کوی دانش - kooy

پیچیدن نانوتیوب‌های کربن در پلیمر عملکرد آن‌ها را بهبود می‌بخشد.

پیچیدن نانوتیوب‌های کربن در پلیمر عملکرد آن‌ها را بهبود می‌بخشد.
14 فروردین
00:48 1394
دانشمندان دانشگاه کیوشو ژاپن ادعا می‌کنند که نانوتیوب‌های پیچیده در پلیمر کاربردهای بیش‌تری در بیوتکنولوژی و انرژی دارند.

دانشمندان برای نخستین بار در اوایل سال 1990 نانوتیوب‌های کربنی را معرفی کردند. از آن زمان این سیلندرهای کوچک قسمتی از ماموریت کاهش سایز دستگاه‌های فنی و اجزا آن‌ها را به عهده داشته‌اند. نانوتیوب‌های کربنی (CNTها) مشخصه‌های مورد نظر را دارند. آن‌ها 100 برابر محکم‌تر از استیل هستند و یک ششم آن وزن دارند. چندین برابر مس خاصیت رسانایی گرمایی و الکتریکی دارند و تقریبا هیچ یک از مسائل فیزیکی و محیط زیستی معمول فلزات مانند انقباض و انبساط گرمایی و فرسایش را ندارند.

CNTها تمایل به جمع شدن و شکل دادن دسته‌‌ تیوب‌ها دارند. برای به کارگیری مشخصه‌های برجسته آن‌ها در عمل، میبایست آن‌ها را از هم جدا کنیم. به علت حل نشدن در خیلی از مایعات، پراکنده کردن آن‌ها دشوار است.

دانشمندان دانشگاه کیوشو ژاپن تکنیکی به کار گرفتند که دسته‌ی جمع شده CNTها را ورقه ورقه کرده و در حلال پراکنده می‌کند. این عمل شامل پوشیده شدن تیوب‌ها از پلیمر با استفاده از متصل کننده‌ای است که درگیر اشتراک الکترون‌ها نمی‌شود. این تکنیک پوشش پلیمری غیر کوالانسی نام دارد. با این که پوشش پلیمر کوالانسی به اتصال با ثبات‌تری می‌انجامد، اما مشخصه‌های درونی موردنظرِ نانوتیوب‌های کربنی را نیز تغییر می‌دهد. در نتیجه پوشش غیر کوالانسی به نظر در بیش‌تر موارد بهتر است چرا که کمترین خسارت را به تیوب‌ها می‌زند.

دکترتسویوهیکو فوجیگایا و دکتر نائوتوشی ناکاشیما بررسی پژوهشی برای تحلیل راهکارهای متفاوت پوشش پلیمری و خلاصه کاربردهایی که نانوتیوب‌های کربنی پوشیده در پلیمر دارند، انجام دادند.

آن‌ها دریافتند که انواع مختلفی از پلیمرها برای پوشش غیر کوالانسی نانوتیوب‌های کربنی قابل استفاده اند. اخیرا تعدادی پخش کننده پلیمری ساخته شده‌اند که نه تنها CNTها را جدا می‌کنند بلکه به آن‌ها کارایی بیش‌تری هم می‌دهند. این پخش کننده‌های پلیمری در بسیاری عرصه‌ها شامل بیوتکنولوژی و انرژی، به طور گسترده شناخته و استفاده شده‌اند.

CNTهایی که محکم با مواد زیست سازگار پوشیده شده‌اند برای مثال در تحقیقات زیست پزشکی به علت خاصیت باورنکردنی گذر از موانع زیستی بدون تولید پاسخ ایمنی بسیار پرطرفدار هستند. به همین خاطر CNTهای پوشیده از پلیمر پتانسیل بالایی در زمینه تولید دارو دارند.

همچنین پوشش نانوتیوب‌های کربنی با پلیمر، کارکرد فوتوولتاییک آن‌ها را برای مثال در سلول‌های خورشیدی زمانی که پلیمرها مانند رنگ دانه‌های جاذب نور عمل می‌کنند، تقویت می‌کند.

از آنجا که طراحی‌های پلیمرها به آسانی انجام می‌گیرد، انتظار می‌رود که کارایی CNTهای پوشیده در پلیمر، گسترش بیش‌تری داشته و استفاده‌های نوینی ار آن‌ها به عمل آید.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

سمانه طالبی

سمانه طالبی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
باتریهای لیتیوم-اکسیژن 5 برابر باتریهای لیتیوم-یون نیرو تولید می کنند

باتریهای لیتیوم-اکسیژن 5 برابر باتریهای لیتیوم-یون نیرو تولید می کنند

قطعاً دارندگانِ اسمارت فونها از خواندن این خبر ذوق خواهند کرد. نمونه اولیه از یک گوشیِ هوشمند مجهز به باتری لیتیوم-اکسیژن بیشتر از 5 برابر باتریهای معمولیِ لیتیوم-یون گوشی را روشن نگه داشت. برای بررسی این باتریهای شگفت انگیز با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
وزن کردنِ مکرر، با افسردگی در زنان جوان ارتباط دارد.

وزن کردنِ مکرر، با افسردگی در زنان جوان ارتباط دارد.

نتایج پژوهشی جدید نشان داد زنان جوانی که مکرراً خود را وزن می‌کنند در خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند.

مطالعه متن کامل
بررسی اجمالی روش های مورد استفاده توسط هکرها برای هک کردن شبکه های بی سیم

بررسی اجمالی روش های مورد استفاده توسط هکرها برای هک کردن شبکه های بی سیم

دلایل قانونی زیادی وجود دارند که شما بخواهید یک شبکه ی بی سیم را هک کنید. برای مثال ممکن است گذرواژه ی شبکه ی خود را فراموش کرده باشید و بخواهید آن را باز بیابید یا بخواهید از امنیت شبکه تان مطمئن شوید و بدانید که نفوذ به کاراکترهای گذرواژه سخت است. تعداد کمی روش وجود دارد که برای هک کردن استفاده می شود و در اینجا آنها را بیان می کنیم.

مطالعه متن کامل
فرولیک از محلول مغناطیسی برای بازگویی زمان استفاده می کند

فرولیک از محلول مغناطیسی برای بازگویی زمان استفاده می کند

فرولیک نام ساعتی است که با استفاده از الکترومغناطیس و دستکاری محلول مغناطیسی زمان را نشان می دهد. فرولیک نام ساعتی رومیزی است که مدام در حال تغییر و دگرگونی است. این ساعت که بوسیله زلف کلمن از دانشگاه فناوری آیندهوون اختراع شده است، با استفاده از محلول مغناطیسی زمان را اعلام می کند به نحوی که مایع جادویی یاد شده به آرامی و به موازات طی شدن دقایق داخل فضای ساعت به اطراف حرکت می کند.

مطالعه متن کامل
"استریت فرنیچر" و تطابق با نیازهای عابران مختلف

"استریت فرنیچر" و تطابق با نیازهای عابران مختلف

یکی از طراحان Hackney با همکاری یک شرکتِ تولید کننده بتن، تصمیم به خلق "مبلمان شهری پاسخگو" گرفته اند که خود را به صورت فیزیکی با نیازهای عابران منطبق می سازد. Ross Atkin Associates با همکاری شرکت معماری مارشال دست به توسعه مجموعه ای از ابزارهای دیجیتالی برای تغییر محیط اطراف و انطباق یافتن آن با نیازهای عابران مختلف، از طریق دریافت سیگنال هایی از گوشی هوشمند یا کلید فوب (Key fob: ابزار سخت افزاری امنیتی کوچک) زده است.

مطالعه متن کامل