کوی دانش - kooy

روش شناسایی سرطان بر مبنای MRI، می تواند جایگزین روش بافت برداری شود

روش شناسایی سرطان بر مبنای MRI، می تواند جایگزین روش بافت برداری شود
13 فروردین
08:06 1394
در حالیکه روش های تصویری غیر تهاجمی مانند ماموگرافی و سی تی اسکن قادر هستند تا تومورها را شناسایی کنند، معمولاً برای تعیین خوشخیم و یا بدخیم بودن آنها، می بایست از چاقوی جراحی استفاده شده و عمل برداشتن بافت زنده انجام شود. اکنون محققان روشی را ارائه کرده اند که می تواند با استفاده از تصویر سازی تشدید مغناطیسی (MRI)، به شکلی غیر تهاجمی سلول های سرطانی را شناسایی کرده و به عنوان مکملِ عمل بافت برداری ایفای نقش کند و یا احتمالا روزی به کلی جایگزین این روش شود.

در این پژوهش، محققان مطالعه ای را بر روی سلول های کشت شده آزمایشگاهی و همچنین موش ها انجام دادند و از یافته های سایر گروه های پژوهشی نیز استفاده کردند تا نشان دهند گلوکوز می تواند بدون استفاده از رنگینه های تزریقی، بلکه از طریق روش MRI شناسایی شود. از آنجایی که غشای بیرونی برخی سلول های خاص سرطانی پوشیده از ملکول های قند هستند، این محققان توانستند تا از این روش برای شناسایی سلول های سرطانی استفاده کنند.

هنگامی که سلول ها سرطانی می شوند، برخی پروتئین های موجود بر روی غشاهای بیرونی آنها، به تولید ملکول های قند می پردازند و خاصیت لغزندگی غشاء بیرونی نیز کاهش می یابد که این احتمالاً به دلیل تجمع نزدیک بهم ملکول های قند می باشد. اگر دستگاه MRI را طوری تنظیم کنیم تا بتوانیم قندهای متصل به یک پروتئین خاص را شناسایی کنیم، خواهیم توانست تفاوت بین سلول های سرطانی و طبیعی را تشخیص دهیم.

اگرچه در سایر پژوهش ها از دستگاه MRI برای به تصویر کشیدن پروتئین ها بر روی لایه خارجی سلول هایی که قند خود را از دست داده اند نیز استفاده شده است، اما باید گفت در این پژوهش ها از رنگینه های تزریقی برای مقایسه استفاده شده است. روش جدید، با تکیه بر نحوه تعامل گلوکوز با ملکول های آب اطراف، می تواند دید جامع تری را ارائه دهد. پس از مقایسه اسکن های MRI از پروتئین هایی به نام Mucins، با و بدون دانه های قند متصل به آنها، محققان برای درک چگونگی تغییر سیگنال، به بررسی سیگنال مربوطه در چهار نوع از سلول های سرطانی کشت شده در آزمایشگاه پرداختند. این روش نشان داد که مقدار قندهای متصل به mucin در سلول های سرطانی در مقایسه با سلول های عادی، به میزان قابل توجهی پایین تر بود.

مزیت شناسایی ملکولی که از قبل درون بدن می باشد این است که می توانیم به طور بالقوه کل تومور را شناسایی کنیم. این کار با استفاده از رنگینه های تزریقی امکان پذیر نمی باشد، زیرا آنها فقط به بخشی از تومور دست پیدا می کنند، علاوه بر این، این رنگینه ها گران قیمت نیز هستند.

به گفته محققان، این اولین روشی است که در آن برای شناسایی سلول سرطانی، به جای استفاده از رنگینه های تزریقی، از ویژگی درونی سلول ها استفاده می شود. با انجام موفقیت آمیز این روش در سلول های کشت یافته آزمایشگاهی و موش ها، این تیم تحقیقاتی در گام بعدی به بررسی این موضوع می پردازد که آیا این روش می تواند برای شناسایی انواع بیشتری از تومورهای سرطانی مانند تومورهای خوشخیم در موش های زنده استفاده شود یا خیر.

اگر این آزمایشات آنگونه که محققان امیدوار هستند نتیجه بدهند، محققان بیان می کنند که این روش می تواند سرطان را در همان گام های اولیه در افراد شناسایی کند و برای نشان دادن پاسخ بیمار به شیمی درمانی نیز استفاده شود. همچنین می تواند به پزشکان اطمینان دهد که بخشی از تومور بدخیم که هدف بافت برداری است، نمونه برداری شده است و این قابلیت را دارد تا در برخی موارد بطور کلی جایگزین بافت برداری شود.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

علیرضا پورمهرگان

علیرضا پورمهرگان

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
بررسی اجمالی هلیکوپتر MQ-8C Fire Scout محصول نورثروپ گرومان

بررسی اجمالی هلیکوپتر MQ-8C Fire Scout محصول نورثروپ گرومان

ام کیو 8 سی فایر اسکات بصورت معلق بر فراز عرشه پروازی یو اس اس جیسون دانهام

مطالعه متن کامل
شباهت ها و تفاوت های هدست واقعیت مجازی Gear VR سامسونگ با Oculus Rift DK2

شباهت ها و تفاوت های هدست واقعیت مجازی Gear VR سامسونگ با Oculus Rift DK2

مقایسه این دو محصول و اینکه از میان آنها کدامیک بهتر است بحثی جداگانه دارد، زیرا کیت پیشرفته Oculus Rift DK2 مورد مصرف رایج در بازار نیست، بر خلاف آن هدست واقعیت مجازی Gear VR سامسونگ طرفداران زیادی در بازار دارد. در ادامه با کوی دانش همراه باشید تا شما را با مشخصات و ویژگی های هریک از آنها آشنا سازیم...

مطالعه متن کامل
محققان برای کشف رموز توانایی های ردیابی شیرهای ساحلی، سبیل های مصنوعی ابداع کردند

محققان برای کشف رموز توانایی های ردیابی شیرهای ساحلی، سبیل های مصنوعی ابداع کردند

مطالعه ای جدید که در ام آی تی انجام شده است توانایی شیرهای ساحلی را برای حس و تعقیب کردن طعمه با صحت بالا مورد بررسی قرار داده است .این تحقیق شامل ساخت نسخه ای مقیاس بزرگ از آنتن های کوچک بوده و نتایج حاصل از آن برای سنسورهای انسان ساخته مفید می باشد.

مطالعه متن کامل
گوگل و اعلام سیستم عامل پروجکت بریلو Project Brillo جهت اینترنت اشیا

گوگل و اعلام سیستم عامل پروجکت بریلو Project Brillo جهت اینترنت اشیا

هدف ازپلت فرم جدید آنست تا سخت افزار خانگی هوشمند را یکپارچه ساخته و تجربه ارتباط روان تری در اختیار کاربران قرار بگیرد. گوگل از ساخت سیستم جدیدی به نام پروجکت بریلو برای اینترنت اشیا خبر داده است که برمبنای نسخه پایه آندروید ساخته شده و زبان مشترکی را برای ابزارهای متصل خانگی در اختیار می گذارد، همچنین اینترفیس کاربری آن دوستانه تر است تا نصب سخت افزار را راحت تر کند.

مطالعه متن کامل
معرفی 5 مورد از بهترین گوشی‌های هوشمند با صفحه نمایش Full HD

معرفی 5 مورد از بهترین گوشی‌های هوشمند با صفحه نمایش Full HD

Full HD و 1080 پیکسل دو کلمه هستند که معنی واحدی دارند و در کل به آن‌ها رزولوشن 1920 × 1080 می گویند. این رزولوشنی است که بیشتر تلویزیون‌های کنونی با آن تنظیم شده‌اند. البته به نظر می‌رسد که صنایع در حال حرکت به سمت رزولوشن 4K در تلویزیون‌ها هستند.

مطالعه متن کامل