده از پرینتر 3 بعدی داشته باشید، اولین گام تهیه اسکنی با رزولوشن بالا از شیء موردنظر با استفاده از دوربین 3 بعدی است که ارتفاع، عرض و عمق را اندازه گیری می کند. این نوع تصویربرداری 3 بعدی دهه هاست که در دسترس قرار داشته، اما معمولا حساس ترین سیستم ها از این قبیل هم از نظر حجم بسیار بزرگ هستند و هم گران قیمت می باشند و امکان استفاده از آنها برای مصارف شخصی نیست. 

حال به لطف ابزار جدیدی به نام تصویربردار متجانس نانوفوتونیک یا (NCI) که در عین ارزان بودن، فشرده و بسیار دقیق است، این روند تغییر خواهد کرد. NCI که از چیپ سیلیکون ارزان قیمتی با ابعاد کمتر از یک میلی متر مربع ساخته شده ، بالاترین دقت از نظر اندازه گیری عمقی را نسبت به سایر ابزارهای تصویربرداری 3 بعدی نانوفوتونیک مشابه در اختیار می گذارد.

خبر پروژه یادشده که در لابراتوار علی حاجی میری، استاد توماس جی میرز در رشته مهندسی الکتریک در بخش مهندسی و علوم کاربردی به انجام رسیده است، در نسخه فوریه 2015 مجله Optics Express چاپ شده است.

 در دوربین معمولی هر کدام از پیکسل ها نشان دهنده شدت نوری است که از نقطه خاصی در تصویر دریافت شده است ، و این  نقطه ممکن است دور یا نزدیک باشد، به این معنا که پیکسل ها اطلاعاتی را در مورد  فاصله نسبی شیء از دوربین در اختیار نمی گذارند. در مقابل، هر کدام از پیکسل ها در تصاویری که توسط NCI محصول  تیم کال تک گرفته شده است، هم فاصله و هم اطلاعات مربوط به شدت نور را در اختیار قرار می دهد. حاجی میری می گوید "هر یک از پیکسل های روی چیپ، به منزله یک تداخل گر مستقل است که مرحله و بسامد سیگنال را علاوه بر شدت آن نشان می دهد".

 در چیپ جدید از فناوری طیف سنجی و شناسایی جدیدی به نام LIDER استفاده شده که در آن شیء هدف با استفاده از اشعه های لیزری اسکن شده، روشن می شود. سپس نوری که از شیء بازتابانده می شود، بر اساس طول موج نور لیزرِ مورد استفاده  تحلیل شده و LIDER می تواند دست به جمع آوری اطلاعات در مورد اندازه شیء و فاصله آن از لیزر بزند تا تصویری از محیط اطراف را در اختیار بگذارد. به گفته حاجی میری "با در اختیار داشتن آرایه ای از LIDER های کوچک بر روی تصویربردار متجانس NCI، همزمان می شود نسبت به تصویربرداری از بخش های مختلف یک شیء یا صحنه دست زد، آنهم بدون اینکه نیازی به حرکات مکانیکی داخل تصویربردار باشد".

 چنین اطلاعات و تصویرهای دارای رزولوشن بالایی  که توسط NCI تهیه می شوند، به خاطر کانسپت اپتیکالی به نام تجانس ممکن شده است، به این معنی که اگر دو موج نوری با هم متجانس باشند، آنگاه موج ها بسامد یکسانی دارند و نقاط اوج و فرود موج های نور دقیقا با یکدیگر در یک راستا هستند. در فناوری NCI نیز شیء با استفاده از همین نور متجانس روشن می شود. سپس نوری که از شیء بازتابانده می شود توسط موج یاب های روی چیپ  گرفته می شود و کوپلرهای ساینده نام دارد که به عنوان "پیکسل" عمل می کند، زیرا نوری که  از هر یک از کوپلرها شناسایی شده است در تصویر 3 بعدی نماینده یک پیکسل می باشد. در چیپ NCI، فاز، بسامد و شدت نور بازتابانده شده از نقاط مختلفی که روی  یک شیء قرار دارند شناسایی شده و از آنها برای تعیین فاصله دقیق نقطه هدف بهره گیری می شود. 

 از آنجایی که  نور متجانس دارای بسامد و طول موج یکسانی است، به عنوان رفرنسی مورد استفاده قرار گرفته و دست به اندازه گیری تفاوت های موجود در نور بازتابانده شده زده می شود. به این ترتیب، می توان اظهار داشت که NCI از نور متجانس به عنوان یک جور خط کش بسیار دقیق  بهره گیری می کند تا اندازه شیء و فاصله هر یک از نقاط شیء را از روی دوربین اندازه گیری کند. سپس نور بدل به سیگنالی الکتریکی می شود  که شدت و فاصله هر پیکسل رادر دل خود دارد، یعنی تمامی اطلاعاتی که  برای خلق تصویر 3 بعدی لازم هستند. 

استفاده از نور متجانس نه تنها تصویر برداری 3 بعدی با بالاترین میزان دقت اندازه گیری عمق را در اختیار قرار می دهد که تاکنون در فوتونیک های سیلیکونی بدست آمده است، بلکه می شود چیپ را نیز در اندازه بسیارکوچکی ساخت. حاجی میری اضافه می کند "با کوپلینگ کردن، فشرده سازی و پردازش نور بازتابانده شده در لوله های کوچکی که روی چیپ سیلیکونی قرار دارند، توانستیم هر یک از عناصر LIDER را تا حدی کوچک کنیم که  به چند صد میکرون برسد، این ابعاد به اندازه ای کوچک است که می توان آرایه ای را از 16 عدد موج یاب های متجانس روی ناحیه فعالی با ابعاد 300 میکرون در 300 میکرون شکل داد".

 اولین آزمایش عملی NCI صرفا 16 پیکسل متجانس را دربرمی گیرد، به این معنا که  تصاویر 3 بعدی تولید شده توسط آن، در هر یک از نمونه ها صرفا 16 پیکسلی می باشد. البته محققان روشی برای تصویر برداری از اشیای بزرگتر را نیز تدوین کرده اند، به این صورت که ابتدا بخشی 4 پیکسل در 4 پیکسل را تصویربرداری می کنند و سپس شی ء را در ابعاد 4 پیکسلی حرکت می دهند تا از بخش بعدی تصویر تهیه نمایند. در نتیجه، تیم یادشده از همین ابزار برای اسکن و خلق تصویر 3 بعدی از "پستی و بلندی های" سکه ای رایج استفاده کردند، و تصویر با رزولوشن میکرونی و از فاصله نیم متری تهیه شد. 

بنا به گفته حاجی میری می توان در آینده آرایه فعلی 16 پیکسلی را به راحتی ارتقا داده و به صدها هزار پیکسل رساند. بالاخره روزی با خلق چنین آرایه های عظیمی از LIDER های ریز، می شود از تصویربردار در طیف گسترده ای از کاربردها از اسکن 3 بعدی بسیار دقیق گرفته تا چاپ استفاده نمود و حتی به ماشین های مستقل و بدون راننده در جلوگیری از تصادم کمک کرد یا در اینترفیس های انسان نمای بسیارپیچیده، حساسیت به حرکت را بالا برد و همچنین کوچکترین حرکت چشمان فرد و کوچکترین تغییراتی که در ضربان قلب بیماری رخ می دهد را می شود به سرعت شناسایی نمود.

 به گفته حاجی میری "اندازه کوچک و کیفیت بالای این تصویربردارِ چیپ محور، منجر به کاهش بسیاری در هزینه های تصویربرداری 3 بعدی شده و قابلیت استفاده از آن را در صدها موقعیت مختلف مثل ابزارهای شخصی چون گوشی هوشمند فراهم می آورد".

 مطالعه یادشده در مقاله ای با عنوان "تصویربردار متجانس نانوفوتونیک" به چاپ رسیده است.علاوه بر پرفسور حاجی میری، سایر نویسندگان کال تک عبارتند از فیروز افلاطونی اندیشمند فوق دکترای سابق و استادیار کنونی در دانشگاه پنسیلوانیا، بهروز عبیری دانشجوی کارشناسی و آنگاد رخی. بخشی از هزینه انجام پروژه  توسط برنامه ابتکاریCaltech Innovation  پرداخت شده است. 

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


عکسبرداری و ویرایش تصویر همانند یک حرفه ای در اندروید

عکسبرداری و ویرایش تصویر همانند یک حرفه ای در اندروید

حدود 15 سال قبل، زمانی که سازندگان تلفن همراه اقدام به نصب دوربین دیجیتال بر روی گوشی های تلفن همراه نمودند، جهشی کوانتومی در این فناوری اتفاق افتاد. پیش از این انقلاب گجتی، گوشی تلفن همراه صرفاً برای استفاده برای تماس ها، پیامک ها و ایمیل ها بود. اما اکنون گوشیها در تاج خود دوربینهای بسیار پرقدرتی را میزبانی می کنند. با اینحال، داشتن دوربینهای پرقدرت کافی نیست. تکمیل کننده این ابزارهای خوب، مهارت کاربر در تصویربرداری و ویرایش تصاویر است. در ادامه 10 اَپ اندرویدی را به شما معرفی می کنیم که با آنها می توانید تصاویری همانند یک حرفه ای بیاندازید. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چگونه اعلانهای اندروید را در ویندوز 10 فعال کنیم

چگونه اعلانهای اندروید را در ویندوز 10 فعال کنیم

ظاهراً به رخ کشیدن قابلیت های ویندوز 10 توسط مایکروسافت، تمامی ندارد. با اینکه این قابلیت هنوز هم در حال تکمیل است ولی وجود اعلانهای اندروید بر روی «مرکز عملیات» ویندوز 10 نیز بسیار وسوسه کننده است. برای دسترسی به اعلانهای گوشی همراهتان بر روی کامپیوتر می بایست اجازه برخی دسترسی ها را به کورتانا بدهید و البته حوصله و صبر کافی در برخورد با برخی باگهای احتمالی در قابلیتی که هنوز در حال تکمیل است را نیز داشته باشید! برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چگونه تقویم گوگل را با توجه به نواحی زمانی مختلف تنظیم کنیم.

چگونه تقویم گوگل را با توجه به نواحی زمانی مختلف تنظیم کنیم.

اگر مسافرتهای بین المللی زیادی دارید و در نواحی زمانی مختلف با رویدادهای مختلف سروکار دارید، حتماً از گوشی موبایل خود برای کمک به امور روزانه بهره می گیرید. در اینحال تغییرات زمانی می تواند برای شما یک چالش باشد. گوگل برای این موضوع هم فکر کرده و تقویمش را به امکان جالبی مجهز کرده است. از این قابلیت می توانید بدون نگرانی از اینکه هم اکنون دقیقا در کجای این کره خاکی هستید، برای مطلع شدن از رویدادهای خاص استفاده نمایید. با کوی دانش همراه شوید تا این قابلیت جدید را با هم مرور کنیم...

مطالعه متن کامل
iOS به نسخه دهم رسید، قابلیتها و گوشی های قابل ارتقا

iOS به نسخه دهم رسید، قابلیتها و گوشی های قابل ارتقا

در یک صبح پرهیجان در سانفرانسیسکو، رویداد اپل برگزار شد و در آن قابلیتهای نسخه جدید سیستم عامل اپل معرفی گردید. در ادامه این قابلیتها را به همراه لیست گوشی هایی که قادر به استفاده از این سیستم عامل هستند به شما معرفی می کنیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
Microsoft SQL Server 2016 با وعده کارآمدی بیشتر در تحلیل دیتا

Microsoft SQL Server 2016 با وعده کارآمدی بیشتر در تحلیل دیتا

بیایید نگاهی بهتر به این محصول بیاندازیم. برای بسیاری از افراد، نرم افزار پایگاه داده ی رابطه ای مثل تماشای یک نقاشی روی دیوار دلنشین بود ولی برای بسیاری از شرکتهای تجاری، پایگاه های داده، صرفاً محل انبار دیتا نیست و یک زیرساخت مهم و حیاتی برای کل عملیات می باشد. مایکروسافت در نسخه 2014 خود استارت تحلیل دیتا را زد و اکنون نیز نسخه 2016 را می توان برای 180 روز رایگان دریافت کرد. در ادامه به بررسی قابلیت های این نسخه می پردازیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
مقایسه گوشی HTC ONE M8 با HTC ONE M9

مقایسه گوشی HTC ONE M8 با HTC ONE M9

امروزه عمر مفید پیشتازی یک گوشی هوشمند یک سال است و این یک سال صرفا زمان مورد نیاز برای ارتقای نرم افزاری و سخت افزاری همراه با اضافه کردن چند قابلیت دیگر به آن به منظور ارائه محصولی با کیفیت تر در نسخه بعدی می باشد.

مطالعه متن کامل
نرم‌افزار Cornell می‌تواند گونه‌های مختلف پرندگان را از روی عکس‌های کاربران شناسایی کند.

نرم‌افزار Cornell می‌تواند گونه‌های مختلف پرندگان را از روی عکس‌های کاربران شناسایی کند.

در حال حاضر برنامه‌های بسیاری وجود دارند تا به کسانی که به مشاهده و مطالعه پرندگان در زیستگاه طبیعی خودشان می‌پردازند در شناسایی پرندگان کمک کنند. اغلب این برنامه‌ها با جست‌وجو و انطباق توضیحات در دیتاهای از پیش ثبت شده در یک پایگاه داده‌ به شناسایی پرندگان می‌پردازند. دانشگاه کرنل (Cornell) با برنامه ‌شناساییِ تصویر پرندگان مرلین که زیرمجموعه‌ی پروژه‌ی تحقیقاتیِ Visipedia است گام را فراتر گذاشته‌ است. آنها از فناوری بینایی کامپیوتری به منظور شناسایی تصویر پرندگان در عکس‌های گرفته‌شده توسط کاربران استفاده کردند. کاربران با آپلود کردن تصویری از پرنده‌ شروع کردند، دور پرنده یک قاب کشیده می‌شود تا به نرم‌افزار در شناسایی آن کمک کنند، سپس روی نوک، چشم و دُم پرنده کلیک می‌کنند تا جهت گیری آن مشخص شود. علاوه بر این آنها مشخص می‌کنند کجا و چه زمانی پرنده را دیده‌اند.

مطالعه متن کامل
مایکروسافت و ارائه کیبورد دیزاینر بلوتوث دسکتاپ و موس همراه آن

مایکروسافت و ارائه کیبورد دیزاینر بلوتوث دسکتاپ و موس همراه آن

بعضی وقت ها تعداد سیم های متصل به لپ تاپ آنقدر زیاد است که آدم را آشفته می کند. البته به منظور جلوگیری از تعدد سیم و کابل ها می توان از موس ها و کیبوردهای بی سیم استفاده کرد. شرکت مایکروسافت نیز با ارائه کیبورد و موس دیزاینر بلوتوث دسکتاپ نسخه خاص خود را به بازار عرضه داشته است.

مطالعه متن کامل
تلسکوپ بسیار بزرگ "ESA" تا سال 2024 به بهره برداری خواهد رسید.

تلسکوپ بسیار بزرگ "ESA" تا سال 2024 به بهره برداری خواهد رسید.

فاز اول ساخت تلسکوپ بسیار بزرگ اروپا به نام "European Southern Observatory" که جز بزرگترین تلسکوپ جهان خواهد بود با دیافراگم 39 میلی متری آغاز شده است. سر انجام پس از دوسال، با پیوستن کشور لهستان به جمع حامیان مالی آن، بودجه موردنیاز مرحله اول ساخت پروژه تامین شد و ساخت آن در صحرای آتاکاما کشور شیلی کلید خورده است. پیش بینی شده است که فاز اول این پروژه تا ده سال آینده تکمیل خواهد شد و در حدود 1.24 میلیارد دلار بودجه نیاز خواهد داشت.

مطالعه متن کامل
 مایکروسافت و ارائه قابلیت کنترل حرکات در گوشی های لومیا

مایکروسافت و ارائه قابلیت کنترل حرکات در گوشی های لومیا

مایکروسافت با انتشار اپی جدید، دست به عرضه قابلیت استفاده از کنترل حرکات برای ابزارهای مجهز به ویندوز فون خود زده است. اپ "Gestures"که درحال حاضر نسخه آزمایشی آن موجود می باشد، به کاربران امکان می دهد تا بدون نیاز به لمس کردن صفحه گوشی شان، عملیات های مربوط به تماس تلفنی شان را انجام بدهند. اولین نسخه منتشره از این اپ که هم اکنون قابل دانلود است، کاربران را قادر به کنترل تماس ها و سایلنت کردن گوشی از طریق انجام حرکات طبیعی می سازد. در این حالت، پاسخ دادن به تماس دریافتی صرفا با برداشتن گوشی انجام خواهد شد و برای ساکت کردن صدای زنگ تماس نیز کافیست افراد گوشی را پشت و رو کنند.

مطالعه متن کامل